Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  258 członków

Tannoy Klub
IGNORED

Tannoy -klub miłośników


R123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem żadnym szpecem od konstrukcji kolumn, ale głośnik DC w obudowie OB to IMO co najmniej nietypowe rozwiązanie. Zakładając że podział tego 3149 zostawiłeś na 1,3 kHz jak w oryginale, to bas i niższą średnicę masz faktycznie dipolowo z obudowy OB , ale wyższą średnicę i wysokie masz bardzo kierunkowe, jak to z DC , to łączenie dwóch różnych światów , takie Open Baffle do połowy . Jako ciekawostkę można tu przytoczyć że Ziegfrid Linkwitz, wielki zwolennik OB i konstruktor wielu kopiowanych na całym świecie konstrukcji tego typu , nie lubi głośników DC gdyż grają zbyt kierunkowo (" jak ogromne słuchawki " ) , oczywiście ma na myśli kompresyjny tweeter w tubce . Wszystkie konstrukcje OB jakie widziałem mają średniotonowy otwarty z tyłu , a ideałem byłby otwarty do tyłu również tweeter , ponieważ jednak takich jest niewiele, montuje się te o największej dyspersji lub dwa, drugi do tyłu. A u Ciebie kompresyjny pepperpot, jeden z najwężej grających tweeterów, to się niejako kłóci z ideą OB.

Nie mówię, że to co zrobiłeś nie może fajnie zagrać, zapewne chodziło Ci i tak głównie o bas , jednak jest to mocno nietypowe. Przy pierwszej okazji jak tylko będę miał wyjęte głośniki i jakieś drzwi od szafy może spróbuję.

Sam myślę o przebudowie SRM12B i jedną z opcji które rozważam jest dodatkowy moduł basowy Open Baffle , i to też byłoby nietypowym rozwiązaniem. Zapewne skończy się i tak na nowej , większej obudowie jak u Lutka, ale korci mnie żeby się pobawić .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden z najwężej grających tweeterów

Jak najwężej ? wysokościowiec wchodzi w średnicę nie gra jak zwykły klasyczny tego typu głośnik odłącz sobie szerokopasmowca i posłuchaj co się dzieję ( :

cały właśnie w tym urok tego głośnika że wpada niesamowicie w ucho sprawia wrażenie bycia na scenie jak Ci to nie odpowiada to kup sobie słupki ( :

Ziegfrid Linkwitz może akurat nie słuchał wszystkich tego typu głośników nie wszystkie są super ekstra a ten akurat model jest uważany przed wielu za jedną z najlepszych konstrukcji tego typu i tej firmy złote lata ich firmy

Też jak słuchasz LGM w oryginale i nawet zwrotnica pasywna się nie zająłeś to masz 40procent potencjału tego głośnika

ja zamierzam wytargać sto procent co się tylko da i w dalszym ciągu mnie zaskakuje ciesze się jak małe dziecko z nich teraz , pisałem że aktywnie jeszcze nie ruszyłem ich z braku czasu bo to akurat dobrze trzeba przemyśleć a ja mam bajzel kablowy roku , za pomocą aktywnej jestem w stanie dopasować sobie zestaw pod siebie barwę podbicia wyciąć co nieco ( : nie jestem skazany na ciągłe zmiany klocków lampek czy szukania w kablach złotych środków ,

poezja chcesz zapraszam jak będziesz przejazdem posłuchasz sam ocenisz słyszałem kilka b drogich systemów i jak na moje i nie tylko moje ucho to te tannoye je niszczą , też kwesta gustu bo wiadomo o tym się nie dyskutuje

ja osobiście zawsze szukałem w muzyce szczegółowości krystalicznego dźwięku a te głośniki mi to zapewniają ,

zawsze tylko bas mnie wku... bo było go mało ale teraz jest świetnie do tego w jakiej jakości

 

Z tym wysokotonowcem świetny pomysł masz spróbuje go odkleić z tamtej obudowy wytoczę sobie nowy pierścień zobaczymy co to da ( :

 

jak się chce wszystko się da ja już nie sugeruję się opiniami nikogo każdy ma inne zdanie i jeden drugiemu zaprzecza najlepiej jak sam spróbujesz , zawsze marzyłem o aktywnej i w końcu się udało i jak do tej pory jest b zadowolony .

 

bez aktywnej przed remontem jak te głośniki wrzuciłem w OB było słabo nawet b słabo po remoncie całkiem całkiem a ze zwrotką jest świetnie , jak ruszy aktywna to będę robić podział tak żeby bardziej się zakleszczyły bo przy 1,35kHz mam dziurę ,

 

co do twoich obudów to powiem tak ja jak te 12tki przed remontem wsadziłem do 130l gubiły się ewidentnie pudło które idealnie pasowało do 3808 było dla nich za duże z kolei kolega który miał 3149 w 200l w sumie grało w porządku pod względem basu schodził bardzo nisko ale nie odczuwałem jakiś uchybień . tak na moje oko 110 -120l było by w BR w sam raz tak jak właśnie Lutek ma kwestia tez wygłuszeń komór itd itp , do 3808 na testy zrobiłem pudło 300l z ruchomym dnem pierwsze obudowa zamknięta później BR zweżałem słuchałem jeszcze raz słuchałem i wyszło że na 130 bas jest o najlepszych parametrach , jak włączyłem bas test z otwartym dnem w 300l na tych 15tkach to basu nie słyszałem a wszystko inne pracowało ( :

3808 w sumie spoko bas miały ale to ze zwrotnicą aktywna jak trzeba mieki fajny jak chciałem był twardy jak kamień lub mięsisty dyskotekowy lecz pomieszczenie wprowadzało rezonans trudny do usunięcia , na OB jest po prostu ekstra zero pogłosów itd

 

Halo Lutek co nic nie piszesz !!! ( :

ciekawy jestem Twojej opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />jeden z najwężej grających tweeterów<br />Jak najwężej ? wysokościowiec wchodzi w średnicę nie gra jak zwykły klasyczny tego typu głośnik odłącz sobie szerokopasmowca i posłuchaj co się dzieję ( :<br />

 

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Jeden z najwężej grających tweeterów ale jeżeli chodzi o rozproszenie, lub jeżeli wolisz : kierunkowość. ( Jeżeli chodzi o pasmo to jest rekordowo "szeroki" ). I dlatego Linkwitz go nie lubi (choć docenia ) , bo on uważa że powinno się słuchać nie tylko dźwięku bezpośrednio z głośnika, ale też dźwięków odbitych od ścian. A tweetery w DC grają prosto "w pysk" , na boki nic nie leci . Nawet nie trzeba wytłumiać pokoju, i tak praktycznie nie ma odbić od bocznych ścian. Tyle że przy pokojach typu 20m2 miejsce odsłuchowe jest w zasadzie jedno , idelanie po środku, pół metra w bok już słychać kiepsko, zauważyłeś ?

Wracając do tego co zrobiłeś to powyżej 1,35 kHz gra to dokładnie tak samo, jak w każdej innej obudowie lub nawet bez obudowy. Jedynie woofer gra tu inaczej. I dlatego uważam że to takie "pół-open baffle" . Swoją drogą ciekawy pomysł

Edytowane przez skali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz do ilu ciągnie szerokopasmowy na wykresie do 8kHz dobija , z reszta nawet podczas pomiarów widać że zmieniła się amplituda prawie w całym zakresie względem BR ( : ale jeszcze spróbuję zrobić odsłoniętą kopułkę tylną trochę zabawy będzie bo jest klejona warstwowo ale do ogarnięcia , będzie mega open baffle w pełnym zakresie ( : zobaczymy co to pokaże , ale na razie muszę zbadać aktywny podział i wyje.... całe zło na drodze tego głośnika ( : to mnie najbardziej ciekawiło od zawsze po co takie śmieci się wkłada przed głośnik skoro można to zrobić inaczej z teoretycznego punktu widzenia powinno sporo zdziałać z praktycznego się okaże dwa wtyczki tych głośników już wywaliłem bo to kolejne zło teraz najlepiej bezpośrednio z końcówkami A klasy je połączyć dobrym kabelkiem z dodatkiem miedzi cynowanej i będzie igła nie będą niczym ograniczone ( : i to będzie ich 100 procent możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br /> ale jeszcze spróbuję zrobić odsłoniętą kopułkę tylną trochę zabawy będzie bo jest klejona warstwowo ale do ogarnięcia , będzie mega open baffle w pełnym zakresie <br />

Dopiero teraz załapałem co chcesz zrobić, faktycznie ciekawy pomysł. Nie wiadomo tylko czy i jak to zmieni kompresję w komorze przed kopułką ( przed dziurkami ). Przecierasz nowy szlak..

Podział aktywny też wkrótce będę ćwiczył, na razie na próbę na tym co mam czyli na Lyngdorfie na dole i Lebenie na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo tylko czy i jak to zmieni kompresję w komorze przed kopułką ( przed dziurkami )

Nie zmieni w żaden sposób ten dekielek z tyłu jest rozwiercany a za przeciwpyłowe zabezpieczenie włożyli kawałek jakiegoś materiału ( :

w któryś dzień wytnę sobie w CNC pierścień i zamocuję tylko muszę uważać na te papierki szkoda żeby się rozkleiło tam gdzie nie trzeba bo będę musiał centrować a to upierdliwe . jeszcze pasuje 3808 sprawdzić na OB czy lepiej nie zagrają ( :

wypadało by w końcu zrobić normalne obudowy , z sieciówkami tez już pół roku próbuje coś zrobić od niechcenia nie wychodzi ( : fajne mam 5 kompletów wtyczek jakby ktoś chciał niedrogich solidnych zły kolor dostałem

Pisz jak ogarniesz u siebie aktywny podział ( :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3149 nie mam długo chciałem je wrzucić w BR pewnie nie korzystał bym z obliczeń tylko jak poprzednio zrobił obudowę testową i słuchał i słuchał i słuchał ( :

3808 liczyłem ale i tak zrobiłem po swojemu efekt obliczeń mnie nie zadowalał

jakbym miał BR robić dla tych 12tek to zapewne jak pisałem wcześniej 110 120l z duża ilością przegród-wzmocnień

tez bym nie bawił się w OB gdyby nie tak dobra ich skuteczność

W każdym bądź razie zostanę przy OB ale dołożę coś w zamkniętej obudowie lub nawet i trzeci w bas reflex mam 4 ustawienia w mojej zwrotnicy które zapamięta i będę sobie je przerzucać pilocikiem będzie np jazz reszta która uruchomi tamte niskotonowe a zelrzy tym 3149 oraz kino domowe

ogranicza mnie niestety pomieszczenie ekran i wygląd obudowy wszystko trochę się kłóci ze sobą ale coś trzeba będzie wymyślić chce by było jak najprościej ale wszystko w jednym zrobić to spory problem , do tego żeby były subtelne jak trzeba a jak trzeba żebym w kinie na fotelu jeździł po pokoju ( : nie rozrzucając subwooferów dla filmu nie lubię tych urządzeń ostatnimi laty

 

Osobiście nie skłaniam się do teorii bo za dużo jest zmiennych i nigdy to nie wychodzi jak powinno tez jak czytałem na różnorakie tematy to jest sto zdań nie wiadomo komu wierzyć komu nie także puki czegoś nie sprawdzę ani się na ten temat nie wypowiadam , już kilka razy się nadziałem nie wierząc w pewne rzeczy bo rozsądne myślenie zaprzecza temu , Polacy tez są dziwnym narodem każdy najmądrzejszy nie przegada jak się uprze jeden coś powie drugi powtarza i tak legendy się tworzą że to złe to niedobre tamto nie działa nie opłaca się

post-51505-0-41165700-1523037833_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia . Na jakim głośniku zamierzasz zbudować ten dodatkowy moduł basowy?

Jeden z pomysłów na lepszy bas z SRM jaki można znaleść na forach to właśnie przeróbka na 3 drogi z dodatkowym basem, coś jak FSM . Rozumiem że chcesz używać tego okazjonalnie jako dodatek do OB, tez ciekawy pomysł...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Czy któryś z kolegów natknął się kiedyś na schemat techniczny obudów Tannoy Arundel? Były to skrzynki produkowane w połowie lat osiemdziesiątych dla przetworników 15" o symbolu 3839. Bardzo by mi pasowały pod kątem pojemności, wymiarów i zaaplikowania w nie głośników DC 3828 (tych samych co były montowane w Ardenach i Berkeleyach serii MkII). Od kilku dni mam możliwość testowania Ardenów MkII na oryginalnych zwrotnicach i Berkeley'ów na zwrotnicach wg projektu Phila Shorta. Korzystając z okazji zagrałem też na tych Ardenach przez zwrotkę z Berkeleyów. Nie będę się rozpisywał, bo nie chcę zanudzać ale powiem jedno: panowie inżynierowie z Tannoya nie popisali się tworząc z końcem lat 70-tych serię Mk2. Skandalem jest zastosowanie w tej serii zwrotnicy z głośników 385 alnico bez żadnych zmian!!! Powiem tyle: przetwornik 3828 potrzebuje nowej zwrotnicy i dużej obudowy i gra doskonale. Na pewno nie gorzej niż HPD385. Nawet Berkeleye z tymi nowymi zwrotnicami grają lepiej niż Ardeny ze starą zwrotnicą. Jednak jak odwróciłem sytuację, czyli zagrałem Ardenami przez nowe zwrotki Berkeleya to było coś niesamowitego. Zupełnie inny Arden Mk2. Już teraz wiem, skąd ta niepochlebna opinia na temat głośnika 3828 i wszechobecne gloryfikowanie Goldów i HPD. Nie twierdzę, że 3828 jest lepszy od wyżej wymienionych ale uwierzcie mi, warto aplikować nowe zwrotnice do tych głośników. Ja zostawiam sobie Berkeleye z nowymi zwrotnicami i szukam nowych obudów o wyglądzie ciut lepszym niż lodówka Polar. Może ktoś mi pomoże. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tyle kasy to sobie zafundujesz LRM12x trochę się pobawisz i masz granie na wysokim poziomie za d900 zrobisz zwrotnice i obudowę piękną do nich

To jak Próbujesz ? ( : koszt znikomy płyty MDF zbierają mi znajome hurtownie typu majster koledzy pracujący w castoramie

Pod panele i drzwi do wysyłki dają b grube płyty później są traktowane jak odpadek , za parę groszy koledzy mi zbierają i można się bawić testować ,

ps do OB wypada mieć zwrotnice aktywną

Dzięki za pomysł, te st100 mogę w USA za 1000usd zakupić , a zaczynać od nowa całą zabawę, metryka już dusi, kolumny są do salonu a te D900 prezentują się Ok, stąd pomysł z ST żeby podrasować górę. Pozdrawiam

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Zapewne skończy się i tak na nowej , większej obudowie jak u Lutka, ale korci mnie żeby się pobawić .

 

Pobawic oczywiscie sie mozesz i zobaczyc co z tego wyjdzie, ale abys zaspokoil swoja ciekawosc jak te glosniki graja w wiekszych obudowach, to przed decyzja o budowie takowych powinienes wpasc do mnie i posluchac co sie zmienilo w dzwieku w stosunku do SRM 12x, nie mowiac juz w stosunku do modeli w najmniejszych odudowach 42 litrowych, jak SRM 12B, LRM czy LGM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Na tym forum czytam w zasadzie 3 wątki. Wasz, Harbeth i SF. W planach mam zmianę chatki, która wymusza zmianę kolumn. Powierzchnia 15 m kw. to max, a będzie pewno 10-12.

 

Ponieważ zestaw wyląduje w mniejszym pokoju, rozglądam się za maleństwami. W wypadku Harbeth i SB mam już swoich faworytów. Pod uwagę biorę jeszcze Tannoy Autograph Mini. W wypadku tych maluchów niższy bas nie istnieje, ale ten średni? Słuchał ktoś z Was na nich jazzu lub łagodnego rocka? Sam miałem okazję posłuchać tych kolumn jedynie przez moment (płyty nie były moje), stąd moje pytanie. Mam wrażenie że mimo malutkiego głośnika Autograph Mini ma lepiej zaznaczony, wyeksponowany bas od P3ESR. To jednak może wynikać z mojego chwilowego złudzenia.

 

Z góry dziękuję jeśli ktoś z Was zechce podzielić się swoją opinią o ww. monitorach.

Pozdrowienia dla całej rodzinki. ;)

Edytowane przez Mrok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie słuchałem Tannoy Autograph Mini , ale na taki metraż szczerze mogę Ci polecić stare HPD Tannoy Eaton. U mnie 10m kw. grają po prostu bajecznie. A co najważniejsze można takie cacka całkiem tanio kupić , bo za 600-800euro.

np. https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/tannoy-eaton-mit-hpd295-alnico-pepperpot/850488812-172-3401

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawic oczywiscie sie mozesz i zobaczyc co z tego wyjdzie, ale abys zaspokoil swoja ciekawosc jak te glosniki graja w wiekszych obudowach, to przed decyzja o budowie takowych powinienes wpasc do mnie i posluchac co sie zmienilo w dzwieku w stosunku do SRM 12x, nie mowiac juz w stosunku do modeli w najmniejszych odudowach 42 litrowych, jak SRM 12B, LRM czy LGM.

Lutek z całym szacunkiem co do Ciebie i twojego stosunku do Tannoy. pamiętajmy że swoje upgrade lub diy robisz w swoich warunkach , a nie szkockim studiu którego notabene już nie ma . Ale i tak jesteś jednym z nielicznych w Polsce którzy wiedzą co prawdziwy Tannoy potrafi . Pozdrawiam Lukasz G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia . Na jakim głośniku zamierzasz zbudować ten dodatkowy moduł basowy?

Jeden z pomysłów na lepszy bas z SRM jaki można znaleść na forach to właśnie przeróbka na 3 drogi z dodatkowym basem, coś jak FSM . Rozumiem że chcesz używać tego okazjonalnie jako dodatek do OB, tez ciekawy pomysł...

 

 

Prawdopodobnie wyremontuje jeszcze 3808 ale zobaczymy bo na BR wymagają 130l trochę miejsca to zajmuje nie na rękę mi to , ale by ładnie się komponowały z 3149 . najchętniej zastosował bym 3 rodzaje obudów OB BR i zamknięta i dozował sobie próbkował po trochę wg słuchanego rodzaju muzyki i zapisał ustawienia w aktywnej zwrotnicy resztę tylko pilocikiem przełączał między czterema ustawieniami , w ten sposób uzyskał bym to co mi się marzy w dźwięku pełna równowagę i można uznać że referencje w każdym pasmie i rodzaju basu ale jak to mówię czas pokaże bo w praktyce różnie wychodzi ( : dwa przy innej obudowie niż OB zacznie się znowu walka z akustyką pomieszczenia ...

a że lato nadchodzi i są ciekawsze rozrywki to pewnie zima mnie zastanie i dalej nic nie zrobię ( :

 

Z góry dziękuję jeśli ktoś z Was zechce podzielić się swoją opinią o ww. monitorach.

Pozdrowienia dla całej rodzinki. ;)

Ja z innej beczki znowu zachwalając 3149np ( :

Nie są małe ale są to jednak monitory bliskiego zasięgu , może warto ich posłuchać i wziąć pod uwagę , jeśli podłubie się przy nich to graja zacnie , podejrzewam że nawet na piętnastu metrach , kiedyś u kogoś słuchałem LGM na takim metrażu i było spoko pomijając fakt że w oryginale nie graja zbyt zachęcająco ( :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie i Panowie,

czy ktoś z Was miał okazję testować/słuchać kolumn Tannoy Revolution DC6T SE w połączeniu z Yamaha a-s1100?

Mam okazję kupić okazyjnie ten wzmacniacz, ale nie mam jak go odsłuchać.

Kolumny mam i napędzam je NAD C375, tylko ta chęć zmian i okazja...

Z góry dziękuje za ewentualne uwagi/sugestie.

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ostatio miałem wielką przyjemność posłuchania Tannoy xt8f... niestety cena mnie przerasta :/.

 

Z opisów wynika że starsza seria DC gra zdecydowanie bardziej środkiem więc odpada.

 

XT8f są raz za drogie dwa za duże do 24 m. kw.

Podoba mi się w nich scena, stonowane ale rozdzielcze wysoki, super szybki i nie sprężysty dół.

 

Czy Ktokolwiek jest w stanie doradzić coś co gra w tym stylu: Dynaudio Excite? Dali Ikon są nawet blisko.. tylko grają cieplej i środek wycofany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie i Panowie,

czy ktoś z Was miał okazję testować/słuchać kolumn Tannoy Revolution DC6T SE w połączeniu z Yamaha a-s1100?

Mam okazję kupić okazyjnie ten wzmacniacz, ale nie mam jak go odsłuchać.

Kolumny mam i napędzam je NAD C375, tylko ta chęć zmian i okazja...

Z góry dziękuje za ewentualne uwagi/sugestie.

Pozdrawiam

Jacek

Ja te kolumny mialem z Denonem 1520ae i szczerze to starsze Tannoy M4 i zwlaszcza Tannoy R2 zagraly z nim duzo lepiej...jeśli ta Yamaha jest podobna do Denona to odpowiedz nasuwa się sama..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi @cepiano - mi nie chodzi że xt8f są drogie bo.. grają zacnie.. bardziej miałem na myśli że to raczej żadkość na rynku używanych.. była 1 para.ale się zbyła.

 

Dodatkowo mój obecny zestaw DM 2/6 i Rel T5i aż 2 razy gorzej nie gra... ma kilka wad w porównaniu z tymi Tannoyami ale Emit m20 i Emit m30 grają dla mnie gorzej..

 

Co dziwne dm przegrały najbardziej wysokimi... muszę pożyczyc jakies normalne napędzidło jednak.

 

Dodatkowo wolał bym wymienić same monitory a Rela zostawić.. 6.1 są na sieci za 2k zagra to? Odsłuch fajna rzecz ale jechać 5h by sprawdzić samemu..

 

Szukam inspiracji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.