Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  134 członków

Oppo Klub
IGNORED

OPPO CLUB


matee
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jak rozumiecie opcję "dekodowanie HDCD" ? Powinno być włączone czy wyłączone ?

To jest nic innego, jak tylko wybór dekodowania płyt CD wydanych w tym formacie, a to co wypisuje kolega "krompac", nie wiem jak nazwać? ( słyszał dzwony, tylko nie z tego kościoła ;-) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego JANUSZU...:-)

 

Kolega krompac zamiast wysłuchiwać dźwięk dzwonów nie dość że ma oppo to ma nawet instrukcję po polsku.

 

Więc wklejam i nie objaśniam.

 

7.3.6 HDCD Decoding

HDCD Decoding ustawienie opcji dla dysków obsługujących standard HDCD (High Definition

Compatible Digital). Dostępne są następujące możliwości:

 On – dekodowanie HDCD przez odtwarzacz, Użytkownik może cieszyć się zwiększonym

zakresem dynamiki oraz zwiększoną rozdzielczością dźwięku

 Off – HDCD traktowane są jako normalne płyty CD, opcja jest użyteczna gdy

dekodowaniem HDCD mają zająć się dalsze odbiorniki sygnału (konieczne jest

podłączenie cyfrowe oraz obecność dekoderów HDCD w odbiorniku).

 

Kolega Krompac ma nawet bardziej szczegółową od polskiej instrukcję angielską:

 

o HDCD Decoding: On (or Off if the receiver can decode HDCD)

 

Powiem w tajemnicy, że kolega Krompac to w ogóle jest przegość i ma nawet w zakładkach przeglądarki link do "Unofficial BDP-93 FAQ" gdzie można znaleźć takie informacje jak:

 

Why is the HDCD light on my receiver flickering on and off?

 

This is normal. The problem is not in the OPPO nor in your receiver, but rather in the design of HDCD itself, which assumed the output of a decoding player would be via ANALOG audio cabling.

 

HDCD is a format that encodes 20 bits worth of dynamic range into 16 bits worth of data (at the expense of raising the noise floor a bit). The PROBLEM is that when "decoded" into a digital output signal (i.e., HDMI) there's enough of the original encoding matrix left that a SECOND decoder can get confused into thinking the HDCD still needs to be decoded. So if you set the OPPO to decode for HDMI output, your receiver will periodically see enough of the original HDCD that it kicks in its own decoder, with the consequences you describe.

 

The solution is simple:

 

If using HDMI audio output, turn HDCD Decoding OFF in the OPPO if and only if your AVR also does HDCD decoding.

For Analog audio output, or for HDMI into an AVR that does not do HDCD decoding, then turn HDCD decoding ON in the OPPO.

The LPCM/Bistream setting for HDMI audio output does not matter in the -93 or -95 as regards HDCD playback with decoding either ON or OFF. In the older -83 player, LPCM had to be set for HDCD Decoding ON to function on the HDMI output.

 

Again, this is not an implementation bug in either the OPPO or the receiver. It's simply that the design of HDCD encoding/decoding predates HDMI digital output.

 

By the way, whether or not your AVR can also decode HDMI HDCD input is not something that can be detected during the HDMI handshake. That's why the choice to do decoding in the OPPO or not is something you have to set yourself.

 

Kolego JANUSZU jak poprosisz to nawet mogę podesłać Ci linka do google translatora żebyś zrozumiał. Pytaj śmiało bo kolega Krompac wiecznie żył nie będzie.

Edytowane przez krompac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za piękne wyjaśnienie, ale jak ono ma się do Twojej wypowiedzi: "Ta opcja jest po to że niektóre wzmacniacze mogły dekodować hdcd. Wtedy przy włączonym w odtwarzaczu mogło by dochodzić do problemów z dźwiękiem.

W skrócie opcja ma być włączona jak nie masz dekodera hdcd we wzmacniaczu." ?

To wzmacniacz ma dekoder HDCD czy odtwarzacz Oppo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wzmacniacz ma dekoder HDCD czy odtwarzacz Oppo?

 

I jedno i drugie może mieć taki dekoder. Częściej spotyka sie jednak odtwarzacze (jak nasze OPPO) niż wzmacniacze czy procesory AV (np. Rotel RSP-1066) i chodzi tu o to aby tego podwójnie nie dekodować. Albo tu albo tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwał tak zwał, chodzi aby kolega Janusz_54997 nie błąkał się w ciemnościach celem zrozumienia o co chodzi w opcji ON/FF dla HDCD

Kolega Janusz doskonale rozumie na czym polega dekodowanie HDCD, tylko nie może znieść, jak ktoś wprowadza w błąd mniej zorientowanych forumowiczów. Używanie zwrotu wzmacniacz na forum audiostereo raczej jednoznacznie kojarzy się z analogiem, a nie amplitunerem kina domowego. Wystarczyłoby przecież, gdyby krompac napisał, że o takie problemy z AVR-em chodzi, a nie używał skrótu myślowego nazywając amplituner wzmacniaczem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie skrot myslowy amplituner to doslownie polaczenie tunera we wzmacniaczem, hdcd jest fotmatem stereofoniczym, wiec wcale nie musi dekodowac go amplituner kina domowego, sa nawet miniwieze obsługujace hdcd.

Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, u mnie pojawił się jakiś problem z Tidalem. Poprzez aplikację Media Control nie odtwarza muzyki. Wie ktoś z Was dlaczego?

Na komputerze i osobnej aplikacji Tidala nie ma problemu. Tylko w moim Oppo 103D nie działa. Biorę play i nic, stoi.

 

Nieaktualne! Miałem blokadę na routerze.

ADMIN, można usunąć mój wpis.

 

Koledzy, u mnie pojawił się jakiś problem z Tidalem. Poprzez aplikację Media Control nie odtwarza muzyki. Wie ktoś z Was dlaczego?

Na komputerze i osobnej aplikacji Tidala nie ma problemu. Tylko w moim Oppo 103D nie działa. Biorę play i nic, stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Mam OPPO 95 od jakiegoś czasu i chciałbym skrobnąć parę zdań na temat jak spisuje się w roli źródła dźwięku-Ameryki nie odkrywam, ale może komuś się przyda. Szukałem tych informacji przed zakupem i powiem szczerze trafiałem na sprzeczne opinie.

O obrazie się nie wypowiadam, bo kolory to nie moja specjalność:)

 

1.OPPO 95 jako odtwarzacz płyt CD.

Na odtwarzaniu CD najbardziej mi zależało. Chciałem zastąpić mój dotychczasowy budżetowy

odtwarzacz BD i jednocześnie mieć porządnego CD-ka. O ile różnica między BD Sony, a OPPO była zdecydowanie

na korzyść OPPO, to po porównaniu do rasowego CD Atoll CD 100 SE2 lekko się załamałem.

Atoll gra o klasę lepiej. OPPO gra strasznie "na twarz" i ciężko mowić o trójwymiarowej scenie dźwiękowej.

W porównaniu z Atollem OPPO gubi drugi plan, rozdzielczość i szczegółowość też jest duża niższa.

Czytałem recenzje w pewnym czasopiśmie (które zresztą bardzo szanuje) o tematyce AV, że OPPO 95 gra na

poziomie odtwarzaczy za 3-3.5 tysiąca-tego nie sprawdziłem, ale z całą stanowczością mogę powiedzieć, że do

Atolla za 4.5 tysiąca dużo mu brakuje. Swoją drogą CD 100 to świetna maszyna, ale to już inny temat.

Wniosek taki, że na pewnym poziomie nie da się mieć wszystkiego w jednej obudowie.

 

2.OPPO 95 jak odtwarzacz koncertów BD.

Tutaj miałem okazję zrobić inne porównanie. Mam kino domowe 4.0, gdzie OPPO podłączone jest bezpośrednio

do końcówek mocy Atolla AM200 oraz AM100. Wszystko gra całkiem nieźle, aż do momentu, gdy w moim domu

zagościła integra Audia Flight 3S. Została wpięta po by-passie do kina domowego zamiast AM200. Ku mojemu

zaskoczeniu, tym razem OPPO pokazało, że ma jeszcze duży niewykorzystany potencjał-koncerty zdecydowanie

zyskały-dużo nowych dźwięków, szczegółów, rozdzielczość bardzo zyskała i perkusja pokazała, że naprawdę ma

kopa. Różnica na tyle duża, że wziąłem się za przesłuchiwanie wszystkich koncertów od nowa.

Wygląda na to, że OPPO coś z tego highendu ma - w każdym razie jeśli chodzi o odtwarzanie wielokanałowe. Warto

go łączyć z porządnymi końcówkami-wtedy pokazuje na co go stać.

Przy okazji chciałbym dodać, że podnoszony przez niektórych problem z lip syncem w tym modelu podczas używania

wyjść analogowych u mnie nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

 

Swego czasu skuszony opiniami w necie zastanawiałem się nad 103D. Oddałem, w roli CD był bardzo kiepski. Za to obraz był rewelacyjny. Dźwięku wielokanałowego i jako źródło do strumieniowania nie testowałem.

 

Potwierdzam, że 103D jako odtwarzacz CD wypada dość słabo. 105D wypada lepiej lecz też trzeba dużo więcej zapłacić.

Robiąc rożne testy DAC-ów mogę jednak powiedzieć, że zarówno 103D jak i 105D są bardzo dobrymi (w połączeniu z dobrym DACkiem) transportami (zarówno płyt CD jak i plików). Biorąc pod uwagę mnogość obsługiwanych formatów audio oraz strumieniowanie można na ich bazie zbudować naprawdę wysokiej klasy brzmienie za w miarę rozsądne pieniądze.

Edytowane przez Piotr_57210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, że 103D jako odtwarzacz CD wypada dość słabo. 105D wypada lepiej lecz też trzeba dużo więcej zapłacić.

Robiąc rożne testy DAC-ów mogę jednak powiedzieć, że zarówno 103D jak i 105D są bardzo dobrymi (w połączeniu z dobrym DACkiem) transportami (zarówno płyt CD jak i plików). Biorąc pod uwagę mnogość obsługiwanych formatów audio oraz strumieniowanie można na ich bazie zbudować naprawdę wysokiej klasy brzmienie za w miarę rozsądne pieniądze.

Jak robiłem testy, jeszcze DAC-a nie miałem. Z tego co napisałeś, może warto jeszcze raz zrobić podejście do Oppo? Rozważam opcję transportu CD, który jest droższy niż 105D. Funkcjonalność Oppo jest spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu skuszony opiniami w necie zastanawiałem się nad 103D. Oddałem, w roli CD był bardzo kiepski. Za to obraz był rewelacyjny. Dźwięku wielokanałowego i jako źródło do strumieniowania nie testowałem.

Miałem wszystkie Oppo 95, 103 i 105. Poziom CD gorszy od Denona za kilka setek np DCD1420. Jedyna zaleta to wieloformatowość. Dobry obraz, dźwięk z plików to poziom max SB z fabrycznym zasilaczem. Kiepska aplikacja sterująca na tablety. Brak aktualizacji softu dla 95 co wiąże się z wyrzuceniem jej na śmietnik. Niepoważne podejście do klienta. Taki Logitech zapewnia o niebo lepsze wsparcie.

Osobiście polecam kupić prostego blu ray do filmów i porządny odtwarzacz do cd, ewentualnie transport + dac. Jakość nieporównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wszystkie Oppo 95, 103 i 105. Poziom CD gorszy od Denona za kilka setek np DCD1420. Jedyna zaleta to wieloformatowość. Dobry obraz, dźwięk z plików to poziom max SB z fabrycznym zasilaczem. Kiepska aplikacja sterująca na tablety. Brak aktualizacji softu dla 95 co wiąże się z wyrzuceniem jej na śmietnik. Niepoważne podejście do klienta. Taki Logitech zapewnia o niebo lepsze wsparcie.

Osobiście polecam kupić prostego blu ray do filmów i porządny odtwarzacz do cd, ewentualnie transport + dac. Jakość nieporównywalna.

Ciekawe z czym polaczyles oppo 105...U mnie jako odtwarzacz plikow hi res sprawuje sie godnie. Naped sacd tez gra niezle. Porownywanie go do denona...to tani marketing...:)

 

a czy ktoś próbował podpiąć NAS i z niego słać muzę do OPPO? czy przesył poprzez Wi-Fi znacznie degraduje jakość dźwięku? a może macie jakieś swoje pomysły?

Tak, mam podlaczony dysk NAS do routera. Z routera do oppo 105d.

Wczesniej mialem polaczony h160 z dyskiem NAS i gralo fajnie. Na tablem aplikacja kinsky...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z czym polaczyles oppo 105...U mnie jako odtwarzacz plikow hi res sprawuje sie godnie. Naped sacd tez gra niezle. Porownywanie go do denona...to tani marketing...:)

Gdybym był bardziej złośliwy to bym porównał do DCD2560 albo DCD3560, obydwa dużo tańsze. Oppo 105 z ceną w okolicach 8kzł oferuje bardzo marny poziom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wszystkie Oppo 95, 103 i 105. Poziom CD gorszy od Denona za kilka setek np DCD1420. Jedyna zaleta to wieloformatowość. Dobry obraz, dźwięk z plików to poziom max SB z fabrycznym zasilaczem. Kiepska aplikacja sterująca na tablety. Brak aktualizacji softu dla 95 co wiąże się z wyrzuceniem jej na śmietnik. Niepoważne podejście do klienta. Taki Logitech zapewnia o niebo lepsze wsparcie.

Osobiście polecam kupić prostego blu ray do filmów i porządny odtwarzacz do cd, ewentualnie transport + dac. Jakość nieporównywalna.

 

Szymonie mimo pełnego szacunku dla Ciebie (szczególnie po otwarciu przez Ciebie tematu na temat topowych CD transportów wszech czasów )

tutaj muszę się z Tobą stanowczo nie zgodzić.

Odtwarzacze, które Ty tutaj porównujesz to stare zużyte klocki, które jeśli dzisiaj grają to jutro już niekoniecznie. Podałeś przykłady 3 staroci, które jeśli się pojawią na rynku wtórnym to w większości przypadków będzie można na nich postawić kwiatek z doniczką nie martwiąc się o jego podlewanie.

Druga sprawa to czepiasz się złej aplikacji Oppo na tablet (zgadzam się lecz na smartfonie nie ma problemów ) tymczasem Twoje propozycje CD w ogóle nie mają takich udogodnień.

Dalej...

Podejrzewam, że nie słuchałeś na Oppo 105D płyt DVD-audio a nawet jestem przekonany, że nie. Gdyby tak było nie pisał byś takich bzdur.

Jestem rownież pewien, że nie słuchałeś Oppo 103/105 w roli transportu z dobrym DACiem z wykorzystaniem wszyskich (podkreślam wszystkich) formatów. Polecam sprawdzić (sam pisałeś gdzieś, że szukasz transportu do plików).

 

Podsumowując.

W kategorii HiFi Oppo 103/105 z dobrym DACiem oraz resztą "przemyślanego" systemu daje dźwięk na bardzo wysokim poziomie.

 

Brnąc dalej mimo wszystko nie zaliczył bym tego to Hi Endu dlatego gdyż ja osobiście nie uznaję tego sformułowania w kategorii dźwięku.

Będąc na AVS wielokrotnie się przekonałem, że Hi End jest przereklamowany a czasem nawet do doopy.

 

Pozdrawiam Wszyskich prawdziwych melomanów.

Edytowane przez Piotr_57210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrym nie słuchałem jedynie z Auralic Vega, Forsell air reference, McIntosh MDA 1000, DCS Debussy i DCS Vivaldi.

Jako transport jeszcze większa padlina. To jest poziom Philipsa Fidelio 9700 czyli zabawka do kd. U mnie zlało go wszystko włącznie z Revoxem z 83r :)

Jak przyjedziesz to Ci pokażę transport plikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrym nie słuchałem jedynie z Auralic Vega, Forsell air reference, McIntosh MDA 1000, DCS Debussy i DCS Vivaldi.

Jako transport jeszcze większa padlina. To jest poziom Philipsa Fidelio 9700 czyli zabawka do kd. U mnie zlało go wszystko włącznie z Revoxem z 83r :)

Jak przyjedziesz to Ci pokażę transport plikowy.

 

Przepraszam ale robisz się odrobinę nudny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przesył poprzez Wi-Fi znacznie degraduje jakość dźwięku?

 

 

Między wifi a kablem ethernetowym występują różnice w szybkości przesyłu danych co może zaowocować (czasami) "przycinaniem" transmisji.

Reszta zależy od aplikacji i odpowiednio jej skonfigurowaniu. Mniejsze znaczenie (ale jednak ma) jest użyty hardware (np procesor, RAM).

Np ustawienie bufora wyjściowego (w Daphile)

ma wpływ na dźwięk a ustawienie (jak najmniejszego) jest uzależniony właśnie od hardware.

 

Kiedyś może zrozumiesz o czym piszę.

 

Myślę jednak, że nie. Nie odwiedzam starych bazarów. Chyba, że chcesz mi coś sprezentować to nie pogardzę. Jeśli się zepsuje to nie będę żałował straconej kasy :)

 

Prawda czasem boli

 

Myślałem, że jesteś dorosły :)

Edytowane przez Piotr_57210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Oppo105d jako transportu do Tidala. Laczenie Coax Transparent Ref xl z roznymi Dacami. Przerobilem juz MDA1000, acoustic arts, lampizatory, ,moodwright elyse i pare innych...

 

Roznice sa ale Ciagle jednak zastanawiam sie czy testy i finalny wybor daca, bazujac na transporcie pokroju oppo, sa wiarygodne?

Jaki duzo lepszy transport do Tidala byscie polecili i w ogole czy warto?

Nie bardzo interesuje mnie 3% przyrost jakosci za 300% wyzsza cene, 30% za tyle samo drozej juz tak...

Komputer odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Oppo105d jako transportu do Tidala. Laczenie Coax Transparent Ref xl z roznymi Dacami. Przerobilem juz MDA1000, acoustic arts, lampizatory, ,moodwright elyse i pare innych...

 

Roznice sa ale Ciagle jednak zastanawiam sie czy testy i finalny wybor daca, bazujac na transporcie pokroju oppo, sa wiarygodne?

Jaki duzo lepszy transport do Tidala byscie polecili i w ogole czy warto?

Nie bardzo interesuje mnie 3% przyrost jakosci za 300% wyzsza cene, 30% za tyle samo drozej juz tak...

Komputer odpada

 

Przyłączam się do pytania ale chyba będzie ciężko coś znaleźć. W zasadzie tu na tym forum odpowiedzi na dzień dzisiejszy nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem Oppo 105 jako transport plików z HD25, różnica była na plus jednak to jest te kilka procent nie kilkadziesiąt. Inwestowanie w transport plików Oppo raczej nie ma sensu, chyba, że przy okazji chęci dokupienia oddzielnego odtwarzacza CD z dobrym DAC. Ten wariant też testowałem i dla mnie ten kierunek jest bardziej odpowiedni. Ale to dobre dla posiadaczy sporej ilości płyt CD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam Oppo105d jako transportu do Tidala. Laczenie Coax Transparent Ref xl z roznymi Dacami. Przerobilem juz MDA1000, acoustic arts, lampizatory, ,moodwright elyse i pare innych...

 

Roznice sa ale Ciagle jednak zastanawiam sie czy testy i finalny wybor daca, bazujac na transporcie pokroju oppo, sa wiarygodne?

Jaki duzo lepszy transport do Tidala byscie polecili i w ogole czy warto?

Nie bardzo interesuje mnie 3% przyrost jakosci za 300% wyzsza cene, 30% za tyle samo drozej juz tak...

Komputer odpada

Tidal nie służy do audiofilskich odsłuchów i uniesień a jedynie zapoznania się z interesującymi kawałkami lub pobrzdękiwaniem do kotleta. Żaden przetwornik na świecie nie wyciśnie z tego mizernego napędu hi-endowego grania. Powiem więcej taki DCS Vivaldi wręcz ośmiesza jego jakość i płaskość grania. Taki Audiolab 8000 CDM nie pozostawia suchej nitki na Oppo. Podłączanie Daczków zamulaczy jest chybionym pomysłem aczkolwiek maskuje wiele niedoskonałości. Do Tidal lub pliczków proponuję SB Classic + zasilanie liniowe. Dużo taniej a granie na pewno nie gorsze. Jak ktoś się czuje na siłach i dłubnie kilka elementów to taka pierdółeczka jak SB potrafi mile zaskoczyć.

Oczywiście proszę zapomnieć, że jakikolwiek player blu-ray zbliży się do najlepszych transportów typu Esoteric, DCS, Audiomeca, CEC, Metronome czy Forsell. To jest przepaść wielka jak Rów Mariański.

Osobiście nie wzdragam się przed wszelkimi porównaniami, zarówno ultra drogich nowalijek jak i starych korników. Dzięki temu można sobie w łatwy sposób wyrobić zdanie, że nie grają ceny czy wiek a zastosowane technologie i przemyślane rozwiązania techniczne.

Edytowane przez Szymon1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Oppo juz u mnie jest, nie musze rozważać jego zakupu!

Używam w nim Darbee na codzien do poprawy sygnału TV i czasem BR.

NO i oczywiście służy jako tranport do Tidala... NIe będę wchodził już w płyty - ani cyfrowe ani analogowe, wg mnie muzyka z sieci to przyszłość. Tym bardziej że jestem zwykłym melomanem i daleko mi do zapędów stricte audiofilskich :)

 

A co powiecie na dedykowane transporty do plików z natywnym, jak Oppo, Tidalem?

Tu rozstrzał jest duży. Od Moon Mind 180 za jakies 4-5tys, przez np. Lumin U1 za jakies 20tys do kosmosów cenowych za dużo więcej, których już nawet nie rozważam...

 

Czy tereotycznie lepszy niż Oppo 105 transport plików z sieci, z dobrym Dackiem zewn i dobrym kablem cyfrowym, zrobi wyraźną różnicę na Tidalu czy nie można jednak liczyć na więcej niż te kilka %?

Edytowane przez LorinSi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc na AVS wielokrotnie się przekonałem, że Hi End jest przereklamowany a czasem nawet do doopy.

 

Szukasz dźwięku HI-End na AVS? Jak dla mnie zły adres, no chyba, że chodzi o doznania wzrokowe ;) o wiele lepszym pomysłem są odsłuchy u ludzi z doświadczeniem, którzy wiedzą co z czym poskładać i w jakich warunkach aby grało ;)

Edytowane przez tb82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szukasz dźwięku HI-End na AVS? Jak dla mnie zły adres, no chyba, że chodzi o doznania wzrokowe ;) o wiele lepszym pomysłem są odsłuchy u ludzi z doświadczeniem, którzy wiedzą co z czym poskładać i w jakich warunkach aby grało ;)

 

Ja chyba w ogóle nie szukam dźwięku HI-End (w pojęciu marketingowym).

Pisząc o AVS miałem na myśli sprzęty okrzyknięte mianem Hi-End.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.