Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  258 członków

Tannoy Klub
IGNORED

Tannoy -klub miłośników


R123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja ostatnio trochę od tannoy zboczyłem i uważam, że całościowo lepszy dla mnie efekt dźwiękowy jest z jmlab mezzo utopia do których wróciłem po kilku latach, to jedyne kolumny które kupiłem drugi raz i chyba dla mnie to jest to.

Ogólnie dźwięk jmlab jest lepiej wykończony, bardziej dopracowany słychać niesamowite wyrafinowanie i kulturę bez efekciarstwa do tego super neutralność i niesamowita dynamika kiedy potrzeba jednak jest to obarczone drogą przez mękę w doborze elektroniki i kabli - jeden błąd i sypie się dźwięk.

Focal potrafi zagrać mocno tak sobie z torem który im nie pasuje podczas gdy tannoy czy to hpd czy gold lsu grają co najmniej dobrze z czymkolwiek (lampowym) ustawione jakkolwiek. Jmlab nie daje aż takiego złudzenia obecności w pokoju poszczególnych instrumentów ale tannoy jednak robi to przez ożywienie tubką, które słychać wyraźnie i daje to efekt megafonu.

Do tego skraje pasma tannoy jednak odstają od rasowej konstrukcji konwencjonalnej 2 czy 3 drożnej no i w tannoy nie ma mowy o precyzyjnej głębokiej i złożonej scenie dźwiękowej one mają swój bliski obecny i angażujący sznyt grania.

Niemniej u mnie zawsze jakiś model tannoy będzie bo miło jest wrócić i znowu usłyszeć trąbkę metr przed sobą.

Rewelacyjnie efekty ostatnio słyszałem też ze spendorami s100 i wzmacniaczu na 300b, spendor s100 przyjdzie do mnie na warsztat.

20210105_143527_copy_2000x1500.jpg

Edytowane przez szatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Wygląda, że to głośniki HPD z zwrotnicami od serii Gold

A jak wy na podstawie strony spodniej wiecie że to nie taka zwrotnica ? I żadnego drugiego dna w pytaniu.
Zaraz będę szukał zdjęcia swojej

Tak przy okazji fota dobrze zrobionego zawieszenia górnego i spitolonego dla zainteresowanych bo często źle robią.
988fa75a697bcb28ba1c0df2722f605d.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, szatan napisał:

Ja ostatnio trochę od tannoy

Cóż, kolumny nie żona, można łatwo zmieniać, wracać, mieć dwie lub siedem, korzystajmy ... Tannoye są niezwykłe i wspaniałe, ale wierność nie jest im potrzebna. Ja mam teraz głęboki romans z elektrostatami Quada , ale Tannoi nie porzucam, przynajmniej jedną, jak nie dwie pary zostawiam , wiem że z przyjemnością będę ich słuchał jak ESL-E mi się znudzą, a że tak będzie to , znając życie, wielce prawdopodobne . 
Szatan, świetny opis tego czym Tannoy jest....

31 minut temu, szatan napisał:

Niemniej u mnie zawsze jakiś model tannoy będzie bo miło jest wrócić i znowu usłyszeć trąbkę metr przed sobą.

Otóż to!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marcin Wielgus napisał:


A jak wy na podstawie strony spodniej wiecie że to nie taka zwrotnica ? I żadnego drugiego dna w pytaniu.
Zaraz będę szukał zdjęcia swojej

Tak przy okazji fota dobrze zrobionego zawieszenia górnego i spitolonego dla zainteresowanych bo często źle robią.
988fa75a697bcb28ba1c0df2722f605d.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Bardziej patrzyłem na L pady, które są takie jak w Goldach, chociaż nie wiem czy wczesne HPD też nie miały takich

3 godziny temu, szatan napisał:

Ja ostatnio trochę od tannoy zboczyłem i uważam, że całościowo lepszy dla mnie efekt dźwiękowy jest z jmlab mezzo utopia do których wróciłem po kilku latach, to jedyne kolumny które kupiłem drugi raz i chyba dla mnie to jest to.

Ogólnie dźwięk jmlab jest lepiej wykończony, bardziej dopracowany słychać niesamowite wyrafinowanie i kulturę bez efekciarstwa do tego super neutralność i niesamowita dynamika kiedy potrzeba jednak jest to obarczone drogą przez mękę w doborze elektroniki i kabli - jeden błąd i sypie się dźwięk.

Focal potrafi zagrać mocno tak sobie z torem który im nie pasuje podczas gdy tannoy czy to hpd czy gold lsu grają co najmniej dobrze z czymkolwiek (lampowym) ustawione jakkolwiek. Jmlab nie daje aż takiego złudzenia obecności w pokoju poszczególnych instrumentów ale tannoy jednak robi to przez ożywienie tubką, które słychać wyraźnie i daje to efekt megafonu.

Do tego skraje pasma tannoy jednak odstają od rasowej konstrukcji konwencjonalnej 2 czy 3 drożnej no i w tannoy nie ma mowy o precyzyjnej głębokiej i złożonej scenie dźwiękowej one mają swój bliski obecny i angażujący sznyt grania.

Niemniej u mnie zawsze jakiś model tannoy będzie bo miło jest wrócić i znowu usłyszeć trąbkę metr przed sobą.

Rewelacyjnie efekty ostatnio słyszałem też ze spendorami s100 i wzmacniaczu na 300b, spendor s100 przyjdzie do mnie na warsztat.

20210105_143527_copy_2000x1500.jpg

Też myślałem o S100, ale one też podobno grają średnicą. Nie wiem też, czy nie byłyby za duże do moich 20m. Ktoś wystawił ostatnio na giełdzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s100 czy sp9/1 w 20m zagra pod warunkiem, że staną w swobodnym polu i pokój nie jest mocno tłumiony.

Spendor 9/1 u mnie w 18m dość silnie wytłumionych nie chciały dobrze zagrać,  było ciemno i głucho a u znajomego w nieco bardziej ożywionej akustuce i ok 22m2 było super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.01.2021 o 22:02, Marcin Wielgus napisał:


A jak wy na podstawie strony spodniej wiecie że to nie taka zwrotnica ? I żadnego drugiego dna w pytaniu.
Zaraz będę szukał zdjęcia swojej

Tak przy okazji fota dobrze zrobionego zawieszenia górnego i spitolonego dla zainteresowanych bo często źle robią.
988fa75a697bcb28ba1c0df2722f605d.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

a ja słszałem, ze obie wersja są OK 

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne zawieszenie Tannoy przyklejał pod membranę . Podczas wymiany np. Lockwood przyklejał na membranę , tak jest łatwiej i maskuje się ewentualnie postrzępiony brzeg po usunięciu starego zawieszenia. Jeżeli kupuje się nowe zawieszenie np. w Mainlytannoy na Ebay, to w środku jest instrukcja wymiany która tez mówi, żeby się nie przejmować i przyklejać na wierzch membrany. Czy grają różnie ? Wątpię, miałem takie i takie, mam Devony z zawieszeniem wymienionym przez Lockwooda ( przyklejone na membranę ) i grają fantastycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ciszyn11 napisał:

czy ktoś z forumowiczów używał/używa zwrotnic z mainlytannoy? Zastanawiam się czy/na ile mogą coś poprawić.

znajomy. raczej nie warte zachodu

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, skali napisał:

Oryginalne zawieszenie Tannoy przyklejał pod membranę . Podczas wymiany np. Lockwood przyklejał na membranę , tak jest łatwiej i maskuje się ewentualnie postrzępiony brzeg po usunięciu starego zawieszenia. Jeżeli kupuje się nowe zawieszenie np. w Mainlytannoy na Ebay, to w środku jest instrukcja wymiany która tez mówi, żeby się nie przejmować i przyklejać na wierzch membrany. Czy grają różnie ? Wątpię, miałem takie i takie, mam Devony z zawieszeniem wymienionym przez Lockwooda ( przyklejone na membranę ) i grają fantastycznie.

Też mam takie zdanie i jak jest dobrze zrobione to wg mnie nie ma różnicy jeśli chodzi o kwestię pod czy na membranę. W tym moim zdjęciu o co innego mi chodziło. Popatrzcie na lewe zdjecie, zawieszenie - półokrągłe ładny kształt a to po prawej jest "płaskie" jakby rozciągnięte . Jak się źle klei to tak wychodzi i to już ma wpływ na dźwięk bo inaczej pracuje , inna sprężystość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

 

W dniu 23.12.2020 o 21:50, Marcin Wielgus napisał:

Lutek jak tam twoje projekt się ma ?

Wlasnie niedawno zakonczylem budowe. Wstepnie jestem bardzo zadowolony z wynikow, a nawet uwazam, ze sa to kolumny oferujace najlepszej jakosci dzwiek i dajace najwieksza przyjemnosc sluchania ze wszystkich jakie posiadalem do tej pory.
Tak to na ten moment nieciekawie wyglada, gdyz na razie slucham sobie z dwoch "wież" czyli na Devonach stoja te moje nowe dziela. Ostatnio zrobione fotki z powtorzeniem tych, ktore juz kiedys zamiescilem:

01 Nowe Eatony.jpg

02 Nowe Eatony_Easy-Resize.com.jpg

03 Nowe Eatony_Easy-Resize.com.jpg

05 Nowe Eatony_Easy-Resize.com.jpg

07 Nowe Eatony_Easy-Resize.com.jpg

 

04 Nowe Eatony_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 
Wlasnie niedawno zakonczylem budowe. Wstepnie jestem bardzo zadowolony z wynikow, a nawet uwazam, ze sa to kolumny oferujace najlepszej jakosci dzwiek i dajace najwieksza przyjemnosc sluchania ze wszystkich jakie posiadalem do tej pory.
Tak to na ten moment nieciekawie wyglada, gdyz na razie slucham sobie z dwoch "wież" czyli na Devonach stoja te moje nowe dziela. Ostatnio zrobione fotki z powtorzeniem tych, ktore juz kiedys zamiescilem:
102402124_01NoweEatony.thumb.jpg.3e698eb5ccf01a1b45dfdce5bd97c2c4.jpg
1280245962_02NoweEatony_Easy-Resize_com.thumb.jpg.ed8c6c764a386b65ce084c5bfd2e9a52.jpg
980870539_03NoweEatony_Easy-Resize_com.thumb.jpg.9ac46d9d927a51a2be60053cfdb67217.jpg
1819451070_05NoweEatony_Easy-Resize_com.thumb.jpg.29d8eb1ab843ce9b7fb7ed42b9f2bc7b.jpg
1280684970_07NoweEatony_Easy-Resize_com.thumb.jpg.cf715760ec6c1ed16cd5b5e4cf9cf564.jpg
 
35350538_04NoweEatony_Easy-Resize_com.thumb.jpg.d6fa822084054723258cb7721d123deb.jpg

A jednak nie poddałeś się
Super że zdrowie pozwoliło .
Z ciekawości jaka pojemność paczek względem Devonow?
zwrotnice sam robiłeś ? Czy Devonowa?

Napisz cos o dzwieku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnosc Devonow, ok. 40 l, a tych moich ok. 35 l. Pisze ok., po odjeciu 3-ech litrow na glosnik, zwrotnice, a przy moich nawet na tunel b.r, ktory jest dlugi (niskie strojenie) i ma scianke grubosci 5 mm, wiec zabiera z objetosci 0,3 l. Zwrotnic ani sam nie robilem, ani z Devonow, a z Eatonow.

Troche za wczesnie aby pisac szczegolowiej o dzwieku, ale pierwsze wrazenia  - jak dla mnie - bardzo pozytywne. Od razu na pierwszy ogiec rzuca sie lepsza jakosc basu niz z Devonow:  szybsza odpowiedz, lepiej wypelniony, nizej schodzi, ladniejszy barwowo. Wsokiej klasy - eliptyczne, sztywne obudowy jednak swoje robia. Przedwczoraj sluchalem wiele godzin, wczoraj rowniez dlugo i brak czasu na porownania bardziej szczegolowe roznych aspektow dzwieku, ale dzisiaj planuje poswiecic troche tez czasu nie tylko na samo sluchanie, ale i jakies porownania - dosyc precyzyjne, bo nawet z uzyciem przelacznika do bezzwlocznego przelaczania kolumn.

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do innych detali, to wczoraj troche ich posluchalem i musze stwierdzic, ze w stosunku do Devonow jest troche dzwieczniej, konturowiej, stereofonia i przestrzen bardziej rozciagnieta. Co ciekawe, nawet bas wydaje sie bardziej przestrzenny. To co pisze nie znaczy oczywiscie, ze mowie o jakiejs przepasci dzwiekowej, gdyz Devony sa rowniez bardzo fajne i komus innemu moglyby bardziej odpowiadac - kwestia predyspozycji dzwiekowych. Chocby np. czytalem niedawno, jak ktos pisal, ze woli bardziej jak bas przeciaga i jest bardziej buczacy, co dla mnie i chyba wiekszosci jest nie do przyjecia. Od dawna zauwazam, ze wiekszosc osob mocno naduzywa okreslenia; "zupelnie inny dzwiek", "zupelnie inne brzmienie" itp, a w rzeczywistosci, to najczesciej az tak nie jest zle. Ja zgadzam sie i z takim okresleniem, np. co do roznic w brzmieniu kuchennego radyjka tranzystorowego, a stacjonarnego, porzadnego sprzetu naglosnieniowego w pokoju, gdyz w innych przypadkach naogol nie jest az tak zle i najczesciej sa to niuanse - ktore oczywiscie wciaz chcemy poprawiac  :-)

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, przy zmianie obudowy przy takim głośniku jak HPD285 zauważalne różnice mogą wystąpić jedynie na basie. Przy innych konstrukcjach niż dual concentric należałoby jeszcze rozpatrzeć efekty typu Baffle Step  , ale tweeter w HPD jest dosyć silnie kierunkowy i nie sieje po desce jak typowa kopułka , a ponadto jest od nie oddzielony dużą średnicą membrany średnio-niskotonowej - obudowa nie ma więc dla wysokich tonów w Dual concentric specjalnego znaczenia. Co do "strojenia" zwrotnicy do obudowy to jedyny jej sens mógłby polegać na zmianie równowagi tonalnej pomiędzy tym "nowym" basem z nowej obudowy, a resztą pasma . Zwrotnica na bas nie ma wpływu . 

Jest jednak efekt wpływu jednego parametru na odbiór wszystkich innych - krótszy, szybszy bas powoduje, że średnica i wysokie są odbierane inaczej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie niby tak, a jednak pewne roznice slychac i pewnie zmiana w brzmieniu w jednym aspekcie powoduje i w innych.   Ale ciekawe dlaczego slysze troche inna stereofonie, przestrzen - szerzej ? To ciekawe...  Jesli ktorys z Kolegow moze i ma ochote wpasc na posluchanie i porownanie z Devonami, to oczywiscie zapraszam. Bardzo ciekawi mnie, czy dana osoba u mnie bedzie miala takie same - a przynajmniej niemal takie same - odczucia dzwiekowe jak ja. Oczywiscie jesli byloby to mozliwe, to rowniez mile widziane jeszcze inne kolumny do porownan. Kiedys poprosze szatanna o JM Lab Mezzo Utopie do porownania, bo jeszcze te mnie mecza, skoro on juz raz sprzedal i ponownie kupil, to cos musi byc na rzeczy ?

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lutek napisał:

Kiedys poprosze szatanna o JM Lab Mezzo Utopie do porownania, bo jeszcze te mnie mecza, skoro on juz raz sprzedal i ponownie kupil, to cos musi byc na rzeczy

Mam nadzieję że jak u Szatana wszystko pójdzie ok to na wiosnę zrobimy mu najazd i posłuchamy. On już na pewno drugi raz ich nie sprzeda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, szatan napisał:

czy tylko Tannoy gra dobrze ?

Zapewne nie tylko, ale jest tego tyle, ze nie sposob posluchac i porownywac.  A tak w ogole, to miales Wojtek wpasc posluchac, a przy okazji porownac z Devonami te moje nowe "Lutkoeatony" ?  Dzisiaj ma byc u mnie Mariusz, ale moze jutro (niedziela) by Ci pasowalo i czy przy okazji moglbys zabrac Mezzo ? Chyba, ze je by trzeba jednak pomoc zaladowac do samochodu. Sadze, ze obecnie lepiej sie umawiac pojedynczo, gdyz latwiej zachowac "dystans spoleczny'  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie mam dla nich kąt
571269b4905a42f814a046d8d0b09c51.jpg
Czekałem na ten moment długo. W salonie grają JBL L300 a te bidule po remoncie skrzyń, nowych zawieszeniach gornuch i wymianie pianki akustynej czekały na debiut.
60a9dcb854900fa9de0a0c0a666d1a93.jpg

Oj czarują choć inaczej niż JBL.
Są wrażliwe na ustawienie / dogięcie i kierunek stąd te książki. Trzeba byłoby że 30 cm podstawy zrobić
db04d97244f6e83a5facd07b61baff9a.jpg

Ale tych 15" cali chyba nic nie zastąpi.? A może się mylę więc dlatego Lutkowych i Ciszynowych muszę koniecznie posłuchać.

P.S.1.
Proszę bez krytyki kabli , skosów , super audio stolika itp itd. Tak wiem można lepiej.

P.S.2.
Dziękuję mojej pierworodnej za udostępnienie pokoju gdzie jej sukienki i książki robią za dobrą adaptacje skuteczną. Poważnie. Żadnego dudnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marcin Wielgus napisał:

Ale tych 15" cali chyba nic nie zastąpi.? A może się mylę więc dlatego Lutkowych i Ciszynowych muszę koniecznie posłuchać.

Oczywiscie, ze bardzo dobrze jak posluchasz, dzieki czemu bedzie to jakies kolejne doswiadczenie i bedziesz mogl sobie sam odpowiedziec albo twierdzaco, ze jednak " tych 15" nic nie zastapi ", albo przyznac, ze sie myliles i da sie zastapic bez wiekszego uszczerbku dla jakosci dzwieku :-)

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.