Skocz do zawartości
IGNORED

PC AUDIO - DOMOWA TEORIA


limesinferior

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam niektore komentarze do watkow prezentowanych w dziale PC AUDIO i dziwi mnie tak duzy sceptycyzm niektorych uczestnikow dyskusji, szczegolnie tych, ktorzy podwazaja roznice w brzmieniu wynikajace z zastosowania np.: roznych systemow operacyjnych, zasilaczy i wiatrakow, kosci pamieci, programow odtwarzajacych muzyke, poszczegolnych formatów muzycznych, dyskow twardych itd

 

Moim zdaniem oczywistym jest, ze zastosowanie roznych komponentów softwarowych i hardwarowych w zlozonym systemie jakiem jest komputer musi miec wplyw na efekt koncowy w kategorii audiofilskiej.

 

Uwazam, ze sposob budowy systemu operacyjnego, i jego jadro maja oczywisty wplyw na to w jaki sposob obslugiwane sa poszczegolne procesy obslugiwane przez procesor komputera; ktore z zadan czekaja w kolejce, ktore maja pierwszenstwo; jak wyglada alokacja poszczegolnych blokow pamieci RAM, jak obslugiwane sa poszczegolne poziomy pamieci podrecznej procesora; jakiej jakosci prad dostarczany jest przez zasilacz; jak wibracje wplywaja na znieksztalcenia w wiazce pradu plynacego w poszczegolnych obwodach plyty glownej i innych komponentow; jak programowane sa uklady sterujace poszczegolnymi kosciami pamieci i jak wyglada organizacja pracy tych kosci z procesorem komputera; w jaki sposob system operacyjny obsluguje urzadzenia sluzace do odtwarzania plikow muzycznych i jak obslugiwane sa te procesy przez poszczegolne programy odtwarzjace pliki; jak duze opoznienia dostepu do procesora wynikaja z zastosowania roznych algorymow stosowanych w poszczegolnych formatach plikow przechowujacych dane z muzyka; jak zbudowany jest dysk twardy, jak zostaly zaprogramowane uklady obsluguja tysk twardy, jaki rodzaj kontrolera go obslguje itd itd itd.

 

Sprawa wcale nie jest tak prosta jak pisza niektorzy sceptyczni koledzy: 0=0, 1=1 a jittera nie ma.

 

Czy jest tutaj ktos, kto naprawde zna sie na sprawie i moglby usystematyzowac posczegolne tematy i je wyjasnic pod katem naukowym? Mysle, ze taka teoretyczna lekcja moglaby cieszyc sie duzym zainteresowaniem niektorych uzytkownikow tego forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co się tym wszystkim przejmować. Jeśli na wyjściu potrafisz uzyskać sygnał bitperfect (a w obecnym czasie nie jest to trudne, nawet na zdawałoby się słabych (tanich) komponentach) to zapomnij o tym co było wcześniej.

Bo dociekanie jaki wpływ na dźwięk ma to jak działa np. scheduler w systemie operacyjnym czy zarządca pamięci to bez mała tak jak szukanie wpływu faz Księżyca na poprawność działania komputera :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co się tym wszystkim przejmować. Jeśli na wyjściu potrafisz uzyskać sygnał bitperfect (a w obecnym czasie nie jest to trudne, nawet na zdawałoby się słabych (tanich) komponentach) to zapomnij o tym co było wcześniej.

Bo dociekanie jaki wpływ na dźwięk ma to jak działa np. scheduler w systemie operacyjnym czy zarządca pamięci to bez mała tak jak szukanie wpływu faz Księżyca na poprawność działania komputera :).

 

jesli zalezy Ci aby uzyskac bitperfect na wyjsciu komputera tzn ze uwazasz iz ma to wplyw na jakosc dzwieku. to ze dac uzyska prawdziwe wierne dane do przetworzenia to tak jak kiedys podlaczenie dobrego transportu do przetwornika.

 

oprocz samego bitperfect posun sie o jeden krok dalej.

 

zaladuj plik z muzyka do pamieci komputera - skroc tym prostym sposobem droge sygnalu jaka przebywa informacja z dysku twardego komputera trafiajaca do przetwornika - i zredukuj domowym sposobem jitter - zobacz efekty.

 

>Bo dociekanie jaki wpływ na dźwięk ma to jak działa np. scheduler w systemie operacyjnym czy zarządca pamięci to bez mała tak jak szukanie wpływu faz Księżyca na poprawność działania komputera :).

 

niekoniecznie. przegladam to forum w poszukiwaniu informacji i trafiam na posty informujace ze wystarczy samo bit perfect lub ze jeden dysk twardy pasuje bardziej niz drugi. brakuje jednak teoretycznych / aby nie przesadzic naukowych / wyjasnien z jakiego powodu tak wlasnie sie dzieje. jestem przekonany, ze to nie jest czarne wudu a wyjasnienie przyczyn za tym stojacych do pewnego poziomu wcale nie powinno byc bardzo skomplikowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli na wyjściu otrzymujesz sygnał idealny to czegu tu jeszcze szukać?

To i tylko to chciałem napisać.

 

Tak, na tym forum nie dowiesz się niczego ciekawego, chyba że szukasz informacji na temat różnie grających kabli USB lub taśm IDE.

Ale tam nie dowiesz się dlaczego niby tak miałoby być :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kazdym razie im wiecej kosztuje tym lepiej gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy audiostereo wygląda lepiej gdy pakiety dostarczane są za pośrednictwem DSL, czy ISDN, a może to satelita dostarcza najlepszą wersję? Czy większa liczba urządzeń sieciowych powoduje zwiększenie liczy błędów ortograficznych? Czy urządzenia Huawei dostarczają brzydszych awatarów niż Nokia Siemens Networks?

 

Słowem... co za bełkot :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACH-A

 

okej chlopaki - nie wiedzialem

 

jesli mozecie polecic inne forum prosze dajcie znac w tym watku - jesli nie temat zamkniety

 

dzieki i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

ja generalnie słucham muzyki z komputera. Odtwarzacz CD który u mnie stoi to trochę bardziej dla samego jego posiadania niż grania (choć nie jest on żadnym Hi-end'em ale niech jest, chyba nawet do średniej pułki mu daleko ;)).

 

Sygnał idzie z laptopa (Win7,fb2k,WASAPI). Dlaczego tak??

 

Bo w 7 można nadać aplikacji tryb wyłączności dla sprzętu i to bez większego problemu. Czyli jeśli słucham muzyki z foobara nic innego nie ma prawa wydawać dźwięku. Dodatkowo jest WASAPI czyli nie ma prawa nic mieszać żaden systemowy mixer w audio. Foobar oczywiści z głośnością na maxa czyli nie ma mieszania w sygnale.

 

Laptopa mam po to bo w standardzie jest zasilanie z baterii i mogę sobie odpuścić zasilacz z którego leci ogrom syfu na sprzęt (choć mi to i tak ryba...). Gdyby ktoś zarzucił mi syfiaty sygnał to z lapka wychodzi on światłowodem. Więc kwestie zasilania, pętli mas i jakieś inne historie można schować do szuflady.

 

Podpięte mam to do urządzenia skonstruowanego przez naszego forumowego kolegę Edwarda. Urządzenie to CoCo które przyjmuje sygnał coax, optic i wypuszcza coax, optic. Generalnie separuje galwanicznie połączenie coax - coax i zmniejsza jitter dzięki zawartej tam kostce wolfsona (jeśli kogoś interesują szczegóły zapraszam do wątku poświęconemu temu urządzeniu).

 

U mnie separacja jest dzięki połączeniu optycznemu. Wchodzę z tego urządzenia już kablem coaxialnym bo podobno gra to lepiej.......(nie interesuje mnie to obecnie bo zajmuje się budową swoich docelowych kolumn a tam o zmiany w dźwięku dużo łatwiej). No i to już ładnie idzie na DAC'a...

 

Co do konkluzji z teoretycznego pkt. widzenia sygnał za CoCo powinien być The best of the best ...

Powiem szczerze że nigdy nie przyszło mi się zastanawiać czy to co tam jest ma jakiś sens... Zrobione jest to wedle jakiejś tam logiki i zasad które wychodzą z nauki. Czy jest to słuszne, nie wiem ja dążę do perfekcji (oczywiście w moich ramach finansowych). Chce mieć poczucie kontroli nad tym co się dzieje i tyle... Obecnie mi wystarcza naukowa zasadność stosowania tego a czy to słychać... Kto by się tym martwił ważne że dalej mi to jakoś gra... :)))

 

 

limesinferior

 

Wracając do twojego pytania.

 

Mi osobiście jest obojętne czy w komputerze mam starą babę z dynamem czy półprzewodniki. Ważne jest dla mnie to że sygnał który wychodzi z komputera ma być identyczny z tym co jest na komputerze bit w bit i zminimalizowany jitter.

Oczywiście znajdą się osoby które będą miały inne zdanie ale...

Wtedy ja mam pytanie co oprócz odbiornika i nadajnika w połączeniu optycznym ma wpływ na sygnał? Zakładamy podstawowy warunek że sygnał który wychodzi z komputera jest zgodny z tym co mamy w pliku.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czy jest tutaj ktos, kto naprawde zna sie na sprawie i moglby usystematyzowac posczegolne tematy i je wyjasnic pod katem naukowym?
jesli mozecie polecic inne forum prosze dajcie znac w tym watku - jesli nie temat zamkniety

Forum jest jak najbardziej prawidłowe, nie musisz uciekać.

Wydaje mi się, że zdecydowanie największe doświadczenie praktyczne w kwestii PC Audio posiadają rochu, Peter Daniel oraz Marcin_gps. Czy są oni w stanie swoje doświadczenia poprzeć i wyjaśnić pod kątem naukowym - tego nie wiem. Ale z pewnością dzięki lekturze ich wpisów można się bardzo dużo dowiedzieć i wyciągnąć jakieś wspólne wnioski, które w przyszłości umożliwiłyby być może opracowanie jakiejś tezy i teorii.

Dodatkowo zachęcam do lektury artykułów Pana Redaktora Wojciecha Pacuły poświęconych zagadnieniom PC Audio. Wielokrotnie pokazał on ogrom swojej wiedzy i brak klapek na oczach (a raczej uszach). Należy on do grupy osób słyszących różnice brzmieniowe zarówno między różnymi HDD i pendrajwami, jak i między różnymi napędami ROM użytymi do ripowania muzyki.

 

 

zaladuj plik z muzyka do pamieci komputera - skroc tym prostym sposobem droge sygnalu jaka przebywa informacja z dysku twardego komputera trafiajaca do przetwornika - i zredukuj domowym sposobem jitter - zobacz efekty.

Trochę za bardzo upraszczasz i uogólniasz dosyć skomplikowane zagadnienie.

Od dawna wiadomo, że różne moduły pamięci RAM mają różne brzmienie. Może się też okazać, że w przypadku jakiejś konkretnej kości jitter odtwarzanej muzyki będzie większy, niż w przypadku dobrego dysku HDD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

limesinferior,

Daruj sobie, tutaj niczego się nie dowiesz.

Nie to forum, nie ci ludzie.

Po prostu nie warto.

Rochu,

 

zaimponowałeś mi tą samokrytyką.

 

Serio-serio. Jestem pod wrażeniem.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ważne jest dla mnie to że sygnał który wychodzi z komputera ma być identyczny z tym co jest na komputerze bit w bit i zminimalizowany jitter.

 

Mysle ze do wyzej wymienionych pojec bit perfect i jitter warto dodac pojecie Latancy - bez dodatkowych aplikacji (np. tenasys.com, intervalzero.com, real-time-systems.com) systemy windows nie beda systemami czasu rzeczywistego.

 

>Od dawna wiadomo, że różne moduły pamięci RAM mają różne brzmienie. Może się też okazać, że w przypadku jakiejś konkretnej kości jitter odtwarzanej muzyki będzie większy, niż w przypadku dobrego dysku HDD.

 

Tak, lecz raczej komputer bez pamieci RAM nie przetworzy danych znajdujacych sie na dysku twardym. Przenoszac dane jak najblizej procesora i jego pamieci podrecznych redukujesz opoznienia i jitter powstajacy na odcinku hdd - cpu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np po zmianie dysku na ssd usłyszałem wyraźną poprawę.System zaczął grać lepszą przestrzenią i pojawiło się więcej detali.

Bas jest lepiej kontrolowany.Wysokie pozytywnie szaleją :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie np po zmianie dysku na ssd usłyszałem wyraźną poprawę.System zaczął grać lepszą przestrzenią i pojawiło się więcej detali.

Bas jest lepiej kontrolowany.Wysokie pozytywnie szaleją :) ?

 

hehe, naprawde dobry tekst.

 

jak myslisz dlaczego z technicznego punktu widzenia wysokie szaleja a basik zyskal kontur :-).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żartowałem ale być może ograniczenie promieniowania z podzespołów komputerowych miało

by minimalny wpływ na jakość.Np xonar st ma oddzielne podłączenie zasilania żeby nie zbierać

śmieci z szyny pci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze do wyzej wymienionych pojec bit perfect i jitter warto dodac pojecie Latancy - bez dodatkowych aplikacji (np. tenasys.com, intervalzero.com, real-time-systems.com) systemy windows nie beda systemami czasu rzeczywistego.

"Latency" czyli po polsku opóźnienie gra rolę kiedy coś nagrywasz, i wszystko musi iść dokładnie w czasie rzeczywistym by nie było "obsów". Przy odtwarzaniu opóźnienie nawet sekundowe nie ma praktycznie znaczenia.

 

Tak, lecz raczej komputer bez pamieci RAM nie przetworzy danych znajdujacych sie na dysku twardym. Przenoszac dane jak najblizej procesora i jego pamieci podrecznych redukujesz opoznienia i jitter powstajacy na odcinku hdd - cpu.

Jitter praktycznie powstaje na poziomie karty dźwiękowej, a nie RAM-HDD-CPU - dowodem na to jest istotny wpływ różnych kart dźwiękowych. Jeśli masz DAC z retaktowanymi wejściami to i tak możesz ten jitter olać.

 

Uwazam, ze sposob budowy systemu operacyjnego, i jego jadro maja oczywisty wplyw na to w jaki sposob obslugiwane sa poszczegolne procesy obslugiwane przez procesor komputera; ktore z zadan czekaja w kolejce, ktore maja pierwszenstwo; jak wyglada alokacja poszczegolnych blokow pamieci RAM, jak obslugiwane sa poszczegolne poziomy pamieci podrecznej procesora; jakiej jakosci prad dostarczany jest przez zasilacz; jak wibracje wplywaja na znieksztalcenia w wiazce pradu plynacego w poszczegolnych obwodach plyty glownej i innych komponentow; jak programowane sa uklady sterujace poszczegolnymi kosciami pamieci i jak wyglada organizacja pracy tych kosci z procesorem komputera; w jaki sposob system operacyjny obsluguje urzadzenia sluzace do odtwarzania plikow muzycznych i jak obslugiwane sa te procesy przez poszczegolne programy odtwarzjace pliki; jak duze opoznienia dostepu do procesora wynikaja z zastosowania roznych algorymow stosowanych w poszczegolnych formatach plikow przechowujacych dane z muzyka; jak zbudowany jest dysk twardy, jak zostaly zaprogramowane uklady obsluguja tysk twardy, jaki rodzaj kontrolera go obslguje itd itd itd.

Podłącz optycznie zewnętrzny DAC z własnym zegarem i zapomnij o wszystkim co wypisałeś (swoją drogą masz talent do szukania problemów tam gdzie ich nie ma).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żartowałem ale być może ograniczenie promieniowania z podzespołów komputerowych miało

by minimalny wpływ na jakość.Np xonar st ma oddzielne podłączenie zasilania żeby nie zbierać

śmieci z szyny pci.

 

dzieki za kolejne pojecie: zaklocenia elektromagnetyczne (EMI/RFI radiation): "Among the causes of jitter are electromagnetic interference (EMI) and crosstalk with other signals."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za kolejne pojecie: zaklocenia elektromagnetyczne (EMI/RFI radiation): "Among the causes of jitter are electromagnetic interference (EMI) and crosstalk with other signals."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zwykły użytkownik nie będzie sobie zawracał sprawy jitterem bo to jest typowa sprawa dla inżynierów i naukowców.

Dla większości liczy się efekt końcowy czyli jakość muzyki.Co z tego jak jakaś karta będzie miała mniejszy jitter

od drugiej a mimo wszystko zagra od niej gorzej.Jitter nie jest wyznacznikiem dźwięku.Liczą się uszy.

Jak ktoś słyszy jitter to zazdroszcze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Latency" czyli po polsku opóźnienie gra rolę kiedy coś nagrywasz, i wszystko musi iść dokładnie w czasie rzeczywistym by nie było "obsów". Przy odtwarzaniu opóźnienie nawet sekundowe nie ma praktycznie znaczenia.

 

 

Jitter praktycznie powstaje na poziomie karty dźwiękowej, a nie RAM-HDD-CPU - dowodem na to jest istotny wpływ różnych kart dźwiękowych. Jeśli masz DAC z retaktowanymi wejściami to i tak możesz ten jitter olać.

 

 

Podłącz optycznie zewnętrzny DAC z własnym zegarem i zapomnij o wszystkim co wypisałeś (swoją drogą masz talent do szukania problemów tam gdzie ich nie ma).

 

>"Latency" czyli po polsku opóźnienie gra rolę kiedy coś nagrywasz, i wszystko musi iść dokładnie w czasie rzeczywistym by nie było "obsów"

 

A jak bedzie wygladala sytuacja w przypadku karty muzycznej zainstalowanej w komputerze?

 

 

>Jitter praktycznie powstaje na poziomie karty dźwiękowej, a nie RAM-HDD-CPU - dowodem na to jest istotny wpływ różnych kart dźwiękowych.

 

Nie pisalem o RAM-HDD-CPU lecz HDD-CPU a dokladniej HDD-(SATA/IDE/USB)-MB-CHIPSET-RAM-(CACHE L3)-CACHE L2-CHACHE L1-CPU

 

>Podłącz optycznie zewnętrzny DAC z własnym zegarem i zapomnij o wszystkim co wypisałeś (swoją drogą masz talent do szukania problemów tam gdzie ich nie ma).

 

Po co Ci problem z latancy, obsluga przerwan i dodatkowym jitterem na odcinku twardy dysk - pamiec komputera? Zegar w DAC musi robic dodatkowe kolka aby wyeliminowac ten problem. Jednoczesnie nie bedac posiadaczem super wysokiej jakosci DAC nie bzlbzm taki pewien, ze zegar jest odpowiednio wysokiej jakosci aby w wystarczajacym stopniu wyeliminowac problem.

 

Lepiej chyba zminimalizowac przyczyne problemu niz z nim walczyc. Zaladuj caly plik jak najblizej CPU czyli do RAM tak jak to robia inni:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) v.15

 

Poza tym, z tego co pisza tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

to jitter raczej nie powstaje jedynie na poziomie karty dzwiekowej.

 

Dodatkowo (chociaz z tego co wiem to w przypadku domowego sprzetu na chwile obecna to raczej fantazja):

- wykonaj obliczenia zmiennoprzecinkowe na procesorze komputera i odstaw swoj DAC na polke

lub

 

- zostaw swoj DAC a glownym zegarem, ktory obsluguje cyfrowa petle zrob jeden rdzen komputera - w sumie kilka gigaherzow daje calkiem dokladny zegarek.

 

Daj prosze znac czy czegos nie pomieszalem.

 

Zwykły użytkownik nie będzie sobie zawracał sprawy jitterem bo to jest typowa sprawa dla inżynierów i naukowców.

Dla większości liczy się efekt końcowy czyli jakość muzyki.Co z tego jak jakaś karta będzie miała mniejszy jitter

od drugiej a mimo wszystko zagra od niej gorzej.Jitter nie jest wyznacznikiem dźwięku.Liczą się uszy.

Jak ktoś słyszy jitter to zazdroszcze :)

 

>Liczą się uszy.

 

Jasne, ze tak. Dlatego wlasnie kupiles sobie STX'a ktory posiada m.in. ochrone elektromagnetyczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja stawiam, ze te wszystkie teorie biora w leb przysprzecie sredniej klasy. mam ssd i zwykly dysk. mam karte wewnatrz komputera - stx ze wzmakiem i mam konwerter usb i dac w jednym trends audio. do tego zewnetrzny wzmak sluchawkowy. zaniedlugo przyjedzie kolega z wysokiej klasy sprzetem i innymi sluchawkami (na sluchawkach bardziej slychac roznice). do tego mam wysokiej klasy plyte glowna i bdb zasilacz. nie chce nikomu psuc zabawy, ale jesli chodzi o roznice dzwiekowe to powoduja je, zaczynajac od najwazniejszych: sluchawki-wzmak-dac. co do wplywu komputera to przykro mi, ale nie slysze zadnych roznic (podobnie jak i zasilanie daca z usb vs bateryjne). albo musialbym sie naprawde mocno wsluchac aby takowe wylapac.a przeciez nie o to chodzi, zeby wytezac mozg jak przy zadaniu z matematyki - roznica jest albo nie ma i musi byc slyszalna od razu (slysze roznice miedzy wzmakami i miedzy roznymi opampami)

owszem, jesli ktos ma komputer z zasilaczem noname i slabymi komponentami to moze stanowic problem, ale nic nie ma za darmo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisalem o RAM-HDD-CPU lecz HDD-CPU a dokladniej HDD-(SATA/IDE/USB)-MB-CHIPSET-RAM-(CACHE L3)-CACHE L2-CHACHE L1-CPU

Tu nie ma jittera ... z resztą sam widzisz że podajesz miejsce jego usuwanie (cache będący buforem)

 

Po co Ci problem z latancy, obsluga przerwan i dodatkowym jitterem na odcinku twardy dysk - pamiec komputera? Zegar w DAC musi robic dodatkowe kolka aby wyeliminowac ten problem. Jednoczesnie nie bedac posiadaczem super wysokiej jakosci DAC nie bzlbzm taki pewien, ze zegar jest odpowiednio wysokiej jakosci aby w wystarczajacym stopniu wyeliminowac problem.

A czym jest ponowne taktowanie materiału jak nie ELIMINACJĄ problemu? To właśnie zabawa z minimalizacją jittera po stronie PC jest walką z wiatrakami (a dokładnie z jednym wiatrakiem, bo jitter który ma szansę dać jakikilwiek wpływ na to co otrzymamy na wyjściu DAC powstaje na etapie np. transmisjie SPDIF, czyli zegara karty dźwiękowej - zakłądając że nie mamy DAC z własnym dokładnym zegarem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja stawiam, ze te wszystkie teorie biora w leb przysprzecie sredniej klasy. mam ssd i zwykly dysk. mam karte wewnatrz komputera - stx ze wzmakiem i mam konwerter usb i dac w jednym trends audio. do tego zewnetrzny wzmak sluchawkowy. zaniedlugo przyjedzie kolega z wysokiej klasy sprzetem i innymi sluchawkami (na sluchawkach bardziej slychac roznice). do tego mam wysokiej klasy plyte glowna i bdb zasilacz. nie chce nikomu psuc zabawy, ale jesli chodzi o roznice dzwiekowe to powoduja je, zaczynajac od najwazniejszych: sluchawki-wzmak-dac. co do wplywu komputera to przykro mi, ale nie slysze zadnych roznic (podobnie jak i zasilanie daca z usb vs bateryjne). albo musialbym sie naprawde mocno wsluchac aby takowe wylapac.a przeciez nie o to chodzi, zeby wytezac mozg jak przy zadaniu z matematyki - roznica jest albo nie ma i musi byc slyszalna od razu (slysze roznice miedzy wzmakami i miedzy roznymi opampami)

owszem, jesli ktos ma komputer z zasilaczem noname i slabymi komponentami to moze stanowic problem, ale nic nie ma za darmo.

 

spoko, lecz ja zakladalem ten watek z tematem domowa TEORIA a nie domowa PRAKTYKA. tym bardziej ze przegladajac archiwum tego forum napotkalem wiele bardzo krytycznych postow gdy o pc audio pisano w kategoriach doswiadczen.

 

lubie lub chcialbym sie wiecej dowiedziec na temat PC AUDIO pod katem teoretycznym i na to wlasnie liczylem - gdy p. Daniel Weiss projektuje swoj komputer dsp domyslam sie, ze raczej rozumie teoretyczne podstawy, ktore wplywaja na efekt koncowy. tak jak pisalem w pierwszym mailu wydaje mi sie, ze w przypadku komputerow pc - dokumentacja i ogolna wiedza jest tak obszerna i dostepna - ze bez wiekszych problemow bedzie mozna do pewnego stopnia opisac i zrozumiec pewne procesy.

 

poza tym gdy widze produkt producenta, ktorego naprawde lubie (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) i porownam opis z ulotki do wiadomosci z kilku tysiecy odpowiedzi zgromadzonych w dwoch watkach na audio assylum to zastanawiam sie czy to bryston lub ps audio wyznaczaja kierunek czy jeden czlowiek z obcojezycznego forum.

 

>Tu nie ma jittera ... z resztą sam widzisz że podajesz miejsce jego usuwanie (cache będący buforem)

 

OK, dzieki.

 

1. jak z opoznieniem, poborem pradu i obsluga przerwan z zapytaniami do twardego dysku?

przykladowy problemz dfc latancy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

prosty pomiar:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i

 

co sadzisz o tym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

co powoduje peak na wykresie z win7? czy to tylko pobor pradu czy tez przerwanie zwiazane z obsluga hdd w non hard real time system.

 

3.

>A czym jest ponowne taktowanie materiału jak nie ELIMINACJĄ problemu? To właśnie zabawa z minimalizacją jittera po stronie PC jest walką z wiatrakami (a dokładnie z jednym wiatrakiem, bo jitter który ma szansę dać jakikilwiek wpływ na to co otrzymamy na wyjściu DAC powstaje na etapie np. transmisjie SPDIF, czyli zegara karty dźwiękowej - zakłądając że nie mamy DAC z własnym dokładnym zegarem)

 

rozne sa opinie. najwiecej jednak takich ze lepiej nie miec problemu lub miec jak najmniejszy:

np: "Of course jitter can be reduced by upsamplers and reclockers. BUT all of these methods are like low pass filters. The more jitter there is the less it remove."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jak wygladalaby sytuacja w przypadku wewnetrznej karty kumputera na standardzie PCI - bez zewnetrznego DACa? opoznienia i jitter beda wieksze czy raczej mniejsze? jak myslisz? prosze daj znac.

 

"Jitter is the biggest problem for achieving quality digital audio playback. Each format has advantages and disadvantages—in the best case a professional AES/EBU setup using a PCI card plus a word clock input slaved to the DAC. The downside is the obvious complexity and expense. In any case robust jitter filtration must be designed into the DAC so that jitter can be rejected upstream—otherwise you chase your tail because you are never being sure that you're hearing everything that the original file can give."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosty pomiar:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Skacze mi od 62 do 108 mikro sekund (szczyt przy ~150 mikro sekund) - .... wiesz ile to jest czasu jedna mikrosekunda ? ;) ... chyba że tam są mili sekundy ... tak czy inaczej jak nie mam jakiegoś szatkowania to mnie to nie rusza bo SNR mi nie spadnie/nie wzrosną zniekształcenai (nie ten jitter)

 

rozne sa opinie. najwiecej jednak takich ze lepiej nie miec problemu lub miec jak najmniejszy

A czym jest rozbicie całkowite czasowo sygnału i taktowanie go na nowo jak nie całkowitą eliminacją problemu, ograniczoną jedynie precyzją jednego zegara?

 

BUT all of these methods are like low pass filters. The more jitter there is the less it remove."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu można w sumie się zastanowić ... wiele zależy jak jest realizowany system retaktowania.

 

jak wygladalaby sytuacja w przypadku wewnetrznej karty kumputera na standardzie PCI - bez zewnetrznego DACa? opoznienia i jitter beda wieksze czy raczej mniejsze? jak myslisz? prosze daj znac.

Myślę że to zależy od dokładności zegara na karcie ... może być dokładniejszy na DAC z retaktowaniem ... lub na wewn. karcie PCI.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj krytycznie o pc jako zrole pisza, przepraszam za okreslene starzy audiofile wychowani na cedekach i obcujacych z komputerami nedznej klasy, ktore rzeczywiscie moga byc zrodlem klopotow (szum, halas, fatalny zasilacz, slaba plyta glowna - marketowy gniot). wplyw ma tez czynnik psychologiczny - "bo tak sie zawsze sluchalo i to byly czasy". taki komentarz na marginesie, bo pewnie pojawia sie tacy, ktorzy beda negowac mozliwosc uzyskania dobrego dzwieku z pc.

jesli chodzi o teorie to fajnie, ze masz taka chec, ale rownie dobrze mozemy teoretycznie probowac okreslic wplyw pelni ksiezyca na rozrodczosc surykatek. dla mnie, az tak daleko idace wynurzenia o wplywie dyskow czy pamieci ram (sic!) na dzwiek to bzdura. jesli jednak dla kogos jest to istotne i slyszy takie rzeczy to gratuluje sluchu (bez ironi). niech kazdy robi to co lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacze cd to już przeżytek.Kolekcja na dysku twardym jest o wiele wygodniejsza niż połka z płytami cd.

Mając np 1000 płyt o wiele wygodniej wpisać w wyszukiwarce niż sięgać na półke.Pozatym już skończyły się

czasy , że na rynku są same soundblastery.Do 1000zł można już kupić kartę która gra na poziomie bardzo

dobrych odtwarzaczy cd.Np xonar st kosztuje 600zł a zagra lepiej niż nie jeden cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limesinferior:

Spokojnie. Na początku wpisu dokonał znany troll forumowy.

Jeżeli rzeczywiście interesują Cię te zagadnienia, to znajdziesz tu bardzo wiele. Odcedź bełkot od faktów.

W skrócie:

Istotne dane są niezmienne co do zawartości podczas podróży po komponentach w komputerze a również do urządzeń peryferyjnych.

Jeśli następuje zgubienie jakiegoś bitu, czy nawet słowa, ramki (to odpowiednie agregacje danych) to mechanizmy korekcji (sumy kontrolne, powtarzanie transmisji,…) doprowadzą do tego aby dane istotne na wyjściu zgadzały się z tymi na wejściu.

Jeśliby było inaczej to jak napisali Koledzy byłyby błędy na ekranie, oprogramowanie wieszałoby się,…

 

A co się dzieje jak danych nie są w stanie odtworzyć układy korekcji?

No to są zawieszenia się programów, artefakty na ekranie, artefakty w dźwięku… A jak one brzmią?

Trzaski, zerwania dźwięku, „czkanie”,… na pewno żadnego zmieniania brzmienia! Trzeba rozróżnić zakłócenia od brzmienia ;).

 

Zazwyczaj cyfrowy sygnał danych jest dostarczony w 100% do wyjścia. Jest nim DAC. Trzeba wiedzieć, że po drodze transmitowane jest dużo więcej sygnałów cyfrowych niż tylko dane istotne (nośnik muzyki). DAC nie musi również czekać na te dane. Transmisje są bardzo szybkie. Dane zbierane są w kolejkę (bufor) i czekają na swoją kolejność przetworzenia z cyfry na wartość analogową. I aby nie było jitter`a wystarczy w taki sposób zwany asynchronicznym je przetwarzać. Aby z cyfrowych próbek uzyskać to co trzeba wystarczy aby tzw zegar przetwornika CA był zgodny co do częstotliwości z tym jaki sterował przetwornikiem analogowo cyfrowym (AC) w np. studio nagraniowym.

Jitter to w najprostszym przypadku rozbieżność między tymi zegarami, przy zapisie i przy odczycie. Może on (jitter) być bardzo mały, niesłyszalny. Gdyby do transmisji użyć kanału z zegarem użytym w ADC`a nie byłoby problemu z jitter`em.

 

Kiedy możemy usłyszeć zmiany brzmienia? Po zamianie na wartość analogową, po DAC. Tam są już układy analogowe i podlegają zakłóceniom, mają swoje charakterystyki amplitudowe, fazowe, mają zniekształcenia.

 

To tak z grubsza. Oczywiście są niuanse jak wszędzie ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Mam taką nieśmiałą propozycję, ponieważ ja się poddałem jeżeli idzie o własne poszukiwania w pc-audio.

Szukam rozwiązania które zdeklasuje w moim systemie transport Audiomeca i Audio Note DAC2 czyli wg forumowych kanonów stare przeszło 10-letnie śmieci (dac nie ma własnego zegara i antyczny układ wejściowy, przedpotopowy CDM9 - bez PRO) sumarycznie warte może wg cen ebay jakieś 2-2,5 tys. USD, więc nic szczególnego.

Generalnie nie ma prawa grać dobrze i jest nic nie warte wobec nowych konstrukcji obecnych na rynku.

 

Po odsłuchaniu w moim systemie kupię w cenie do 10 000 zł kompletne i czynne rozwiązanie, które zastąpi mój szrot.

Może to być dedykowany pecet, odtwarzacz strumieniowy, DAC WIFI, cokolwiek. Nie mniej rozwiązanie musi być całościowe (czyli jeżeli PC-transport to także DAC, jeżeli odtwarzacz strumieniowy to także serwer plików i sterownik).

 

Pierwszy warunek - rozwiązanie będzie sonicznie lepsze od mojego szrotu.

Drugi warunek - ze względu na wrodzoną niechęć do marki, nie może być to żaden z DS-ów Linna.

Trzeci warunek - ewentualnie użyte oprogramowanie ma być legalne.

 

Pokrywam koszty przesyłek bądź koszty dojazdu i pobytu u mnie, niezależnie od tego czy dokonam zakupu.

Aby nie być posadzonym o subiektywizm i stronniczość, proponuję odsłuchanie urządzeń przy uczestnictwie większej ilości osób - w ramach odsłuchów w Krakowie.

Z oczywistych powodów porównanie odbywać będzie się w formacie 44,1/16.

 

Myślę, że propozycja jest sensowna i uczciwa.

Czekam na odzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecez takie wyzwanie jest bez sensu. pc audio nie oznacza, ze dyskredytuje sie "stare" sprzety. bardzo cenione sa stare DACi np Parasounda i sam chetnie bym sobie taki sprawil. geste formaty tz nie maja takiego znaczenia, a mnie osobiscie guzik obchodza. Chodzi tylko o to, zeby do wszystkiego podchodzic zdroworozsadkowo i nie popadac ze skrajnosc w skrajnosc:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

zibra,

to nie jest wyzwanie. Nie odbieraj tego w ten sposób.

Chcę po prostu dorobić się odtwarzacza plików dobrej jakości. Ja sam nie podołałem, do czego się przyznałem.

Myślę, że jest ktoś na forum, kto zna się lepiej, spokojnie temat rozezna i znajdzie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.