Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer sunfire HRS-12 buczy


malikali

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od 3 dni testuje zakupiony subwoofer sunfire hrs12 i dopatrzyłem się w nim 2 wad.

Po pierwsze w subku byczy transformator, efekt występuje zawsze i nie ma znaczenia czy kabel sygnałowy jest podpięty czy nie. To samo tyczy się uziemienia bez lub z jest dokładnie to samo, myślę że jest to efekt nie do obejścia jak transformator sam z siebie buczy nic mu nie pomoże.

 

2 problem tyczy się volume tego suba, jeśli podgłosze go na max ponad 0db gra ok. ale z głośnika słychać buczenie, gdy wypnę kabel sygnałowy od suba buczenie ustaje. Wszystko wskazywało by na kabel ale myślę że nie do końca.

Mam sporo różnych kabli testowałem to na grubych ekranowanych i takich nie większej długości jak 1m, na antenowych podwójnie ekranowanych i takich specjalnie do połączenia suba z amp, ale nic to nie daje. Czułość tego wejścia na max volume jest tak duża ze już zbliżenie końca kabla do dywanu lub podłogi wzmaga buczenie. Gdy przestawię volume na 0 db nie ma absolutnie buczenia, ale subwoofer nie daje się napędzić, gra na ok. 20% możliwości. W ustawieniach amp yamaha 3900 nawet podgłoszenie suba na max niewiele wnosi, pomyślałem sobie może ten sub potrzebuje jakiegoś przedwzmacniacza ?

wtedy ustawiony na 0db może grał by dostatecznie głośno i nie było by efektu buczenia.

 

Czy ktoś miał styczność z tymi subwooferami i takimi problemami? Waham się czy oddać go

czy wymienić, ale boje się że to może być ogólny problem w tej serii sunfire.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

 

A czy nie jest to tzw. "brum"? Miałem u siebie coś takiego. Burczał subwoofer. Zauważyłem, że zjawisko znika, jeśli wyjmę z amplitunera wtyk anteny FM. Zaprzyjaźniony serwis antenowy stwierdził, że z faktu iż mam metalowy (uziemiony) dach, a antena stoi na nim - generują się słabe prądy błądzące dach - antena - amplituner - ziemia - dach. Dostałem więc specjalny filtr antenowy. Wygląda jak gruba bateria (R20) i jest porównywalnej wielkości. Antenę FM wtyka się do niego, a dopiero z niego idzie się na wejście antenowe FM amplitunera. Zjawisko znikło "jak ręką odjął".

 

Za mało znam szczegółów, aby wyrokować co jest u Ciebie i Ci cokolwiek radzić. Ale sprawdź czy to nie jest aby ten sam problem, który ja miałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bobcat - nie używam radia nie mam anteny więc to by odpadło.

Ale sam sub buczy nawet jak wypnę kabel po stronie amplitunera

nawet przy długości 1 m i podwójnym ekranowaniu słychać brum. Buczenie ustaje dopiero

gdy wypnę całkowicie kabel sygnałowy po stronie suba, czyli kabel działa

jak antena. I jeszcze jest jedna istotna rzecz kiedy dotykam masy na końcu kabla po stronie amplitunera buczenie ustaje, ale kiedy kabel jest podłączony do amp dotykanie masy kabla już nie powaduje wyciszenia tzw brumu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka podłączona odwrotnie czy bez bolca nic nie wnosi a uziemienie tylko dodaje więcej buczenia. Ale tak jak pisałem bez kabla jest spokój nie buczy, w sumie można to obejść wpinając się pod zaciski mocy od kolumn ale to takie rozwiązanie nie bardzo mi się podoba.

Pisałem też o poważniejszej wadzie na która nic nie ma wpływu chodzi o ten buczący transformator, całkowicie inne zjawisko bo wyższy ton i to najbardziej mi przeszkadza, słychać to w dzień a wieczorem nie da się na to nie zwracać uwagi. Na necie znalazłem foto jak ten sub wygląda od środka. Odsyłam suba z nadzieja ze to nie jest wada seryjna i akurat się taki trafił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-22200-063286800 1284329047_thumb.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal na pewno masz urządzenia tworzące grający system podłączone do różnych gniazdek w ścianie. Podłącz wszystkie do jednego gniazda (przez rozgałęźniki, listwę, itd.) i brumienie minie. Sub powinien mieć przełącznik "uziemienie", ale producenci czasem liczą, że klient wie jak zaradzić przydźwiękowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Takie rzeczy typu gniazdka uziemiania kable już sprawdziłem, wszystko jest podpięte pod 1 gniazdko, mam też inny sub tannoy m10 i nie ma z nim problemu. Przyczyna przydźwięku w sunfire jest chyba w zbyt czułym wejściu, ale 1 raz spotkałem się z takim zjawiskiem. Jedyny pozytywny efekt w którym nie słychać przydźwięku jest ustawienie volume na 0db z tym że automatycznie powstaje 2 problem, sygnał wejściowy jest zbyt cichy żeby sub zagrał dostatecznie głośno. Dodam że bez wpiętego kabla sygnałowego brak przydzięku nawet na max volume i słychać tylko ten nieszczęsny transformator, suba wysłałem już do serwisu bo buczący transformator to inna para kaloszy niż przydzwięk z którym będę jeszcze walczył

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Witam

 

Postanowiłem odświeżyć wątek w którym chciałem się podzielić najnowszą wiedzą odnośnie modelu suba sunfire hrs 12.

Po zgłoszeniu reklamacji suba do sklepu otrzymałem odpowiedź że wszystkie modele lekko buczą, i jest to fabryczne.

Trochę zszedłem z tematu sunfire w poszukiwaniu innego suba o równie imponujących parametrach, ale w tej cenie nie

znalazłem suba, który miał by taką moc i dysponował zejściem w okolice 18Hz, a jednocześnie który był by tak

niewielkich rozmiarów. Tak więc pogodziłem się z tym buczeniem, które podkreślam przeszkadza

tylko wieczorami i tylko kiedy jest absolutna cisza! Zacząłem polować na ten sub z 2 reki i udało mi się

w końcu go kupić za mniejszą cenę, mówiąc krótko używanego mogłem bezkarnie rozebrać i sprawdzić co jest przyczyną

przydźwięku. Szukanie przyczyny zabrało mi trochę czasu, ale po oględzinach wiedziałem już gdzie jest problem.

 

W subach sunfire hrs-12 są 2 rodzaje buczenia

 

- buczenie z transformatora.

- przydźwięk z głośnika.

 

To pierwsze buczenie transformatora chyba było najbardziej uciążliwe bo słyszalne z dużych odległości.

Problem leżał w transformatorze które samo w sobie buczało po przystawieniu

do niego ucha! i to nie było by nic wielkiego gdyby nie fakt że po przykręceniu modułu

ten dźwięk się zwielokrotniał na tyle że był już słyszany z sporej odległości.

Domyśliłem się że obudowa suba wzmacniała ten dźwięk. Rozwiązanie tego problemu

było tanie i banalne kupiłem 4 amortyzatory gumowe i przykręciłem na nich transformator.

Efekt był natychmiastowy nie było już słychać tego buczenia nawet z odległości 30cm totalna cisza!

 

Zabrałem się za 2 problem i już podkreślam nie do końca wygrany przeze mnie.

Buczenie z głośnika to niedopatrzenie konstrukcyjne producenta,

jakie było moje zdziwienie gdy wyciągiem przetwornik a buczenie ustało!!

Przyczyną tego buczenia jest przenoszenie zakłóceń z transformatora na głośnik, który nie musi być wcale podłączony!

wystarczy ze ma zwarte styki + i - a dźwięk generuje się w cewce głośnika! Kombinowałem na różne sposoby odwracając

transformator ekranując głośnik, potem ekranowałem sam transformator zwojem zwartym z miedzi, ale nie dało rady.

Ja poradziłem sobie w ok. 50% z tym problemem stosując miedz o grubości ok. 4mm

i przyklejając ten kawałek miedzi na górę transformatora, która oddzielała głosik od trafa.

Dopiero taki kawał miedzi był w stanie powstrzymać trochę pole elektromagnetyczne transformatora.

Gdyby producent zrobił obudowę o 6 cm dłuższą problem by nie istniał!

 

Podsumowując sunfire hrs 12 to na prawdę dobry sub do kina, takiego zejścia i mocy nie słyszałem w dużych subach,

aż dziw że taki bas można uzyskać z tak kompaktowej obudowy!

 

Na koniec wklejam 2 pomiary charakterystyki zrobione w moim pokoju, mic ustawiony był w miejscu odsłuchu jakieś 3m od suba,

pomiary wykonałem przy małej głośności i nie reprezentują ile sub oddaje db a jedynie spadek db miedzy wybranymi zakresami,

dla sunfire wybrałem górna graniczna 40hz potem zaczyna się już spadek. Na dół wybrałem 20hz, poniżej chyba nie ma sensu mierzyć

aczkolwiek widać że charakterystyka opada w tym kierunku łagodnie. Pomiar na pewno nie odpowiada rzeczywistej charakterystyce, ale pokazuje

jakiego efektu można się spodziewać w pomieszczeniu ok. 15m2 u mnie spadek miedzy 40Hz a 20Hz to tylko 5.2dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-22200-060145800 1297110685_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.