Skocz do zawartości
IGNORED

Konwerter USB-I2S-SPDIF na TAS1020B tryb asynchroniczny 24bit/96kHz


JarekC

Rekomendowane odpowiedzi

O, trzeszczy Ci na większych głośnościach?

 

Tak było przesterowanie nw wyższych głośnościach.

Chyba na forum TI był poświęcony temu wątek.

Teraz głównie rozgryzam CCS i samego C5535.

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwna sytuacje z konwerterem. Obecnie posiadam 2 plytki - swoja goluska i kolegi, tzw. full wypas z izolacja i generatorami. Przy probie zasilenia obu akumulatorem zelowym konwertery po paru minutach wariuja - zaczynaja cykac, jakby chcialy sie ponownie zalaczyc, a nie moga. Miga zielona dioda co mogloby wskazywac na problem z podlaczeniem USB, ale sprawdzalem i nie ma zadnych konfliktow czy wlaczonej funkcji oszczedzania energii.

Na golym konwerterze przy zasilaniu z USB problem nie wystepuje.

Akumulator ma 6.4V.

Wykluczylem wadliwe polaczenie I2S - na coaxialu jest to samo.

Moj system to Win7 64bit, plyta glowna Gigabyte:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mam wszystko zasinstalowane jak nalezy. Gdzie tkwi problem?

Dodam jeszcze, ze na paluszkach polaczonych szeregowo tez ten problem wystapil, wiec wykluczam wadliwy akumulator raczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może polegać na "przysiadaniu" napięcia pod obciążeniem. Proponuję zmierzyć napięcie na zaciskach podczas pracy. Spadek napięcia może być na tyle duży , że konwerter będzie się włączał i wyłączał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Miganie zieloną diodą LED oznacza, że wykryte zostało odłączenie szyny USB.

Algorytm rozpoznawania jest następujący: jeżeli TAS1020 przez 30 sekund nie rozpozna znaczników SOF USB (Start of Frame) to uznaje

że szyna USB została odłączona, ponowna "enumaracja" urządzenia nastąpi tylko po otrzymaniu USB RESET.

Mogę na próbę wyłączyć tą funkcję, niestety nie zdążę tego zrobić przed wyjazdem (przez tydzień będę poza krajem).

 

Drugie co mi przychodzi do głowy to że płyta główna wykrywa brak poboru prądu ze złącza i z jakiegoś powodu go odłącza,

Niemniej nie spotkałem się z takim przypadkiem. Możesz spróbować dać diodę LED podłączoną do złącza USB aby symulowała pobór prądu.

Przyznam, że wszystkie urządzenie które do tej pory projektowałem były zawsze zasilane z USB. Konwerter zgłasza się do systemu

jako urządzenie zasilane z USB wymagające 100mA.

 

Trzecie to problemy z zasilaniem, wzbudzanie się układu.

LP2985 maja dość specyficzne wymagania co do kondensatorów, głównie dotyczy to strony wtórnej.

Poeksperymentuj z dodatkowymi kondensatorami, aktualnie na wejściu jest 4,4uF na każdym LP2985.

Po powrocie spróbuję potestować układ zasilany z akumulatora żelowego.

 

Krzych 2 sugeruje zbyt niskie napięcie zasilania. Tan kierunek jest mało prawdopodobny.

LP2985 są układami Super Low Drop, jeżeli dobrze pamiętam wystarcza im około 300mV różnicy

między Vin a Vout. Ale na próbę możesz podłączyć akumulator za diodę zabezpieczającą

przed odwrotną polaryzacją.

 

Przez tydzień mogę mieć utrudniony dostęp do forum.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to rzeczywiscie dziwna sytuacja. Sprawdze napiecie i cos pokombinuje. Jak sam nie dam rady to odesle do sprawdzenia.

Konwerter chodzi normalnie dluzej niz 30 sekund i nie jest to staly wymiar czasu po ktorym sie wylacza. Najpierw nastepuje "klikanie, jakby proba wlaczenia sie ponownie, a nastepnie jest cisza i zielona dioda miga szybciej i jest przygaszona.

Problem jest taki sam na obu plytkach - golej i tej z generatorami, dodatkowymi kondensatorami i izolacja galwaniczna.

Dodam, ze w systemie ustawilem maksymalna wydajnosc i sprawdzalem rozne porty USB - zawsze to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć,że pod USB masz to samo. Objawem wzbudzenia staba może być jego nadmierne grzanie się . Normalnie u mnie staby są lekko letnie oczywiście czym wyższe napięcie tym temperatura większa , ale na pewno nie powinny parzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie z USB na golej plytce dziala bez problemu.

zasilanie golej plytki akumulkatorem zelowym (kabel USB do transferu danych z kompa) powoduje zrywanie transmisji.

z przyczyn wiadomych zasilanie aku na pelnej plytce powoduje zrywanie trnasmisji (nie moge zasilic plytki z ADUM samym kompem - potrzebne jest zewnetrzne zasilanie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie z USB na golej plytce dziala bez problemu.

zasilanie golej plytki akumulkatorem zelowym (kabel USB do transferu danych z kompa) powoduje zrywanie transmisji.

z przyczyn wiadomych zasilanie aku na pelnej plytce powoduje zrywanie trnasmisji (nie moge zasilic plytki z ADUM samym kompem - potrzebne jest zewnetrzne zasilanie)

Zasilam konwerter z aku żelowego i jeśli się rozładował to efekt był dokładnie taki jak u Ciebie. Akumulator musi być sprawdzony pod obciążeniem , bo nie podłączony, a rozładowany będzie pokazywał jakiś czas napięcie nawet powyżej 6V bez obciążenia (rezystancja wewnętrzna rośnie w miarę rozładowywania) . No chyba ,że się go rozładuje jeszcze bardziej .

Jeśli pod USB działa, a z akumulatora nie chce- to nie ma innej opcji jak wyżej opisana. Pozostaje jeszcze sprawdzenie jakimś zasilaczem wtyczkowym np

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilam konwerter z aku żelowego i jeśli się rozładował to efekt był dokładnie taki jak u Ciebie. Akumulator musi być sprawdzony pod obciążeniem , bo nie podłączony, a rozładowany będzie pokazywał jakiś czas napięcie nawet powyżej 6V bez obciążenia (rezystancja wewnętrzna rośnie w miarę rozładowywania) . No chyba ,że się go rozładuje jeszcze bardziej .

Jeśli pod USB działa, a z akumulatora nie chce- to nie ma innej opcji jak wyżej opisana. Pozostaje jeszcze sprawdzenie jakimś zasilaczem wtyczkowym np

 

Zgadza sie - akumulator pod obciazeniem pokazuje 3.7v wiec to nie moze dzialac. Moj blad.

Mam pytanie czy moge podpiac pod konwerter baterie 9V, ktora bez obciazenia ma 9.8V?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The Protagonist DAC by McGyver, Dynaco ST35, Hifiman HE5LE:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę rozwiązanie proteza, ale może konwerter by się przydał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie - akumulator pod obciazeniem pokazuje 3.7v wiec to nie moze dzialac. Moj blad.

Mam pytanie czy moge podpiac pod konwerter baterie 9V, ktora bez obciazenia ma 9.8V?

Czy to 6F22? Można tylko , że krótko pochodzi- najwyżej parę godzin. One mają słabą pojemność, jest to rozwiązanie nieekonomiczne, sporo energii pójdzie na ciepło bo staby i tak muszą zbić napięcie do 3,3V.

Proponuję przerobić troszkę zasilanie, przynajmniej tak u mnie będzie:

aku żelowy , ładowarka buforowa, przełącznik wyłączający konwerter z przejściem na ładowanie buforowe plus monitorowanie napięcia z jakimś prostym wskaźnikiem progowym napięcia na ledach.

Nie można doprowadzać do sytuacji tak drastycznego spadku napięcia akumulatora (3,7V) to w krótkim czasie go zabije, zasiarczy się i pozostanie go wyrzucić bo go nie naładujesz, albo będzie trzymał bardzo krótko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osob ktore zakupily konwerter i beda go uzywac przy polaczeniu i2s, tak wiec jak wyglada u was dopasowanie impedancji przy szynie i2s? Rezystory w Waszych DACach znajduja sie po stronie przetwornika? Poniewaz w moim DACu brakuje wlasnie rezystorow dopasowywujacych impedancje przy puszczaniu zewnetrznego sygnalu i2s. Konwerter JarkaC tez takowych rezystorow nie posiada, wiec tutaj rodzi sie pytanie, czy warto sie meczyc i ciac sciezki w konwerterze by takowe rezystory SMD dolutowac do wyjscia i2s?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nic nie tnij (szkoda niszczyć), tylko ewentualnie szeregowe 33-47 omów np, które można dać po stronie DACa ( jeśli ich nie ma) i uwaga:

Sygnał I2S jest cholernie wrażliwy na wszystko, a już na pewno nie będzie dobrze jeśli się wlutuje na żywca w istniejące połączenie odbiornik spdif-dac. Najprawdopodobniej oprócz trzasków nic się nie usłyszy. Do tego są dobre kostki np 74...244.

Czasem lepiej nie kombinować i zostawić spdif- WM8804 to znakomity scalak i świetnie wywiązuje się z roli nadajnika

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat moj DAC ma kosc 74HC244 oraz oddzielne piny do podlaczenia zewnetrznego sygnalu i2s. Jezeli wlasnie bede chcial dac rezystory w szereg, bo wlasnie o to mi chodzilo, to jedyna mozliwoscia jest wlasnie przerwanie sciezki :( Chyba, ze jakos uda mi sie wlutowac rezystory w kilku centymetrowy kabelek przesylajacy sygnal i2s.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta płytka w ogóle działa bez zewnętrznego zasilania ?

 

Podłączyłem po USB (tylko), ale niestety nie zapala się ani jedna dioda i komputer nie wykrywa płytki :( Wiem że jest tam przełącznik 3 pozycyjny zasilania, ale w jakiej bym go pozycji nie ustawiał, to jest to samo.

 

To samo z drugą płytką (wersja z izolacją).

 

Dziś zostawiłem sobie cały wieczór na słuchanie tych płytek, a tu taka lipa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest z izolacją galwaniczną to musi być zasilana z zewnętrznego zasilacza 5-9V.

 

Wersję z dwoma zegarami JarekC opisał we wcześniejszych postach./ na poprzedniej stronie/

Jeśli nie masz pliku instalacyjnego sterownik to mogę podesłać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeślij proszę jak możesz. Zasilacz 9V na szczęście mam (ale nic mniej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wersja z izolacją wymaga zasilania zewnętrznego, 9V nie jest krytyczne może być więcej.

Maksymalne dopuszczalne nap. wej dla LP2985 to 16V.

 

Wersja bez izolacji powinna pracować zarówno przy zasilaniu z USB

(dźwigienka przełacznika bliżaj gniazda zasilania) lub z zew. zasilacza

(dźwigienka przełącznika bliżej gniazda USB). środkowa pozycja to OFF.

Trochę mylące ale przełączniki dostałem gdy PCB były już zamówione.

 

Obywie płytki wysłane do Elberoth-a mają wersję 1.02 i nie trzeba w nich aktualizować.

 

Mam nadzieję, że problem uda się rozwiązać.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzisiaj wróciłem z urlopu (odpoczywałem m.in. od komputera i netu)

Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na wszystkie PW.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

 

pozdrawiam

 

Witam,

 

Dzisiaj wróciłem z urlopu (odpoczywałem m.in. od komputera i netu)

Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć na wszystkie PW.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt gotowego urządzenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podesłanie cen.

 

Dzięki uprzejmości kolegi JarekC miałem możliwość przetestowania dwóch konwerterów - z izolacją na AUM i bez, oba w wersji full wypas czyli z dwoma oscylatorami kwarcowymi (w sumie to trzema bo zawsze jest jeszcze 6.0000 do USB).

 

Pierwsze zaskoczenie to dopracowanie projektu od strony użytkowej. Ponieważ jak rozumiem jest to pierwsze podejście kolegi do tematu konwertera SPDIF, spodziewałem się mniejszych lub większych niedoróbek, które można by określić chorobami wieku dziecięcego.

 

Miło mi przekazać, że poza nie intuicyjnym wyborem źródła zasilania (przestawienie przełącznika w stronę wejścia DC powoduje wybór opcji zasilania z USB, i odwrotnie) przetwornik działał całkowicie bezproblemowo i niezawodnie.

 

Jest to o tyle ciekawe, że mniejsze lub większe czkawki występują w praktycznie we wszystkich konwerterach które aktualnie testuję, a te pochodzą od znacznie bardziej renomowanych producentów.

 

Po pierwsze, nie ma problemów z driverami. Urządzenie typu set-and-forget - podłączamy, wszystko się automatycznie wykrywa i instaluje, i działa. Nic nie trzeba ściągać, dogrywać.

 

Po drugie, nie ma trzasków przy przełączaniu utworów. Wiele z konwerterów które posiadam po prostu 'pyka' przy zmianie utworów (Matrix, V-Link, Audiophileo), co związane jest jak mi się wydaje z chwilową utratą Locka z DACiem (na chwilę miga dioda Lock w DACu) podczas tych operacji. Z konwerterem Jarka C nie ma tego problemu - Lock utrzymywany jest przez cały czas, jak w zwykłym transporcie CD, zmiana utworu, pauza, nie powoduje żadnych zbędnych perturbacji.

 

Z dacami które potrzebują więcej nich ułamek sekundy na powtórne złapanie Locka (np dCS, gdzie lock trwa ok 5-7s), ma to jeszcze tą dodatkową zaletę, że po wyjściu z pauzy czy naciśnięciu skip nie mamy kilkusekundowej ciszy - lock sygnału nie jest zerwany, więc muzyka płynie od razu.

 

I po trzecie wreszcie - izolacja galwaniczna na wyjściu zapobiega powstawaniu pętli masy, co niestety jest problemem w Matrixie, V-Linku i Audiophileo (aby się tego pozbyć musiałem komputer wpiąć w te same gniazdka co resztę sprzętu). Konwerter JarkaC będzie w takich przypadkach dla nas łaskawszy.

 

Jeżeli chodzi o brzmienie, to konwerter JarkaC usytuował bym gdzieś pomiędzy Matrixem (199zł) a V-Linkiem (ok 500zł). Brzmi zdecydowanie ciemniej niż oba wspomniane konwertery (w sumie to ciemniej niż wszystkie które testuję), co z jednej strony oznacza trochę mniejszą ilość szczegółów i informacji o akustyce sali, ale z drugiej strony sprawia że gorzej nagrane płyty nie ranią uszu. Poza tym mamy dobrą dynamikę, bas barwę - aczkolwiek na te aspekty brzmienia konwertery spdif mają zawsze niewielki wpływ.

 

Większych różnic pomiędzy wersją zwykłą a wersją z AUM nie dostrzegłem, choć oczywiście dużo będzie zależeć od tego jaki mamy zasilacz i płytę główną w komputerze (ile będzie syfu na wyjściu USB).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z mojej strony bym dodał, że w moim przypadku na konwerterze Jarka C była bardzo duża różnica pomiędzy plikami zwykłymi i HiRes. Dużo większa niż być powinna...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.