Skocz do zawartości
IGNORED

Prosty WM_DAC Mk2


Robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To pewnie jeden z NE mam słabszy od drugiego skoro są takie różnice w kanałach. Dobrze myślę? Najlepiej byłoby sprawdzić, ale NE ma wlutowane i nie chciałbym niepotrzebnie ich psuć.

 

Też miałem rozrzut na kanałach i to dość spory ...wyrzuciłem w kubeł NE5534 z zamówienia zborowego i kupiłem na niemieckim Ebayu Signeticsa z pewnego źródła ...w tej chwili rozrzut wacha się w ok. 1,5mV ...na lewym idealne 0,0mV na prawym 1,5mV ...zmiana miejscami nie powoduje zamiany offsetu więc nie jest za to odpowiedzialny NE.

Taka różnica jest można przyjąć idealna.

Niestety muszę przyznać, że zamówienie zbiorowe z naciskiem ... " PO TANIOŚCI " nie idzie w parze z jakością.

To co zaoszczędziłem na zbiorówce teraz oddaje z nawiązką ...bo robię to dla siebie i ma być idealnie.

Szkoda mi tylko chłopaków, którzy sortuja te duperelki i przy okazji tracą na to czas.

Dzięki za ich zaangażowanie.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogówka odpalona.

Ofset ok. 35mV na obu kanałach.Po dolutowaniu 68pF ofset 1mv na obu kanałach.

Rezy R48 i 49 (68 ohm 2W) nie grzeją się.Z trafa idzie pod obciążeniem 21V AC.

Podłaczyłem z generatora sinus 1kHz raz "+" i "-" kanału L i P.Za przekaźnikiem piękna sinusoida nie zakłocona (na oscyloskopie)

Po świętach odpalam z daciem.

Zrobię porównania z lampucerą na pcm1798 w torze do końca z sygnałem zbalansowanym (bufor na jednym opampie dla każdego z czterech sygnałów),która teraz mi pogrywa.

 

 

>Robertus

Dzięki za prezent na gwiazdkę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę przyznać, że zamówienie zbiorowe z naciskiem ... " PO TANIOŚCI " nie idzie w parze z jakością.

 

Zamówienie nie było robione po taniości. Wszystkie układy były kupowane z Farnella lub od MARKG_2006 z allegro, który ma bardzo dobrą opinię. Z opinii innych wychodzi, że można kupić kilka NE z tego samego źródła i da się dobrać odpowiednie układu, ale skąd mieliśmy wiedzieć takie rzeczy? Zamówiliśmy tyle sztuk ile potrzeba. Nikt nie przewidział, że warto kupić np. po 6 sztuk, bo offset może być za duży.

 

Małą część elementów można uznać za niższej jakości. Wytłumaczę dlaczego - gdy zamówienie szło do sklepów, w połowie przypadków dostawaliśmy odpowiedź, że aż tyle sztuk nie dostarczą. Duży problem był np. z kondensatorami WIMY, których niektóre wartości były zamawiane po prawie 600 sztuk. Wtedy trzeba było szukać po innych sklepach, ale już oczywiście w wyższej cenie. Nie było tak pięknie i przyjemnie zamawiać jeden element z trzech źródeł.

 

Przepraszam za zaśmiecanie wątku wiadomościami nie technicznymi, ale musiałem to wyjaśnić, aby ktoś nie pomyślał sobie, że rozsyłaliśmy bubel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zaśmiecanie wątku wiadomościami nie technicznymi, ale musiałem to wyjaśnić, aby ktoś nie pomyślał sobie, że rozsyłaliśmy bubel.

 

Akurat Tobie to powinni wszyscy dziękować za doprowadzenie tego śmietnika do szczęśliwego zakończenia ...a, że NE Texasa to kibel nikt nie mógł przewidzieć ...podsumowałem tylko to co jest faktem i żeby było jasne nie oskarżam o specjalne działanie.

Wesołych Świąt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NE Texasa, to nie jest żaden kibel, to dobre układy, które potrafią zagrać. Nie wiem skąd takie publiczne, bezmyślne "wnioski".

Kibel to ma kolega w ubikacji.

 

Siedzą te scalaki w między innymi orginalnym MBLu i innych wykokiej klasy CD. Tyle czasu, odsłuchów i kasy mnie również to kosztowało, że nie kazałbym tego włożyć ludziom gdyby to było ścierwo.

Każdy scalak producenta różni się od siebie. Faktem jest, że Texas dzieli te scalaki na serie, jest jedna taka bajdziej skompensowana i ona ewidentnie nadaje się bardziej do tej aplikacji, jaksię niektórzy przekonali. Inne się strszne wzbudzały dając spore napięcie na wyjściu. Lecz podawałem nie raz co trzeba w tym przypadku zdziałać.

A oczywiście te kilka mV na wyjściu nie ma wpływu na prace układu. Bez obaw :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miejmy pasje, by oswobodzić drzemiący w nas entuzjazm wiodący nas do realizacji własnych celów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NE Texasa, to nie jest żaden kibel, to dobre układy, które potrafią zagrać. Nie wiem skąd takie publiczne, bezmyślne "wnioski".

Kibel to ma kolega w ubikacji.

 

Siedzą te scalaki w między innymi orginalnym MBLu i innych wykokiej klasy CD. Tyle czasu, odsłuchów i kasy mnie również to kosztowało, że nie kazałbym tego włożyć ludziom gdyby to było ścierwo.

Każdy scalak producenta różni się od siebie. Faktem jest, że Texas dzieli te scalaki na serie, jest jedna taka bajdziej skompensowana i ona ewidentnie nadaje się bardziej do tej aplikacji, jaksię niektórzy przekonali. Inne się strszne wzbudzały dając spore napięcie na wyjściu. Lecz podawałem nie raz co trzeba w tym przypadku zdziałać.

A oczywiście te kilka mV na wyjściu nie ma wpływu na prace układu. Bez obaw :-)

 

Zgadza się ...tyle, że MBL i inne tuzy maja takich NE kilka worków i dopasowanie to żaden problem ...jednakże opinie, że TI odstają od innych producentów potwiedzają wpisy na zagranicznych forach DIY.

Z całym szacunkiem nie miałem na myśli urazić was moimi wnioskami ...jeżeli tak sie stało to bardzo przepraszam nie miałem takich intencji.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NE5532 i 34 przeważnie wzbudzają się na niskich wzmocnieniach poniżej 2-3 x bez dodatkowych zabiegów szczególnie na takiej rozwlekłej płytce i montażu przewlekanym przy którym pojemność montażowa na wejściu odwracającym do gleby jest już 1-2pf .

Jak WO się nasyca i wzbudza bez sygnału to już patologia. Radzę podłączyć oscyloskop do wyjścia i pomierzyć bo zero offsetu nie oznacza że układ nie wzbudza się przy sygnale.

Metody zagwarantowujące stabilność to:

1 kompensacja tej pojemności montażowej R || C w sprzężeniu (dotyczy to też wtórnika ! i tam gdzie WO w takiej konfiguracji pracuje np w filtrach Sallen-Kaya które pewnie macie na płytce. Znając R można policzyć C ~ 1 / (2 * 30 * 10^6 * R)

2 Kompensacja "lag" czyli R szeregowo z C między wejściami "+" i "-" typowe wartości : 330om + 100pF czyli jakieś 5Mhz

 

PS

Nie wiem co tajnego jest w tym analogu. Widać ze to typowy układ. MBL kopiował układy z not CS-a więc nie wiem co tak ukrywacie :)

 

Pytanie do Szanownych Autorów projektu.

 

Jeden egzemplarz DAC'a udało mi się uruchomić, podpięty bez analogówki do wzmaka - gada.

 

Drugi egzemplarz niestety głuchy.

Pomierzyłem napięcia na wyjściach WM8804:

 

LRCLK i BCLK - 1,65V

MCLK - 1,72V

DOUT - 0,38V.

 

Padnięty scalak?

 

W egzemplarzu działającym napięcia odpowiednio: 1,58V, 1,64V, 0,37V.

 

Poradził bym Ci żebyś zobaczył co się dzieje na nodze 2 WM8804 ale u was jakimiś trafem jest ona do gleby podłączona. powinna być pull dawnowana rezem do gleby bo musi być na niej '0' przy RST kiedy WM czyta konfigurację z pinów.

W czasie normalnej pracy pojawia się tam stan wysoki jak WM nie odbiera poprawnego sygnału spdif i 0 jak się "zalukuje" na poprawny strumień spdif.

Można sobie tam diodę LED podłączyć i podłączyć do tego sygnał MUTE DAC.

 

Na DOUT będą okolice stanu niskiego jak odbiornik nic nie odbiera, różnice 0.1V są bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@raven1985

Czy któreś z podanych rozwiązań jest lepsze z jakichś względów (chodzi mi o wpływ na dźwięk)?

Czy w rozwiązaniu nr 2 R + C ma być na wejściu sygnału na PCB, czy już za NE5534?

 

Pozdrawiam

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raven 1985

 

Poradził bym Ci żebyś zobaczył co się dzieje na nodze 2 WM8804 ale u was jakimiś trafem jest ona do gleby podłączona. powinna być pull dawnowana rezem do gleby bo musi być na niej '0' przy RST kiedy WM czyta konfigurację z pinów.

 

Do masy czy jak podaje nota aplikacyjna przez rezystor 10K do DVDD /3.3V CORE/.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marekzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@raven1985

Czy któreś z podanych rozwiązań jest lepsze z jakichś względów (chodzi mi o wpływ na dźwięk)?

Czy w rozwiązaniu nr 2 R + C ma być na wejściu sygnału na PCB, czy już za NE5534?

 

Pozdrawiam

Łukasz

Nie mam schematu więc ciężko mi powiedzieć co da się upchnąć i gdzie.

 

raven 1985

 

 

 

Do masy czy jak podaje nota aplikacyjna przez rezystor 10K do DVDD /3.3V CORE/.

Noga 2 w czasie gdy RST = 0 pełni rolę wejścia i w trybie HWMODE jest do niego podłączony bit rejestru AIF_MS.

Gdy RST przyjmuje 1 wprowadzenie to pełni rolę WYJŚCIA w trybie HWMODE pojawia się na nim suma logiczna wszystkich flag błędów (NON_AUDIO, UNLOCK, TRANS_ERR)

Podłączenie wyjścia do masy w chwili gdy jest na nim 1 logiczne skutkuje przepływem dużego prądu zwarcia i zniszczeniem stopnia wyjściowego. To samo się dzieje jak na wyjśu jest 0 logiczne i podłączy się je do zasilania bezpośrednio.

Dlatego nie podłącza się bezpośrednio wyjść ani do zasilania ani do masy. Robi się to przez rezystory tzw: pull up , pull down .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem cały komplet, po odcięciu zasilacza z płytki analogówki. Dla mnie takie grzanie się (ok. 100 stopni) rezystorów i tranzystorów, po uwzględnieniu wszystkich poprawek, było nieakceptowalne (trafo 24V). Zasilanie wszystkiego dałem 15V z zasilacza na LM317/337 na PCB Veterana. Nic się nie grzeje, także R45, który pozostał, a tam poprzednio szło 35V, zaraz po wyprostowaniu. Docelowo chcę zastosować zasilacz stabilizowany TT by Bodo_z. Offset 0,1 i 1,3 mV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem temperatury. Po 4 godzinach pracy R49 200R ma około 70-75C, a BD135 i 136 około 60-65C. Pierwszy raz mogę powiedzieć, że układ działa w pełni, bo nie miałem jeszcze okazji tak długo go "odsłuchiwać". Męczy mnie ta temperatura R49, ale z tym będę się już bawić bardzo powoli, skoro układ śmiga.

 

Dziękuję autorom za włożoną pracę. Rzadko kiedy można otrzymać taki stosunek wydanych pieniędzy do jakości dźwięku. Gdybyście policzyli sobie za wykonanie projektu to nie wiem czy byłoby mnie stać na WM_DAC'a:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zglądalem.

 

2 Kompensacja "lag" czyli R szeregowo z C między wejściami "+" i "-" typowe wartości : 330om + 100pF czyli jakieś 5Mhz

Wystarczy słabsza kompensacja i układ działa stabilnie. Robiłem pomiary.

 

PS

Nie wiem co tajnego jest w tym analogu. Widać ze to typowy układ. MBL kopiował układy z not CS-a więc nie wiem co tak ukrywacie :)

 

Nie znasz aplikacji, to zachowaj tego typu spostrzeżenia dla siebie. Chyba że masz na mysli samą konfiguracje wzmacniacza w trybie róznicowym. To nic odkrywczego tu nie będzie, gdyż nikt nie będzie wyważał już otwartych drzwi.

 

Jednak widać, że nie wiesz jak rozwiązana jest tu filtracja, a inaczej. Co do kompensacja pojemności montażowej, to wlaśnie w układzie rożnicowym starano sie z tego zrezygnawać i działa to ok nawet w pomiarach.

 

Zastanawiam sie po co tylko po co mowić nieprawdę, ze MBL kopiował to znowy katalogowej, skoro jest inaczej.

To mnie rozśmieszyło, po prostu.

Polecam jedynie tu troche praktyki, a nie swoich przemyśleń.

Należy przekonać się jak słaby brzmieniowo jest układ zaproponowany przez CSa w nocie. I jak rzenujące jest dopasowanie czułych wyjść tego scalaka no i sprawdzić jakie są przesunięcia fazowe. Brzmieniowo kiepska aplikacja.

 

 

kield

Czy pomierzyłeś nogi WW8804. Czy któryś z pinów nie dowiera bezpośrednio do zailania, masy ?

Myślałem by podciągnać rezystorami te nogi do masy. Jednak jakimś cudem przy podłąceniu pod prosto masę nogi nr 2 układ dopiero prawidłowo zaczął gadać.

 

kjeld

A szkoda ze usunałeś tą prastabilzacje, bo bardzo dobrze sie ona sprawda, znacznie lepej niż jakby nie patrzeć typowa aplikacja na LM317/337 na płytkach Veterana.

Każdy ma inne trafo i siła rzeczy daiałanie tego stabilizatoram wymaga własnie odpowiedniego skonfigurowania.

Wiele ludzi miało z tym problem z innymi trafami, albo to im nie dzialała, albo właśnie sie przegrzewała. Trzeba wtedy sie pobawić.

Wystarczyło napisać na PW, nie zotawiam uruchamiających samym sobie. Roziązałem wiele takich takich przypadków.

Niektórzy nie potrafili lutować czy uruchhomić,układów za które się wzieli, ci to nie poddali się prowadziłem ich krok po kroku. :-)

 

mate_ous

Bardzo miło że jaktes kolejnym, i zadowolonym posiadaczem tego projektu.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miejmy pasje, by oswobodzić drzemiący w nas entuzjazm wiodący nas do realizacji własnych celów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy słabsza kompensacja i układ działa stabilnie. Robiłem pomiary.

OK. Jednak zgłaszane problemy z dużym offsetem były niepokojącym sygnałem.

Problem z 32/34 jest dość powszechny i każdy kto się z nimi spotkał pewnie doświadczył go na własnej skórze :)

Zastanawiam sie po co tylko po co mowić nieprawdę, ze MBL kopiował to znowy katalogowej, skoro jest inaczej.

Nie twierdzę że w tym playerze ale w innym mi znanym układ był z noty. Nie z noty 97 CS-a ale w z którejś z not aplikacyjnych czy schematu eval-a niestety nie pamiętam numerku noty a na stronach CS już jej nie ma. Musiał by przejrzeć płyty z archiwum ze starego lapka.

 

Układ wygląda na typowy czyli Sallen kay + wzmacniacz różnicowy jak z noty Wolfsona.

 

Należy przekonać się jak słaby brzmieniowo jest układ zaproponowany przez CSa w nocie. I jak rzenujące jest dopasowanie czułych wyjść tego scalaka no i sprawdzić jakie są przesunięcia fazowe. Brzmieniowo kiepska aplikacja.

Obawiam się że rozwiązanie z noty aplikacyjnej Wofsona jest optymalne.

Optymalny jest dobór filtra a także optymalny jest dobór rezystancji pod względem szumu.

Filtr z noty nie należy rozpatrywać osobno bez uwzględnienia w budowanego w dac filtru z przełączającymi półciemnościami którego charakterystyka jest w nocie i charakterystyki filtru cyfrowego.

Producent doskonale wie co jest w środku dac. Wie jaki jest filtr cyfrowy, modulator, układ DWA i filtr analogowy. Ma też sprzęt pomiarowy o którym możemy tylko pomarzyć. Dlatego może optymalnie dobrać charakterystykę filtru.

Ja obecnie mimo że początkowo stosowałem inny filtr po przetestowaniu kilkunastu wariantów używam charki z noty chociaż aplikacja jest inna.

I właśnie jeśli chodzi o samą aplikacje z noty czyli typowy Sallen kay + wzmacniacz różnicowy to można zrobić lepiej np stosując układ filtru z 2 wzmacniaczami operacyjnymi. Wzmacniacz różnicowy też można zrobić lepiej.

 

Nie traktuj moich krytycznych wypowiedzi jako atak. Mam jak najbardziej pokojowe zamiary. MBL nie ma monopolu na najlepsze rozwiązania. Filtry MFB i Sallen kay-a są powszechnie stosowane bo wymagają tylko jednego wzmacniacza operacyjnego. Nawet MBL przy ich cenach oszczędzają :)

 

Mam też takie pytanie w dac-u jest Wolfson więc jak to się ma do MBL-a w którym jest CS ?

 

Myślałem by podciągnać rezystorami te nogi do masy. Jednak jakimś cudem przy podłąceniu pod prosto masę nogi nr 2 układ dopiero prawidłowo zaczął gadać.

U mnie działa z 10k do gleby :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem temperatury. Po 4 godzinach pracy R49 200R ma około 70-75C, a BD135 i 136 około 60-65C. Pierwszy raz mogę powiedzieć, że układ działa w pełni, bo nie miałem jeszcze okazji tak długo go "odsłuchiwać". Męczy mnie ta temperatura R49, ale z tym będę się już bawić bardzo powoli, skoro układ śmiga.

 

Dziękuję autorom za włożoną pracę. Rzadko kiedy można otrzymać taki stosunek wydanych pieniędzy do jakości dźwięku. Gdybyście policzyli sobie za wykonanie projektu to nie wiem czy byłoby mnie stać na WM_DAC'a:)

Czy gdyby zastosować mocniejszą parę bd137/138, to będą się mniej grzać? (a może BD139/140?)

Wymiana zenerek na 24V jakiej mocy powinny one być 0,5 czy 1,3W?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gdyby zastosować mocniejszą parę bd137/138, to będą się mniej grzać? (a może BD139/140?)

Wymiana zenerek na 24V jakiej mocy powinny one być 0,5 czy 1,3W?

Nie lepiej napisać do autora analogówki? Ma wiedzę i raczej "zjadł zęby" na tym układzie. Jeśli nie proponuje nic innego to znaczy, że sonicznie mamy w bomie najlepszy układ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej napisać do autora analogówki? Ma wiedzę i raczej "zjadł zęby" na tym układzie. Jeśli nie proponuje nic innego to znaczy, że sonicznie mamy w bomie najlepszy układ.

Tak zrobiłem i powiem Wam, że powinniśmy mięć możliwość przyznawania medali lub tytułów rycerskich dla takich kolegów jak Robertus!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem temperatury. Po 4 godzinach pracy R49 200R ma około 70-75C, a BD135 i 136 około 60-65C. Pierwszy raz mogę powiedzieć, że układ działa w pełni, bo nie miałem jeszcze okazji tak długo go "odsłuchiwać". Męczy mnie ta temperatura R49, ale z tym będę się już bawić bardzo powoli, skoro układ śmiga.

 

Dziękuję autorom za włożoną pracę. Rzadko kiedy można otrzymać taki stosunek wydanych pieniędzy do jakości dźwięku. Gdybyście policzyli sobie za wykonanie projektu to nie wiem czy byłoby mnie stać na WM_DAC'a:)

Panowie, u mnie uklad na takich temperaturach czyli ok. 60-70C na BD dziala juz 3miesiac. Wszystko jest ok. Podziekowania jeszcze raz dla autora. Sonicznie jest super zjada konstrukcje za konstrukcja. A ja nie moge sie doczekac kolejnego projektu Robertusa na PCM.

 

Pozdrawiam

AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Układ gra rzeczywiście świetnie. Próbowałem kilku różnych wzmacniaczy operacyjnych ale na NE5534 i AD797 dźwięk jest najlepszy. Przy okazji wysokich temperatur, początkowo używałem transformatora 2 x 17 V 50 VA i grało świetnie a tranzystory były zimne, potem zastosowałem transformator 2 x 24 V 50 VA i wszystko zrobiło się gorące, napięcia po wyprostowaniu na C59 i C60 przekraczały 35 V DC. Transformator chodził praktycznie na biegu jałowym bo płytka stanowi bardzo małe obciążenie dla transformatora. Obecnie mam podłączony transformator 2 x 24 V 10VA i na wyjściach z transformatora mam 28,3 V AC a przed R48/49 w okolicach 33 V DC. Tranzystory letnie, oporniki gorące.

 

Polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Może któraś z osób, które odpaliły analog zweryfikować wartości R2, R4, R51, R52. Wszystkie powinny być 200R? Pytam się, bo w zamówieniu nr 2 były tylko dwa rezystory 200R. Teraz zastanawiam się, czy to zwykłe niedopatrzenie było, czy może wartości dwóch z wymienionych przeze mnie rezystorów są inne.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOM mam od Robertus'a. Teraz wszystko się zgadza, bo zastały mi dwa 825R. Jakiś błąd musiał się wkraść do tej wersji Excela, którą ja dostałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Udało mi się odpalić analog. Z pomocą Robertusa wszystko działa prawidłowo. Oczywiście NE5534 wzbudzały się, dorzuciłem więc po 33pF na R5 i R23. Od tego czasu układ stabilny. Na wyjściu około ~0,1mV. T5 i T6 oczywiście BD. Trafo ma 2x26V (miało mieć 2x24V:)). R54, R55 750R. R48 i R49 dobierałem aby uzyskać na BD 65-70 stopni. W końcu stanęło na 144R. Temperatura na rezystorach sporo niższa niż na tranach.

 

Jeszcze jedna rzecz, która może komuś się przyda. Zauważyłem, że po dolutowaniu kondów na R5 i R23 temperatura na BD dużo podskoczyła. Więc chyba lepiej jest poskładać całkiem układ a następnie bawić się w dobór R48 i R49.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Uruchomiłem drugą część projektu tj. DACa. Ten ruszył bez najmniejszych problemów. Napięcia stałe w kanałach prawych to 2,418V, w lewych 2,380. Mam nadzieję, że ta różnica 38mV nie stanowi problemu. Temperatura stabilizatorów U4 i U7 po około godzince 56°C. Więc jest ok.

 

 

Zauważyłem, że część osób nie ma zwory koło C17. Z tego co wywnioskowałem z dyskusji to ta zwora powinna być. W takim razie po co cewka DAL po drugiej stronie płytki? Może ktoś się wypowiedzieć na ten temat?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-33724-0-21945000-1327950275_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że układ działa.

 

Co do napięć na wyjściu U2, to trochę spora różnica. Dac ma obydwa napięcia referencyjne zasilane z odobnego stabilizatora. Wyjściowe napięcia powinny być możliwie identyczne w obydwu kanałach.

Ale miałem tak w jednym przypadku na uruchamiane 9 układów. Po prostu mała wada produkcyjna danego egzemplarza WM8741/2.

 

Zauważyłem, że część osób nie ma zwory koło C17. Z tego co wywnioskowałem z dyskusji to ta zwora powinna być. W takim razie po co cewka DAL po drugiej stronie płytki? Może ktoś się wypowiedzieć na ten temat?

To ich problem, a układ nie pracuje do końca prawidłowo.

Zwora na masie od zasilania musi być. Wystarczy uważne przeanalizować PCB. Dławik umieszczony dokładnie pod U2 łączy obywie masy analogową i cyfrową. Są one prowadzone do zasilania układu osobno.

 

Najciekawsze jest to, że dostawałem wiele pytań, że coś jest nie tak lub coś nie działa.

A potem coniektórzy przyznali racje, że już nie czytali uważnie informacji na forum. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miejmy pasje, by oswobodzić drzemiący w nas entuzjazm wiodący nas do realizacji własnych celów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ich problem, a układ nie pracuje do końca prawidłowo.

 

Masz na myśli zworę przy C17 czy dławik DAL?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.