Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel sieciowy DIY


janiq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, ASURA napisał:

W sumie to jak bym czytał ignoranta, właśnie będę wymieniał całą linię pod audio i pierwsza rzecz którą zrobię w nowej to wyczyszczenie wszystkich kabli z tlenków oraz gniazd bezpieczników (nowych) oraz samych bezpieczników (też nowych). Danie dobrej pasty przewodzącej i zabezpieczenie całości przed dostępem powietrza, etc. no i dokręcenie, dociśnięcie ich z właściwą siłą aby był dobry styk a przy okazji niczego nie ukręcić cy uszkodzić!

Nie chce mi się z tela zdjęcia przerzucać ale fabryczne nowe bezpieczniki mimo że z bardzo dobrą powłoką przewodzącą już! mają powierzchnię pełną tlenków na powierzchni która będzie się stykać z gniazdem i ma dobrze przewodzić prąd bez wprowadzania dodatkowych szumów przejścia przez tlenki.

Dysponuję nagraniami ze studia nagraniowego gdzie jest nagrany świetny fortepian a później ten sam fortepian jest nagrany po wyczyszczeniu wszystkich styków nisko jak i wysoko napięciowych w torze, różnica dźwiękowa taka jak słuchanie z przenośnego tranzystora a domowego sprzętu Hi Fi. Na czyszczenie (wiadomo w studio jest tego trochę) zeszło mi 8 godzin i masa różnych patyczków , wacików była po prostu po tym czarna z tlenków i ...brudu

No Captain Obvious. W studiu kurz się gromadzi. Niesamowita historia. A w jaki sposób odrożniłeś kurz na wacikach od tlenków? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bunk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym polecił jakiś piecyk/bojler minimum 6 kW podłączyć na końcu tej instalacji, żeby się wszystko dobrze zespawało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, ASURA napisał:

no i dokręcenie, dociśnięcie ich z właściwą siłą aby był dobry styk a przy okazji niczego nie ukręcić cy uszkodzić!

Ojej, czyli zrobisz to, co wszyscy co dokręcają połączenia na złączkach elektrycznych zawsze i wszędzie? Jakie masz rewolucyjne plany na przyszłość jeszcze. Może pochwalisz się, że zanim spróbowałes wejść do domu to najpierw wsadziłeś klucz i przekręciłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Kris_54701 napisał:

Bym polecił jakiś piecyk/bojler minimum 6 kW podłączyć na końcu tej instalacji, żeby się wszystko dobrze zespawało.

A przede wszystkim dobrze wygrzało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo co miało większy wpływ na poprawę dźwięku. Poruszałeś przewodami, a jak wiadomo każda zmiana położenia przewodów powoduje, że dźwięk musi się "ułożyć" na nowo!
:D:D:D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ASURA napisał:

W sumie to jak bym czytał ignoranta, właśnie będę wymieniał całą linię pod audio...

A może na wago warto wymienić w złączach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez malikali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Tadeiro napisał:

Nie wiadomo co miało większy wpływ na poprawę dźwięku. Poruszałeś przewodami, a jak wiadomo każda zmiana położenia przewodów powoduje, że dźwięk musi się "ułożyć" na nowo!
:D:D:D

Nowo stary trend wśród przygłupów. Zmieniaj siłę docisku przewodu na zacisku przewodu zasilającego na słuch. Do momentu jak spalisz chałupę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ASURA napisał:

Dysponuję nagraniami ze studia nagraniowego gdzie jest nagrany świetny fortepian a później ten sam fortepian jest nagrany po wyczyszczeniu wszystkich styków nisko jak i wysoko napięciowych w torze, różnica dźwiękowa taka jak słuchanie z przenośnego tranzystora a domowego sprzętu Hi Fi.

Czyli do haj-endu trochę brakuje.
Musisz wyczyścić jeszcze raz. wesoly-emotikon-ruchomy-obrazek-0012.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, soundchaser napisał:

Czyli do haj-endu trochę brakuje.
Musisz wyczyścić jeszcze raz. wesoly-emotikon-ruchomy-obrazek-0012.gif

Nie Sound. Teraz to ten Pan musi poczekać aż znowu zaśniedzieją te styki i pokazać tą różnicę. Po koledze co kłamie, że jego przewód zyskuje 5% energii z gniazdka sieciowego trzeba domagać się dowodów. Poproszę o zdjęcia i wykresy poprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Cezary_58669 napisał:

U mnie zasila dac, brzmienie lekko ocieplone, gładkie ale detaliczne i w miarę przejrzyste. Najlepiej sprawdza się do źródeł, itp. Wtyki rodowane jak najbardziej ale dobre np. IeGo i jest ok (ja mam na schuko iego gold a na iec iego rod).

Hmmm.... to brzmi ciekawie... nie mam mozliwosci polaczenia xloconych i rodiwanych wtyczek ale moge konektorami cos dzialac.... i takze potrzebuje do zrodla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bunk napisał:

Ojej, czyli zrobisz to, co wszyscy co dokręcają połączenia na złączkach elektrycznych zawsze i wszędzie? Jakie masz rewolucyjne plany na przyszłość jeszcze. Może pochwalisz się, że zanim spróbowałes wejść do domu to najpierw wsadziłeś klucz i przekręciłeś?

Wiesz w pilocie nie ma czym kręcić, co najwyżej sobie możesz poprzyciskać ale też z rozsądną siłą.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, ASURA napisał:

w pilocie nie ma czym kręcić, co najwyżej sobie możesz poprzyciskać

Nieprawda.
spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, malikali napisał:

A może na wago warto wymienić w złączach?

... oczywiście, że WAGO / złączki / warto stosować - u mnie zalazły zastosowanie przy połączeniu przechodniego transformatora z kilkoma własnoręcznie wykonanymi wzmacniaczami. Trzeba tylko nie bać się amperarzu. 25 A będzie właściwy ?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie co chcecie, ale z tym czyszczeniem styków to nie jest lipa. Może to nie jest aż taka różnica, którą kwieciście opisał Kolega @ASURA, ale poprawa dźwięku faktycznie słyszalna.
Przeczyściłem sobie dość silnym roztworem sody oczyszczonej za pomocą patyczków do czyszczenia uszu wszystkie wtyki XLR łączące mój DAC z aktywnymi monitorami, a także od coaxiala i wtyki od sieciówek. 
Jest lepiej - taki mały kocyk jakby zniknął i brzmienie stało się jeszcze bardziej klarowne głównie jeśli chodzi o separację instrumentów.
Nie spodziewałem się tego, ale wniosek jest jeden - trzeba to samemu sprawdzić. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, NIEZNAJOMY napisał:

Co ty tu robisz????? Posty nabijasz tylko??????????? a może szukasz chłoptasia??????  Chłopie weź się ogarnij, bo twoje posty nic nie wnoszą do tematu. A samymi swoimi wypocinami tylko prowokujesz. Jak ci się nudzi to załóż swój temat i tam się produkuj.

Nie denerwuj się tak. Kupisz rodowane bolce. Nie spodobają ci się. Za ostro gra. Posmarujesz smarem miedzianym. Wygładzisz. Masz pole manewru. Podziękuj a nie oskarżaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Bunk napisał:

Posmarujesz smarem miedzianym

Ja takiego używam do smarowania sztycy rowerowej. Po 16 latach pojawiły się nieznaczne luzy, których nie idzie już zlikwidować, a przez to lekkie stuki podczas jazdy. Ten smar idealnie je likwiduje. ?

Sorry za offtop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bunk napisał:

 smarem miedzianym. Wygładzisz. Masz pole manewru. Podziękuj a nie oskarżaj.

Ty chyba nie wiesz do czego służy smar miedziany , za dużo się nim upaprałem w życiu by pozostawić takie stwierdzenie bez odzewu.

Smar ten stosujemy w łączeniach gwintowych tzw. szybkoskretnych by te się nie zapiekały lecz życie pokazuje swoje zwłaszcza gdy takie złącze podane jest dużej temperaturze,wilgoci i zapyleniu.

Oczywiście mażna stosować do innych połączeń gwintowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Pszczyna napisał:

Ty chyba nie wiesz do czego służy smar miedziany , za dużo się nim upaprałem w życiu by pozostawić takie stwierdzenie bez odzewu.

Smar ten stosujemy w łączeniach gwintowych tzw. szybkoskretnych by te się nie zapiekały lecz życie pokazuje swoje zwłaszcza gdy takie złącze podane jest dużej temperaturze,wilgoci i zapyleniu.

Oczywiście mażna stosować do innych połączeń gwintowych.

Gwintów śrub nie powinno się niczym smarować, zmiana współczynnika tarcia spowoduje zmianę współczynnika momentu obrotowego, na gwint jeśli już stosuje się specjalne środki chroniące przed poluzowaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, malikali napisał:

na gwint jeśli już stosuje się specjalne środki chroniące przed poluzowaniem.

Smar miedziany (miedziowy) ma takie właśnie właściwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym was widzieć przy demontażu rurociągu 300 Bar na złączu typu Hammacher lub Eko-hut  w systemie zasilania Hamelman, hauhinco

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, soundchaser napisał:
10 godzin temu, malikali napisał:

na gwint jeśli już stosuje się specjalne środki chroniące przed poluzowaniem.

Smar miedziany (miedziowy) ma takie właśnie właściwości.

Chyba według garażowych mechaników ? Przed poluzowaniem stosuje się anaerobowe kleje do gwintów. Smar pogorszy tylko sprawę, bo niewielki film smarny pomiędzy gwintem zmniejszy tarcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Pszczyna ma rację. Są dziedziny, gdzie stosowanie smaru miedzianego, czy grafitowego, przy połączeniach gwintowanych jest niezbędne. Mam to na co dzień przy obrabiarkach CNC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Pszczyna napisał:

Ty chyba nie wiesz do czego służy smar miedziany , za dużo się nim upaprałem w życiu by pozostawić takie stwierdzenie bez odzewu.

Smar ten stosujemy w łączeniach gwintowych tzw. szybkoskretnych by te się nie zapiekały lecz życie pokazuje swoje zwłaszcza gdy takie złącze podane jest dużej temperaturze,wilgoci i zapyleniu.

Oczywiście mażna stosować do innych połączeń gwintowych.

Żeby było ciekawiej np. ta pasta którą  w którymś swoim poście podawałem a bazująca na miedzi w ogóle nie przewodzi prądu.

Do wszelakich złączy mechanicznych pracujących w trudnych warunkach, wilgoć pył w rozsądnych temperaturach najlepsza jest biała pasta ever! ale całe życie się człowiek uczy i...

Jak przechodzimy w górę z temperaturą to odchodzimy od past miedzianych i wchodzimy w pasty grafitowe, bunk Ci wytłumaczy dlaczego

 

?

32 minuty temu, hudykot napisał:

Kolega @Pszczyna ma rację. Są dziedziny, gdzie stosowanie smaru miedzianego, czy grafitowego, przy połączeniach gwintowanych jest niezbędne. Mam to na co dzień przy obrabiarkach CNC.

He he, ktoś tam oszczędza na dobrym chłodziwie, do Houghtona czas zapukać, żadnych past nie trzeba, wszystko się pięknie odkręca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już macie te obrabiarki, to moze warto by było przyłożyć się trcochę i zrobić elementy wtyczek z wybranego przez siebie materiału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Bunk napisał:

Bo prowokowałem. Nie jestem debilem który patrzy na powłokę bolców we wtyczce. Próbowałem również zasiać nowy trend wśród kretynów, czyli smarowanie różnych rzeczy smarem miedzianym i grafitowym. W celu zmiany brzmienia. Być może jestem zbyt słaby marketingowo. Heh.

Albo kretynem pośród kretynów, myślę że się nie obrazisz bo sam pisałeś o innych właśnie w ten sam sposób.

2 minuty temu, Kris_54701 napisał:

Jak już macie te obrabiarki, to moze warto by było przyłożyć się trcochę i zrobić elementy wtyczek z wybranego przez siebie materiału.

Jak ktoś zapłaci, dostarczy materiał to pewnie koledzy bez problemu a raczej z małymi problemami (oni wiedzą o co chodzi)  sobie poradzą z obróbką mechaniczną, tylko co potem..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, hudykot napisał:

Kolega @Pszczyna ma rację. Są dziedziny, gdzie stosowanie smaru miedzianego, czy grafitowego, przy połączeniach gwintowanych jest niezbędne. Mam to na co dzień przy obrabiarkach CNC.

Trzeba jeszcze rozgraniczyć co to jest połączenie śrubowe, a co śruba napędowa trapezowa. W drugim przypadku smar jest wskazany, bo nie chodzi o połączenie stałe, a o posuw bez nadmiernego tarcia.

5 minut temu, ASURA napisał:

Jak ktoś zapłaci, dostarczy materiał to pewnie koledzy bez problemu a raczej z małymi problemami (oni wiedzą o co chodzi)  sobie poradzą z obróbką mechaniczną, tylko co potem..

Potem trzeba zaprojektować i wykonać wtyczkę pod elementy, w świecie druku to już nie problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Lisor napisał:

... oczywiście, że WAGO / złączki / warto stosować - u mnie zalazły zastosowanie przy połączeniu przechodniego transformatora z kilkoma własnoręcznie wykonanymi wzmacniaczami. Trzeba tylko nie bać się amperarzu. 25 A będzie właściwy ?.

Wago są dobre elektro mechanicznie ale nie zabezpieczają z czasem przed dostępem powietrza; są inne rozwiązania to robiące ale znów bazujące na zwykłej miedzi nie dedykowanej do audio.

Przypominam że czym lepszy tor składamy to tym bardziej przypomina to walkę o kropelkę i warto sobie powiedzieć kiedy należy powiedzieć dość bo wchodzimy w niuanse że nie koniecznie może być jeszcze dla nas lepiej tylko może być po prostu inaczej.

Na innym forum założyłem temat  ZASILANIE GŁUPCZE, w skrócie cel zmierzał do tego jak nasz sprzęt nie będzie miał przyzwoicie zrobionej linii zasilającej to całe wydatki na elektronikę, interkonekty kolumny będą nie w pełni wykorzystane. Oczywiście towarzystwo się po obrażało i urządziło sobie polowanie z nagonką zakończone śliczną intrygą z wnykami.

Dlatego właśnie sam dla siebie robię porządnie  porządek od przysłowiowego słupa aż do gniazdek w ścianie w myśl zasady zrób i zapomnij. Co zrobi cała reszta to ich problem dlatego coś tu skrobnąłem może ktoś też pójdzie w moje ślady i będzie zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, ASURA napisał:

 

?

He he, ktoś tam oszczędza na dobrym chłodziwie, do Houghtona czas zapukać, żadnych past nie trzeba, wszystko się pięknie odkręca.

Chłodziwo mamy ok ?. Nie wszystko obrabia się na mokro i co wtedy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, malikali napisał:

Trzeba jeszcze rozgraniczyć co to jest połączenie śrubowe, a co śruba napędowa trapezowa. W drugim przypadku smar jest wskazany, bo nie chodzi o połączenie stałe, a o posuw bez nadmiernego tarcia.

Potem trzeba zaprojektować i wykonać wtyczkę pod elementy, w świecie druku to już nie problem.

A o śrubach z łożyskami  kulkowymi pracujących w układzie zamkniętym słyszał? Co to jest za zabytek o którym piszesz, w jakiej dokładnej maszynie CNC go stosują obecnie???

 

Jest problem metalowy druk jest dalej bardzo drogi, kompozytowy to już zapomnij a poza tym coś tam wiesz ale się dalej uczysz i zamiast głupio prowokować z bunkiem i innymi po prostu czytaj co inni sensownego piszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.