Skocz do zawartości
IGNORED

Szukam upgrade'u dla drapaka dj'skiego


romekjagoda

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie serdeczne dzięki za Wasze cenne porady.

 

Czytam nadal i chciałbym sie w weekend zdecydować. Z tego co czytam do owych wymienionych 3 wkładek dodałbym Grado Prestige Black albo Prestige Green (te ostatnie to niby selekcjonowane black spełniające bardziej wymagające normy). Wydaje sie odpowiadać i wagą i podatnością CU do tego co wypunktował mi wcześniej Yul. Jak na razie chyba mam lekką preferencję w kierunku Ortofona 510 mkII - nie ma się co oszukiwać, że to high-end, ale jako budżetowa wkładka zbiera dobre opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku, w stronę Grado black nawet nie patrz, słabo grająca wkładka, chyba ,że słuchasz samej gitarowej (instrumentalnej) muzyki wtedy OK

już 2M Red ogólnie brzmi lepiej

 

a jak jeszcze będzie Ci to/te Grado brumić to będzie większy problem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waluch, dzięki za podpowiedź. Normalnie, gitary i akustyczne składy to moja miłość, ale na winylu mam głównie muzykę z lat '80 (pop-rock) i tutaj to Grado by nie pasowało. Serdeczne dzięki za ostrzeżenie!

 

Ostatecznie wybór zredukowałem do 3 wkładek, albo właściwie dwóch:

1) pierwszy dylemat, z którym sobie nie radzę to Ortofon 2M red czy 510 mkII? 2M red jest nowszą konstrukcją i ogólnie wszyscy ją chwalą. Przy 510 mkII, pomimo rekomendacji Yul'a, pojawiają się głosy, że wkładka ta ma problemy z IGD. Oczywiście wiem, że za IGD odpowiedzialny jest system ramie-wkładka, niemniej trochę mnie te głosy od 510 odciągają. Ponadto ciekawa sprawa - 510 już niby dość długo nie produkują, a wciąż można ją gdzieniegdzie dostać jako nówkę. Pytanie jednak co z igłami do niej w przyszłości...?

 

2) Po rozstrzygnięciu dylematu z pkt. 1 pozostanie wybór: Ortofon vs. AT 120.

 

Tak jak pisałem, system mam brytyjski: Arcam dzielony (ale na winylu chyba lepiej gra mi Sansui i to on raczej będzie zapięty po renowacji) plus grające średnicą, muzykalne aczkolwiek nie analityczne kolumny Castle harlech.

 

Masa efektywna ramienia (bez wkładki) to 9g.

 

Co wybrać? Czy faktycznie ewentualna różnica między Ortofonem a AT będzie tak dramatyczna?

Dodam, że będzie to moja pierwsza poważna wkładka, więc wyrobienia i osłuchania nie mam. Dopiero wchodzę w temat winyla, niemniej chciałbym wybrać coś, co mnie nie zrazi i będzie faktycznym upgradem w stosunku do obecnie posiadanej wkładki Numark cc1.

 

Z góry dzieki za cierpliwość i porady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje , tak wychodzi z obliczeń, na 120E grałem z 14g ramieniem

 

 

Dzięki za szybki odzew. Prośba o doedukowanie: co liczyliście i jak?

Bo z tego co przychodzi mi na myśl, to mowa o podatności wkładki, tak? AT120 ma 20 CU, Ortofon 2m red też ma tyle. Jedynie 510 mkII ma 25 CU.

Nie zrozumcie mnie źle - nie upieram się przy niczym, a tylko chciałbym się doedukowac i zrozumieć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem głupotę w obliczeniach, nie wiem czemu ale przyjąłem,że 120E jest tak samo twarda jak jej młodsi bracia

oczywiście 120e ma 20 µm/mN

co daje odpowiednie spasowanie z 9g ramieniem, aczkolwiek dźwiękowo mnie nie zachwycała

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie ja też zgłupiałem, jak zatem odczytywać tabele ze strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ten sposób ,że

 

AT publishes their dynamic compliance specifications relative to 100Hz . The actual compliance at 10Hz will be higher.

 

dlatego przyjmujemy nie 10 a ~ 20 µm/mN

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słuszną uwagę, przeoczyłem ten istotny fakt i żyłem w błędzie przez ostatni rok :D

 

Z drugiej strony mój błąd to dowód na to, że forum spełnia funkcję edukacyjną :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waluch, dzięki za porady. Przez Ciebie ;) skłaniam sie więc ku 2M red (mimo, że pisałeś, iż Sumiko grała Ci lepiej, to jednak boję się basowego sosu) - jeśli więc wybór padnie na 2M to odpowiedzialność idzie na Twoje sumienie ;) Podrąże jeszcze i poczytam, ale wydaje się, że owe 2M jest bezpiecznym wyborem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i 2m red jest w drodze. Jak tylko przyjdzie podzielę się wrażeniami. Jestem b. ciekaw różnicy pomiędzy normalną a djską wkładką i igłą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uważaj przy zakładaniu/zdejmowaniu osłonki, jest upierdliwe, a głupio było by złamać igłe na początek:)miłej kalibracji życze;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko uważaj przy zakładaniu/zdejmowaniu osłonki, jest upierdliwe, a głupio było by złamać igłe na początek:)miłej kalibracji życze;)

 

 

Tomasz, dzięki za ostrzeżenie. Teraz to na pewno będa mi przy tej czynności drżeć ręce ;) Faktycznie, byłoby głupio, ale ryzyko wkalkulowane, bo mimo, że już od roku ponad słucham winyli, to będzie moja pierwsza wymiana wkładki - no cóż, jakoś to pójdzie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek ja na początku używałem Ortofona OM10 Super (to taki 2M Red w innym opakowaniu) oraz AT95e. Zdecydowanie wolałem AT95e, zresztą możesz ją sobie kupić do popróbowania, kosztuje nieco ponad 100 zł. Mam sporo pop/rocka z lat 80tych, tak jak piszesz, i ta AT grała je w sposób bardzo atrakcyjny, z dużą ilością basu. Nie sugeruj się ceną AT, bo ta wkładka gra naprawdę OK. Ortofon u mnie grał w sposób bardziej odchudzony, z lepszą górą, ale mniej atrakcyjnie. Wieszałem je na ramieniu Rega RB300 (masa 11,5g).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek ja na początku używałem Ortofona OM10 Super (to taki 2M Red w innym opakowaniu) oraz AT95e. Zdecydowanie wolałem AT95e, zresztą możesz ją sobie kupić do popróbowania, kosztuje nieco ponad 100 zł. Mam sporo pop/rocka z lat 80tych, tak jak piszesz, i ta AT grała je w sposób bardzo atrakcyjny, z dużą ilością basu. Nie sugeruj się ceną AT, bo ta wkładka gra naprawdę OK. Ortofon u mnie grał w sposób bardziej odchudzony, z lepszą górą, ale mniej atrakcyjnie. Wieszałem je na ramieniu Rega RB300 (masa 11,5g).

 

 

Krzysiek, dzięki za poradę, choć teraz mleko już się rozlało. Zastanawiałem się nad AT, ale głównie chwalonym modelem 120. Nie ukrywam, że zaważyła opinia kolegów wyrażona w tym wątku, oraz fakt, że 2m red właściwie nie jest krytykowany przez użytkowników. At95 to na pewno opcja do rozważenia za jakiś czas. Myślę, że na początek, po przesiadce z igły sferycznej na eliptyczną będę i tak oczarowany winylem na nowo. I o to mi na razie w sumie chodzi - muszę posłuchać i wyrobić sobie zdanie o 2m red by mieć jakiś punkt odniesienia. Tak to widzę. Swoją droga ciekaw jestem, czy różnice między budżetowymi wkładkami sa naprawdę takie dramatyczne...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją droga ciekaw jestem, czy różnice między budżetowymi wkładkami sa naprawdę takie dramatyczne...?

 

Są. AT95e i OM10 Super grają zupełnie inaczej. AT95e nazwałbym takim wykopem do rocka, OM10 ma troszkę więcej finezji kosztem hm może muzykalności. Są to moje spostrzeżenia i dotyczą Regi Planar 3 z RB300. Na innych gramofonach może być zupełnie inaczej, wręcz odwrotnie, o czym pisali koledzy w innych wątkach. Na pewno jednak będziesz zadowolony z Ortofona :) To wszystko kwestia gustu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jednak będziesz zadowolony z Ortofona :) To wszystko kwestia gustu.

 

 

No, i tego się trzymajmy na razie ;))))))))

 

A co do wskazania na AT95 to dzięki - zapisuje w moim kajeciku i zapamiętuje na przyszłość. W sumie z moim ramieniem 9g powinna zgrywać się ta wkładka podobnie co z Twoim 11g.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie,

wlasnie zamontowalem po raz pierwszy w swoim zyciu nowa wkladke i dokonalem jej kalibracji (tak jak potrafilem, ale jest niezle - pelne stereo, centrum sceny idealnie tam gdzie powinno byc). Wkladka do Ortofon 2m red. Slucham sobie dosc cicho, bo juz po polnocy, ale po prostu nie chce mi sie isc spac. Jestem przeszczesliwy. To pierwsza wkladka normalna, do sluchania, a wrazenia niesamowite. Slucham nowej plyty Apocaliptiki i tak jak wczesniej podobal mi sie jeden utwor, tak teraz nie moge sie oderwac.

Dynamika, bas gleboki ale doskonale kontrolowany, wspaniala scena wglab... I ten masywny, nasycony dzwiek. Mimo, ze jest pozno i slucham cicho to mam wrazenie, ze nic nie ucieka - nie trzeba zadnego loudness, by czuc bas i wszystkie talerze perkusji. Wiolonczele brzmia bardzo pelnie. Oczywiscie jutro za dnia bede mogl dac wiecej czadu i posluchac perkusji, etc. ale juz teraz moge powiedziec, ze wkladka jest b. szczegolowa, ale nie meczaca. Wszystkie detale slychac, ale nie powoduje to fatygi. Perkusja jest naprawde niezla - szybkosc i selektywnosc poszczegolnych uderzen, nawet przy gestych pasazach.

Porownania z innymi wkladkami (poza djskim numarkiem) nie mam zadnego, wiec prosze podchodzic ostroznie do mojej ekscytacji, niemniej jest to po prostu cos, czego dotad jeszcze nie slyszalem.

Dzis chyba spac nie pojde, bo w kolejce czekaja nowe winyle Adele 21 i 'Crazy vibes' Selah Sue...

 

Dzieki wszystkim kolegom, ktorzy pomogli, nie olali tematu i wyslali do wszystkich diablow z owym djskim sprzetem. Okazuje sie, ze gdy zapewnic mu odpowiednia wkladke, gra naprawde na b. przyzwoitym poziomie. Panowie - dzieki! - spisaliscie sie na medal!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.