Skocz do zawartości
IGNORED

Cyfrowe nagrania


excel

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie w jakiej technologii, na jakim sprzęcie i w jakiej częstotliwości próbkowania dokonywane były cyfrowe nagrania studyjne ? Pytam bo mam wiele płyt winylowych z dopiskiem "digital recording" które brzmią całkiem nieźle a nawet bardzo dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie. tez mnie to bardzo interesuje, gdyż generalnie stronię od płyt z takim dopiskiem... Zawęża to krąg moich pozycji do początku lat 80-tych niestety... Chyba wszystkie 180 gramowe, nowe wydania sa po masteringu cyfrowym do tego prawda? I po raz kolejny zadam to pytanie, będące nadal w temacie: jak taki mastering oraz nagrywanie materiału cyfrowego się ma do ideologii analogowej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...I po raz kolejny zadam to pytanie, będące nadal w temacie: jak taki mastering oraz nagrywanie materiału cyfrowego się ma do ideologii analogowej?...'

 

Moim zdaniem, nie ma co się kierować jakimiś zabobonami i uprzedzeniami, typu: cyfrowe??? - apage Satanas!!!. Kup jakąś dobrze zrobioną od początku do końca współczesną płytę vinylową, a będziesz szukał szczęki koło fotela, haha.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul>>

 

To nie uprzedzenia i zabobony:) Po prostu lubię oddzielić cyfrę od analogu. Miedzy innymi dlatego dopiero niedawno wszedłem ponownie po dwóch dziesiątkach lat w vinyle (ups... policzyłem dokładnie - trzy dziesiątki:))). I kiedy chcę posłuchać cyfry to wrzucam cd (coraz rzadziej ale zawsze). Na szczęście wychodzi coraz więcej dobrze zrealizowanych pozycji na cd. Niestety, znaczna większość brzmi... no właśnie: cyfrowo:))) Nie podejmuję się opisać co to znaczy... A swoją drogą to ciekawie musi wyglądać "mikroślad" takiej cyfrowo-analogowej płyty... Dźwięk, cisza, dźwięk cisza... Bo chyba z technicznego punktu widzenia to tak jest?

PS. Ale przyznaje się do pewnych odchyleń, choć aberracje brzmi znacznie lepiej:) Wole posłuchać słabo zrealizowanych płyt z epoki niż nowych wydać wyczyszczonych np. dałem prawie tyle samo pieniędzy za płytę Davisa Bitches brew z epoki ile kosztuje nowa 180gr edycja... Odchylenie? Owszem, ale da się z tym żyć:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu przyszedł do mnie jeden gość, co wkładkę chciał kupić. Pytam go jaką muzykę lubi, wyszło na to, że z klasyki obaj słuchamy m.in. Mozarta, no to mu puszczałem Mozarcika. W międzyczasie nie omieszkał wygłosić płomiennej tyrady, jak to on przepada za nagraniami w pełni analogowymi. Na koniec go pytam, jaka płyta była najlepsza, a on mówi: "No ta pod Hogwood'em!". To była jedyna "Digital recording" jaką mu tego wieczora puściłem, haha.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgodzę się. Nieraz słucham pięknie brzmiących płytek z cd. Cyfrowe analogi też nierzadko zachwycają brzmieniem. Ale... Wiesz, to jak z pięknymi modelkami. Niektóre cud kobiety ale jakoś nie pociągają:) A inne - niekoniecznie modelowe i owszem:))) Jak mawiał Mistrz Herbert wszystko to kwestia smaku (choć akurat nie o to mu chodziło:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie sluchalem tych plyt ale mysle ze to tak jakby przegrac cd na kasete lub szpulke czysty dzwiek jak cd a reszta dzwieku jak analog takie 2 w 1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Cd- format z przed 30 lat ,którego wszyscy (większość)kurczowo się trzymają.Codziennie się nad tym zastanawiam, robiąc mixy sesji np 24bity/96kHz , a nastepnie degraduję ten zapis do formaty cd 16bit/44,1kHz..Vinylowcy mają lepiej (w pewnym sensie),ba jeśli materiał zastał nagrany np.24bity/96kHz,to nikt o zdrowych zmysłach przygotowując wersje na winyl, nie bedzię nacinał matrycy z wersji na cd .-mam przynajmniej taką nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza technika cyfrowa zagościła w studiach gdzieś na początku lat 70 były to szpulowe ADAT oczywiście było to 16 bit / 44,1 i 48 kHz

producentów było kilku choć chyba najwiekszym był sony z początkiem lat 80 pojawiły się RDATy które wyewoluowały do DAT-a którego znamy ...

format 16 bit / 44,1 i 48 kHz królował niepodzielnie do końca lat 90 i dopiero później pojawiły DSD i wielobitowe nowsze formy.

Choćw cale nie daje to sukcesu ...

Ja wolę posłuchać dobrze zrealizowanego nagrania z stareńkiej analogowej Nagry niż z nowego szitu gdzie na sali ktoś po źle układał kiepskie mikrofony spiął to kiepskimi kablami do kiepskiego przedwzmacniacza do kiepskiego stołu mikserskiego a później całe to gówno nagrał w 192 kHz i 24 bitach po co pytam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćw cale nie daje to sukcesu ...

Ja wolę posłuchać dobrze zrealizowanego nagrania z stareńkiej analogowej Nagry niż z nowego szitu gdzie na sali ktoś po źle układał kiepskie mikrofony spiął to kiepskimi kablami do kiepskiego przedwzmacniacza do kiepskiego stołu mikserskiego a później całe to gówno nagrał w 192 kHz i 24 bitach po co pytam ?

oprócz tego było jeszcze cosik:

a no taka taśma, ale z wypas przetwornikami, tranzystorkami ucinającumi peak w momencie kiedy zbliza ono sie do distortion, tolerancyjny spdif zresztą to druga z firm która go (spdif (toslink)) jak w nazwie, obok cd stworzyła.

ciekawy charakterek, cudowne stereo i szeroka "paleta brzmień".

polecam.

po za ty m wszystkie materiały wychodzące ze studia sa remastered. chybaże se muzyk nie życzy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no taka taśma, ale z wypas przetwornikami, tranzystorkami ucinającumi peak w momencie kiedy zbliza ono sie do distortion ??????????????

tolerancyjny spdif - co to znaczy tolerancyjny spdif ?

Chopie cosik pomieszołeś kluski z rosołem :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne placki z dopiskiem "Digital Recording" albo "Digital Aufnahme" mają parę zasadniczych zalet. Jedna to taka, że audiofile-puryści analogowi od nich stronią, a zatem ceny zwykle nie rozwalą nam budżetu, a podaż jest niemała, szczególnie na zagranicznych portalach aukcyjnych. Druga to taka, że jeżeli kupujemy z drugiej ręki, to są to płyty młodsze, a więc często mniej zryte (a już raczej nie szafirkiem, co się różnym "DGG z tulipankiem" itp. zabytkom przytrafia i skutecznie je morduje), a i mniej woniejące piwniczką ś.p. wujka Helmuta. Ja szczerze mówiąc sonicznych niedostatków w porównaniu z "czystym" analogiem nie wysłuchuję. Z tym, że ja niewymagający jestem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no taka taśma, ale z wypas przetwornikami, tranzystorkami ucinającumi peak w momencie kiedy zbliza ono sie do distortion ??????????????

tolerancyjny spdif - co to znaczy tolerancyjny spdif ?

Chopie cosik pomieszołeś kluski z rosołem :

podać na talerzu???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telarc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1494-031505700 1284927260_thumb.jpg

post-1494-085374000 1284927283_thumb.jpg

post-1494-083851600 1284927297_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy że moje nauki nie poszły w las, w końcu ludzie na forum zaczynają się jawnie zastanawiać dlaczego producenci wciskaja nam na siłę te starodawne 16 bitowe płyty CD, skoro muzycy w studio nagrywają od kilkunastu lat w gęstych formatach, często wprost na zestawach SACD Sony, wtajemniczeni wiedzą że chodzi o DSD. Widziałem sporo 16 bitowych płyt CD z dopiskiem na plastiku że w oryginale materiał został zarejestrowany właśnie w DSD. Błagam nie odbierajcie takich dopisków na plus, wręcz przeciwnie producent oferuje nam w tym momencie niepełnowartościowy towar, który jest skompresowanym stratnie materiałem ze studia, a płacić każe jak za oryginał.

 

Odnośnie płyt winylowych właśnie płyty Rolling Stones są robione w DSD. Ale to nie ma znaczenia, chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby jak ktoś tu napisał, nie zniszczyć nagrania obniżając zapis do 16/44,1 tylko żeby płyta winyl;owa była nagrywana wprost z gestego zapisu studyjnego. Taki zapis to jakośc studyjna, więc czy przeniesiemy ja do domu na winylu, czy na BluRay Pure Audio to juz kwestia gustu a nie jakości. Ja osobiście wole winyle bo sa przyjemne w obcowaniu, ktos inny SACD bo są najbliższe cyfrowego oryginału, aby tylko unikać płyt CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy że moje nauki nie poszły w las, w końcu ludzie na forum zaczynają się jawnie zastanawiać dlaczego producenci wciskaja nam na siłę te starodawne 16 bitowe płyty CD, skoro muzycy w studio nagrywają od kilkunastu lat w gęstych formatach, często wprost na zestawach SACD Sony, wtajemniczeni wiedzą że chodzi o DSD. Widziałem sporo 16 bitowych płyt CD z dopiskiem na plastiku że w oryginale materiał został zarejestrowany właśnie w DSD. Błagam nie odbierajcie takich dopisków na plus, wręcz przeciwnie producent oferuje nam w tym momencie niepełnowartościowy towar, który jest skompresowanym stratnie materiałem ze studia, a płacić każe jak za oryginał.

 

Odnośnie płyt winylowych właśnie płyty Rolling Stones są robione w DSD. Ale to nie ma znaczenia, chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby jak ktoś tu napisał, nie zniszczyć nagrania obniżając zapis do 16/44,1 tylko żeby płyta winyl;owa była nagrywana wprost z gestego zapisu studyjnego. Taki zapis to jakośc studyjna, więc czy przeniesiemy ja do domu na winylu, czy na BluRay Pure Audio to juz kwestia gustu a nie jakości. Ja osobiście wole winyle bo sa przyjemne w obcowaniu, ktos inny SACD bo są najbliższe cyfrowego oryginału, aby tylko unikać płyt CD.

 

Ale nie mamy gwarancji że na "cyfrowych" winylach mamy gęsty zapis? Oczywiście tam gdzie jest taka informacja, to ok, ale tam gdzie nie ma, to może być po kompresji tak? Nie obowiązuje tutaj standard?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miniabyr

(Konto usunięte)

No wszystko fajnie ,tylko jak na razie zbytniego wyboru nie masz.Bawi mnie wyciaganie z płyt cd "super brzmienia " przez np.producentów japońskich.Jakaś super technologia ,która ma wydysic z trupa cd niemalże gęsty format,Jak dla mnie to hochsztaplerka w cenie 100-150zeta za cd. A jest to tylko trochę bardziej wyrafinowany mastering,koło którego robi sie marketingowy szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dokonuję nagrań na magnetofonie dwuśladowym z prędkością 38cm/s oraz jednocześnie cyfrowo z próbkowaniem 192khz z rozdzielczością 32 bitową. Nagrania są trudno odróżnialne jednak to analogowe ma nadal to coś czego nie ma cyfrowe w tej wysokiej rozdzielczości.Oczywiście obróbka i dalszy los nagrania jest o wiele wygodniejszy w wersji cyfrowej, a jakość nie odbiega znacznie od tej analogowej wersji.Jednak wg mnie jeśli myślimy o magii dźwięku - analog to daje. Cyfra jest już blisko.To moje skromne zdanie.Pozdrawiam - Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.