Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel sieciowy DIY


janiq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Za Wikipedią:

"Muzyka to sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

 

Struktury dźwiękowe składają się z zestawów fal akustycznych o celowo dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz ciszy pomiędzy nimi. Celem muzyki jest samoekspresja oraz przekaz subiektywnych odczuć kompozytora lub wykonawcy który ma wpływ na odczucia, reakcje i świadomość słuchacza przetwarzającego te doznania w sposób zupełnie indywidualny. Od mowy ludzkiej różni się znacznie większą abstrakcyjnością przekazywanych treści oraz wykorzystaniem oprócz głosu ludzkiego również instrumentów muzycznych jak i wszelkich dźwięków elektronicznych, naturalnych oraz nieartykułowanych."

 

Metrolodzy potrafią zmierzyć każdy aspekt muzyki. Czy mam przytoczyć tu kolejny raz te 7 atrybutów muzyki?

Ale to w głowie człowieka następują subiektywne odczucia.

 

Ale nie zrozumiałeś mojego poprzedniego komentarza.

Ja nie dyskutuję o jakości muzyki, nie dyskutuję o jej wartościowaniu.

Wskazuję jedynie, że możliwe jest zmierzyć i podać wartości liczbowe dowolnego atrybutu muzyki lub zobrazować go na diagramie. Niesłychana liczba danych.

Mózg składa i interpretuje te dane po swojemu i indywidualnie dla każdego z nas.

 

Jeżeli kabel (bo o nich tu mowa) gra to znaczy, że zmienia jakieś atrybuty muzyki. Nikt od kilku lat nie podał mi jakie...

Może też dodawać zakłóceń, jak najbardziej.

 

Ale muzyka wzbudza indywidualne doznania. Wpływa na psychikę człowieka. Wpływa na mózg, który zawsze jest w jakimś stanie psychicznym.

Odbiór muzyki zmienia się w zależności od naszego stanu psychicznego, to oczywiste.

 

Mój kabel otoczony turmalinem powoduje takie pozytywne stany psychiki.

Lepiej gra wówczas muzyka.

 

Nie ma to jednak żadnego związku z metrologią o której wspominałem.

Nie wypisuję tu również farmazonów o:

- Ułomności Nauki,

- tym, że ten kabel zasila klocek za hohoho PLN,

- tym, że mam tak zajebisty słuch, iż słyszę komara u sąsiadów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kabel (bo o nich tu mowa) gra to znaczy, że zmienia jakieś atrybuty muzyki. Nikt od kilku lat nie podał mi jakie...

 

Przecież ludzie ciągle piszą o zmianie balansu tonalnego całego systemu, zmianie dynamiki, rozmiarach sceny. Może ty nie chcesz tego usłyszeć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ludzie ciągle piszą o zmianie balansu tonalnego całego systemu, zmianie dynamiki, rozmiarach sceny. Może ty nie chcesz tego usłyszeć?

Balans tonalny?

Z barwą dźwięku związany jest atrybut:

Kolorystyka:

to element dzieła muzycznego związany z barwą dźwięku. Melodia wykonana na fortepianie będzie miała inne brzmienie niż ta sama melodia zagrana przez orkiestrę. Kolorystyka jest nierozerwalnie związana ze środkami wykonawczymi. O zmianie barwy może decydować np. zmiana rejestru na danym instrumencie, różne rodzaje artykulacji, różne zestawienia instrumentów.

Ale to nie o to chodzi.

Balans tonalny ustawia się korektorem.

Owszem są kable, np. MIT`y, które są biernymi filtrami.

 

Dynamika:

to element regulujący natężenie (głośność) dźwięku. Oznaczenia dynamiczne to skróty od włoskich słów, np. p (piano – cicho), f (forte – głośno). Stopniowe zmiany głośności określamy słowami crescendo, gdy głośniej i decrescendo (lub diminuendo) gdy ciszej. Działanie dynamiki w utworze wpływa na oddanie nastroju i podkreślenie kontrastów.

Żaden element toru zwany kablem nie zmieni zakresu dynamiki.

Jedyne zmiany mogą nastąpić poprzez błędy; niewłaściwe łączenie pinów (XLR)...

 

Scena to nie atrybut utworu muzycznego:

Scena realizuje się poprzez zależności fazowe.

Zmiana balansu tonalnego jak najbardziej zmienia fazę.

 

Normalny kabel nie zmienia; balansu tonalnego, dynamiki, sceny.

 

Weźmy DAC`a. Mówi się, że grają. Abstrahując od tego co zachodzi do wyjścia analogowego:

 

Za kostką dac jest zawsze filtr. Nie ważne w jakiej konfiguracji. Wystarczy zmienić o ułamek procenta wartości R i/lub C aby wprawne ucho to usłyszało. Tolerancje doboru tych elementów to najwyżej 1%. A dochodzi do tego konkretna topologia filtru...

Każdy DAC ma również inny zakres sygnału.

Na skutek różnicy w filtrach następują inne zależności fazowe i różnice w budowaniu sceny.

 

Te zmiany są kolosalne w stosunku do wprowadzanych przez kable. Abstrahuję tu od wielu modeli MIT`o podobnych a również celowo zawyżanych impedancji wyjściowych urządzeń i zaniżania wejściowych. Nie biorę pod uwagę również urządzeń zwyczajnie niedopasowanych.

 

Mówienie o kablach w kontekście poprawiania systemu to tak jak w razie spadku mocy wymiana wężyka paliwa w samochodzie zamiast wymienić zatkany filtr paliwa.

 

Może jednak troche za dużo tego turmalinu to też nie dobrze i coś nie tegies z tą psychiką się robi? :)

To jest atak personalny.

Napisz coś sensownego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówienie o kablach w kontekście poprawiania systemu to tak jak w razie spadku mocy wymiana wężyka paliwa w samochodzie zamiast wymienić zatkany filtr paliwa.

Może źle do tego podchodzisz?

Kiedy napiję się tej samej kawy z filiżanki, będzie mi smakować bardziej jak ze szklanki. Dlaczego? Przecież to ta sama kawa.

Słuchamy nie tylko uchem, ale i okiem i świadomością. Dwie identyczne końcówki mocy, jedna zapakowana w czarną blachę i druga w pięknej ślniącej obudowie. Jak myślisz, który wzmacniacz będzie lepiej brzmiał dla przeciętnego słuchacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nawijasz makaron na uszy - jak zawsze

Wyłącznie teoretyzujesz - też jak zawsze

 

Muzyka to coś czego się słucha. Słuchasz w ogóle?

Żeby zauważyć różnice w kablach zasilających trzeba słuchać muzyki. Nie wymaga to żadnego super słuchu.

 

Możesz sobie napisać sto równań matematycznych jak ci lepiej od tego. Niczego to nie zmienia.

Może masz bardzo słaby słuch, badałeś sobie ostatnio? A jak wynika to włącznie z ignorancji to przynajmniej zachowaj ją dla siebie. NIKOMU nie pomagasz swoimi wywodami teorii.

Wątek służy wymianie doświadczeń z używania tego czy innego kabla a tymczasem jak się w jakimś pojawiasz zalewasz go swoimi teoretycznymi wyobrażeniami. I jak zwykle, rozwalasz temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ty sprowadzasz ewentualną różnicę w sieciowkach do fizyki, zmian w pojemności, rezystancji, indukcyjności. Przykład który podałem wcześniej 2 przewody Furutecha 314Ag i S20N o podobnym przekroju i na pewno bardzo zbliżonych parametrach RLC. Grają całkowicie odmiennie na tyle że na przejrzystym torze jak ci ktoś będzie przełączał to usłyszysz dokładnie który jest który. Ja używam znacznie droższych sieciówek no a te jakbyś miał kiedyś możliwość to posłuchaj. A różnią sie oba takimi niby duperelami że jeden ma nitki posrebrzane a drugi nanocząsteczki Ag i Au . Nie wnikam w teorie dlaczego tak jest, to słychać wystarczy chcieć pograć na jednym i na drugim. A każdy przewód sieciowy jest inny, jednym z najgorszych jakie słuchałem to Supra po podpięciu której mam wrażenie że słucham skompresowanego lekko zniekształconego na górnej średnicy dźwięku. Czemu ten kabel tak gra nie wiem, może to folia aluminiowa powoduje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wskazuję co w swojej karierze metrologa mierzyłem i z czym się borykałem.

Owszem pole magnetyczne Ziemi można skompensować i robi się to (termograwimetria,...)...

Widzę że się skupiłeś by napisać parę mądrych zdań Tylko pierwszy z brzegu przykład

cyt. z wiki "Zastosowania[edytuj]

Metodę termograwimetrii stosuje się do:

 

oznaczania wilgoci,

analizy składu stechiometrycznego i identyfikacji produktów rozkładu,

oznaczania produktów gazowych i analizy ilościowej (w połączeniu z IR lub MS),

porównywania trwałości termicznej,

charakterystyki surowców."

Nie ma wpływu?

Cewka o średnicy 1 metra o 100 zwojach i prądzie kilku amperów obraca się (prawo Faraday`a-Lenza) w polu magnetycznym Ziemi (moment 10^-5Nm).

Konkretne oddziaływanie fizyczne.

Nie ma wpływu na przewody w których płyną prądy rzędu kilkunastu amperów...?

Na szczęście pole Ziemi jest stałe (krótkoterminowo).

Ja jestem zwykły chłop więc mi to wytłumacz jak chłopu. Ale że jak napisałeś pole ziemi jest stałe to poco mam się tym przejmować bo każdy kabel będzie pracował w tych samych warunkach.

Wpływ jest oczywisty a czujnik ałdiofilski go nie słyszy...

No właśnie uświadomiłeś mi czemu ostatnio tak kiepsko mi się słuchało chyba najgorzej w piątek przecież na słońcu nie dawno była burza słoneczna cyt"

Przewidywana na 22 i 23 listopada burza geomagnetyczna oceniana jest na G1. Oznacza to niewielkie zakłócenia w sieciach energetycznych, niewielki wpływ na działanie satelitów, niewielki wpływ na zwierzęta migrujące oraz częstsze występowanie zórz polarnych na dużych szerokościach geograficznych.

Burze geomagnetyczne to duże zaburzenia w ziemskiej magnetosferze, który zachodzą, gdy w otoczeniu Ziemi zachodzi znaczna wymiana energii od wiatru słonecznego. Burze te są skutkiem zmian w wietrze słonecznym, co powoduje istotne zmiany w prądach, plazmie i polu magnetycznym otaczającym naszą planetę."

Na szczęście dziś wszystko wróciło do normy ale ja będę pierwszą osobą która potwierdza twoją teze ale żeby się upewnić należy badanie powtórzyć i poczekać do następnego razu tego zjawiska.

- Nałożenie magnesu/ów na lampę/y.

nigdy tego nie robiłem a czy ty to robiłeś i polecasz? wydaje mi się to dość niebezpieczne bo o ile przykładając magnes wpłyniesz na wiązke elektronów to będzie chwilowe to przy okazji można w lampie namagnesować metalowe elementy czyli zmieni parametry tej lampy. Z tego co wiem namagnesowany kineskop można było rozmagnesować być może to i dotyczy lamp to tak na mój chłopski rozum. Jeśli się myle niech mnie ktoś poprawi

 

Jeszcze o wpływie pola magnetycznego Ziemi.

Głośniki i wkładki dlatego nie tu grają bo mają zastosowane silne magnesy, o polu wielokrotnie przewyższającym to ziemskie... Choć wszystko jest kwestią percepcji, ałdiofil nie takie rzeczy słyszy... a jakoś o tym cicho...

. tak audiofile grają muzykę na samych kablach !

 

To nie kable grają lecz:

- Wzajemne przestrzenne położenie (oddziaływania głównie pojemnościowe i indukcyjne).

- Położenie względem źródeł pól (pola mogą być stałe ale prądy płynące są zmienne).

No w końcu coś na temat choć za bardzo tego nie rozumiem ale ze jest to wątek o kablu sieciowym DIY to może podpowiesz jak wykorzystać w praktyce twoje tezy przy okazji tłumacząc tak aby nie musieć wydawać ciężkich pieniędzy na audifilski kabel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przy okazji tłumacząc tak aby nie musieć wydawać ciężkich pieniędzy na audifilski kabel.

 

Mogę podpowiedzieć, jak ja uważam:

Po prostu należy przestać wierzyć w bajki opowiadane przez sprzedawców "cudownych kabli".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Porlick ale przy kinie domowym to nikt się nie zastanawia nad przewodami zasilajacymi , daj sobie spokój :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ty sprowadzasz ewentualną różnicę w sieciowkach do fizyki, zmian w pojemności, rezystancji, indukcyjności. Przykład który podałem wcześniej 2 przewody Furutecha 314Ag i S20N o podobnym przekroju i na pewno bardzo zbliżonych parametrach RLC. Grają całkowicie odmiennie.

 

Podejście Grzegorza jest jak najbardziej racjonalne i słuszne. Wszystkie inne efekty to czysta psychoakustyka. Nie jest to przyjmowane do wiadomości, bo popsułoby zabawę i inne rzeczy.

 

Sieciówki to nie problem, w końcu to tylko kawałek kabla. Ważne by sieciówka była bezpiecznai tyle. Są znacznie istotniejsze zagadnienia związane z zasilaniem, takie których wpływ jest rzeczywisty a nie wyimaginowany. I tu jest pole do popisu. Nie ma go napewno w tysiąckroć wałkowanym bezsensie sieciówkowym ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojna tych co próbowali z tymi co nie próbowali, ale wiedzą, że to nie działa. Małe dzieci gdy im się daje coś po raz pierwszy do zjedzenia, też często się tak zachowują.

-Spróbuj, to dobre.

-Nie. Nie lubię tego.

-Ale nawet nie wiesz jeszcze jak smakuje.

-Nie chcę, to nie dobre.

...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt jest dla muzyki. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są znacznie istotniejsze zagadnienia związane z zasilaniem, takie których wpływ jest rzeczywisty a nie wyimaginowany. I tu jest pole do popisu.

 

No to ja się z tym w pełni zgadzam że najpierw zajmujemy się zasilaczem, topologią, jakościa elementów, połączeń, gniazdem, w dobrym zasilaczu nie ma co oszczędzać i nawet przewód od gniazda Furutecha do trafa jest ważny. Jak zasilacz jest dopracowany perfekt to i potem przewody sieciowe jest sens dawać lepsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje Ci się ;)

 

Kiedyś mój kolega, zagorzały kibic trafił w trakcie meczu do sektora przeciwnej drużyny i cieszył się w chwilach, które niekoniecznie bawiły obecnych w nim kibiców. Fakt jest taki, że często strasznie głośno gada, nawet przy normalnej rozmowie, o kibicowaniu nie wspomnę... Przez jakiś czas tam tolerowali jego entuzjazm, ale po jakimś golu ludzie nie wytrzymali o wyprowadzili go bardzo grzecznie za kołnierz z tego sektora. Akurat zarówno on jaki osoby na które trafił do agresywnych nie należały, ale w pewnej chwili komuś puściły nerwy i się zabawa skończyła :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu należy przestać wierzyć w bajki opowiadane przez sprzedawców "cudownych kabli".

Cudowne kable są dla cudownych ludzi nie dla nas zwykłych śmiertelników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, wychodzę z tego sektora i idę do właściwego- tego, w którym kibicują prawom fizyki i gwiżdżą, jak przy piłce jest ktoś z drużyny bajkopisarzy ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ok, wychodzę z tego sektora i idę do właściwego- tego, w którym kibicują prawom fizyki i nie wierzą w bajki.

 

Zawsze można zrobić ustawkę, ale na neutralnym gruncie, a nie ciągle "łazić" po przeciwnych sektorach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje Ci się ;)

Absolutnie nie. W piątek np. próbowaliśmy takiej siecióweczki Nano Powerflux NCF - Power Cord za niecałe 20kzł i, jak na tę cenę, to naprawdę sporo dawał. Nie było nikogo, co tego nie zdołał doświadczyć.

Tu można sobie zobaczyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja totalnie nie akceptuje takich cen za kable. Owszem, chętnie porównałbym brzmienie z kablami dobrze wycenionymi jak np mój Oyaide Tunami. Ale głównie po to by sie upewnić że to absurdalna cena w stosunku do możliwych zmian w systemie. ;)

 

Zdaje Ci się ;)

Tobie się zdaje że jemu się wydaje.. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.