Skocz do zawartości
IGNORED

Prosty WM_DAC Mk2


Robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, w analogu rezystory r45, r48, r49 grzeją się tak, że nie mogę ich przytrzymać palcem, parzą (ale raczej 100 C nie przekraczają, bo bym się poparzył dotykając), a płytka w ich obrębie jest lekko ciepła, czy może to spowodować jakieś "bum" czy się nie przejmować ? Dodam, że maja one 2 labo 3 W, trafo to r-core, a wczoraj DAC działał z 3 godziny i nic nie śmierdzi, unosi się tylko lekko ciepełko. Luty tez nie zmatowiły się od temperatury.

 

I jeszcze pytanie 2, jak włożyć zworkę, aby odpowiadała oznaczeniom 0, 1 i Z z pdf'a pkrecz'a

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Mam jedno pytanko do użytkowników o kondensator sprzęgający do tego daca 8741. Co byście polecili obecnie mam 100uF bipolara muse nichicona z 33n mkp1837. Czy jest szansa że jakieś kondensatory (warunek do 50 - 60 zł sztuka) dadzą lepszy dźwięk. Co byście sprawdzonego polecili firma model pojemność. Dodam że dac bezpośrednio gra dla mnie lepiej niż przez analogówkę z tego projektu. Najważniejsze dla mnie to namacalność sceny, aura 3D, realizm.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Robi68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

To może w innym temacie ktoś mi pomoże? Chciałbym zasilić tego Dac z akumulatora 12V i dylemat czy warto zastosować 2 odrębne akumulatory do zasilania części analogowej i cyfrowej.

Czy to już przerost formy nad treścią, który nie przyniesie pożytku i spokojnie można zasilić Dac-a równolegle z jednej baterii?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Podpowie ktoś jak dla najlepszej jakości/brzmienia ustawić zworki DEEMPH, OSR, FSEL ? deemfaza ma być włączona czy wyłączona i jak się ma ustawienie zworek bo na płytce nie ma oznaczen pinów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maciek06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Też miałem problem z przesuniętą sceną, okazało się że źle polutowałem kabelki do analogówki. Trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia wyjść z DAC są symetryczne RP - RN - GR - GL - LN - LP.

 

 

U mnie na wm8741 też jest przesunięta scena i większy bas w prawą strone jak mam to poprawić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wm8741 też jest przesunięta scena i większy bas w prawą strone jak mam to poprawić?

Zadaj to pytanie w Twoim wątku o Wolfsonach (opisz w jakim "środowisku" tz. jakie operacyjne i gdzie siedzą, czyli jaka aplikacja - konkretnie !)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już jest ok poprawiłem połaczenia,były żle podłączone z analogiem a moj dac to wm8741 Pekrecz-robertus i analog od JAR-1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczcie mi o co chodzi w tej zworkologii na płytce daca? jak powinny być optymalnie ustawione,bo ja nie wiem ,albo mi zmula daca albo gra za ostro bez dołu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bardzo słabym szukaniu, znalazłem te kondy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciekawe czy cena jest adekwatna do jakości i czy są one warte uwagi?!

 

Ostatnio ROE 10uF/63V na allegro były po 5gr/szt, więc różnica w cenie jest znaczna.

 

 

Gdzie mogę dostać te kondensatory?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

BP znaczy bipolar a te miały pomarańczową bakelitową obudowę. Były zwykłe ROE 10uf w metalowej obudowie ale były mocno przeciętne.

Zapytaj kolegę Andrejosa on miał spory zapas, może coś jeszcze ma ze starych zapasów.

Edytowane przez boomaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jakie kondensatory według ciebie były by najlepsze do tego daca? ja obecnie mam tantale i nie jestem zadowolony z dzwięku,wolwson to wm8741 kiepska stereofonia,kiepska przestrzeń,zero muzykalnośći,chiński dac na tda1543 zagrał 100razy bardziej musykalnie, mam analogówkę jar-1 ten dac z tą analogówką gra tak sobie,dupy nie urywa

 

chętnie kupił bym coś muzykalnego z dobrom szczegulowością ale od czasów TDA1541 nic takiego jak dotąd nei wyszło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

to jakie kondensatory według ciebie były by najlepsze do tego daca? ja obecnie mam tantale i nie jestem zadowolony z dzwięku,wolwson to wm8741 kiepska stereofonia,kiepska przestrzeń,zero muzykalnośći,chiński dac na tda1543 zagrał 100razy bardziej musykalnie, mam analogówkę jar-1 ten dac z tą analogówką gra tak sobie,dupy nie urywa

 

chętnie kupił bym coś muzykalnego z dobrom szczegulowością ale od czasów TDA1541 nic takiego jak dotąd nei wyszło

 

Nikifor nie jesteś konsekwentny:

Piszesz w innym wątku:

 

...przerabiałem to na chińskim dacu z wm8740 wymieniałem opa na opa627 itp audiofilskie,drastyczna zmiana w dzwięku oraz niesamowita muzykalność i mikrodetale nastąpiły dopiero po odpięciu chińskiego analoga na opa a podłączeniu zewnętrznej analogówki symetrycznej w wykonaniu Jar-1 na ad797 piękna robota,to można nazwać analogówką...

 

Tu nie jesteś zadowolony z grania...

Co jest prawdą?

 

Miałem przyjemność słuchania kilku daców na Wolfsonie 40 i 41 i 42, między innymi na chińskiej płytce, jak i płytce popełnionej przez bodajże Robertusa, ogólnie grały dobrze, ale daleko im było do daca na TDA1543 nie mówiąc już do ak4396 czy AD1865. Więc nie spodziewaj się hajendu z tego przetwornika, chyba że lubisz gęste, napuszone granie z przewagą dołu. Takiej sceny jak na ak czy na ad raczej nie osiągniesz. Lepiej swój wysiłek skieruj na daca Waldiego na ak4490 myślę, że bardziej warto.

 

Oczywiście to moje osobiste zdanie i wg moich preferencji dźwiękowych, żeby nie było...

 

Przy okazji, kondy tantalowe wysuszają dźwięk i czasami owszem, nadają się do cyfrówki ale też nie każdej.

Jeśli już tak bardzo chcesz, spróbuj kondów nipponów lxy lub lxz, a jak będzie dalej za chudo to już tylko nichicony Fine Gold (tylko licz się z lekko wycofana górą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się czepiać tego DAC'a . Używam go (z dedykowaną analogówką a'la MBL) równolegle z AD1865

i PCM1704. Owszem ma swoje ograniczenia, ale nie takie żeby go zdyskwalifikować. W niektórych rodzajach muzyki nawet wolę posłuchać właśnie na nim.

Nikifor, wydaje mi się, że musisz mieć coś spaprane w samym dac'u lub całym torze, bo ten dac na pewno gra prawidłowo i nie ma tu żadnego zmulenia lub wyostrzenia brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikifor nie jesteś konsekwentny:

Piszesz w innym wątku:

 

 

Tak zgadzam się z tobą,nie jestem konsekwentny bo w tym przypadku nie mam pojęcia co sie dzieje,na kiepskim chińskim dacu i analogówce według JAR-1 grało to muzykalnie,więc postanowiłem kupić płytkę Pekrecza&Robertusa z dakiem na wm8741,i podpiąc ją pod analogówkę Jara,no i tu się zaczeło: muzykalność gdzieś znikneła,zmniejszyła się przestrzeń,poprawił się za to bas i gęstość,muzyka nie jest już tak zwiewna jest dociążona,ale niestety kosztem muzykalnośći.

 

całą PCB mam powstawiane kondensatory tantalowe,nawet zastanawiałem się czy aby ta analogówka pasuje idealnie do wm8740 natomiast do wm8741 już nie i projektowana została pod ich słynny analog według odtwarzacza cd,bo nawet nie za bardzo wiem jak mam poustawiać te zworki ,patrząc na płytki u innych to każdy ma ustawione inaczej,chodzi mi o zworkiFSEL,OSR,itp

 

Napisano dziś, 11:35

Nie ma co się czepiać tego DAC'a . Używam go (z dedykowaną analogówką a'la MBL) równolegle z AD1865

i PCM1704. Owszem ma swoje ograniczenia, ale nie takie żeby go zdyskwalifikować. W niektórych rodzajach muzyki nawet wolę posłuchać właśnie na nim.

Nikifor, wydaje mi się, że musisz mieć coś spaprane w samym dac'u lub całym torze, bo ten dac na pewno gra prawidłowo i nie ma tu żadnego zmulenia lub wyostrzenia brzmienia.

 

Wonym czasem porobię zdjęcia dokładne mojego daca i wszystkich połączeń,myśle ze będą na tyle dokładne ze jesli cos będzie nie tak to uda wam się to wychwyćić,

 

Tragedii nie ma ale troszkę zawiadłem się w stosunku do wm8740 myślałem że poprawa będzie drastyczna,lepszy odbiornik,lepszy projekt,ale fakt plątanine w kablach to ja zawsze miałem więc ostateczną opinie zostawię wam.

 

Analogówka jest ok jak najbardziej,bardzej czepiał bym się daca,może on najlepiej pracuje z tamtą analogówką wg Pekrecza

 

Używam go (z dedykowaną analogówką a'la MBL

 

No właśnie ja takiej analogówki nie mam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Panowie czy przy zasilaniu 2x24V w analogu jak dam rezystory:

R48, R49 - 68R/3W

R45 - 390R/1W

R46,R47 - 1R/3W

 

I jakie diody D8, D9 ?

 

To prestabilizacja będzie dobrze działała?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Bawię się tym dackiem i wymiana kondensatora i zmiana zasilania w PLL czyni cuda.Mam precyzyjny zegar 12mhz i zastanawiam się czy go nie podpiąć.Ma ktoś ciekawe spostrzeżenia z modyfikacji tego daca?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Kupiłbym płytkę tego DAc-a .A może ponowne zamówienie ?

 

Ja aktualnie pracuje nad DAC na WM8741. Jeżeli jesteś zainteresowany to zajrzyj tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie pracuje nad DAC na WM8741. Jeżeli jesteś zainteresowany to zajrzyj tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Tak , czytałem ale Amanero nie jest dla mnie . Ja muszę mieć wejście dla sygnału cyfrowego z napędu CD i koniecznie odbiornik WM8804

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jakie są różnice w brzmieniu między WM8741 a WM8742 . Mam obydwa i zastanawiam się , który zastosować do tego DAC-a .

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wm8741 jest o ile pamietam drozszy. Dzwiek spokojniejszy, bardziej poukladany. W tym watku chyba bylo porownanie. Arcam uzywal tylko jedynki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Cześć. Trochę odgrzebuję stary temat, ale potrzebuję drobnej rady.

 

Uruchamiam obecnie oryginalny zasilacz z płytki analoga Robertusa i mam z tym problem. Pomijam oczywiście grzejące się tranzystory (chyba trzecia para teraz poszła).

Na wyjściu z zasilacza mam 13.8 V i 14.0 V. Czy różnicę powinienem zniwelować na rezystorach R48 lub R49(zmieniając jeden z nich)?

 

Podłączyłem opampy zamiast sztucznego obciążenia i mam gigantyczny offset 9 V i 11V. Kondensatory wlutowałem 68pF na wyjściu. Czy to wspomniana wcześniej wina NE5534? To może być głupie pytanie: czy przy pomiarze offsetu powinienem zewrzeć wejścia + i - obu kanałów do masy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.