Skocz do zawartości
IGNORED

Prosty WM_DAC Mk2


Robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

iiiiiiihhhhhhaaaaaahhhhhhaaaa dac dziala !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zacząłem sprawdzać przejscia na cyfrowce pomiędzy elementami i okazało się że miałem jedną nóżke z kwarca zwartą do masy, te maliństwa ciężko sie lutuje i zrobilem niechcący małą zworkę do obudowy kwarcu. Dzięki panowie za wsparcie odpowiedziami, zachęciliście mnie do zakasania rękawów i kolejnego podejścia do tego dac-a :).

Wiem co przeżywasz,;)

Dlatego ja sobie powiedziałem powolutku krok po kroczku po kilka elementów dziennie przy piwku lub yerbie i tylko w tedy jak byłem wylajtowany . Gdy nie byłem pewien jakiegoś "lutu" sprawdzałem pod żarówą, wszystko widać jak na dłoni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miło było dla odmiany zamiast brumu usłyszeć muzykę :),

zawsze staram się lutować starannie i powoli, tylko jak barowałem się z kwarcem bo myślałem, że był odwrotnie wlutowany to narobiłem parę "spawów". Na szczęście doczytałem w porę i zostawiłem go w spokoju, ale jeden "spaw" został. Mam nadziej, że to był jedyny, póki co gra ze dwie godziny, diody ładnie świecą, łuna ciepłego powietrza się nie unosi i nic podejrzanie nie śmierdzi, więc chyba powinno być ok :)

 

Przy okazji wielkie podziękowania dla autorów projektu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

A ja chętnie przygarnę płytkę analogu. Moze u kogoś leży i się kurzy ?.

 

I jeszcze gratulacje dla autorów projektu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chętnie przygarnę płytkę analogu. Moze u kogoś leży i się kurzy ?.

 

I jeszcze gratulacje dla autorów projektu!

Płytka analogu leży u mnie. Zapraszam na pw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Kompletny DAC z wątku WM_DAC Mk2,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- płytka przetwornika na częściach z zam. grupowego i lepszych (jedynie brak odbiornika optycznego TORX)

- płytka analogowa dokładnie na częściach z zam. grupowego

 

Możliwe dwie opcje sprzedaży:

a) same kompletne płytki - cena 470PLN + ew. przesyłka bądź odbiór w Warszawie

b) płytki, obudowa (jak na zdjęciu) transformatory (toroid Indel 2x21V + rdzeniowy Indel 2x9,6V) okablowanie wewnętrzne srebrzanka dla sygnały, gniazda, włącznik ect. - cena 590PLN + ew. przesyłka

 

DAC pracuje tak od ponad 12 miesięcy, wszystko jest ok., a brzmienie w tej cenie jak i z kości Wolfsona WM8742 nie do uzyskania w innych przetwornikach.

post-27978-0-81635700-1349092825_thumb.jpg

post-27978-0-20709600-1349092830_thumb.jpg

post-27978-0-77715500-1349092834_thumb.jpg

post-27978-0-96214600-1349092838_thumb.jpg

post-27978-0-18598400-1349092843_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście scharakteryzować brzmienie tego układu? Szczególnie zależy mi na opiniach w zestawach słuchawkowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie cena w dół ...

 

2. Kompletny DAC z wątku WM_DAC Mk2,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- płytka przetwornika na częściach z zam. grupowego i lepszych (jedynie brak odbiornika optycznego TORX)

- płytka analogowa dokładnie na częściach z zam. grupowego

 

Możliwe dwie opcje sprzedaży:

a) same kompletne płytki - cena 440PLN + ew. przesyłka bądź odbiór w Warszawie

b) płytki, obudowa (jak na zdjęciu) transformatory (toroid Indel 2x21V + rdzeniowy Indel 2x9,6V) okablowanie wewnętrzne srebrzanka dla sygnały, gniazda, włącznik ect. - cena 550PLN + ew. przesyłka

 

DAC pracuje tak od ponad 12 miesięcy, wszystko jest ok., a brzmienie w tej cenie jak i z kości Wolfsona WM8742 nie do uzyskania w innych przetwornikach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Sprzedam DACa z watku:

na WM8742. Fotki i info na PW.

DAC w obudowie (moze nie najladniejszej ale nie boli) W planach mialem zrobic lepsza ale jakos nie wyszlo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Chciałem odgrzebać stary temat. Ostatnio zabrałem się za lutowanie całego DAC - wiem, że trochę późno, ale wcześniej nie miałem zupełnie czasu na to. Wczoraj udało mi się skończyć lutować płytkę analogu. Przeczytawszy cały temat doszedłem do wniosku, że na razie wstawię na wejściu zasilania rezystorki 67R. Układ odpalił za pierwszym razem (nie wkładałem jeszcze opampów) - zasilanie +13,84, -13,71. Niestety musiałem szybko wyłączyć, ponieważ standardowo T5 i T6 grzały się dosyć mocno (90 stopni i rosło). Dzisiaj wymieniłem te rezystory na 100R. Przy odpaleniu zaświeciła mi się tylko jedna dioda i przekaźnik dosyć szybko załączył. Myślałem, że może coś nie styka przy transformatorze (akurat miałem pod ręką 2x24V co prawda 150VA), ale było ok. Stwierdziłem, że w takim razie wymienię rezystory na 75R (2x150R). Teraz już nic się nie świeci - napięcie na głównych kondensatorach w granicach 10V (wczoraj było 31,5V). Zastanawiam się co się mogło stać - dymu nie było, nic spalenizną nie śmierdzi, diody prostownicze działają poprawnie, transformator sprawdzałem na innym zasilaczu i jest ok. Co powinienem najpierw sprawdzić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Sprzedam DACa z watku:

na WM8742. Fotki i info na PW.

DAC w obudowie (moze nie najladniejszej ale nie boli) W planach mialem zrobic lepsza ale jakos nie wyszlo.

To jeszcze raz:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś z Was wykonał do tego Dac-a na 8741 analogówkę na lampach?

Jeśli tak to czy mógłby się podzielić informacją jaki zastosował układ, jakie lampy i jak się on sprawdza w praktyce.

Osobiście myślę o "Fikusie", ale nie wiem czy to optymalna propozycja? Jakie macie doświadczenia w użytkowaniu tego DAC-a

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do użytkowania, to doświadczenia mam pozytywne - używam głównie z moim Asusem O!Play do czytania plików FLAC - łyka jak na razie wszystko (do 96kHz - podłączony optykiem). Gra przyzwoicie.

 

Posiadam komplet płytek na zbyciu do tego DAC (jakby co pisać na priw).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was wykonał do tego Dac-a na 8741 analogówkę na lampach?

Jeśli tak to czy mógłby się podzielić informacją jaki zastosował układ, jakie lampy i jak się on sprawdza w praktyce.

Osobiście myślę o "Fikusie", ale nie wiem czy to optymalna propozycja? Jakie macie doświadczenia w użytkowaniu tego DAC-a

Pozdr.

Tak wykonywaliśmy kiedyś z kolegą analogówkę na lampach wg projektu Muzga jest w wątku o lampucerze. Desymetryzator na 6n1p i wtórnik katodowy na 6n6p o ile dobrze pamiętam. Proiekt Fikusa nie nadaje się do daców z wyjściem symetrycznym poczytaj o tym w wątku o lapucerze.

Napisz do kolegi ja_brzoza lampowa analogówka grała u niego z pół roku.

 

Chciałem odgrzebać stary temat. Ostatnio zabrałem się za lutowanie całego DAC - wiem, że trochę późno, ale wcześniej nie miałem zupełnie czasu na to. Wczoraj udało mi się skończyć lutować płytkę analogu. Przeczytawszy cały temat doszedłem do wniosku, że na razie wstawię na wejściu zasilania rezystorki 67R. Układ odpalił za pierwszym razem (nie wkładałem jeszcze opampów) - zasilanie +13,84, -13,71. Niestety musiałem szybko wyłączyć, ponieważ standardowo T5 i T6 grzały się dosyć mocno (90 stopni i rosło). Dzisiaj wymieniłem te rezystory na 100R. Przy odpaleniu zaświeciła mi się tylko jedna dioda i przekaźnik dosyć szybko załączył. Myślałem, że może coś nie styka przy transformatorze (akurat miałem pod ręką 2x24V co prawda 150VA), ale było ok. Stwierdziłem, że w takim razie wymienię rezystory na 75R (2x150R). Teraz już nic się nie świeci - napięcie na głównych kondensatorach w granicach 10V (wczoraj było 31,5V). Zastanawiam się co się mogło stać - dymu nie było, nic spalenizną nie śmierdzi, diody prostownicze działają poprawnie, transformator sprawdzałem na innym zasilaczu i jest ok. Co powinienem najpierw sprawdzić?

 

Ten zasilacz to felerstwo. Ja swój uruchomiłem, gra od pół roku, ale po długich przebojach spaliłem chyba z 10tranów. Dopóki nie zrysowałem schematu zasilacza to była zabawa w kotką i myszkę. Jak bym jeszcze raz składał ten analog to darował bym sobie uruchomienie tego g.... jeszcze raz. Weź sobie inny zasilacz jak to zrobił kolega andrejos1, na przykład Slas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wykonywaliśmy kiedyś z kolegą analogówkę na lampach wg projektu Muzga jest w wątku o lampucerze. Desymetryzator na 6n1p i wtórnik katodowy na 6n6p o ile dobrze pamiętam. Proiekt Fikusa nie nadaje się do daców z wyjściem symetrycznym poczytaj o tym w wątku o lapucerze.

Napisz do kolegi ja_brzoza lampowa analogówka grała u niego z pół roku.

 

 

 

Ten zasilacz to felerstwo. Ja swój uruchomiłem, gra od pół roku, ale po długich przebojach spaliłem chyba z 10tranów. Dopóki nie zrysowałem schematu zasilacza to była zabawa w kotką i myszkę. Jak bym jeszcze raz składał ten analog to darował bym sobie uruchomienie tego g.... jeszcze raz. Weź sobie inny zasilacz jak to zrobił kolega andrejos1, na przykład Slas.

 

Dobrze, ze przy okazji opylenia fajansu w innym temacie ten twórca zniknął z forum i nie uraczy nas swoimi wynalazkami okraszonymi złotoustym bajerem ...parę złotych z forum się przydało, ale się urwało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze przy okazji opylenia fajansu w innym temacie ten twórca zniknął z forum i nie uraczy nas swoimi wynalazkami okraszonymi złotoustym bajerem ...parę złotych z forum się przydało, ale się urwało.

a Ty miałeś u siebie tego DAC'a??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadną ze stron tego sporu ale nawet jeśli zapłaciliśmy frycowe... to DIY ...poszukiwania. Ja się cieszę, że mam materiał na eksperymenty(choć wciąż nie odpaliłem AD1865 :/) a płytkę można modyfikować jak ktoś kumaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@homodelfinus

Odpal AD, mi się zdecydowanie bardziej podoba niż WM. Miałem, jak kolega nick30 napisał, pierwszy DAC na WM8742 z analogiem na lampach, potem WM8741 z tego wątku a teraz AD i ten gra mi najprzyjemniej. Ale jak ze wszystkim, jeden lubi pomarańcze a drugi jak mu nogi śmierdzą. Z AD1865, u mnie w systemie, jest fajna barwa, dużo detali i z przestrzenią.

 

Pozdr

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jestem bardzo zadowolony z tego Daca+analog, odpalił "od pierwszego kopa" i gra do dziś :)

 

A sprawdzałeś czy pierwszy stopień zasilacza stabilizator równoległy działa poprawnie?

Przy pewnych podawanych przez ... wartościach rezystorów ten stabilizator on nawet nie zaczyna pracować.

Mniej problemów wtedy nikomu nic się nie pali.

A zasilacz zawsze będzie działał przecież po stabie równoległym jest zwykle LM317/337 i te staby zawsze działają,

tylko nie jest to już ani nawet podobne do zasilania MBLa.

 

Pozdrawiam.

 

Dodaje, że swoim wpisem nie chciałem nikogo urazić.

 

 

Naprawdę radzę dać tam inny dobry zasilacz.

 

wagnerosss

jak się uprzesz i będziesz chcieć uruchomić ten zasilacz to musisz pamiętać, że tego rodzaju zasilacze muszą być uruchamianie pod obciążeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wykonywaliśmy kiedyś z kolegą analogówkę na lampach wg projektu Muzga jest w wątku o lampucerze. Desymetryzator na 6n1p i wtórnik katodowy na 6n6p o ile dobrze pamiętam. Proiekt Fikusa nie nadaje się do daców z wyjściem symetrycznym poczytaj o tym w wątku o lapucerze.

Napisz do kolegi ja_brzoza lampowa analogówka grała u niego z pół roku.

 

Uruchomiłem daca z dedykowana analogówką i gra u mnie do tej pory. Było co prawda trochę problemów z zasilaniem analogówki, ale Robertus poprowadził mnie krok po kroku z dużą cierpliwoscią wobec mojej osoby i udało się.

 

Ostatnio dużo naczytałem się o buforach lampowych i chciałbym spróbować takiego rozwiązania w tym dacu i osobiście przekonać się o zaletach i wadach róznych technologii, Czy rzeczywiście lampa to nowa jakość w odbiorze muzyki, stąd też padło takie moje pytanie na forum.

Dobrze, ze przy okazji opylenia fajansu w innym temacie ten twórca zniknął z forum i nie uraczy nas swoimi wynalazkami okraszonymi złotoustym bajerem ...parę złotych z forum się przydało, ale się urwało.

Nie chciałbym aby wątek przekształcił się w kolejny sąd kapturowy, bo nikomu to już nie służy a życie leci dalej.(Ja osobiście mam bardzo dobre wspomnienia z kontaktu przez priv z autorem)

Wracajac do DAC-a

Z oczywistych względów padło na "Fikusa", ale właśnie zastanawiało mnie czy nie tracimy połowy sygnału w takim rozwiązaniu, gdy pobieramy sygnał tylko z RN LN .

Osobiste Wasze doświadczenia w buforach lampowych byłyby dla mnie bardzo cenne.

Czy warto w ogóle podejmować próbę budowy takiego bufora czy jest szansa że TEN DAC na WM8741 zagra lepiej niż z dedykowaną analogówką?.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Robi68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dzięki za podpowiedzi. Jeśli nie uda mi się odpalić tego zasilacza, to spróbuję wtedy opcji z salasem lub innym podobnym projektem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.