Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer wytłumienie


Veylor

Rekomendowane odpowiedzi

Franku drogi zanim powiesz coś o durnostwie to się zastanów, co lepiej tłumi drgania - wytraca energię kinetyczną: substancja o jednolitej i zwartej strukturze, czy substancja "sypka".

P.S. od twojego ulubieńca troksa nic nie kupuję i nie znam faceta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zydelek, a nie widziałeś w nawet tanich subach wzmocnień (usztywnień) za pomocą poprzecznych płyt mdf. Ideałem jest pełna sztywność, do której można się zbliżyć poprzez odpowiednią i gęstą konstrukcję wzmocnień, którą ja nazwałem "kratownicą".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem. Miało to miejsce przy ogromnych subach. Parę lat temu na audio-show p. Jasik prezentował wręczając ulotki z rysunkami przekroju. Suby te były wielkości biurka. Natomiast w pospolicie spotykanych natknąłem sie jedynie na ewentualne wzmocnienia naroznikowe standartowo używane w stolarstwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narożnikowe o dziwo już są jakieś wzmocnienia ...

a co do całej afery .. to jeszcze chyba pomorduje kilku kumpli z Gdańska coby załatwili a jak nie to tżeba będzie sie tak ratować Zydelek mówi :|

PS. Wełne owczą on też mógłby załatwić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:

Veylor - pogięło Cie z tą wełną owczą. Chyba lubisz mole :)

 

W subwooferze nie masz czego tłumic bo tam nie ma częstotliwosci powyżej 100Hz. Wełna owcza i gąbka nic nie da. Ona tłumi wyższe czestotliwości i zapobiega powstawaniu fal stojących. Polcz sobie jakiej długosci fala moze powstać w obudowie o takuich wymiarach jak masz i zobaczysz że jest znacznie powyżej pasma przenoszenia subwoofera.

 

Maty bitumiczne bardziej, bo zmieniaja mase ścian i obniżają ich rezonans i jakos tam jeszcze zwiększaja stratność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->wernen

 

wszystko ok, ale przeczytaj mój post na górze.

 

Do suba zamkniętego tłumienie w postaci gąbki lub gąbki + waty, jak najbardziej wskazane w subie BR - nie.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veylor - ma suba zamknietego czy BR? Zamkniętego wypełnia się w całej objętości np. tą watą syntetyczną do ocieplania ubrań, którą pokazał na początku - albo nawet ścinkami bawełnianymi i też będzie dobrze.

 

Ale nie wełną. Długowłosą wełnę owczą stosuje się w przewodach Linii Transmisyjnej, bo tam się sprawdza najlepiej i trudno jest ją zastapić. W innych zastosowaniach to bezsensowny wydatek - lepiej sprawdza się gąbka albo wata syntetyczna.

 

pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypełnienie materiałem tłumiącym suba w ob. zamkniętej ma wpływ przede wszystkim na jej dobroć. To samo można osiągnąć wyłącznie za pomocą zmiany objętości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i o to chodziło :-) maty mają być i będą więc :-) dzięki za help jak się uporam z tym to powiem jaki efekt i czy wogóle jakiś jest :-) pozdrawiam jeszcze raz dzięki za szybkie odpowiedzi !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namiary, które zoferowałem są jak najbardziej aktualne.

Odnośnie samego tłumienia polecam eksperymentowanie. Ostatnio sam eksperymentowałem z kolumnami, myśląc, że w konstrukcji za tak wysoką kwotę (ponad 13000) nie ma czego poprawić. W "pewnych" miejscach gąbkę zastąpiłem włókniną, w pewnych dodałem, a w pewnych pozostawiłem gołe ścianki. Rezultatem eksperymentu stało się lepsze wypełnienie basu. W przypadku gdy było za dużo wytłumienia stawał sie on zbyt głuchy. Brak wytłumienia powodował natomiast efekt podobny do włączenia głośnika np. na sali gimnastycznej.

Widzę i obserwuję na forum wzmożony ruch działalności producentów robiących sobie darmową reklamę. Skoro tak dobrze się znają, to dlaczego na rynku jest tyle urządzeń, które da sie "jeszcze poprawić".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.