Jump to content
IGNORED

Czajkowski -VI Symfonia

jagr

Recommended Posts

Jaka interpretacja VI Symfonii (Patetycznej) Czajkowskiego jest waszym zdaniem najlepsza? Ja mam trzy: pod Maazelem, Karajanem (Filharmonicy Wiedenscy) i Mutim (Philharmonia Orchestra) -zadna mnie jednak nie zadawala...Prosze o rade bo chcialbym oszczedzic sobie (i swojej kieszeni :)) kolejnych rozczarowan...

Jagr->>>

Mravinsky i Karajan na DG 439 456 klasyczne lub wspolczesne z Valery Giergiev na Philips 456 580 (Kirov Orch.)

Przyjemnego sluchania

Pozdr.

PS. Gdyby Ciebie Symfonia numer 5 zianteresowala to w ciemno Valery (again) Giergiev na Philips 462-905

“I drink a great deal. I sleep little and I smoke cigar after cigar. That is why I am in the two-hundred percent form” Winston Churchill

Karajan Gold jest z wiedeńczykami, nagranie cyfrowe. Jeśli już Karajan to nagrania analogowe z lat 70-tych z berlińczykami, wyżej wspomniany box. Można tez kupić V lub VI pojedyńczo Pletneva w DG. V jest z Hamletem a VI z Wojewodą i Capricio. Ciekawe nagrania tym bardziej, że Pletnev ustawia orkiestrę w "starym" stylu tj np. basy po lewej stronie.

Pzdr.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.