Skocz do zawartości
IGNORED

Uruchamianie wzmaka przez tuner lub cd


kapelli

Rekomendowane odpowiedzi

NO jestem coraz bliżej ostatecznej decyzji o budowie wzmaka na TDA7294.

 

Ostatnio polutowałem kilka prostych i tanich kitów - tak żeby sprawdzić swoje umiejętności i było ok :)

 

A teraz moje pytanie - czy wzmacniacz zbudowany na TDA7294 da się uruchomić przez CD lub tuner???

Oczywiście zakładam że wzmak będzie cały czas pracował na trybie Stanby.

Głownie mi chodzi o kwestię typu budzenie - że jak sobie nastawie na tunerze budzik to żeby mnie to rano obudziło, a nie żeby tylko się tuner włączył z wzmak dalej był w Standby.

 

Powiedzcie bo aktualnej wieży używam jako budzika, a już przyszły system klockowy to chcę też używać m.in jako budzika.

A że mam zamiar zmienić system i samemu coś zbudować więc liczę na odpowiedź.

 

Czy też np. lepiej kupić amplituner żeby mnie budził??? - oczywiście jeszcze musi w miarę porządnie grać.

Piszę "w miarę" bo jak złożę to będzie to budżetowy system.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć:) Mam wzmacniacz zbudowany na bazie tego układu, który posiada także wbudowany układ automatycznego włączania. Układ jest bardzo prosty. Tranzystor, dioda, przekaźnik, rezystor. Rezystor łączysz szeregowo z bazą tranzystora, w kolektor wpinasz przekaźnik zbocznikowany diodą. Przekaźnik odłancza rezystory do standby i mute od dodatniej gałęzi zasilania. Teraz wystarczy odnaleźć w CD lub tunerze miejsce w którym pojawia się napięcie po jego odpaleniu. Przez dwużyłowy kabel doprowadzasz to napięcie na baze tranzystora i to wszystko. Polecam zrobić dla tego układu zupełnie oddzielne zasilanie (oddzielne trafo itd.) aby uniknąć zakłóceń w obwodzie masy. Amplituner sobie odpuść. Ten układ zagra dużo lepiej. POZDRAWIAM:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to super :)

 

tak z ciekawości - mogłbyś mi przysłać schamt Twojego wzmaka na tym TDA???

 

bo aktualnie jestem na etapie zbierania schematów.

Chętnie bym sobie złożył np. Alepha X albo Zena, ale czuje że wyjdzie to dużo drożej niż na TDA

no i poza tym nie wiem czy wzmaki Passa da się tak połączyć z tunerem czy cd jak te na TDA i czy mają Stanby.

 

I jakbyś mógł mi podesłać schemat tego automayucznego włączania, to wielkie dzięki!!!

 

A może jednak Zena lub Alepha??? :| ;)

Tak pytanie trochę z boku - czy w tych dwóch wzmakach da się zrobić coś takiego jak na tym TDA, tzn automatyczne włączanie, tyb Stanby i Sterowanie pilotem??? :|

 

Bo jako że akurat na czasie jest teraz wątek o sterowaniu wzmakami przez pilota więc dajcie proszę znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapelli polecam PDF'a tda7294.

 

Nie trzeba przekaźnika sterowanego zewnętrznym napięciem, bo to marnostrastwo możliwości tego układu.

 

Układ sam przechodzi do STBY kiedy nie ma sygnału na wejściu. Kiedy sygnał jest, kość się budzi i gra. Do tego potrzeba dwa tranzystory, 4 diody i kilka R. Poszukaj noty aplikacyjnej.

 

Przy Alephie rachunki za prąd podskoczyły by o 2000% ;-)

 

Po za tym polecam kupić sobie budzik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Igod

 

Właśnie na Twojej stronie na forum ostatnio czytałem coś w styku porównania TDA7294 i tego LM3886.

I niby w sumie powszechnie się sądzi że LM jest lepszy, ale z tego co przeczytałem to jednak niektórzy jeśli chodzi o brzmienie wolą TDA od LM.

 

A części jeszcze nie mam bo zbieram schematy i szukam czegoś dobrego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok stanęło na LM bo...............

sobie zamówiłem próbki z NAtional Semiconductor :D:D:D

 

A teraz: ide szukać schematów na LM

 

jeśli znacie strony ze schematami dobrze grających wzmaków na LM to proszę o jakieś linki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy LM3886 nie ma Stanby???? :|

 

Tak w ogóle co myślicie o tym wzmaku - kit AVT2180

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LM3886 jest lepiej dopracowany.

Ma lepsze parametry i wydajnosc pradowa.

Nieswtety stosujac wartosci elementow wed.not aplikacyjnych jeden i drugi scalak graja tak sobie.

Jezeli damy glebsze NFB dla TDA i LM to wtedy LM gra bezporownania lepiej,proponuje sie pobawic z NFB.

Dla LM proponuje 10kOhm na wejsciu i do wyjscia a do masy 330 Ohm przez kondzior 100uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostaje przy TDA7294:) Wymiana komponentów i mała modyfikacja schematu aplikacyjnego daje dobre rezultaty. Stosując porządne okablowanie wewnętrzne można osiągnąć naprawde dużo polecam stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) POZDRAWIAM:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>kapelli

Zapuść wyszukiwarkę z hasłem - gainclone+LM3886

Gainclone, wzmacniacz na LM3886, jest klonem pierwzowzoru Gaincarda i realizuje ideę jak najkrótszej drogi sygnału, co objawia się b. dobrym dźwiękiem i dość minimalistycznym zasilaczem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się skąd to wszystko się zaczęło - przeczytaj o Lab 47 Gaincard

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szczegółową recenzję tego wzmacniacza znajdziesz pod

www.tnt-audio.com/ampli/47gaincard_e.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no szkoda że LM nie ma stanby:(:(:(:(:(

i szkoda że SGS-Thomson , czy też jak kto woli STMicroelectronics nie daje próbek za darmo:(:(:(

 

Chyba mimo nawet braku tego standby se zbuduje ten wzmak.

 

A TDA poźniej jak nabieram na kości ;)))

 

A nie da się do zrobić jakiegoś układu załączania wzmaka na LM,

tzn taka jakaś płytka żeby sygnał (zasilania) szedł najpierw na tan układ, a potem wysyłany do wzmaka???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich zakładek o DIY projektach gainclonów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec oto co wymyśliłem za układ :]

 

A więc - trafo znajduje się na wzmaku i przychodzi do niego napięcie 220V.

 

I teraz tak - docelowo wtyczka z trafa jest cały czas w kontakcie.

I jak widać między tafem a wzmakiem jest taka bramka - oczywiście na "fazie" -

i teraz tak - sygnał zasilania z tunera/cd cały czas jest podłączny do wzmaka jak widać.

Ale jak widać kabel z trafa jest urwany - dlatego też może być cały czas "w gniazdku"

I teraz jeśli włączymy tuner/cd to przedstawiona na rysunku bramka się zamyka, wzmak dostaje prąd i gra,

a jak bramka jest zamnkięta to wzmak jest wyłączony.

 

Co wy na taki układzik??? Wiem że rysunek jest dość prymitywny i pewnie daleki od standardów elektrycznych, ale chodziło mi o przedstawienie pomysłu.

Jak widzicie zrobienie takiej braki żeby się zamykała jak dostanie napięcie???

Albo czy można takie coś dokupić???

[obrazekLUKASZ-104630_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapelli - jeśli dostaniesz sampla z Nationala to oficjalnie złożę tobie gratulacje na tym forum i wyrazy uznania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->kapelli

A nie prosciej zrobic ukladzik czasowy sterujacy nuzka MUTE w lm3886 albo tzw. miekki przycisk sterujacy zasilaniem wzmacniacza? Wygladalo by to tak:

- przycisk ON - lm3886 w stan Mute - wlaczamy zasilanie koncowki - delay 3 sek - lm3886 w tryb normalnej pracy

- przy OFF z lekko przestawiona kolejnoscia.

 

Nie wiem czy jest sens sprzegania zrodla z koncowka mocy, moze lepiej dorobic do niego sterowany pilotem ON/OFF :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, nie przeczytalem poczatku postu tylko zakonczenie i wyciagnolem bledne wnioski :-) Ja bym obszedl problem ooooookrezna droga. Wstawil bym do koncowki mocy wyswietlacz, do tego procek i napisal fragment programu odpowiedzialny za zegar i budzik ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kapelli nie obraź się, ale ten układ jest do du** :-)

 

Zacznijmy od tego: co Ci przeszkadza, że wzmacniacz jest cały czas włączony?

 

To nie klasa A. Prąd spoczynkowy LM'a to zapewne około 50mA (nie mam noty pod ręką). Caly wzmacniacz pobiera kilka W.

 

Jesli już Ci zależy to zrób układ który włączy napięcie po podaniu sygnału na wejście (taki jak się stosuje w subwooferach).

WTedy jednak i tak jakiś trafo musi pracować wewnątrz i czuwać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->

włączony wzmak mi przeszkadza o tyle że będą szumy w głośnikach,

 

Twoje drugie rozwiązanie natomiast mi się podoba, gdzie można więcej o tym poczytać albo masz może jakieś schematy tego???

Jak tak to podeślijm proszę na priva.

 

->veteran

Twoje rozwiązanie jest za bardzo extremalne jak na moje potrzeby ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze go zaprojektujesz, to nie będzie szumiał. Ja na swoim wzmaku nie słysze żadnych szumów, czy przydźwięku, nawet wtedy gdy przekręce gałkę głośności maksymalnie w prawo (bez sygnału oczywiście:) ). Słysze dopiero wtedy, gdy przyłoże ucho do wysokotonowca. POZDRAWIAM:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.