Skocz do zawartości
IGNORED

Szukam upgrade'u dla drapaka dj'skiego


romekjagoda

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

proszę o pomoc i poradę. Obecnie mam u siebie dj'ski gramiak Gemini. Na moje ucho gra b. dobrze, ale nie wiem, czy ktoś może się wypowiedzieć o jego dźwięku w kontekście konstrukcji Thorens'a na przykład. Jaki to poziom?

 

Na razie kolekcja winyli rośnie i kusi posiadanie prawdziwego, klasycznego/retro drapaka.

Czy zna ktoś gramiaka MARANTZ JJ-130 - zna ktoś to cudo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie ukrywam, że szukam okazji używanych na zagranicznym ebayu. Allegro mnie nie interesuje.

 

Jeśli można, to będę wklejał stopniowo aukcje drapaków do Waszej oceny (jeśli nie znajdę opinii na ich temat tu na forum).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

proszę o pomoc i poradę. Obecnie mam u siebie dj'ski gramiak Gemini. Na moje ucho gra b. dobrze, ale nie wiem, czy ktoś może się wypowiedzieć o jego dźwięku w kontekście konstrukcji Thorens'a na przykład. Jaki to poziom?

 

Na razie kolekcja winyli rośnie i kusi posiadanie prawdziwego, klasycznego/retro drapaka.

Czy zna ktoś gramiaka MARANTZ JJ-130 - zna ktoś to cudo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie ukrywam, że szukam okazji używanych na zagranicznym ebayu. Allegro mnie nie interesuje.

 

Jeśli można, to będę wklejał stopniowo aukcje drapaków do Waszej oceny (jeśli nie znajdę opinii na ich temat tu na forum).

 

Ten Marantz nie jest warty zainteresowania

to podstawowy, plastikowy model

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waluch, dzięki za poradę.

 

A co z modelami Marantz serii TT520 ? Problem tylko, że nie mają tego wyglądu retro :)

 

Natomiast wciąż nie mam pewności ile musiałbym wydać na gramiaka, który przewyższy wyraźnie dźwiękiem i jakością owego djskiego Gemini (model to chyba pt 2100 - podróbka/konkurencja dla słynnego technicsa sl 1210)...

 

Jakie aspekty w djskim sprzęcie kuleją w stosunku do klasyki gatunku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od takiego sprzetu djskiego wolałem sobie kupic starego Technicsa SL-B2 ,nie jest to jakies cudo ale podoba mi się ramie aluminiowe lekko zakrzywione. Za jakis czas kupie sobie wkładke GRADO za 400 zł czyli tyle samo mniej wiecej co ten drapaczek kosztował.Jeżeli faktycznie wkładka to 80% jakosci dzwieku to moim zdaniem to jest najlepsze rozwiązanie,ale to tylko moje zdanie nie jestem fachowcem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waluch, dzięki za poradę.

 

A co z modelami Marantz serii TT520 ? Problem tylko, że nie mają tego wyglądu retro :)

 

Natomiast wciąż nie mam pewności ile musiałbym wydać na gramiaka, który przewyższy wyraźnie dźwiękiem i jakością owego djskiego Gemini (model to chyba pt 2100 - podróbka/konkurencja dla słynnego technicsa sl 1210)...

 

Jakie aspekty w djskim sprzęcie kuleją w stosunku do klasyki gatunku?

 

520 jest linearny

 

ja bym postawił na standard

 

Twój Gemini nie jest w cale zły, myślę,że przewyższa parametrami w/w podstawowe modele Marantza

 

krokiem na przód będzie np. Thorens TD 3XX, jeśli ma być vintage lub

S500 z ramieniem ortofona

 

z resztą ,zależy w jaką wkładkę celujesz

 

Jeśli Cie nie razi wygląd Gemini i nie jest 'zajechany', to ja bym przy nim na razie został, dokupiłbym tylko Goldringa 1012 (jeśli MM ) i bym się cieszył muzyką

W między czasie odłożył pieniądze na coś lepszego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

520 jest linearny

 

ja bym postawił na standard

 

Twój Gemini nie jest w cale zły, myślę,że przewyższa parametrami w/w podstawowe modele Marantza

 

krokiem na przód będzie np. Thorens TD 3XX, jeśli ma być vintage lub

S500 z ramieniem ortofona

 

z resztą ,zależy w jaką wkładkę celujesz

 

Jeśli Cie nie razi wygląd Gemini i nie jest 'zajechany', to ja bym przy nim na razie został, dokupiłbym tylko Goldringa 1012 (jeśli MM ) i bym się cieszył muzyką

W między czasie odłożył pieniądze na coś lepszego

 

 

Waluch, bardzo dziękuję za porady i zdroworozsądkowe podejście - naprawdę cenię sobie, że nie namawiasz mnie do kupna "nowego" sprzętu, tylko do lepszego wykorzystania tego co mam. Cenię sobie to bardzo i podoba mi się ten pomysł, bo Gemini wyjechany nie jest, i pomimo, że nie ma tego klasycznego pięknego wyglądu, to prezentuje się dość poważnie (stabilny, ciężki silnik, dobra regulacja ramienia). Obecnie jadę na starej wkładce numark'a, więc ten Goldring jest bardzo sensownym rozwiązaniem.

 

Za Thorensami już się rozglądałem, ale niestety to sprzet rozchwytywany na pniu i drogi. Czy są jakieś mniej znane alternatywy typu Dual, czy właśnie jakieś starsze Marantze, Sansui?

 

Ja od takiego sprzetu djskiego wolałem sobie kupic starego Technicsa SL-B2 ,nie jest to jakies cudo ale podoba mi się ramie aluminiowe lekko zakrzywione. Za jakis czas kupie sobie wkładke GRADO za 400 zł czyli tyle samo mniej wiecej co ten drapaczek kosztował.Jeżeli faktycznie wkładka to 80% jakosci dzwieku to moim zdaniem to jest najlepsze rozwiązanie,ale to tylko moje zdanie nie jestem fachowcem.

 

 

Simon, gdybym kupował drapaka, to bym zrobił tak jak Ty. Ale ja go dostałem w użytkowanie od Brachola, a że jest to wysoki model Gemini to darowanemu kuniowi ... pod ogon sie nie zagląda ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za Thorensami już się rozglądałem, ale niestety to sprzet rozchwytywany na pniu i drogi. Czy są jakieś mniej znane alternatywy typu Dual, czy właśnie jakieś starsze Marantze, Sansui?

 

 

Tego nie wiem, być może ktoś kto się bardziej zna pomoże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysoki model to pewnie jest wporządku.Mi przyszly na mysl te najtansze djskie Gemini,nie chciało mi sie kupować jakiegos najnizszego modelu i zawsze wychodze z założenia że jepiej wyższej klasy używke kupić. Ja musze Technicsowi okablowanie koniecznie zmienić i tą wkładke dobrać. Ostatnio zastanawiałem sie czy warto te kabelki w ramieniu wymienić na jakies inne... trzeba bedzie wiecej poczytać o tych drapakach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dziś nowy gramofon kosztuje 750zł (TT2000) to jakościowo nie może być wysokich lotów. Oczywiście może się podobać.

Nie ma problemu by na ebay.de kupić Thorensa 3XX, ale trzeba zapłacić 100-350EU. Płaci się za jakość: wykonania i dźwięku. I wtedy jest progres, który upoważnia (czytaj: nadaje sens) do kupienia drogiej wkładki.

 

Ja bym się zastanowił na Twoim miejscu czy zamiast wydawać na tego Goldringa nie uzbierać po prostu na normalny gramofon. Wtedy jak pisałem wyżej kolejnym upgradem będzie na pewno lepsza wkładka.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Wreszcie ustaliłem jaki mam model gramiaka (jestem w trakcie remontu i przeprowadzki i sprzęt od 3 miesięcy stoi w kartonach): to Gemini PDT-6000 z wkłaką Ortofon Concorde.

 

Czy warto intersować się czymś takim jako upgradem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie ustaliłem jaki mam model gramiaka (jestem w trakcie remontu i przeprowadzki i sprzęt od 3 miesięcy stoi w kartonach): to Gemini PDT-6000 z wkłaką Ortofon Concorde.

 

Czy warto intersować się czymś takim jako upgradem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moim zdaniem nie. Ten Sansui sprawia niezłe ogólne wrażenie, ale to jest od strony funkcjonalnej coś co przypomina polskie gramofony typu Bernard czy Adam. Ustawisz nacisk i antyskating, a inne regulacje gdzie? Najprawdopodobniej będzie lepsza "kultura pracy" tego Sansui. Tradycyjnie też ostrzegam przed kupowaniem w ciemno - niejeden się już sparzył na tej gramofonowej loterii.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie. Ten Sansui sprawia niezłe ogólne wrażenie, ale to jest od strony funkcjonalnej coś co przypomina polskie gramofony typu Bernard czy Adam. Ustawisz nacisk i antyskating, a inne regulacje gdzie? Najprawdopodobniej będzie lepsza "kultura pracy" tego Sansui. Tradycyjnie też ostrzegam przed kupowaniem w ciemno - niejeden się już sparzył na tej gramofonowej loterii.

Pozdro,

Yul

 

 

YUL, dzięki za odpowiedź. Szczególnie uwaga o kupowaniu w ciemno jest słuszna. Nie problem kupić byle co...

 

Przeglądam wciąż ebay i szukam, patrzę. Widzę, że ogólnie w dobrych cenach i dużej ilości dostępne są Duale CS. Z wyglądu też cud, miód, bo drewno i klasyka gatunku.

 

Teraz pytanie, którymi modelami Duala warto się interesować? CS 1234? CS 1214? Które serie były dobre? Chodzi mi, by jeśli już kupować, to coś z górnej półki, na lata.

Jako lajkonik w analogu będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duali jest dużo w dobrej cenie ... bo są skomplikowane mechanicznie. Jak chcesz mieć spokój to szukaj ... sam wiesz o czym pisałem. Jest tego zdecydowanie mniej i są droższe ale też i pewniejsze. Poza tym można je łatwo ulepszać.

 

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku, jak nie masz jeszcze zewnętrznego pre to do MM polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

porównywałem tego CSa z Projectami, 640P ... CS był górą

 

ale to tak pisane na marginesie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku, jak nie masz jeszcze zewnętrznego pre to do MM polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

porównywałem tego CSa z Projectami, 640P ... CS był górą

 

ale to tak pisane na marginesie :)

 

 

Waluch, dziękuję bardzo :) widzę, że Koledzy mi tak z grubej rury od razu ;-) Ja tu pytam o jakiegoś dobrego drapaka wintydż, a tu od razu wkładka, tutaj pre zewnętrzne. Już teraz rozumiem, dlaczego Gramofon, to nie jest tania alternatywa dla CD ;-)

 

A na serio to chciałbym powoli taki tor analogowy sobie skompletować, z tym, że zastanawiam się, na ile ten CS byłby lepszy od specjalnego modułu dokupowanego do Pre Arcama 9C. Ten Pre zbiera bardzo dobre oceny, był to chyba topowy PRE Arcama w ogóle, więc może taki słaby nie jest...? Myślę, że na razie muszę rozstrzygnąć dylemat: nowa wkładka lub inny gramiak. Co do kupna nowego-starego gramiaka mam o tyle wątpliwości, że boję się rozczarowania, że nie będzie wielkiej różnicy wobec obecnie posiadanego Gemini PDT-6000... Ten Gemini, wbrew obiegowej opini, że gramiaki tej firmy to DJ chłam, podobno takie dupne nie są - to jest chyba topowy model Gemini, waży coś koło 12kg i na moje ucho gra dobrze (tyle, że osłuchania w gramiakach nie mam żadnego). Co prawda gramiak vintage byłby znacznie ładniejszy (ogólnie podoba mi się sprzęt retro), ale dźwiękowo, czy to nie będzie tuptanie w miejscu...? Dlatego skłaniam sie ku wyrwaniu na razie nowej wkładki. W razie czego, może ją zaimplementuję w przyszłości do innego gramiaka...

Nie wiem tylko, co za wkładkę do tego gramiaka należałoby kupić (oprócz proponowanego Goldringa 1012). Tutaj na forum są ludzie, którzyz samego zdjęcia potrafią powiedzieć, że ramie jest lekkie, sztywne, więc weź miekką wkładkę, najlepiej model xxx ;-)

 

Takie oto dylematy. Choć z drugiej strony, zbliża się gwiazdka, i swojej lepszej połowie mógłbym podsunąć jakiś pomysł na prezent... :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek,

Szukając gramofonu unikaj rzeczy plastikowych, opatrzonych logami znanych firm, bo to była zwykła, niewiele warta masówka, "tłuczona" swego czasu w grubych tysiącach egzemplarzy. Dawniej gramofon był podstawowym źródłem dźwięku, po japońskich, angielskich, niemieckich i innych Kowalskich, pozostały tego do tej pory całe niezutylizowane góry. Z drugiej strony unikaj rzeczy wyjątkowo starych, bo gramofony to urządzenia w znacznym stopniu mechaniczne i jest pewna analogia między nimi, a starymi, wintydżowymi samochodami. No chyba, że jesteś "złota rączka" i lubisz smarowanie, toczenie, przerabianie, wymienianie, sztukowanie i inne, temu podobne czynności manualne - to wtedy jak najbardziej. Jeśli lubisz tylko słuchać muzyki z winyli, to stare gramofony to nie jest kierunek dla Ciebie, bo tylko stracisz nerwy i pieniądze. Najważniejsze w przypadku sprzętu używanego, nawet istotniejsze niż model używanego gramofonu, jest możliwość jego osobistego, spokojnego sprawdzenia i bezpiecznego przetransportowania. Od tego warunku oczywiście też są odstępstwa - być może będziesz kupował gramofon od kogoś znajomego, kto Ci go pożyczy, tak abyś posłuchał i wiedział co i jak.

Co do wymienionych wyżej modeli pre gramofonowych, to uważam, że różnice pomiędzy nimi są niepotrzebnie wyolbrzymiane i naświetalne z przesadną emfazą typu: "kupisz CS Blue, to Pana Boga za nogi złapiesz". Nie złapiesz. Przypuszczam, że pre w Arcamie też będzie podobnej klasy, pre wbudowane w integry mają też swoje zalety, np. uczciwe zasilanie z porządną stabilizacją. Moim zdaniem, jedyne o co warto zawalczyć podczas wybierania pre gramofonowego, to możliwość jego regulacji (obciążenia w przypadku wkładek MC, pojemności w przypadku wkładek MM i wzmocnienia - odpowiednio do typu MM/MC). Sprawa tranzystorowości czy lampowości pre jest drugorzędna, uzależniona od gustu słuchającego, a lepiej powiedzieć - siły jego wiary w rozwiąznia tranzystorowe lub lampowe.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, dziękuję za poradę i zainteresowanie. To naprawdę miło, z Twojej strony, że dzielisz się cennymi doświadczeniami, i to w taki wyważony sposób.

Zacznę od końca. Co do pre, to mam przeczucie, że jest niezłe. Tzn. ma możliwość wyboru trybu MM i MC i w trybie CD spisuje się bardzo dzielnie. Także myślę, że ogólnie wzmocnienie mam całkiem niezłe. Chciałbym więc skupić sie na źródle. Wiem, że Gemini to generacja gramofonów plastik+fantastik+się błysko ale z drugiej strony wygląda to na sprzęt dość porządny - ma stabilny silnik, wszystkie potrzebne parametry regulacji ramienia, silnik regulowany kwarcowo. Myślę, że na początek wystarczy. To co chyba najpilniejsze, to znalezienie dobrej wkładki pasującej do tego ramienia/gramiaka. Z tego co widziałem, to chciałbym kiedyś zakupić porządnego gramiaka w stylu Thorensa 3xx lub nawet Linn Sondek'a 12, ale to nie na chwilę obecną wydatek. Natomiast jakaś rozsądna wkładka byłaby chyba warta grzechu. Bowiem w międzyczasie za śmieszne pieniądze zakupiłem wiele wspaniałych winyli z lat 70-90 i jestem zdecydowanie wkręcony jeśli chodzi o analog. Niemniej, nie od razu Rzym zbudowano, więc byłbym niezmiernie wdzięczny, za porady odnośnie wkładki. Nie mam pojęcia, czy ramie w tym Gemini pdt 6000 jest sztywne, ciężkie i czy należy dobrać wkładkę 'miekką' czy twardą. Nie ukrywam, że nie jestem gotów wydać majątku na igłę (jestem w trakcie remontu), ale może tak do 500 PLN (130 EUR) dałoby się coś sensownego wybrać (oczywiście niekoniecznie w górnym pułapie tego budżetu). Obecnie gra to na Ortofonie Concorde i nie mam pojęcia, czy to cokolwiek warte.

 

Czy na podstawie tych danych technicznych da się coś podpowiedzieć odnośnie jakiejś sensownej wkładki na początek? :

 

TURNTABLE SECTION:

Type...................................................Quartz Direct Drive Manual Turntable

Drive Method................................................................................Direct Drive

Motor......................................................................Brushless DC Motor 18V

Platter............................................Aluminum Diecast 13” (332mm) Dia.

Speed...............................................................................33 1/3, 45 or 78 RPM

Starting Torque..............................................................................3.0 kg/cm

Build-up Characteristics...........................0.5 sec. standstill to 33 1/3 RPM

Braking System....................................................................Electronic Brake

Wow and Flutter.....................................................................0.01%

* This rating refers to the turntable assembly and platter only and

excludes effects of records, cartridges or tonearms.

Rumble.......................................................................-78 dB (IEC 98A WTD)

TONEARM SECTION:

Type...........................................................Universal S-Shaped Tubular Arm

Effective Length.............................................................9 1/16” (230.1 mm)

Arm Height Adjust Range...............................................................0 - 6 mm

Overhang............................................................................19/32" (15.2 mm)

Effective Mass..............................................................9 g (Without Cartridge)

Offset Angle...............................................................................................22°

Friction..................................................Less Than 7 mg (Lateral, Vertical)

Tracking Error Angle............Within 2°32' at the outer groove and within

0°32' at the inner groove of a 30 cm (12") record

Stylus Pressure Adjust Range..........................................................0 - 5 g

Applicable Cartridge Weight Range.................................................6 - 10 g

Headshell Weight.................................................................................5.6 g

GENERAL:

Power Supply...............................................................115V~60Hz/230V~50Hz

Power Consumption..........................................................................15 Watts

Outputs:

...................................................................................................Phono: 3mV

...................................................................................................Line: 150mV

Dimensions......................................................................17 3/4” x 6" x 14"

450mm x 152mm x 352 mm

Weight......................................................................................27 lbs. (12.3 kg)

 

 

PS.

W ramach małego upgradu jestem w trakcie zamawiania kolcy pod gramiaka. To chyba wskazane jeśli chodzi o czystość basu?

 

Pozdrawiam,

Romek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Romek,

Określenie "plastikowy gramofon" nie było wymierzone w Twojego Gemini, myślałem raczej o tym Maranzu, którego zdjęcia (lub linki) wkleiłeś zakładając ten wątek. Zakupienie go nie byłoby, moim zdaniem, żadnym upgradem tego co masz w tej chwili. Gemini pewnie nie jest zły, to kopia NADGRAMOFONU D-J Technics 1200, zapewne jakością i możliwościami sonicznymi zupełnie mu nie ustępująca. Podobnie do D-J Technicsa ma kupę różnych, niepotrzebnych funkcji i właściwości, niewykorzystywanych podczas domowego odsłuchu płyt. Po co Ci na przykład moment obrotowy talerza 3 kg/cm? Albo rozruch do prędkości 33,3 RPM w ciągu 0,5 sekundy? Moje gramofony nie legitymują się tego typu osiągami, łapią obroty pewnie ze 3-4 razy wolniej, ale 2 sekundy na ustabilizowanie obrotów w zupełności wystarcza. Tyle trwa opuszczanie igły windą na talerz, a czytanie rowka rozbiegowego kolejne parę sekund. Jak sadzam "4 litery" na fotel i zaczynam słuchać muzyki, to obroty mam już doskonale ustabilizowane. Nie płaciłem za to żeby to się działo w pół sekundy, ani tego nie oczekiwałem. To tylko takie dwa proste przyklady na co audiofilowi mogą się przydać funkcje i właściwości didżejskie gramofonu.

Nie rozumiem natomiast geometrii tego ramienia - przy długości efektywnej 230 mm (9 cali) należałoby się spodziewać przesięgu rzędu 18 mm, a nie 15 mm. Taki mały przesięg jest charakterystyczny dla ramion 12-calowych. Kąt korekcji wkładki (offset angle) wynosi 22 stopnie (tyle jest w przybliżeniu w ramionach 12-calowych), w ramieniu 230 mm to powinno być nieco więcej - około 24 stopnie. Może dlatego masz duży błąd śledzenia na rowku wprowadzającycm (outer groove) - aż 2 i pół stopnia - to generuje zniekształcenia i ich nieoptymalny rozkład podczas czytania płyty.

Co do wkładki, to poszukuj wkładki MM "miękkiej", bo masę efektywną ramienia masz niską (9 gramów), pomimo jego "zawodowego" wyglądu. Coś o podatności rzędu 20-25 c.u. (compliance unit) powinno pasować. Żadne twarde rylce, typu Denon Dl-103. Sama wkładka może być ciężkawa - 6 do 10 g, lżejsze od 6 i cięższe od 10 gramów zmuszą Cię do robienia happeningów typu obklejanie przeciwagi plasteliną albo gumą do żucia lub przyklejanie monet do headshella (w celu zeszpecenia gramofonu przede wszystkim). Headshell jest natomiast zadziwiająco lekki (5,6 g), można poeksperymentować z innymi, cięższymi, ale te mogą mieć inną geometrię, wywoływać zmianę przesięgu na jeszcze inny, o jeszcze dziwaczniejszej wartości, podobne niespodzianki mogą być przy VTA. Generalnie jest to dla mnie dziwny gramofon, może dlatego, że...nie jestem didżejem, hehe. Używam gramofonów bardziej zgodnych z tym co zakłada teoria, i w tym się jako-tako poruszam i orientuję.

Reasumując: aby zorientować się jaka jest różnica pomiędzy wkładką didżejską (Ortofon Concorde), a czymś dla "domowego" odsłuchu, wystarczy Ci podstawowy Goldring 1006 albo 2100 lub 2200. Właśnie te Goldringi przyszły mi na myśl, bo mają spory poziom wyjściowy (6,5 mV), podobny do tego który masz z Concorde'a, nie odczujesz zatem zbyt boleśnie tego, że po przejściu na "normalną" wkładkę zrobi się trochę ciszej. Byc może trochę ciszej ale i CIEKAWIEJ, pewnie też czyściej i przestrzenniej, mam nadzieję. Pod warunkiem, że da się to jakoś w tym dziwnym ramieniu ustawić.

Pozdro,

Yul

P.S. Kolce pod gramofon mogą nadać basowi trochę kontroli, ale zmniejszyć jednocześnie jego moc. Może pozbędziesz się dzięki temu charakterystycznego: "umpff, umpff, umpff". Czasem, jako efekt uboczny, pojawia się utwardzenie średnicy i wyostrzenie wysokich tonów. Sporo zależy też od podłoża na którym stawiwasz gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, serdeczne dzięki. Właśnie o takiej wiedzy jaką zaprezentowałeś, mówiłem :) Dzięki za porady ad. igły/wkładki - nie tylko, że nakierowałeś mnie na jakieś konkretne modele, to jeszcze czegoś się nauczyłem.

Myślę, na podstawie tego co napisałeś, że właśnie tym tropem pójdę: najpierw zmienię wkładkę, a potem ewentualnie poszukam w dalszej przyszłości normalnego gramiaka. B. szanuję porady kolegów Ahaji i Walucha, ale posiadając w tej chwili grający gramiak i ograniczoną gotówkę skłaniam się ku opcji zmiany wkładki, co powinno zapewnić już znaczną poprawę odtwarzania.

To fakt, że ów djeski Gemini posiada funkcje, bez których doskonale można sie obyć - faktycznie momentalny start płyty, duży moment obrotowy silnika, etc. to gadżety, których nie wykorzystam. Ale z drugiej strony wydaje mi się, że one nie wpływają degradująco na dźwięk. Trochęna zasadzie, jakby nie było, nic by się nie stało, ale skoro są, to niech sobie będą - ni mnie to ziębi, ni parzy. Wiem, że to trochę tak, jakby jeździć autem rajdowym po mieście, gdize nie wykorzysta się jego mocy, etc. ale samej przyjemności z jazdy to nie odbiera.

Natomiast będę sobie obserwował jebaja i rozglądał sie za jakimś fajnym Thorensem z serii 3xx.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment obrotowy talerza masz duzy dla wkladek z duzym naciskiem i do skreczowania, w domowych warunkach duzy sprawdza sie glownie gdy masz kilka ramion o roznej masie z roznym naciskiem - daje to gwarancje ze nie bedziesz zmienial obrotow przy kazdej zmianie jednego z kilku ramion.

Przydaje sie tez przy ciezkich wkladkach z niska podatnoscia. Baju baju o geometri mozesz sobie darowac zaopatrzajac sie w dlugi uniwersalny headshell z dlugimi szparkami gdzie da sie poprostu latwo zmianiac kat przy konkretnej dlugosci efektywnej tak by dopasowac zwyczajnie geometrie do wkladek o roznej dlugosci cantilevera, a bedzie to bardzo istotne w przypadku szlifow juz nawet eliptycznych nie wspominajac o polecanych wyzej precyzyjniejszych. Nie przygladalem sie temu gramofonowi, ale 5 gramowy koszyczek nie wykluczone ze moze byc liczony osobno, a wiec 9g ramie + 5.5g moze dawac 14.5g - sprawdz to, bo jesli tak jest ramie z lekkich wchodzi juz na poziom raczej srednich, a wtedy mozna dac ciezszy niz 5g headshell i dodatkowa przeciwage co umozliwi korzystanie z igiel serycznych nie wymagajaccyh az takiej precyzji w ustawianiu co i tak moze sie w praktyce nie udac jesli to ramie nie jest bardzo precyzyjne (np. ustawisz sobie nawet wg oscylatora i dokladnych wyliczen jakiegos gigera na sucho, a jak ramie wejdzie w ruch to bledy i wszelkie rezonanse moga byc zbyt duze). Co do preampow roznice miedzy ich brzmieniem (procz ustawien opornosc mc/ pojemnosc mm) moga byc bardzo duze w przypadku roznej jakosci zasilanoia pre i samych wkladek mc - np. lampowe pre + trafa, a pre tranzystorowe czy opamowe w ktorym mozna zmieniac caly czas opampy na inne.

Generalnie nie wazne w ktora strone audio chcesz isc - wystarczy to robic dobrze, zbierajac info od roznych pasjonatow ktorzy zwykle maja rozne doswiadczenia i finalnie potwierdzajac to samemu poprzez wlasna praktyke by nie bac sie wiecej zlego diabla w studni. Pozdrawiam P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Moment obrotowy talerza masz duzy...Przydaje sie tez przy ciezkich wkladkach z niska podatnoscia..."

A co to za bzdurna teoryjka? Czy ciężka wkładka z niską podatnością tak skutecznie ryje vinyl, że nie można ruszyć talerza bez ekstra-mocnego silnika?

 

"...Moment obrotowy talerza masz duzy...w domowych warunkach sprawdza sie glownie gdy masz kilka ramion o roznej masie z roznym naciskiem - daje to gwarancje ze nie bedziesz zmienial obrotow przy kazdej zmianie jednego z kilku ramion..."

To kolega "rozny pasjonat ktory zwykle ma rozne doswiadczenia" ma taki napęd, że trzeba go przyspieszać jak się nacisk igły zwiększy, hehehe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Moment obrotowy talerza masz duzy...Przydaje sie tez przy ciezkich wkladkach z niska podatnoscia..."

A co to za bzdurna teoryjka? Czy ciężka wkładka z niską podatnością tak skutecznie ryje vinyl, że nie można ruszyć talerza bez ekstra-mocnego silnika?

 

"...Moment obrotowy talerza masz duzy...w domowych warunkach sprawdza sie glownie gdy masz kilka ramion o roznej masie z roznym naciskiem - daje to gwarancje ze nie bedziesz zmienial obrotow przy kazdej zmianie jednego z kilku ramion..."

To kolega "rozny pasjonat ktory zwykle ma rozne doswiadczenia" ma taki napęd, że trzeba go przyspieszać jak się nacisk igły zwiększy, hehehe?

 

jaki kolega Yul dzis kumaty i musze mu przyznac nawet calkowita racje, jak nigdy - testuje rozne napedy, rozne ramiona i rozne wkladki od "rylcow" do "kolibrow" jesli juz mamy uzywac tak kretynskiej terminologi z pisemek audio.

Wiec wracajac do tego co interesuje kolege pytajacego w watku - duzy moment obrotowy moze byc zaleta napedu (patrz posiadacze lenco) a czasem nawet jego wada (wiekszy halas z napedu przy wkladkach mc), a ramie mozna dostawic dwowolne - obok na dorabianej podstawie badz wymienic na inne dorabiajac w pelni kalibrowalny uchwyt badz zmianiajac sama plinte, z pewnoscia sie przyda w przyszlosci - byle tylko rozwijac cos solidnie i metodycznie a nie bac sie duchow :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...testuje rozne napedy, rozne ramiona i rozne wkladki od "rylcow" do "kolibrow" ..."

 

Już niech się kolega z tymi testami tak nie unosi, poza tym myślę, że za niektóre rzeczy w gramofonach najzwyczajniej w świecie nie warto płacić, bo poprostu się nie przydają. Teraz świat taki, że inżyniery ciągle coś nowego, bardzo użytkownikom "potrzebnego" wymyślają. A inni, marketingowcy czy jakoś tak, tym inżynierom wtórują, i wmawiają konsumentom na całego, że bez tego czegoś żyć się już dalej nie da. Na przykład aparat fotograficzny z którego można zatelefonować. Niech wymyślą te inżyniery takie narty żeby same do góry bez wyciągu jechały, to się skuszę, haha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...testuje rozne napedy, rozne ramiona i rozne wkladki od "rylcow" do "kolibrow" ..."

 

Już niech się kolega z tymi testami tak nie unosi, poza tym myślę, że za niektóre rzeczy w gramofonach najzwyczajniej w świecie nie warto płacić, bo poprostu się nie przydają. Teraz świat taki, że inżyniery ciągle coś nowego, bardzo użytkownikom "potrzebnego" wymyślają. A inni, marketingowcy czy jakoś tak, tym inżynierom wtórują, i wmawiają konsumentom na całego, że bez tego czegoś żyć się już dalej nie da. Na przykład aparat fotograficzny z którego można zatelefonować. Niech wymyślą te inżyniery takie narty żeby same do góry bez wyciągu jechały, to się skuszę, haha.

 

no i fakt jest sporo przypadkow cdplayerow z ktorych wywala sie polowe "patentow" stworzonych przez nudzacych sie na etacie inzynierow i one wrescie zaczynaja grac (a dla niektorych przestaja bo wywalaja je glownie hobbysci), ale to co wywalic/dodac takze do gramofonu to kwestia tego co sie konkretnie chce osiagnac za pomoca przystepnych srodkow, zawsze najlepsze i wszystko naraz to ma zazwyczaj tylko znany dystrybutor telefoni komorkowej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

>>>Romek,

 

Co do wkładki, to poszukuj wkładki MM "miękkiej", bo masę efektywną ramienia masz niską (9 gramów), pomimo jego "zawodowego" wyglądu. Coś o podatności rzędu 20-25 c.u. (compliance unit) powinno pasować. Żadne twarde rylce, typu Denon Dl-103. Sama wkładka może być ciężkawa - 6 do 10 g, lżejsze od 6 i cięższe od 10 gramów zmuszą Cię do robienia happeningów typu obklejanie przeciwagi plasteliną albo gumą do żucia lub przyklejanie monet do headshella (w celu zeszpecenia gramofonu przede wszystkim). Headshell jest natomiast zadziwiająco lekki (5,6 g), można poeksperymentować z innymi, cięższymi, ale te mogą mieć inną geometrię, wywoływać zmianę przesięgu na jeszcze inny, o jeszcze dziwaczniejszej wartości, podobne niespodzianki mogą być przy VTA. Generalnie jest to dla mnie dziwny gramofon, może dlatego, że...nie jestem didżejem, hehe. Używam gramofonów bardziej zgodnych z tym co zakłada teoria, i w tym się jako-tako poruszam i orientuję.

Reasumując: aby zorientować się jaka jest różnica pomiędzy wkładką didżejską (Ortofon Concorde), a czymś dla "domowego" odsłuchu, wystarczy Ci podstawowy Goldring 1006 albo 2100 lub 2200. Właśnie te Goldringi przyszły mi na myśl, bo mają spory poziom wyjściowy (6,5 mV), podobny do tego który masz z Concorde'a, nie odczujesz zatem zbyt boleśnie tego, że po przejściu na "normalną" wkładkę zrobi się trochę ciszej. Byc może trochę ciszej ale i CIEKAWIEJ, pewnie też czyściej i przestrzenniej, mam nadzieję. Pod warunkiem, że da się to jakoś w tym dziwnym ramieniu ustawić.

Pozdro,

Yul

P.S. Kolce pod gramofon mogą nadać basowi trochę kontroli, ale zmniejszyć jednocześnie jego moc. Może pozbędziesz się dzięki temu charakterystycznego: "umpff, umpff, umpff". Czasem, jako efekt uboczny, pojawia się utwardzenie średnicy i wyostrzenie wysokich tonów. Sporo zależy też od podłoża na którym stawiwasz gramofon.

 

Wciąż poszukuję wkładki, bo na razie nie miałem ani głowy ani czasu na sluchanie muzyki.

 

Znalazłem wkładkę Sumiko Pearl, która odpowiada zaleceniom Yul'a. Zastanawiam się, czy dałaby ona radę. Niektórzy piszą, że ma ona za dużo basu, co u mnienie byłoby może takie zle.

 

Niemniej, najważniejsze to pytanie o mocowanie headshella. Jak pisałem, mam zintegrowaną wkładkę dj'ską Numark z igłą Concorde cc1 (tzw. długa wkładka). Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć informacji (nawet w manualu) o mocowaniu wkładek do ramienia w tym gramiaku. Wiem, że są 2 podstawowe systemy 1/2" oraz TP4, ale jak to sprawdzić u mnie? Dodam, że przy tej wkładce którą posiadam nakłada się ją bezpośrednio na ramie (nasuwa się). Dzwoniłem do jednego sklepu i mila pani powiedziała mi, że moge wybrać którąkolwiek z ich oferty i będzie ok, ale nie do końca mam zaufanie co do jej kompetencji.

 

Pomoże ktoś?

Z góry dzięki od żółtodzioba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz headshella np takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i wtedy wkładki mocowanej na standardowe 1/2"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz headshella np takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i wtedy wkładki mocowanej na standardowe 1/2"

 

 

Waluch, wielkie dzięki! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do tego gramiaka jaką wkładkę MM najlepiej?

Szukam czegoś na początek na razie i zastanawiam się nad

- Ortofon 510 Mk II lub Ortofon 2M Red

- Sumiko Black Pearl

 

W sumie najbardziej to te Ortofony. Kolega Yul pisał, że 510 mk2 można brać praktycznie w ciemno, a i cena zachęcająca.

 

Muzy na winylu słucham głównie popowo-rockowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.