Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel sieciowy DIY


janiq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

Jakimi cechami, właściwościami, parametrami charakteryzuje się dobra sieciówka?

Mnie dawno temu jak zapytałem lekarza dentysty o najlepszy zastrzyk przeciwbólowy to spytał mnie czy pan chce w paski w kropki a może w motylki ?

Ma dobrze grać

2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

Jakimi cechami, właściwościami, parametrami charakteryzuje się dobra sieciówka?

?

Ja ostatnio słucham sporo przez filtr schafnera 20A ale tylko z sieciówką do cd, na Furutechach 28,38 i jest lepszy wgląd w nagranie więcej smaczków 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gabler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mnie jak pytają ile jest dwa razy dwa, to nie liczę na palcach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy na to że z praktyki Wam wynika że największe zmiany są na urządzeniach cyfrowych  podejrzewać należy kable sieciowe że wpływają na ilość/spektrum zakłóceń generowanych przez nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
41 minut temu, emc_emc napisał:

Zważywszy na to że z praktyki Wam wynika że największe zmiany są na urządzeniach cyfrowych  podejrzewać należy kable sieciowe że wpływają na ilość/spektrum zakłóceń generowanych przez nie.

Nie.
Wszystkie przewodniki są tak samo wrażliwe na zakłócenia od strony sieci 230 V. 

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

IMHO

Panowie, nie szkoda wam pakować kasy w metr "złotego" kabla od gniazdka do graidła, gdzie po drodze do niego jest kilometr aluminium, często gęsto łatanego, o wątpliwej jakości po tylu latach???

Pozdrawiam,

Waldek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tak w twym domu tudzież okolicy ! no cóż obudziwszy się ,byle co zjadł,byle co napisał ,byle by zaistnieć ! jesteś guru ,gdzie ty się tyle lat podziewałeś iż teraz z cienia wyszedłeś ! a my tyle czasu energii i pieniędzy zmarnowaliśmy . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem sceptyczny. Już nie jestem.

Wydałem na kable ponad 3 tys. zł (licząc IC cyfrowe i analogowe), gdzie główny koszt to jednak sieciówki. 

Do czego to mogę porównać?

Przykładowo: Masz wadę wzroku, jakieś -1.0 - każde oko. Niby widzisz i dla Ciebie jest OK (poza szczególnymi przypadkami, że czasem np. kierujesz autem i wieczorem nie zauważasz człowieka wchodzącego na pasy). W 90% przypadków nie masz świadomości, że to, co widzisz nie jest optymalnym obrazem. Idziesz do okulisty, zakładasz okulary (tu: kupujesz dobre kable) i... EUREKA: świat jest zdecydowanie wyraźniejszy, widzisz więcej, nawet w dużej odległości. Poznajesz twarze znajomych wcześniej, niż dopiero wtedy, gdy słyszysz od mijanego człowieka "cześć!". 

To mniej więcej tak działa. Gdy wszystkie kable są OK, to dopiero wtedy dźwięk brzmi właściwie - precyzyjnie, głęboko, kolorowo. No, chyba że pozostałe elementy systemu mają bardzo poważne ograniczenia - wtedy wpływ kabli będzie minimalny. A całość i tak będzie brzmiała kiepsko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, waldez napisał:

Cześć,

IMHO

Panowie, nie szkoda wam pakować kasy w metr "złotego" kabla od gniazdka do graidła, gdzie po drodze do niego jest kilometr aluminium, często gęsto łatanego, o wątpliwej jakości po tylu latach???

Pozdrawiam,

Waldek.

Chłopie wyjdź z szafy! W jakiej Ty norze mieszkasz, że masz jeszcze aluminium? ? Nie boisz się? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystąpię jako adwokat kolegi waldeza i nie dlatego, że się z nim zgadzam czy też nie zgadzam ale myślę, że niepotrzebnie na niego najeżdżacie  ?

Koledze chodziło tylko oto, że zajmujemy się tu ostatnim "metrem" nie uwzględniając tego co dzieje się z pradem w kablach od rozdzielnicy do gniazdka w ścianie i zapewne ciekawi go jaki wpływ jeśli w ogóle ma ten fragment instalacji.

Co prawda ten temat był gdzieś wałkowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez payong
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, emc_emc napisał:

Zważywszy na to że z praktyki Wam wynika że największe zmiany są na urządzeniach cyfrowych  podejrzewać należy kable sieciowe że wpływają na ilość/spektrum zakłóceń generowanych przez nie.

U mnie największy wpływ kable zasilające mają na końcówkę mocy i pre. Na DACa i transport mają dużo mniejszy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Leszek B napisał:

U mnie największy wpływ kable zasilające mają na końcówkę mocy i pre. Na DACa i transport mają dużo mniejszy. 

Dużo zależy od konstrukcji urządzenia i jego podatności na zakłócenia, jak również samo miejsce w którym stoi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, payong napisał:

Wystąpię jako adwokat kolegi waldeza i nie dlatego, że się z nim zgadzam czy też nie zgadzam ale myślę, że niepotrzebnie na niego najeżdżacie  ?

Koledze chodziło tylko oto, że zajmujemy się tu ostatnim "metrem" nie uwzględniając tego co dzieje się z pradem w kablach od rozdzielnicy do gniazdka w ścianie i zapewne ciekawi go jaki wpływ jeśli w ogóle ma ten fragment instalacji.

Co prawda ten temat był gdzieś wałkowany.

Wystarczy poszperac i nie zadawać po raz N tego samego pytania. Wszystko zostało wyjaśnione nie raz. Szukanie nie boli. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szczypior88 napisał:

Chłopie wyjdź z szafy! W jakiej Ty norze mieszkasz, że masz jeszcze aluminium? ? Nie boisz się? ?

Polskę nie jest stać na miedziane linie przesyłowe.

2 godziny temu, lete napisał:

Idziesz do okulisty

za dwadzieścia lat wszyscy będziemy dalekowidzami, tak jak dzisiaj kazdy sprzęt, nawet bardzo ekonomiczny ma ciezki gruby i przede wszystkim drogi kabel. 

Jedynym odstępstwem od nonsensu tego tematu jest z góry przemyślany i dobrze wykonany kabel pełniący rolę filtra wszystkiego co jest powyżej 50 Hz. Niestety takich na palcach jednej ręki mogę policzyć. Reszta to głeboka wiara. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Kris_54701 napisał:

Polskę nie jest stać na miedziane linie przesyłowe.

za dwadzieścia lat wszyscy będziemy dalekowidzami, tak jak dzisiaj kazdy sprzęt, nawet bardzo ekonomiczny ma ciezki gruby i przede wszystkim drogi kabel. 

Jedynym odstępstwem od nonsensu tego tematu jest z góry przemyślany i dobrze wykonany kabel pełniący rolę filtra wszystkiego co jest powyżej 50 Hz. Niestety takich na palcach jednej ręki mogę policzyć. Reszta to głeboka wiara. 

O przesyłowych to wiem że są z aluminium, ale zarzutem są często aluminiowe instalacje pod tynkiem. Do tych się odnoszę. 

Przesylowe linie aluminiowe nie są najgorsze jeśli są serwisowane. Tam mamy spory zapas. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że ponad trzydziestoletnie alumninium jest w stanie wytrzymać ponad ponad 9 kW. Mój cały system grający pobiera maksymalnie 300 W. 

A tutaj ciekawostka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szczypior88 napisał:

Chłopie wyjdź z szafy! W jakiej Ty norze mieszkasz, że masz jeszcze aluminium? ? Nie boisz się? ?

Kolego ja ci nie ubliżam, więc się hamuj, normalnie się zapytałem, a ty wyskakujesz jak na elektrodzie.

Robię na sieciach i wiem jak to wygląda, a w domu mam miedź z normalnej hurtowni, a nie chińszczyznę z castoramy jak już się pytasz.

A wielka płyta w miastach z lat 70-tych to może na miedzi OFC była robiona??

Pozdrawiam,

Waldek.

40 minut temu, Kris_54701 napisał:

Z doświadczenia wiem, że ponad trzydziestoletnie alumninium jest w stanie wytrzymać ponad ponad 9 kW. Mój cały system grający pobiera maksymalnie 300 W. 

A tutaj ciekawostka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Taka mała przypinka, jak już podajesz tabelki z Idd, to podawaj te z obowiązującej normy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, waldez napisał:

Kolego ja ci nie ubliżam, więc się hamuj, normalnie się zapytałem, a ty wyskakujesz jak na elektrodzie.

Robię na sieciach i wiem jak to wygląda, a w domu mam miedź z normalnej hurtowni, a nie chińszczyznę z castoramy jak już się pytasz.

A wielka płyta w miastach z lat 70-tych to może na miedzi OFC była robiona??

Pozdrawiam,

Waldek.

Taka mała przypinka, jak już podajesz tabelki z Idd, to podawaj te z obowiązującej normy ?

wspomóż merytorycznie, bo nie wiem co to normy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, waldez napisał:

Kolego ja ci nie ubliżam, więc się hamuj, normalnie się zapytałem, a ty wyskakujesz jak na elektrodzie.

Robię na sieciach i wiem jak to wygląda, a w domu mam miedź z normalnej hurtowni, a nie chińszczyznę z castoramy jak już się pytasz.

A wielka płyta w miastach z lat 70-tych to może na miedzi OFC była robiona??

Pozdrawiam,

Waldek.

Taka mała przypinka, jak już podajesz tabelki z Idd, to podawaj te z obowiązującej normy ?

Wiem jak sytuacja wygląda. Też pracuje w branży. Mój post miał wydźwięk humorystyczny - absolutnie nie bierz tego do siebie. Jeśli urazilem-bije się w pierś. 

Odsetek ludzi którzy mają jeszcze stare aluminiowe instalacje jest minimalny już. Nawet w blokach z wielkiej płyty. Tym bardziej osoby bawiace się w audio na wyższym poziomie, dbają o to. Bardzo często instalke maja kompleksowo lub  częściowo już zmieniona na Cu. Świadomość ludzi bardzo wzrosła i zaczynamy nareszcie dbać o bezpieczeństwo. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Kris_54701 napisał:

wspomóż merytorycznie, bo nie wiem co to normy

Proszę bardzo ?

PN-HD 60364-5-52:2011 - Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 5-52: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -- Oprzewodowanie

A i jeszcze tu masz przywołane wszystkie obowiązujące normy

Dz.U. 2019 poz. 1065

Obwieszczenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez waldez
dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...szukam przewodu ze szpuli z miedzi ofc lub albo occ ktory uspokoi moj nadmiar basu.... mam go w dobrej kontroli bo zrobiona akustyka ale jest go zbyt duzo... przewod z powietrzem bez sybilantow i utraty szczegolow na gorze... mozliwie z cieplym i muzykalnym srodkiem...

 

Mowa o sieciowce na wtykach ktore juz posiadam... na konektorach z miedzi rodowanej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LunaticAllegro napisał:

Panowie...szukam przewodu ze szpuli z miedzi ofc lub albo occ ktory uspokoi moj nadmiar basu....

Zależy też z czego obecnie korzystasz.

Jeżeli w rozsądnej cenie, to zapewne polecany często Furutech FP-314Ag II (również ze względu na niewielki przekrój - 3x 1,9 mm2). Dobrze kontroluje bas i nie ma go w nadmiarze - raczej "wyszczupla". Cena ok. 180 zł za metr.

Ja użyłem do okablowania całego systemu (4 sieciówki) taniego - moim zdaniem dobrego - przewodu z miedzi UP-OFC, czyli KaCsa KC-FP25 UP-OFC 6N - tu przekrój już 3x 2,5 mm2 (dla niektórych jest to po prostu rozsądne minimum przekroju). 
Cena ok. 70 zł za metr.

Ale moim zdaniem, to kablem sieciowym całego tematu prawdopodobnie nie rozwiążesz - połowicznie tak. Jeżeli masz bass-reflex, to możesz spróbować zastosować gąbkę w formacie okręgu - ja do niedawna zatykałem bass-reflex taką gąbką (niezbyt szczelną) na wysokość 1/2 rury. Choć najpierw oczywiście sprawdź kable.

Zauważyłem też, że obfitość basu zmniejsza dołożenie w obudowie skrzynek wełny owczej - wyłożenie dodatkowe przestrzeni przy wooferze i w komorze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś dawał kabel zasilający przed linią zasilającą, nie chciałbym sam pierwszy przecierać szlaków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LunaticAllegro napisał:

Panowie...szukam przewodu ze szpuli z miedzi ofc lub albo occ ktory uspokoi moj nadmiar basu.... mam go w dobrej kontroli bo zrobiona akustyka ale jest go zbyt duzo

A nie lepiej minimalnie "skręcić" odwrotnie do ruchu wskazówek zegara pokrętło "BAS" we wzmacniaczu ? ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MariuszZ. napisał:

A nie lepiej minimalnie "skręcić" odwrotnie do ruchu wskazówek zegara pokrętło "BAS" we wzmacniaczu ? ? 

Na pewno taniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LunaticAllegro napisał:

Panowie...szukam przewodu ze szpuli z miedzi ofc lub albo occ ktory uspokoi moj nadmiar basu.... mam go w dobrej kontroli bo zrobiona akustyka ale jest go zbyt duzo... przewod z powietrzem bez sybilantow i utraty szczegolow na gorze... mozliwie z cieplym i muzykalnym srodkiem...

 

Mowa o sieciowce na wtykach ktore juz posiadam... na konektorach z miedzi rodowanej

Trochę cieńszy głośnikowy załatwi sprawę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MariuszZ. napisał:

A nie lepiej minimalnie "skręcić" odwrotnie do ruchu wskazówek zegara pokrętło "BAS" we wzmacniaczu ? ? 

Jakbym mial takie pokretlo to bym z niego skorzystal. Niestety AudioAnalogue nie przewiduje takiego taniego zabiegu pogarszajacego brzmienie w postaci regulacji tonów 

15 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Trochę cieńszy głośnikowy załatwi sprawę. 

To jest ďobra mysl... przynajmniej w biwire  na basie... charakter brzmienia obecnego przewodu mi odpowiada i mowie tu o scenie srednicy i wysokich tonach.. może to faktycznie dobry pomysl....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scena się poprawi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LunaticAllegro napisał:

Niestety AudioAnalogue nie przewiduje takiego taniego zabiegu pogarszajacego brzmienie w postaci regulacji tonów

Zawsze myślałem, że regulacja tonów jest do "poprawy" barwy dźwięku. Taki "ficzer" na wypadek gdyby ktoś taki jak ja miał na przykład ograniczenia słuchowe. Gorzej słyszę soprany ze względu na wiek to i jest możliwość je "podbić" pokrętłem. To samo dotyczy tych, którzy mają problem z basem. Mimo adaptacji pomieszczenia jest go za dużo z jakiegoś powodu. Kręcisz "basem" umownie w lewo i masz jak trzeba. Co tu można popsuć? "Kablem" zasilającym mam sobie soprany podbić, żeby lepiej słyszeć? Maskownice z kolumn zdejmę to trochę lepiej słychać, na granicy percepcji zmiany są ale słyszalne. Widać nawet na charakterystykach pasma przenoszenia kolumn (jeśli producent podał) jakieś różnice w dB. Szkoda, że po zmianie sieciówki nic nie widać w pomiarach, a chyba powinno być widać, bo część forumowiczów takie poematy na temat zmian wypisuje jakby co najmniej o klasę lepsze kolumny nabyli. Nawet zazdroszczę bo co kabelek to inna interpretacja utworu muzycznego ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LunaticAllegro napisał:

nie przewiduje takiego taniego zabiegu pogarszajacego brzmienie

Drogi zabieg pogarszający brzmienie kablem lepszy? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.