Skocz do zawartości
IGNORED

Wymiana elektrolitów w zwrotnicy na MKP.


lysy7310
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, marianex napisał:

Do głośników wysokotonowych daj pojedyńcze druty że skrętki komputerowej i nie kombinuj z linkami, szczególnie grubymi.

Jakoś do komputerowych nie mam przekonania, po użyciu domofonowych, wyostrzyło mi górę. Może takiego Neotecha puścić ewentualnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) To na woofera Cordial może być?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Neotech nie znam, interconect mam za to na kablu Neotech i jest git. Ten pojedyńcze drut sam chętnie pewnie kupię, choć że skrętki jestem póki co zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, marianex napisał:

Do głośników wysokotonowych daj pojedyńcze druty że skrętki komputerowej i nie kombinuj z linkami, szczególnie grubymi. 

Zgadzam się w 100% że mają być cienkie, moje Mundorfy mają 0,5- musiałem je glutem potraktować żeby nie pękły podczas mocowania zwrotnic. Skrętkę juz inni polecali ale nie miałem przyjemności więc się nie wypowiadam

2 godziny temu, Prewwit napisał:

W weekend będę je mierzył (kolumny już mają z 15lat), bo muszę pożyczyć tester, kolumny nie grają źle ale zastanawia mnie czy nie zagrają lepiej z jakimiś markowymi kondami zamiast tej chińszczyzny, bo raczej wstawione z powodów ekonomicznych, niż ich super właściwości. Jak  wyjdzie że nie trzymają parametrów, to i tak wylecą.

Poweraudio znam. A jaką konkretnie serię kondensatorów z Mundorfa polecasz i rezystory.  Przewody odpadają na razie, jedynie mam pod ręką roczne Cordiale 2,5mm które mi zostały i z nich bym mógł zrobić użytek.

Może ktoś z Was stosował kondensatory Claritycap CSA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Prewwit napisał:

Proszę o pomoc, w doborze nowych kondów do zwrotnic w moich kolumnach AP. Obecnie siedzą jakiś żółty 6,8J 100V MET CH, drugi Topsonic 5,6uF 100V. Budżet około 50zł za konda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20200722_200132549.jpg

Rezystory zmień na Ohmite (żadne Jantzen ani Mils) a potem zobaczysz co i jak z kondensatorami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, raiwan napisał:

Kolumny mogły kosztować krocie, ale przed 2000 rokiem takie elementy były szczytem technologii ? przewodów głośnikowych też nie było dobrych, więc nawet jak były drogie to i tak warto odświeżyć, technologia się zmienia a co za tym idzie jakość dźwięku.

Dziękuję za zainteresowanie i propozycję zmian w zwrotnicy. Na szczęście dzięki epidemii Covid-19 i moim przemyśleniom do zakupu przeze mnie tych kolumn nie doszło. Nadmienię może jeszcze, że jest to zupełnie nowa konstrukcja z 2019 - 2020 roku uznanej amerykańskiej firmy. Podana przeze mnie cena 29.000 zł - w EU cena 7.000 - 7.200 Euro -  jest aktualną ceną sprzedaży za parę.

Ostatecznie odwołałem ich zakup w okolicach Hannoveru. Pozostała jeszcze kwestia rozliczenia zadatku, którego sprzedawca pomimo naszej ponad 20 letniej znajomości zwrócić nie chce. Przedstawia mi inne propozycję ale epidemia Covid-19 bardzo mocno sprowadziła mnie na ziemię i planowane odnowienie - upgrade systemu zostały odłożone na bardzo odległe czasy.

Napisałem o nich i zamieściłem zdjęcia bo jest to przypadek kiedy w zupełnie nowych konstrukcjach zaliczanych do top hi-fi jakość zwrotnicy aż prosi się o jej modyfikację. Dlatego moje wcześniejsze pytanie jak to jest z projektowaniem zestawów głośnikowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Prewwit napisał:

Może ktoś z Was stosował kondensatory Claritycap CSA?

Były wiele razy opisywane w wątku o kondensatorach. Co chcesz wiedzieć?

16 godzin temu, Prewwit napisał:

Jakoś do komputerowych nie mam przekonania, po użyciu domofonowych, wyostrzyło mi górę. Może takiego Neotecha puścić ewentualnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) To na woofera Cordial może być?

Z kabli dla mnie najlepiej sprawdzają się cynowane Duelund. Niezłe są też Cardasy ale oczywiście maja swój charakter i jeśli o to nam chodzi np dociążyć średnicę to dobrze się w tym spiszą. Duelund bardziej neutralny i z lepszym basem.

 

Neotech ma podbity przełom górnej średnicy i niższych wysokich co powoduje tendencję do "darcia ryja" szczególnie żeńskich wokali. Osobiście ich nie lubię ale oczywiście wiele zależy od charakterystyki kolumn. Gdzieś na pewno mogą sie wpasować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, rafa napisał:

Rezystory zmień na Ohmite (żadne Jantzen ani Mils) a potem zobaczysz co i jak z kondensatorami

Rezystory już zamówione dziś rano Ohmite Gold?. W weekend pomierzę, zobaczy się co wyjdzie. Jak będę montować to po jednej części, aby zobaczyć czy się nic nie pogorszyło, bo czytałem że czasami zmiana z pozoru słabszych części na lepsze, może zamiast poprawy czy zachowania brzmienia, przynieść pogorszenie.

 

19 minut temu, rafa napisał:

Były wiele razy opisywane w wątku o kondensatorach. Co chcesz wiedzieć?

Czy je montując, kolumny nie zmienią charakteru brzmienia, które nie faworyzuje żadnego z pasm, lubię takie granie. Czy nie powodują suchości w graniu(lubię żywe granie, najważniejsze są dla mnie wokale) i czy jest dobra przestrzeń, obecnie w AP jest bardzo dobrze, a nie chciałbym jej ograniczenia.

Może ktoś miał możliwość porównania Claritycap CSA vs Mundorf Evo Oil? Które by bardziej pasowały do tego co chcę osiągnąć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Prewwit napisał:

Rezystory już zamówione dziś rano Ohmite Gold?. W weekend pomierzę, zobaczy się co wyjdzie. Jak będę montować to po jednej części, aby zobaczyć czy się nic nie pogorszyło, bo czytałem że czasami zmiana z pozoru słabszych części na lepsze, może zamiast poprawy czy zachowania brzmienia, przynieść pogorszenie.

 

Czy je montując, kolumny nie zmienią charakteru brzmienia, które nie faworyzuje żadnego z pasm, lubię takie granie. Czy nie powodują suchości w graniu(lubię żywe granie, najważniejsze są dla mnie wokale) i czy jest dobra przestrzeń, obecnie w AP jest bardzo dobrze, a nie chciałbym jej ograniczenia.

Może ktoś miał możliwość porównania Claritycap CSA vs Mundorf Evo Oil? Które by bardziej pasowały do tego co chcę osiągnąć?

Ad1

Bardzo mądre podejście. Jeden element na raz i daj temu pograć kilkadziesiąt godzin potem słuchaj i oceniaj.
Wyższej jakości komponenty mogą być obiektywenie lepsze ale ich charakter (sygnatura brzmienia itp) mogą zmieniać subiektywny odbiór muzyki całego zestawu głośnikowego. Także słuchaj jak najwięcej.

Ad2.

Każdy, dosłownie każdy element ma swój charakter. Poszczególne serie wewnątrz jednej marki mimo fabrycznego brzmienia różnią się brzmieniem. Czy coś zmienisz w charakterze kolumn po zmianie kondensatorów? Naj[prawdopodobniej tak. Niezależnie czy użyjesz CC, Mundorf, Jupiter, Jantzen, Bennic czy cokoliwek tam sobie wynajdziesz ?

Trudność polega na dobraniu albo najbardziej zbliżonego do oryginału ale wyższej jakości (np naturalne barwy, większa głębsza scena itp) brzmienia albo znalezienia alternatywnego które powoduje jeszcze większą gęsią skórkę podczas słuchania muzyki ?

Tu nie ma prostej recepty. Bo czy dane kondensatory zmienią charakter musiałbyś znać charakterystykę tych które są obecnie. A tymczasem znasz tylko wynikowe brzmienie całych kolumn ?

 

CC ogólnie należą do tych neutralnych z lekkim akcentem środkowego zakresu. Grają bardzo naturalnie. Mundorf podkreśla najwyższe oktawy i bardzo wygładza (ujednolica także co należy czytać jako wade) przekaz. Mundorf EVO maja także dość mało naturalne barwy. Dopiero czarne Supreme mają dużo lepszą, głębszą bliższą naturalnej barwę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedę w takim razie się kierować jak coś w stronę Claritycap, z Twojego opisu bardziej może do mnie trafiać niż Mundorf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ohimte wlutowane, na gorąco jest poprawa czystości wysokich, lepiej słychać mikrodetale, ale dam im trochę czasu na wygrzanie do pełnej oceny. Co do kondów pomierzyłem je i trzymają parametry, kond foliowy na wysokich tonach ma 6,8uF, natomiast elektrolit 5,6uF ma wyższą wartość 6,2uF obie sztuki. Elektrolit chyba temu wstawiony, że jest tam mało miejsca między płytkami. Czy mogę wymienić tego elektrolita  na Claritycap CSA 5,6uF i poprosić o zmierzenie czy ma takie parametry czy wyższe. Jak będzie 5,6uF czy nie trzeba dołożyć wtedy np. 0,47uF, aby było jak w oryginale 6,2uF? Drugi kond 6,8uF też bym podmienił na Clarity. Okablowanie na razie nie ruszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze takiego konda zamiast montowania dwóch Clarity, Jantzen Audio Cross Cap 6,2uF, co o nim sądzicie?

Taki elektrolit siedzi obecnie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Clarity Cap niczym nie zauroczył. Ale zastosowałem go jako sprzęgający w wzm. lampowym słuchawkowym jako 680nF.
Natomiast bardzo dobrze (chyba najlepiej wypadł Mundorf Supreme Silver/Gold/Oil 0,68 uF). No ale przy dużych pojemnościach robi się drogo. W zwrotnicy zastosowałem natomiast ClarityCap CMR. Jeszcze lepszy niż Mundorf Mcap 6,8uF.
Mam natomiast pytanie, czy jest sens zmiany tego czerwonego Soundcap'a 33uF np. na Mundorf Mcap EVO Oil kondensator 33,00 uf?
Póki co zamiast Soundcap'a wstawiłem Mundorf bipolarny 33uF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Zwrotnica w Chario Delphinus.

01.jpg

02.JPG

03.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.08.2020 o 11:04, naczesany napisał:

Mnie Clarity Cap niczym nie zauroczył. Ale zastosowałem go jako sprzęgający w wzm. lampowym słuchawkowym jako 680nF.
Natomiast bardzo dobrze (chyba najlepiej wypadł Mundorf Supreme Silver/Gold/Oil 0,68 uF). No ale przy dużych pojemnościach robi się drogo. W zwrotnicy zastosowałem natomiast ClarityCap CMR. Jeszcze lepszy niż Mundorf Mcap 6,8uF.
Mam natomiast pytanie, czy jest sens zmiany tego czerwonego Soundcap'a 33uF np. na Mundorf Mcap EVO Oil kondensator 33,00 uf?
Póki co zamiast Soundcap'a wstawiłem Mundorf bipolarny 33uF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Zwrotnica w Chario Delphinus.

01.jpg

02.JPG

03.jpg

Ten Soundcap siedzi pewnie w sekcji średnio-niskotonowej, więc moim zdaniem nie ma sensu ruszać. Dobry kond warto wrzucić na część wysokotonową, bo to słychać natychmiast. Tu polecam kondy o najlepszej relacji cena/jakość, czyli Jantzen Alumen. Świetne analogowe granie. Półka wyżej to już wydatek pięciu stów i więcej za pojemności 5-8 uf. A to nie ma wg mnie sensu - duży wydatek, niewielka zmiana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lete napisał:

Ten Soundcap siedzi pewnie w sekcji średnio-niskotonowej, więc moim zdaniem nie ma sensu ruszać. Dobry kond warto wrzucić na część wysokotonową, bo to słychać natychmiast. Tu polecam kondy o najlepszej relacji cena/jakość, czyli Jantzen Alumen. Świetne analogowe granie. Półka wyżej to już wydatek pięciu stów i więcej za pojemności 5-8 uf. A to nie ma wg mnie sensu - duży wydatek, niewielka zmiana

Dokładnie ta sekcja, równolegle z  śr-niskotonowym. Clarity dałem właśnie w miejsce dwóch mniejszych równolegle połączonych 4,7 i 2,2uF z bardzo dobrym efektem, lepszym niż MCap Supreme. Tak myślałem jeszcze o wymianie cewek ale to już wysyłka celem pomiarów, nowa zwrotnica punkt w punkt. Myślę, że dam spokój. W ostateczności koszt przeróbek wyniesie koszt zakupu kolumn. Progresem byłby zakup kolumn z wyższej półki ale trochę szkoda mi wkładu pracy no i pieniędzy bo dwa lata dopracowywałem brzmienie całości systemu. Czasami trzeba sobie powiedzieć stop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.08.2020 o 14:26, lete napisał:

Ten Soundcap siedzi pewnie w sekcji średnio-niskotonowej, więc moim zdaniem nie ma sensu ruszać.

To miejsce zwrotnicy jak najbardziej wyraźnie słychać. W końcu odpowiada za górne cięcie nisko-średniotonowca.

Soundcap to włoskie polipropyleny. To nie są złe kondensatory. To byłaby zmiana bardziej na "inaczej" niż "lepiej".

Mundorfy EVO w tym właśnie miejscu bardzo wyraźnie pogrubiają brzmienie i nie zawsze to się będzie podobać. Choć czasem może bo dociąża brzmienie. Kwestia konkretnych kolumn. W tym miejscu lubię też CC ESA, Audyn Reference, Monacor MKP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rafa napisał:

To miejsce zwrotnicy jak najbardziej wyraźnie słychać. W końcu odpowiada za górne cięcie nisko-średniotonowca.

Soundcap to włoskie polipropyleny. To nie są złe kondensatory. To byłaby zmiana bardziej na "inaczej" niż "lepiej".

Mundorfy EVO w tym właśnie miejscu bardzo wyraźnie pogrubiają brzmienie i nie zawsze to się będzie podobać. Choć czasem może bo dociąża brzmienie. Kwestia konkretnych kolumn. W tym miejscu lubię też CC ESA, Audyn Reference, Monacor MKP.

Dlatego napisałem, że nie ma sensu ruszać...

Tu zmiany są (przy dobrych już relatywnie kondach, a takim jest SoundCap) na poziomie może 10-20% tego, co słychać przy zmianach kondensatorów w sekcji wysokotonowej (i tu zaczyna się dopiero zabawa). Stara prawda...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Cross Cap 6,2uF na woofer, jeden ma 6uF drugi 6,3uF, miały być sparowane, a tu lipa, pytanie czy domawiać drugiego, aby miały podobne wartości, czy różnica jest na tyle mała i montować tak jak jest. Mam też już Clarity CSA 6,8uF na tweeter tutaj to co nabite na kondzie, pokrywa się idealnie z pomiarami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszczą się w 5% od nominalnej, względem siebie prawie też, więc raczej montować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5% to łachy nie robią od producenta. Jak zamawiał parowanie ze sklepu (i dodatkowo za to płacił) to mogłoby być ciut lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa rozwiązana, sklep podszedł do tego profesjonalnie i idzie do mnie drugi kondensator z prawidłowymi parametrami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Wstawiłem Claritycap CSA 6,8uF 250V w swoich AP Yara w miejsce 6,8uF 100V żółty, który obsługuje tweetera i nie wiem z czego to wynika, ale jest stanowczo za dużo wysokich, uderzania w blachy wyszły na pierwszy plan?. Zmierzyłem pojemności to były takie same, ESR nie mierzyłem, może tu się różnią i czy z tego może to wynikać? Może Clarity ma niższe i temu taki efekt?? Kondy już wygrzane 6 dni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20200917_174315673.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Prewwit napisał:

Wstawiłem Claritycap CSA 6,8uF 250V w swoich AP Yara w miejsce 6,8uF 100V żółty, który obsługuje tweetera i nie wiem z czego to wynika, ale jest stanowczo za dużo wysokich, uderzania w blachy wyszły na pierwszy plan?. Zmierzyłem pojemności to były takie same, ESR nie mierzyłem, może tu się różnią i czy z tego może to wynikać? Może Clarity ma niższe i temu taki efekt?? Kondy już wygrzane 6 dni.

Może tak być, te kondensatory mają technologię Copper Connect, która zwiększa w znacznym stopniu przewodność materiału pomiędzy filią i wyprowadzeniami, co znacznie zmniejsza ESR. Skoryguj szeregowymi rezystorami dołączonymi po jednej stronie kondensatora. Bedą potrzebne małe wartości, najlepiej kupić kilka tanich ceramicznych 5W i po ustaleniu potrzebnej rezystancji kupić coś lepszego. Osobiście do dostrajania ilości góry używam potencjometr 10 Om, 5 W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ricambi napisał:

Skoryguj szeregowymi rezystorami dołączonymi po jednej stronie kondensatora. Bedą potrzebne małe wartości, najlepiej kupić kilka tanich ceramicznych 5W i po ustaleniu potrzebnej rezystancji kupić coś lepszego.

A czy można tak zrobić, że zmierzyć ESR obu kondów i kupić rezystor o różnicy jaka wyszła między nimi, aby nie dostrajać na ucho?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Prewwit napisał:

A czy można tak zrobić, że zmierzyć ESR obu kondów i kupić rezystor o różnicy jaka wyszła między nimi, aby nie dostrajać na ucho?

Można, tylko musiałbyś to zmierzyć dla częstotliwość pracy kondensatora w zwrotnicy i nawet wtedy mogą być różnice. Poszukaj, może producent gdzieś podaje takie informacje. Dołączaj różne rezystancje i przełączaj na zmianę z oryginalnym kondem.

Najsensowniej pomierzyć kolumny ze starym i nowym kondensatorem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Ricambi napisał:

Można, tylko musiałbyś to zmierzyć dla częstotliwość pracy kondensatora w zwrotnicy i nawet wtedy mogą być różnice. Poszukaj, może producent gdzieś podaje takie informacje. Dołączaj różne rezystancje i przełączaj na zmianę z oryginalnym kondem.

Informacji na stronie producenta niestety brak, a jak pomierzę takim miernikiem ESR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to może da mi to jako taki obraz od jakiego rezystora zacząć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Prewwit napisał:

Informacji na stronie producenta niestety brak, a jak pomierzę takim miernikiem ESR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to może da mi to jako taki obraz od jakiego rezystora zacząć?

Pomierz i napisz co wyszło, obstawiam niewielką różnicę. Postaraj się w sposób staranny i powtarzalny łączyć badany kondensator z miernikiem, jakiekolwiek dodatkowe rezystancje styku przewodów mogą całkowicie zafałszować wynik. Twoje wrażenia wynikają także z różnicy jakościowej, nie tylko ilościowej. Zacznij od wartości 1 Om.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Ricambi napisał:

Zacznij od wartości 1 Om.

To aż taka duża różnica może być pomiędzy kondami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Prewwit napisał:

To aż taka duża różnica może być pomiędzy kondami?

Nie sądzę, ale Twoje obserwacje wskazują na taką wartość lub nawet większą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Ricambi napisał:

Nie sądzę, ale Twoje obserwacje wskazują na taką wartość lub nawet większą.

Też nie sądzę , takie domowe pomiary przy zmianach kondensatorów dla filtra wysokotonowego głośnika wartości kondensatorów 

8,6 uf , 7,4 uf , 6,9 uf wartości dziwne bo składane z dwóch , między 7,4 a 6,9 różnica minimalna , ile  może ''namieszać'' ESR ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast mierzyć niewiadomoco mikrofonem może lepiej zmierzyć napięcie na głośniku? Będzie powtarzalnie i z pominięciem wpływu pomieszczenia. Bym wykonywał dwa pomiary za każdym razem - sygnał na wejściu zwrotnicy i sygnał na zaciskach głośników. Pamiętając o masie da się to zrobić nawet prostą kartą dźwiękową. W barwne opisy po wymianie kondensatora na takiej samej wartości inny nie wierzę - albo kondensatory nie są takie same ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.