Skocz do zawartości
IGNORED

Konwerter USB-I2S-SPDIF na TAS1020B tryb asynchroniczny 24bit/96kHz


JarekC

Rekomendowane odpowiedzi

od nogi 18 idzie 8,06K ,na schemacie jest ze 1,96K chodzi o upsampler

od 19tki idzie 1K

a od 15tki 1,96K

czyli sa na odwrot wlutowane

 

przy pcmce wszystko zgodnie ze schematem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od nogi 18 idzie 8,06K ,na schemacie jest ze 1,96K chodzi o upsampler

od 19tki idzie 1K

a od 15tki 1,96K

czyli sa na odwrot wlutowane

 

przy pcmce wszystko zgodnie ze schematem

 

 

Musisz podać czy rezystor idzie do GND czy do VCC bo to zmienia tryb pracy.

Podaj jakiegoś linka do schematu, bo mam tylko schemat lampucery z CS4397.

 

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz podłączyć konwerter bezpośrednio do PCM1798 to z konwertera muszą być podłączone wszystkie 4 sygnały MCLK,SCLK,LRCLK i SDATA

Konwerter....PCM1798

MCLK..........SCK

SCLK...........BCK

LRCLK.........LRCK

SDATA.........DATA

GND............GND

 

CS8421 odłączony!

 

Jak to ruszy to będziemy się zastanawiac dlaczego nie ruszyło przed CS8421

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lampucerze MAXI, standardowo CS8421 jest skonfigurowany:

 

- pin 19 SAIF - 1K - I²S up to 32-bit data (Input Port Configuration)

- pin 18 SAOF - 8K06 - I²S 32-bit data (Output Port Configuration)

- pin 15 MS_SEL - 1K96 - Slave, Master (128 x Fso)

 

PCM1798 na stoliku ma piny nr 1, 2, 11, 12 do masy, wiec według tabelki na stronie 17 datasheeta

jest ustawiony na I2S, Stereo, digital filter roll off - sharp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec powinno odpalić , aktualnie jestem na wyjeździe w sobote skrócę jeszcze kable i wrzucę jakieś fotki moze cos przeoczyłem.

 

Dzieki i pozdrawiam Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chcesz podłączyć konwerter bezpośrednio do PCM1798 to z konwertera muszą być podłączone wszystkie 4 sygnały MCLK,SCLK,LRCLK i SDATA

Konwerter....PCM1798

MCLK..........SCK

SCLK...........BCK

LRCLK.........LRCK

SDATA.........DATA

GND............GND

 

CS8421 odłączony!

Tak wyglada wyjscie z upsamplera na pcm'ke . Roznia sie oznaczenia.

 

Pozdrawiam Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Uruchomilem w koncu konwerter u siebie. No i pierwsze wrazenia sa bardzo pozytywne. Nie mam co prawda tego z czym porownac bo nie posiadam innego konwertera asynchronicznego ale porownalem go z Buffalo DAC-em III ktory to wg. danych katalogowych z jitterem radzi sobie wysmienicie (warto zapoznac sie z datasheet-em ESS9018) no i sam przetwornik przezegarowuje dane w oparciu o generator Crystek ktory jest jednym z najlepszych na rynku zegarków. Sluchalem tego przez wejscie galwanicznie odseparowane SPDiF, dane pochodzily z komputera. Roznice brzmieniowe po podlaczeniu konwertera asynchronicznego JarkaC (wersja z izolacja) polaczenie z DAC-em po I2S sa wlasciwie przelomowe.Dzwiek stal sie uporzadkowany, przestrzen jest ogromna sciany znikaja rozmiary akustyczne powiekszaja sie ze z 20m pokoju robi sie 2-4 wiekszy pokoj, system zaczal grac dzwiekiem naturalnym bardzo zblizonym do tego co slyszymy w naturze.Blachy blyszczace ostre!!! ale takie jak na zywo ( w koncu slysze prawdziwy blask i ostrosc perkusji), bas schodzi bardzo nisko i jest melodyjny chociaz jest go malo (ale to wina malych glosnikow) BRAWO!!! Jarku

 

No ale niestety sa i pewne moze malo istotne problemy, konwerter nie przelacza sie na zasilanie po USB przelacznikiem to chyba malo istotny problem, moge go chyba sam usunac tylko ze schematu juz nie mozna pobrac :( jesli mozesz zamiesc go jeszcze raz.

 

Kolejna sprawa to nie wiem czemu konwerter zawsze wskazuje ze pracuje na 2x44.1/48kHz tzn zawsze swieca sie 3 diody pomimo materialu 44.1khz? Kolejna sprawa czemu konwerter odtwarza material 192khz raczej chyba powinna byc cisza? Moze to sprawa Windozy ale tam przegrzebalem wszystko jak i sprawdzilem ustawienia w Foobar2000 wszystko wyglada na standartowe. Moze mi to ktos wytlumaczyc czemu tak sie dzieje?

 

Jeszcze raz brawo!!! Jarku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to nie wiem czemu konwerter zawsze wskazuje ze pracuje na 2x44.1/48kHz tzn zawsze swieca sie 3 diody pomimo materialu 44.1khz? Kolejna sprawa czemu konwerter odtwarza material 192khz raczej chyba powinna byc cisza? Moze to sprawa Windozy ale tam przegrzebalem wszystko jak i sprawdzilem ustawienia w Foobar2000 wszystko wyglada na standartowe. Moze mi to ktos wytlumaczyc czemu tak sie dzieje?

Na bank Windoza resampluje do 96khz wszystko w tym momencie. Poczytaj poradnik:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Druga część też gdzieś tam jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale niestety sa i pewne moze malo istotne problemy, konwerter nie przelacza sie na zasilanie po USB przelacznikiem to chyba malo istotny problem, moge go chyba sam usunac tylko ze schematu juz nie mozna pobrac :( jesli mozesz zamiesc go jeszcze raz.

Wersja z izolacja nie ma mozliwosci zasilania z usb. Zawsze montowany jest ten sam przelacznik trzypozycyjny i w rezultacie mamy off-off-on.

 

Co do wyswietlania na diodach zawsze 96kHz to raz: proponuje zrestartowac system operacyjny po instalacji urzadzenia lub chociaz wypiac je i wpiac ponownie. U mnie tez tak bylo. A dwa: zdaje sie, ze takie rozwiazanie to lekarstwo na problem z domyslnym samplowaniem systemowym. Bylo to opisane kilka stron wczesniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w gronie przyjaciół odsłuchaliśmy daca , który miał podpięte "cztery zegary"

1. Odzyskany z SPDIFa przez WM8805

2. Generatorki jakie zastosowano w tym projekcie , sam też jes stosowałem przez długi czas.

3. Generatorek z tego linku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i pomimo jego czasowego braku na stanie można go kupić, jest świetny, bo generuje dwie dla nas istotne częstotliwości 22.xxx i 24.xxx.

4. Zegar xo3 z kwarcem 22.xxx i drugi taki sam egzemplarz z kwarcem 24.xxx . Oba kwarce z Omigu.

 

Wnioski sa jednoznaczne.

Jakość układa się jak kolejność powyższa. z tym, że punkty 1 i 2 są blisko siebie, potem pkt 3 a xo3 poza konkurencją. jest poprostu najlepszy.

 

Piszę to, ponieważ JarekC pisał, że będzie rozwijał projekt, więc pokazuję jedną z drug potencjalnego rozwoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu moj CD-player, trzeba sie troszke pochwalic ;) z konwerterem JarkaC. Gra to na prawde wysmienicie a bylo u mnie juz sporo dobrych sprzetow no i kilka przetwornikow mojej konstrukcji. Smiem twierdzic ze transmisja po SPDiF zawsze jednak wprowadza spore ograniczenia w odtwarzaniu dzwieku.

 

Jak bede mial troche wolnego czasu to przeprowadze gruntowny tunning konwertera i podziele sie wrazeniami z kolegami i z autorem projektu.

 

Pozdrawiam StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

A tu moj CD-player, trzeba sie troszke pochwalic ;) z konwerterem JarkaC. Gra to na prawde wysmienicie a bylo u mnie juz sporo dobrych sprzetow no i kilka przetwornikow mojej konstrukcji. Smiem twierdzic ze transmisja po SPDiF zawsze jednak wprowadza spore ograniczenia w odtwarzaniu dzwieku.

 

Jak bede mial troche wolnego czasu to przeprowadze gruntowny tunning konwertera i podziele sie wrazeniami z kolegami i z autorem projektu.

 

Pozdrawiam StasioP

 

No można i tak. Ale akurat ta paskudna mała ciemonozielona płytka, z naćkanymi jeszcze mniejszymi płytkami, to ma taką śmieszną właściwość, że gra nieźle praktycznie z "gwoździa" podłączonego do wejścia i nie wymaga zbyt wymyślnych układów.

 

A propos, nie chcesz sprzedać tej zielonej płyteczki? bo akurat mam na takową zapotrzebowanie :).

 

Dołączam się do pytania Kolegi Migrena, co to za analog? Bo wygląda dość intrygująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma taką śmieszną właściwość, że gra nieźle praktycznie z "gwoździa" podłączonego do wejścia i nie wymaga zbyt wymyślnych układów.

No wlasnie ze pomimo tak wymyslnych ukladow anijitterowych jakie sa w ESS9018 to transmisja przez SPDiF a transmisja przez I2C z Jarka konwertera to inna jakosc. Mam wrazenie ze jesli SPDiF to tylko przez dlugie FIFO (jest projekt na diyaudio.com takiego FIFO to powinno zalatwic sprawe jitteru w SPDiF-raz na zawsze, chociaz nie do konca bo zawsze jitter bedzie sie przenosil poprzez modulacje po liniach zasilan i masy no chyba ze galwanizacja wtedy to juz raczej nie ma bata ;) W przypadku Jarka konwertera to konwerter pompuje zegar do komputera, no i zawsze sa roznice czasowe w zboczach jest drganie zbocz alie ono jest skorelowane tylko z generatorem i jego harmonicznymi a nie skorelowane z sygnalem i tylko ten typ jitteru (a moze bardziej niestabilnosc i szumu fazowego) moze sie przenosic przez linie zasilan i masy. Ale w naszym konwerterze jest galwanizacja wiec jesli cos sie przenosi to tylko polem elektromagnetycznym no i przez siec energetyczna. Wiem wiem powiecie ze juz zupelnie zwariowalem :D podsumowujac moje nudnawe wywody to moim zdaniem FIFO i asynchroniczny konwerter to teoretycznie ta sama jakosc jesli chodzi o jitter, a moze sie myle niech ktos mnie oswieci;)

Jedno jest PEWNE najlepsze i najdrozsze transporty CD, panowie zostawiamy w tyle, i to daleko daleko daleko :) niech zyje komputer ;)

 

co to za analog? Bo wygląda dość intrygująco.

Analog jest mojej konstrukcji to wlasciwie standartowa konstrukcja z datasheet ESS-a z pewnym zmianami na samym wejsciu.

Wlasnie mam problem z minimalnym brumem cos schrzanilem-musi byc totalne zero, kilka dni pracy i bedzie po brumie. No ale to juz inna para kaloszy nie dotyczaca tematu.

 

Pozdrawiam StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to analog wyglada o niebo bardziej profesjonalnie niz zasilacz. Moze brum wlasnie od tego zrobionego na szybko (bo tak wyglada) zasilacza?

 

Zrob sobie test na slepo miedzy spdif i i2c. Wtedy zobaczysz naprawde czy jest roznica. ;)

Sprawe jitteru raz na zawsze powinien zalatwic bufor fifo i przetaktowanie po stronie odbiornika i przyzwoity zegar po stronie nadajnika. Stosuje ktos takie rozwiazanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez uruchomilem konwerter , niestety polaczylem sie z moim dackiem przez SPDIF. Co do odczuc sonicznych moge sie wypowiadac w samych superlatywach , u mnie poprawilo sie wszystko , lokalizacja, przestrzen. W plikach hires gora pasma jest precyzyjna a wybrzmienia blach i poglos bebnow poprostu 3D . Mam jedynie problem zeby podpiac konweter do mojej lampucery maksi sygnalem I2S. Probowalem wszystkiego , nawet JarekC zrobil mi dodatkowy kabelek w opadciu o fotki ktore mu przeslalem i nic . Mam lampucere maxi na pcm 1798.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to analog wyglada o niebo bardziej profesjonalnie niz zasilacz. Moze brum wlasnie od tego zrobionego na szybko (bo tak wyglada) zasilacza?

Nie chce tu pisac o przetworniku bo temat nam sie wykrzacza ale tak na szybko - brum pochodzi z samego zasilania przetwornika bez podpietych sygnalow wejscia wyjscia. Sprawe moze zalatwia dwa trafa oddzielne dla analogu i cyfry. Chociaz szczerze, to martwi mnie to, bo to leci po masie a krosowanie jej nic nie zmienia.

 

Zrob sobie test na slepo miedzy spdif i i2c. Wtedy zobaczysz naprawde czy jest roznica. ;)

U mnie roznice byly tak duze ze nie bylo potrzeby robic testu na slepo. A co u Ciebie nie ma roznicy pomiedzy Spdif a I2C?

 

Sprawe jitteru raz na zawsze powinien zalatwic bufor fifo i przetaktowanie po stronie odbiornika i przyzwoity zegar po stronie nadajnika. Stosuje ktos takie rozwiazanie?

No wlasnie ja uwazam ze FIFO i asynchroniczny konwerter to chyba ta sama jakosc. Bo tryb asynchroniczny nie potrzebuje dlugiego Fifo (tak mi sie zdaje) bo nie ma duzych roznic czasowych to generator ktory jest wzorcem zarzadza komputerem. Chociaz z drugiej strony komputer tez ma swoj zegar i sa roznice w czasach. Nie wiem jak to robi TAS1020 ale pewnie w srodku tez musi miec jakies krotkie FIFO tu juz musialby sie JarekC wypowiedziec.

A tu link do takiego rozwiazania dlugie FIFO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podstawy działania trybu asynchronicznego opisałem tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W TAS1020B wykorzystywany jest bufor o podwójnym rozmiarze ramki.

Np dla 96Khz 24 bit stereo wykorzystywany jest bufor o rozmiarze 1152 bajty. 96*2*3*2

 

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz doczytalem TAS1020 uzywa DPLL czyli cyfrowa petla, czyli jednak dalej teoretyczna babajaga;) Bo zawsze pozostaje modulacja, cyferki równo lecą ale co z tego jak petla lata i zakłócenia przedostają się drogą analogową.Jest modulacja są znieksztalcenia. A ze te poziomy są bardzo małe to juz inna sprawa. Znając zycie pewnie ucho to wyłapie. Dlugie FIFO takie jak w podanym przeze mnie linku wlasciwie zalatwia sprawe w 99.99%. Chociaz i dlugie FIFO tez musi kiedys byc synchronizowane bo bufor sie przepelni. Z tego co pisze autor tematu z tego co pamietam o dlugim FIFO to grac mozna wiele minut zanim bufor sie zapelni.Ale czy to slychac tzn czy slychac roznice pomiedzy dlugim FIFO a TAS1020? Znajac grzęski grunt audiofilizmu ... pewnie tak :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powstała wersja z zewnętrznymi generatorami i wówczas syntezer z TAS1020B nie jest wykorzystywany.

 

Przytoczę jeszcze raz pomiary wykonane przez Gordona z Wavelength Audio,

pokazują one sporą różnicę w wyjściowym jitterze dla różnego źródła zegara master:

PCM2706 3433ps

TAS1020B Adaptive mode changed every 4ms standard code: 2838ps

TAS1020B Adaptive my slow mode PLL code: 632ps

TAS1020B Async USB mode internal PLL: 482ps

TAS1020B Async USB mode OSC to MCLKi port generating I2S output: 73.2ps

 

Problemem długich FIFO jest konieczność ich wstępnego zapełnienia do 1/2 długości.

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy działania trybu asynchronicznego opisałem tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W TAS1020B wykorzystywany jest bufor o podwójnym rozmiarze ramki.

Np dla 96Khz 24 bit stereo wykorzystywany jest bufor o rozmiarze 1152 bajty. 96*2*3*2

Czyli tylko pól ramki drży, tylko ze te pól ramki róznie drży, drży tak jak zegar komputera, nastepuje tam jakas modulacja jednak.Ale czy to slychac? Jest taka mozliwosc ze tego wogole nie slychac bo bedzie to znieksztalcenie na jednej czestotliwosci tylko a dokladniej harmoniczne intermodulacyjne beda bardzo blisko siebie. Ucho nie znosi intermodulacji. Jeden ton lub bardzo bliskie waskie harmoniczne to dla ucha zagadka bedzie. Tego moze nie byc slychac.Dobrze mysle? Tak mysle ze powstaje poprostu wysokoczestotliwosciowy dither. I stad to dobrze brzmi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

U mnie roznice byly tak duze ze nie bylo potrzeby robic testu na slepo. A co u Ciebie nie ma roznicy pomiedzy Spdif a I2C?

 

Ja robiłem testy, co prawda na poprzedniej wersji Buffalo, ale to w sumie zbliżona konstrukcja i różnice był... Po spdifie było lepiej. Znaczy w sumie dźwiękowo różnice były na granicy sugestii, za to po I2S była co jakiś czas przerwa bo układ się wysypywał. Ale to pod warunkiem, że dla celów testowych sygnał upodliłem na maksa, że się tak wyrażę. Akurat ESS9018 to idealny przykład, że "nie zawsze złoto co się świeci" i mniej układów po drodze oznacza lepiej. A winne takiego stanu rzeczy są algorytmy obróbki sygnału zastosowane w samej kości Sabre.

 

I2S to równoległe sygnały, podczas gdy spdif to te same sygnały splecione w szeregowy ciąg danych, gdzie wiadomo, że fazowo się między sobą nie rozjadą zaraz po rozpleceniu. I akurat w przypadku Sabre, te dane są rozplatane w bardzo zaawansowany sposób w samej kości i od nowa przetaktowywane wedle zegara referencyjnego w Sabre i bez udziału zegara przychodzącego. Dodatkowo cała obróbka jest przenoszona w wyższą domenę czasową, co z kolei jest istotne na kolejnych etapach, cyfrowa regulacja głośności itd. W przypadku I2S, z samej natury równoległego przesyłu, mamy nowe problemy, losowe zakłócenia na liniach równoległych, które nie znoszą się wzajemnie, dalej jadąc, różne zniekształcenia zboczy równoległych przebiegów prostokątnych, co w konsekwencji daje rozjazd fazowy tych sygnałów na wejściu DACa i konieczność poradzenia sobie z nimi przez układ. W przypadku spdifa tego problemu nie ma, sygnał rozpleciony I2S pojawia się już w samej strukturze. jest bardzo dobrej jakości i ma bardzo krótką drogę do dalszych układów. Czytałem gdzieś opracowanie inżynierów ESSa, że cały zysk z pominięcia układów kodowania i dekodowania spdif, rujnuje przepuszczenie synału I2S na drodze dłuższej niż 7 cm.

 

No wlasnie ja uwazam ze FIFO i asynchroniczny konwerter to chyba ta sama jakosc. Bo tryb asynchroniczny nie potrzebuje dlugiego Fifo (tak mi sie zdaje) bo nie ma duzych roznic czasowych to generator ktory jest wzorcem zarzadza komputerem. Chociaz z drugiej strony komputer tez ma swoj zegar i sa roznice w czasach. Nie wiem jak to robi TAS1020 ale pewnie w srodku tez musi miec jakies krotkie FIFO tu juz musialby sie JarekC wypowiedziec.

A tu link do takiego rozwiazania dlugie FIFO http://www.diyaudio.com/forums/digital-line-level/192465-asynchronous-i2s-fifo-project-ultimate-weapon-fight-jitter.html

 

W asynchronicznym konwerterze z natury działania musi być fifo, krótkie dość, przynajmniej w przypadku TASa, ale jest. Tak samo jest i w samym Sabre, do działania jego układów i ponownego przetaktowania sygnału przychodzącego, też niezbędny jest bufor FIFO, który dodatkowo ma regulowaną wielkość. I wypełnienie bufora mniej "pływa" przy sygnale spdif, niż przy I2S, gdzie jeszcze dodatkowo układ walczy z przesunięciem fazowym sygnałów równoległych. Stąd pojawiające się przerwy w transmisji, jeśli bufor fifo się przepełni i nie nadąży "oddać" danych użytecznych z racji na zbyt duży śmietnik na wejściu.

 

Proponuję Ci jeszcze raz, tym razem na spokojnie, a w szczególności z głową wolną od tego co się teoretycznie powinno zdarzyć, posłuchać jeszcze raz Sabre z sygnałem spdif na wejściu i z I2S. Postaraj się nie sugerować teoriami, które być może są słuszne przy innych kościach przetworników, ale przy Sabre już niekoniecznie. A zapewniam, że możesz się zdziwić i to mocno. Ja go pędziłem z najpodlejszych marketowych DVD i łącząc kablem spdif cienkim jak sznurówka. I jeśli tylko nie pojawiały się cykliczne przerwy w dźwięku to nie znalazłem nikogo ze znajomych, który by określił z czego w danym momencie gra. I za to lubię Sabre.

 

Ale do tego naprawdę trzeba głowę opróżnić z plączących się myśli i teorii co teoretycznie powinno się usłyszeć, bo mózg to taka menda :-), że będzie nam podsuwać to co chcemy usłyszeć, a nie to co rzeczywiście słyszymy. Ślepy test jest tu idealnym rozwiązaniem, żeby mózg nas nie oszukiwał.

 

EDIT

Polecam poczytać, bardzo fajny materiał o tym co i jak się dzieje w Sabre i skąd takie nietypowe jego zachowanie:

 

http://www.esstech.com/techsupp/sabrewp.pdf

 

Jak dla mnie to naprawdę genialna kostka, kawał porządnej inżynierskiej roboty. PrZynajmniej pod względem tego co i jak robi z sygnałem, bo samo brzmienie, wedle hasła lansowanego przez twórców Sabre: "usłyszysz tylko to co zostało nagrane i nic więcej", nie każdemu pasuje. Znam wiele osób, którym Sabre totalnie nie podchodzi, twierdzą, że gra chudo i bez "mięska" od harmonicznych, które można spotkać w innych konstrukcjach DACów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Po spdifie było lepiej. Znaczy w sumie dźwiękowo różnice były na granicy sugestii, za to po I2S była co jakiś czas przerwa bo układ się wysypywał.

Samo juz to ze uklad mial problemy z zaskokiem swiadczy o tym ze transmisje po I2S miales nie poprawna. Wiec to ze lepiej Ci gralo po SpdiF bylo kwestia tego ze I2S zle u Ciebie funkcjonowal.

 

A winne takiego stanu rzeczy są algorytmy obróbki sygnału zastosowane w samej kości Sabre.

Oj ja bym takich wnioskow pochopnie nie wyciagał. U mnie po I2S chodzi bardzo stabilnie. Poszukaj problemu prawdopodobnie w zasilaniu DAC-a lub tez dlugosci przewodów.

 

W przypadku I2S, z samej natury równoległego przesyłu, mamy nowe problemy, losowe zakłócenia na liniach równoległych, które nie znoszą się wzajemnie,

Taka transmisja jest duzo lepsza niz po SpdiF gdzie jest zegar zmienny i zmieniajace sie pasmo... ;) tam dopiero powstaje jitter, SpdiF to jak gdyby winowajca duzego jittera

 

I wypełnienie bufora mniej "pływa" przy sygnale spdif, niż przy I2S, gdzie jeszcze dodatkowo układ walczy z przesunięciem fazowym sygnałów równoległych. Stąd pojawiające się przerwy w transmisji, jeśli bufor fifo się przepełni i nie nadąży "oddać" danych użytecznych z racji na zbyt duży śmietnik na wejściu.

Przerwy w transmisji sa wynikiem tego ze cos miales zle zmontowane tak mi sie zdaje. Z natury wszystkie fifa sa tak zaprojektowane ze uwzglednione sa skrajne przypadki odchylen czestotliwosci jak i jitteru ;)

 

Proponuję Ci jeszcze raz, tym razem na spokojnie, a w szczególności z głową wolną od tego co się teoretycznie powinno zdarzyć, posłuchać jeszcze raz Sabre z sygnałem spdif na wejściu i z I2S.

Nie sugeruje sie, po prostu mowiac nie skromnie jestem osluchany i wiem ze roznice byly na tyle duze ze I2S jest o niebo lepszy. Ale jak poradze sobie z zasilaniem DAC-a to poslucham roznych konfiguracji. Bo zasilacz tez potrafi zrobic psikusa :)

 

bo samo brzmienie, wedle hasła lansowanego przez twórców Sabre: "usłyszysz tylko to co zostało nagrane i nic więcej"

Tak ten przetwornik jest totalnie neutralny. A bas jest tylko ze trzeba do tego naprawde dobrych glosnikow i super wzmacniacza. U mnie bas caly czas ma melodie nawet na takich nagraniach gdzie wogole wydawac sie ze go nie ma. Super przetwornik, ale fakt ludzie lubia podbarwienia. To naprawde bardzo studyjna dzwiek. Jak cos jest zle nagrane to takie jest. Ale i tak wszystkie plyty graja pieknie. chociaz czasami mozna sie posmiac jak realizowali nagrania w latach 80.

 

A wogole to konoiec tematu o Sabre bo tu jest miejsce na konwerter asynchroniczny ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

Samo juz to ze uklad mial problemy z zaskokiem swiadczy o tym ze transmisje po I2S miales nie poprawna. Wiec to ze lepiej Ci gralo po SpdiF bylo kwestia tego ze I2S zle u Ciebie funkcjonowal.

 

Układ nie miał problemów z zaskoczeniem. Tak jak już napisałem, w celach naukowo poznawczych sukcesywnie pogarszałem warunki dostarczania sygnału, aby sprawdzić jaki to będzie mieć wpływ na brzmienie i jak się zachowa układ. Warunki więc dostarczyłem od idealnych po skandaliczne.

 

Oj ja bym takich wnioskow pochopnie nie wyciagał. U mnie po I2S chodzi bardzo stabilnie. Poszukaj problemu prawdopodobnie w zasilaniu DAC-a lub tez dlugosci przewodów.

 

Jak wyżej, wszystko funkcjonowało znakomicie, także zasilanie i analogówka, akurat to były gotowe moduły od Twisted Pear. Problemów nie było żadnych. I żeby było zabawniej, różnic w dźwięku również nie było żadnych, wraz z pogarszaniem warunków dostarczania sygnału. Oczywiście, to aż do momentu, gdy doprowadzałem do krótkotrwałych przerw w dźwięku. Ale tak jak napisałem, wraz z pogarszaniem się warunków dostarczania sygnału, nic się nie zmieniało w dźwięku.

 

Taka transmisja jest duzo lepsza niz po SpdiF gdzie jest zegar zmienny i zmieniajace sie pasmo... ;) tam dopiero powstaje jitter, SpdiF to jak gdyby winowajca duzego jittera

 

No i świetnie, tyle że to nie robi wrażenia na Sabre, bo on z tego zegara nie korzysta wcale. Ot mały drobiazg. W tym jest cały myk. Tak poza tym to wszystko oczywiście się zgadza co piszesz :).

 

Przerwy w transmisji sa wynikiem tego ze cos miales zle zmontowane tak mi sie zdaje. Z natury wszystkie fifa sa tak zaprojektowane ze uwzglednione sa skrajne przypadki odchylen czestotliwosci jak i jitteru ;)

 

Tak jak napisałem, przerwy w transmisji wywoływałem sztucznie, przeginając z zakłócaniem sygnału na wejściu. A FiFa są zaprojektowane może i na skrajne warunki, ale nie na celowe przeginanie :P

 

Nie sugeruje sie, po prostu mowiac nie skromnie jestem osluchany i wiem ze roznice byly na tyle duze ze I2S jest o niebo lepszy. Ale jak poradze sobie z zasilaniem DAC-a to poslucham roznych konfiguracji. Bo zasilacz tez potrafi zrobic psikusa :)

 

Nie zarzucam Ci że nie jesteś osłuchany, ja też przez te kilkadziesiąt lat już trochę się osłuchałem. Ale do tego wiem też, co ten narząd między uszami potrafi człowiekowi za psikusy robić. Stąd staram się uśredniać swoje obserwacje, powtarzając je kilkukrotnie w różnych warunkach, czasem w odstępach kilkudniowych. A do tego zapraszam też osoby bez "bagażu doświadczeń" i ewentualnych uprzedzeń co się teoretyczne powinno zdarzyć w danej konfiguracji. O to jest dopiero dobra jazda. Czasem okazuje się, że wszystkie obserwacje wcześniejsze potrafią stanąć na głowie :).

 

Tak ten przetwornik jest totalnie neutralny. A bas jest tylko ze trzeba do tego naprawde dobrych glosnikow i super wzmacniacza. U mnie bas caly czas ma melodie nawet na takich nagraniach gdzie wogole wydawac sie ze go nie ma. Super przetwornik, ale fakt ludzie lubia podbarwienia. To naprawde bardzo studyjna dzwiek. Jak cos jest zle nagrane to takie jest. Ale i tak wszystkie plyty graja pieknie. chociaz czasami mozna sie posmiac jak realizowali nagrania w latach 80.

 

Dokładnie tak, zgadzam się, że on jest hiper neutralny i nie doda nic od siebie, ani grama, ani na jotę nawet, żadnej przyjemnej harmonicznej. To stawia ogromne wyzwanie przed resztą systemu, bo jak tylko cośkolwiek jest w nim nie halo, to cały dźwięk będzie kichowaty, bo przetwornik nic nie podciągnie sam z siebie.

 

A wogole to konoiec tematu o Sabre bo tu jest miejsce na konwerter asynchroniczny ;)

 

Tyż prowda :). Koniec o Sabre. ale tak miło się gawędziło, mam nadzieję, że autor wątku się nie obrazi na nas za tę drobną wymianę doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabre to taki DAC co ma strasznie kiepską notę katalogową.

Za cenę jednej sztuki można dostać w paczce dwa egzemplarze - nie wiadomo, czy ze strachu producenta, czy przez pomyłkę.

Producent stosuje czarymary - sam nic nie pisze na temat wewnętrznej organizacji - robią to obcy ludzie.

Ma suchy bas jak jak AD1955.

Ma upsampler o którym nic nie wiadomo, oprócz tego, że można go wyłączyć.

Nie jest dostępny w wolnym rynku w sensie rozumienia WHO.

Aby go kupić należy się zgodzić z czymś bełkotliwym na kształt ACTA.

Wersja 9018 ma spory prąd wyjściowy, który może być zaletą, ale należy uważać.

Źle działa auto wybór wejścia SPDiF, a właściwie nie działa.

Słychać w nim pracę przetworników d-s, trochę mniej niż w np AK4399, PCM1795, ale do przetwornika wielobitowego mu brakuje.

Warto go posłuchać, bo albo sie kocha, albo nienawidzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabre to taki DAC co ma strasznie kiepską notę katalogową.

Oj Waldi szanuje Cie za twoja wiedze jesli chodzi o DAC-e ale tu no coz kompromitacja;). A tu cytat ze Stereophila na temat przetwornika ktory oparty jest o ESS9018 cyt:"The Weiss DAC202 is the best-measuring D/A processor I have measured in my quarter-century career at Stereophile. It just doesn't get any better than this!—John Atkinson"

 

Link do pomiarow jesli ktos nie wierzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.