Jump to content
IGNORED

Do konstruktorów ampów

josef
 Share

Recommended Posts

Jaki jest średni koszt części potrzebnych do zbudowania wzmacniacza (zapewne integry) średniej klasy - konkretnie tranzystorowego, powiedzmy do 100W na kanał (dla 4Ohm). Bez obudowy, ewentualnie też bez radiatorów i pierdół jak potencjometry sterowane silnikiem - same półprzewodniki, kondziory i insze rezystory, trafo (zapewne toroid).

Jeśli ktoś już coś takiego zbudował to jak to ocenia - czy jakość / cena jest zadowalająca czy lepiej kupić jakiegoś starego technicsa i na to samo wyjdzie (chodzi tylko o brzmienie).

Nie obraź się, ale pytanie jest głupie.

Wzmacniacz 2 * 100 W możesz zrobić i za 150 zł (wykorzystując np. monolity TDA 7294) i za 5000 zł (skomplikowana topologia, drogie i niedostępne u nas części).

Aha, ten za 150 zł może grać naprawdę przyjemnie, aczkolwiek nie będzie to hi-end.

Jeszcze jedno pytanie - może ktoś odpowie: czy to jest noramlne że do zasilania stosuje się jeden transformator z jedną parą napięć (pojedyncze symetryczne). Bo jak na mój gust może to powodować przesłuchy pomiędzy kanałami czyli gorszą stereofonie.

Jak to jest w rozwiązaniach komercyjnych - czy tam też jest jeden wspólny zasilacz dla obu kanałów czy też dwa zupełnie oddzielne (lub z wspólnym trafem ale o czterech uzwojeniach) - nie mam możliwości sprawdzić więc pytam.

Trochę bawię się w budowanie wzmacniaczy i wniosek jest jeden. Jeśli nie masz doświadczenia i pieniędzy zrób końcówkę na TDA 7294, włóż w jakąś obudowę i masz "niezły" ( maniacy mnie skarcą ) sprzęt na początek. Brzmi nienajgorzej ( coś jak Technics ). Jeżeli czujesz się na siłach-wykombinuj instrukcję serwisową jakiegoś niezłego sprzętu i go skopiuj. Uwaga! Nie warto zabierać się za sprzęt tani!!! Nie opłaci się.

Scalaki sobie raczej odpuszcze - jak już robić coś to coś z czego można być dumnym.

Najgorsza sprawa jest z "osprzętem" - zdało by się mieć kilka urządzenek, bo tak to trochę w ciemno się robi a dokładne pomiary to tylko chyba na ucho.

Pytanie - ma może ktoś całą wersję PSpice'a 9.1 lub DZIAŁAJĄCEGO cracka do niego?

Guest Denon lover do Technics lovera

(Konto usunięte)

Pozostanmy zatem przy swoim. Nigdy nie twierdzilem ze Technics to "kupa" ale takimi tradycjami i innowacjami technicznymi jak Denon Technics sie poszczycic nie moze , przykro mi.

Upsss... ten enter :|

No coż - kwota powiedzmy do 500 ale z obudową. Źródło to pewnie CD i liniowe. Moc do 100W na 8 lub 4, stereo oczywiście, pasmo pewnie 2Hz do 100kHz - czuje że da się to osiągnąć. Są na szczęście na świecie inne fora jak www.diyaudio.com - dużo informacji :)

500 czego?Bardzo Cię przepaszam, bo jeśli PLN to będzie wielki problem.Czy orientujesz się w cenach komponentów do wzmacniaczy?Z obudową?Hm.Powiedzmy, że się da-końcówka na scalaku,trafo EI 1szt,płytkę robisz sam,części bez selekcji przeciętnej jakości, a w tzw zasilaczu jeden podw.elektrolit(np zPW8010).Upychamy to do jakiegoś pudełka.Może z tworzywa?Dobrego wzmacniacza nie robi się w 1 dzień.Teraz masz 500.Poszukaj dobrej aplikacji, kup dobre części.Za następne 500 dokupisz to co brakuje.Może trzeba przekroczyć limit na inwestycję.Chassis troszkę później, ale też kosztuje.

Guest josef do Tomek

(Konto usunięte)

No tak 500 zetów - a w cenach orientuje się troche.

1. żadnych scalaków - na tranzystorach - zakładając że układ będzie typu push-pull to będzie razem od 4 do 8 tranzystorów (2 kanały, 1 lub 2 pary na kanał - sztuka od 5 do 12 PLN za sztukę (MOSFETY są jednak drogie)

2. trafo - toroid 300W - między 70 - 90 PLN

3. kondensatory - tu faktycznie drogo - za 1 sztuke 10mF/63V ponad 20PLN (zależy też od firmy - zdały by się albo Philipsy SC albo Elny) - 4 minimum :(

4. reszta części (płytka, inne elementy, zaciski i gniazda) to powiedzmy 100 PLN

5. obudowa - tu trzeba poczarować :)

Jak widzisz nie jest tak źle jak się myśli....

Uff!Faktycznie.Nie chcę być źle zrozumiany,nie chcę też Ciebie zniechęcać do budowy wzmacniacza-to wspaniała zabawa i przygoda.Wierz mi.Ale to naprawde kosztuje wiele wysiłku i pieniędzy.Masz ambitny plan i jeśli czujesz, że podołasz to rób wzmacniacz wg własnych kryteriów.Kiedy robiłem pierwszy wzmacniacz(jakiego świat nie widział)miałem podobny problem-budżet przekroczyłem 3x z haczykiem.Czy się opłaciło?Nawet teraz z perspektywy czasu się zastanawiam.Jeśli czujesz "blusa" to idź naprzód!Będę ciekawy postępów z zakupów i w kostruowaniu(uruchamianiu) układu.Zacznij od dobrej, sprawdzonej aplikacji i dokonaj kalkulacji.