Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  443 członków

Audiostereo Caffe
IGNORED

Klub zwolenników obudów zamkniętych


Waldi76

Rekomendowane odpowiedzi

witam a mzoe mial ktos stycznosc zkolumnami zamknietymi wlskiego prducenta OPERA? Jesli tak to prosze o swpje spostrzezenia i ktory model macie oczywiscie bo mi chodzi o clasic Pozdrawiam

Lolek

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z prawdziwą przyjemnością zapisuję się do klubu ze świeżo zakupionymi ATC SCM 11. Faktycznie obudowa zamknięta to kompletnie inna jakość basu. Grają te monitorki w 25 m2 i wcale nie czuję niedostatku niskich tonów, co więcej, wręcz się rozkoszuję, wsłuchując się w ten zakres częstotliwości. Coś wspaniałego! Zawsze uważałem, że nie jestem baso-maniakiem, ma być podstawa basowa i tyle, ważna jest średnica. Tymczasem teraz wsłuchuję się w szybkie przebiegi gitary basowej czy kontrabasu, wszystko słyszę, nic mi nie dudni, rewelacja! Stopa perkusji brzmi jak na żywo - strzał i koniec. Całość przekazu zdecydowanie przyspieszyła. Nigdy więcej bas refleksu!

Dziś widziałem w salonie Fusic (skądinąd świetny salon audio) ATC SCM40 - piękne i oczywiście z obudową zamkniętą. Podobnie jak moje Duale mają na średnicy kopułkę,(75 mm, ja mam 50 mm). Jeszcze nie słyszałem niestety jak grają, ale w teście Audio Video zaklasyfikowano je mimo ceny nieco przekraczającej 10 tys. do high endu - "Trójdrożna kolumna z pięknym średniotonowym głośnikiem kopułkowym. Brzmienie dojrzałe i bardzo neutralne"

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do klubu ze współczesną konstrukcją zamkniętą Zu Audio Tone, która także w moim przypadku była panaceum na zły akustycznie pokój.

Piękne te przetworniki ma. Midwoofer to w ogóle wygląda jak szerokopasmówka. http://www.zucable.com/loudspeakers.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=42&category_id=1

W sumie w specyfikacji pisza o super tweeterze więc jednam szerokoasmowka 10" - mocno ciekawa konstrukcja http://www.zucable.com/images/stories/product_specs_pdf/tonemk2specs.pdf

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawe czy ktoś się wpisze do klubu - http://allegro.pl/dual-cl-732-kolumny-vintage-i1283092252.html

Sam próbowałem, bo przy moich to te są igiełka, ale jednak tylko z powodu obudowy nie będę szalał ;)

 

ps: jednak to kolega z forum. Wpis będzie.

A co do cl732 i zmian w porównaniu z cl730 to na pewno zmienili (producent) mocowanie maskownicy (w cl730 jest koszmarnie nieprzemyślane), nie mam porównania co porobili w zwrotnicy, ale 732 nie mają możliwość przełączania kabli między 4 a 8 ohm - są 8 omowe. Przetworniki wyglądają na takie same, nie mają tylko ozdobnej srebrnej obwódki. W chwili produkcji nieznacznie niższa była ich cena o 100 marek - może to efekt uproszczenia zwrotnicy. Z tyłu jest kawał plastiku przy zaciskach - w 730 jest tylko małe "kółeczko".

 

http://dual.pytalhost.eu/cl722s/722-2.jpg schemat zwrotki CL732

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do klubu po zakupie Duali CL732 z linku powyżej!

 

Obecnie jestem po 4h odsłuchów, ciężko jeszcze mi napisać obiektywną opinię bo wciąż się jaram :)

 

Z tego co zauważyłem są to monitory bardzo neutralne, zrównoważone brzmieniowo, świetny bas (chociaż mógłby być twardy jak młot :) pojawia się właśnie wtedy kiedy powinien, żadnego walenia z bass reflexów, jeśli jest gitara basowa to właśnie ona tworzy bazę, nie ma tutaj chamskiego przebasowienia jak w jednych z moich starych monitorów polskiego pochodzenia :)

 

Co ciekawe podoba mi się perkusja, która najczęściej jest agresywna i "gwałtowna"- nie słyszałem czegoś takiego wcześniej. Poza tym wyraźnie odzielony wokal (ale nie wybity sztucznie).

 

Jestem zadowolony!

 

Dalsze opinie i jakaś fota jak już się oswoję z Dualami.

 

PS.

Polecam przesłuchać:

 

zawsze uważałem ten utwór za spokojny, trochę misiowaty- dopiero przed chwilą usłyszałem w nim taką fajną agresję i niepokój w tle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja również z chęcią dołączę się do klubu i polecam wszystkim kolumny firmy Braun (lub podobne stare konstrukcje firm Grundig, Canton, Acron) - w charakterystycznej konstrukcji z dwoma kopółkami dla średnich i wysokich tonów.

Niełatwo znaleść obecnie kolumny w przystępnej cenie które potrafią zagrać tak nisko i tak szybkim basem.

Np kolumny z 25cm (np. Braun L1030) w specyfikacji mają pasmo odtwarzania od 20Hz (te z 20cm masem grają od ok 25 Hz)

Najlepiej samemu posłuchać

 

Polecam broszurę w której są opisane mniejsze dwodrożne kolumny z 20cm gł.basowym:

www.sportsbil.com/ads/braun_l-500a_l-700a-brochure.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ciekawe czy ktoś się wpisze do klubu - http://allegro.pl/dual-cl-732-kolumny-vintage-i1283092252.html

Sam próbowałem, bo przy moich to te są igiełka, ale jednak tylko z powodu obudowy nie będę szalał ;)

 

ps: jednak to kolega z forum. Wpis będzie.

A co do cl732 i zmian w porównaniu z cl730 to na pewno zmienili (producent) mocowanie maskownicy (w cl730 jest koszmarnie nieprzemyślane), nie mam porównania co porobili w zwrotnicy, ale 732 nie mają możliwość przełączania kabli między 4 a 8 ohm - są 8 omowe. Przetworniki wyglądają na takie same, nie mają tylko ozdobnej srebrnej obwódki. W chwili produkcji nieznacznie niższa była ich cena o 100 marek - może to efekt uproszczenia zwrotnicy. Z tyłu jest kawał plastiku przy zaciskach - w 730 jest tylko małe "kółeczko".

 

http://dual.pytalhost.eu/cl722s/722-2.jpg schemat zwrotki CL732

 

 

widzę ze chłopcy dobry adwert robicie ja za swoje cl 730 dałem 450zł jak chciałem drugie do qatro dokupić to cena została nieźle podbita że uznałem zakup za nieopłacalny w poruwnaniu z cena zakupu pierwszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciężko powiedzieć ile taki sprzęt jak Dual CL732 czy 730 jest warty. Niby starocia mają prawie 30 lat ale z drugiej strony pewne aspekty dźwięku w nich są na bardzo wysokim poziomie- podejrzewam, że nie osiągalne w nowych konstrukcjach za 5-6 tys zł.

Gorzej, że moje okazały się uszkodzone za co sprzedawca dostał negatywa. Nie oddawałem ich własnie ze względu na te "pewne aspekty dźwięku".

 

Teraz pytanie: nie wiecie czemu od paru tygodni nie można dodzwonić się w sprawie naprawy do pana Lecha Kałuży z Milanówka?

 

Już to zaczyna być irytujące i pewnie za parę dni oddam je do Express Service do Al. KEN w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Od półtora roku jestem szczęśliwym, spełnionym użytkownikiem Duali CL730, jednak całe lata spędzone na wymianie poszczególnych elementów toru spowodowały, że nawet będąc usatysfakcjonowany, poczułem ten charakterystyczny niepokój i postanowiłem kupić coś nowego do odsłuchu, ot by nie wyjść z wprawy. Niedawno nadarzyła się okazja nabycia za śmieszne pieniądze monitorków mission m71. Przy okazji chciałem też zweryfikować opinie zachwalające te paczuszki (wrażenia w Opiniach). A teraz do meritum. Wrzuciłem dziś do CD Octavarium Dream Theater i wyszedłem do kuchni po herbatę. Nagle słyszę rytmiczne stukanie w ścianę, jakby gumowym młotkiem. Ponieważ niedawno przeprowadziłem się do nowego mieszkania, w wiekowym już dosyć domku (lekkie ściany wewnętrzne, drewniana konstrukcja stropów) i nie znam jeszcze "lokalnych odgłosów", zacząłem szukać źródła. Jak już pewnie się domyślacie, przyczyny zewnętrznej nie znalazłem. To Mike Portnoy, przez BR, walił mi w ścianę "stopą" perkusji - w kuchni reszty muzyków nie słyszałem. Ameryki na pewno nie odkryłem, ale we wcześniejszym mieszkaniu, z solidnego żelbetu, takich atrakcji nie miałem, choć kiedyś tylko monitorów z BR słuchałem. By zweryfikować "doświadczenie" przełączyłem wzmak na Duale - na nich Mike wybrał atak frontalny, jedyny słuszny. Muzyka tylko tam, gdzie być powinna. Sąsiedzi zapewne także są zadowoleni z obudów zamkniętych ;)

Edytowane przez Waldi76

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wykonana zamknięta skrzynia to jest to. Ewentualnie linia transmisyjna może konkurować - ale to już duże koszty, albo przegrody - z kolei na to trzeba mieć duużo miejsca. Mam kilka par kolumienek Grundiga, wszystkie zamknięte - więc chyba się mogę dopisać do klubu? :)

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi76,

przepraszam, że tak późno. Prosiłeś kiedyś o fotki kolumn BRAUN LC-3. Rozbierałem ostatnio, żeby zobaczyć co tam w środku siedzi i pstryknąłem kilka. Może się komuś na coś przydadzą, lub coś zasugeruje. Z zewnątrz niestety nie mam, ale takie nudne prostopadłościany. Basowiec ma 20cm średnicy. Jak na razie nie spotkałem niczego, co by mnie przy nich powaliło na kolana.

 

https://picasaweb.google.com/muzg123/BRAUNLC3InConcert?authuser=0&feat=directlink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

(Konto usunięte)

No to i ja z moimi pięknymi choć już wiekowymi Infinity RSIIIb. Sypialnia 35mkw. 2x25cm swoje robi. Bas się czasami bardziej czuje niż słyszy. Żadnego buczenia. pełna kontrola. choć przyznam że ostatnio mnie jakieś ciagoty na Infinity Kappa 9.2i nachodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze fotki moich egzemparzy. Do brzmienia przyzwyczajam się po przesiadce z JBL na obudowę zamknietą. Pierwsze co się rzuca w uszy to czystość i bogactwo informacji na średnicy. Słuchając innych głosników zazwyczaj miałem wrażenie basu obecnego na siłę - rozciągniętego tak aby pokrywać szerokie pasmo przez co było wypełnienie ale część informacji gineła.

Teraz bas mam szybki, punktowy jak trzeba to i zagrzmi. Wysokie tony bez nachalności, wydają się połączone ze średnicą - obawiałem się aluminium w tubie, ale nie ma podbarwień.

Scena budowana jest precyzyjnie, wokal lekko z przodu, a pozostali muzykują sobie tak jakby za linią głośników.

Nie mam porówniania bezpośrednio z nowymi kolumnami, ale pewnie kilka by zawstydziły.

Jeżeli pojawi się komuś okazja do zakupu to warto, myślę że można wokół nich budować system.

post-9957-0-44025700-1318151569_thumb.jpg

post-9957-0-03395600-1318151576_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie jak wiele jest świetnych kolumn, które, patrząc na ich wiek, powinny teoretycznie wylądować w śmietniku. Czy to my żyliśmy w takiej smutnej rzeczywistości, że dopiero teraz je odkrywamy, czy one naprawdę są takie dobre, "ponadczasowo" można by rzec? Jak to się dzieje, że sprzęt z 30-stką na karku, który kosztował kiedyś np. 2 tys. DM, czyli w prostym przeliczeniu 4 tys. zł, teraz bije na głowę coś za co wołają w sklepie 2-3x tyle? A może to tylko słyszy garstka ludzi, którym odpowiada takie a nie inne brzmienie? Braun, Living audio, Dual, Infinity i wiele innych - reaktywacja ;)

Edytowane przez Waldi76

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.

Jak kiedyś kosztował DM2000 to było to ówczesnych pewnie ze 100 pensji...?

Ale fakt, komuna nas tłamsiła. Powiedzmy, że rzeczywiście ich wartość to kilka (średnich) pensji.

 

Ale nie o tym.

W akustyce gra fizyka.

 

Wówczas oczywiste było, że zespół głośnikowy ma mieć woofer przynajmniej 30cm średnicy.

I grało/gra to!

 

Ot cała tajemnica!

Do tego obudowa zamknięta. Co prawda wcześniejszy spadek charakterystyki w zakresie basów, ale zdecydowanie wolniejszy (BR ostrzej opada poniżej rezonansu dziury, do tego ów rezonans słychać!).

W efekcie OZ mają lepszy (sic), sięgający niżej!

To da się wyczytać w Waszych Koledzy komentarzach.

 

Czas najwyższy aby powiedzieć sobie, że BR to sztuczny bas. Obudowa kreuje brzmienie co jest niedopuszczalne.

Brzmienie ma kreować artysta (przede wszystkim instrument, artysta, producent, reżyser,...). Zespoły głośnikowe nie powinny kreować brzmień, mają maksymalnie neutralnie odtwarzać...

 

A co mamy obecnie?

Moda na smukłe fronty tzw. kolumn ;). Jako woofery głośniczki 16cm. Marketing szalej aby wcisnąć nam kit, że nowe technologie, że to, tamto,...

 

Właściwa cena i tandetna kolumna podstawkowa za 4000zł gra jak hi-end. Ileż to rozpraw na Forum o doborze pozostałych elementów toru, kabli ;D.

Oj, czasami to dobrze aby tutejsi audiofile posłuchali jakichś paczek słusznej wielkości z porządnymi miskami.

Przestaliby bredzić i może pozbyliby się kompleksów ;D

Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większośc ludzi kupuje sprzęt na podstawie rezenzji w gazetach branżowych, a tam w kółko przewija się kilku producentów z różnymi modelami lub modelami w wersji SE ze zmienionym kondensatorkiem.

Tak to już jest jakośc obroni się sama, także możemy korzystac z dobrodziejstwa czasów kiedy jakośc dżwięku i obudowy była standardem. Oglądając nowe produkty i ich ceny zastanawiam się nad zachwytami w prasie nad wybitną stolarką i przetwornikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ale jaka szkoda, że obecnie obudowa zamknięta to luksus za kilkanaście tys. złotych (mówię o nowych). A swoje Duale sprzedałem za 220 zł... i aż ciekaw jestem w jaki sposób "magicy" je naprawili.

Ktoś się niemiło rozczaruje po zakupie "naprawionych" na Allegro i stwierdzi, że to pisanie o wyższości obudów zamkniętych to tylko brednie. A co do wyboru wśród nowych konstrukcji, to oprócz nietanich ATC i Xavianów niewielki jest rzeczywiście wybór. Może jeszcze w pół drogi stoją nowe KEFy, z membraną bierną.

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

no tak

ale musza byc jakies rozsadne alternatywy

duale sie trafiaja nie za czesto zreszta tak jak roznorakie grundigi i inne podobe wynalazki o niewiadomym pochodzeniu i stanie

infinity swoje kosztuja sa w zasadzie nienaprawialne - no chyba ze sie zdazy dawca na e bayu - ale to tez bje w kieszen...

xaviany i akustyk - czyzby to byly jedyne oferty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądne alternatywy można policzyć na palcach jednej ręki. Np. ATC SCM11 (5 tys para), albo Acoustic Energy AE22 (jak napisał Kyle, 5 tys za parę aktywnych). Nie słuchałem jednych ani drugich, mogą być ciekawą alternatywą dla 30 letnich monitorów z OZ. Tylko pewnie w basie mogą mieć niedostatki w porównaniu do 25 cm membrany basowej takich Duali (które są zresztą trójdrożne), ale to tylko gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta trójdrożność Duali jest słyszalna od razu (w porównaniu z konstrukcjami dwudrożnymi), szczególnie w zakresie średnicy - wyraźniejsze wokale, wypchnięte trochę do przodu, naturalnie głębokie, ale niedociążone jak w niektórych monitorach (np. RLS Elara). Ponad to świetna artykulacja i separacja instrumentów, a przy okazji udało się konstruktorom uzyskać niezłą spójność całości. 10" membrany na dole robi wrażenie, ale głównie wizualne :) Bas schodzi bardzo nisko, ale wychylenia membrany są w sumie niewielkie i zamiast dużej masy ma świetny rysunek, ale to wynika także ze specyfiki grania mojego wzmacniacza. Wielki plus to niewątpliwie możliwość usłyszenia pełnego pasma nawet przy niskich poziomach głośności. Gdyby ktoś chciał posłuchać Duali to zapraszam.

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rozsądne alternatywy można policzyć na palcach jednej ręki. Np. ATC SCM11 (5 tys para), albo Acoustic Energy AE22 (jak napisał Kyle, 5 tys za parę aktywnych). Nie słuchałem jednych ani drugich, mogą być ciekawą alternatywą dla 30 letnich monitorów z OZ. Tylko pewnie w basie mogą mieć niedostatki w porównaniu do 25 cm membrany basowej takich Duali (które są zresztą trójdrożne), ale to tylko gdybanie.

Natknąłem się niedawno na kolejne aktywne monitorki w obudowie zamkniętej: Unity Audio The Rock

http://unityaudioproducts.co.uk/the-rock.php

 

Może jeszcze w pół drogi stoją nowe KEFy, z membraną bierną.

Proszę nie mylić typowej obudowy zamkniętej, z obudową z membraną bierną. Obudowy zamknięte słyną z świetnej char. impulsowej, natomiast sądząc po tym co widziałem na przykładzie Mackie HR824 (membrana bierna), to przy membranie biernej jest z tym kiepsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupilem z ciekawosci kolumny zamkniete Onkyo SC-600. Ciekawa konstrukcja, glosnik niskotonowy 28 cm z odlewanym aluminiowym koszem i gumowym zawieszeniem. Sredniotonowy 10 cm z membrana weglowa i do tego 3 cm wstegowy wysokotonowy. Obudowa z plyt 2 cm, sredniotonowy jest wbudowany do rury wytlumionej i otwartej z tylu. Producent obiecuje efektywnosc 89 dB i pasmo 30 Hz do 70000 Hz wg. DIN. Musze wyczyscic regulatory srednich i wysokich bo przerywaja i bede mogl potestowac te kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.