Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie opampy do Audiotraka Prodigy HD2 ?


Arthorn

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio kartę Audiotrak Prodigy HD2 i chciałbym wymienić w niej Opampy.

Standardowo zamontowane są 3x Fairchild NE5532. Poprawiona wersja tej karty (GOLD) ma 2x Burr Brown OPA2134 i 1x JRC5532.

 

Czy lepiej zastosować konfigurację opampów z wersji Gold, czy też wszystkie 3 wymienić na np. Burr Browny ?

Jaką konfigurację opampów moglibyście polecić mi do tej karty (będzie grała ze wzmacniaczem Marantz PM75) ?

Które z tych Opampów Burr Browna najlepiej pasowałyby dla tej karty (OPA627, 2107, 2604, czy 2134) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja znalazłem kiedyś na stronce audiotraka

"LT1358 x 2 + LT1364: The combination sounds awful, i.e., harsh and undetailed with boomy bass.

NE5532 x 3: Harsh though quite lively. Overall just bearable

OPA2132 x 3: Neutral, but dark and unengaging. Overall I would say fair.

AD8066 x 3: More distinct treble than e.g. LT1358 x 3 though still warm but lacks quite a lot in differentiation. Overall sounding fair and almost good.

LT1358 x 3: Slightly sealed or rolled-off in the treble but overall sounding good.

TLE2082 x 3: Open and engaging but not the most sublime detail. Overall sounding good though.

LT1358 x 2 + LT1057: Also sounding good, and maybe even slightly better than LT1358 x 3.

LM4562 x 3: Engaging and very distinct stereo image. Detailed and analytical though not the sublime detail of THS4032 x 3. Sounding good overall.

THS4032 x 3: Outstanding transparency, sublime and beautiful detail, relaxed and neutral but still very distinct and engaging. In short, natural and correct sounding. Overall excellent." link do strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Obecnie używam 3x LM4562 i jestem bardzo zadowolony, dobrą konfiguracją jest też 2x OPA2132 1x OPA2604(posiadałem wcześniej). W skrócie powiem tak - jak zależy ci na dużym basie i sporej ilości wysokich tonów to polecam 2x OPA2132 i 1x OPA2604. Najbardziej zbalansowane i neutralne są moim zdaniem 3x LM4562. Oczywiście wszystkie wersje op ampów są na DIP8, można bawić się z przejściówkami SO8 ale mi się nie chciało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam 2 x OPA 2604 & AD8599. Testowałem w tej karcie dużo kombinacji i taka była wyraźnie najlepsza.

 

janiq,

Czytałem już na jakimś forum, o zestawieniu 2 x OPA2604 & AD8599 i podobno brzmi to bardzo dobrze.

Tylko, że przy AD8599 trzeba się chyba pobawić w lutowanie bo chyba nie ma tam jakiejś podstawki. Z elektroniki jestem kompletnie zielony wiec nie będę raczej ryzykował z przerabianiem Opampów, nie chciałbym uszkodzić przypadkiem karty.

 

Antrofilus,

Jaka jest różnica między DIP8 i SO8 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dip8 - wersja przewlekana

so8 - smd, potrzebujesz stolika do nich

 

Wypróbuj jeszcze:

LME49860 - wg mnie gra bardzo ładnie, jest chyba nie doceniany

opa2604 - gra trochę jak odtwarzacz mp3

lm4562 - potwierdzam, również bardzo dobry opamp, brakuje trochę basu

ładnie gra też ad797 ale tu potrzebna przejściówka

ad8066 - może być ma mocny i pełny bas, traci trochę na detalach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w HD2 wszystkie wzmacniacze wymienione na OPA 2107 i było rewelacyjnie, zresztą wiele osób w owym czasie własnie taką konfiguracje preferowało. Plusem jest że możesz spróbować rożnych OPA a zostawić te które Tobie będą najbardziej odpowiadały. Życzę udanej zabawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie to dobre co jest dobre, tylko co się komu podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthron dokładnie tak jak powiedział kolega ace99. Tłumacząc to na prostszy język chodzi o to że DIP8 po prostu włożysz w miejsca starych op ampów, a w przypadku SO8 trzeba lutować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
lm4562 - potwierdzam, również bardzo dobry opamp, brakuje trochę basu

 

po włożeniu do HD2 na wyjściu basu jest aż za dużo, a dźwięk zamulony.

 

Ja miałem w HD2 wszystkie wzmacniacze wymienione na OPA 2107 i było rewelacyjnie, zresztą wiele osób w owym czasie własnie taką konfiguracje preferowało.

 

też testowałem 3 X OPA 2107 ale jak dla mnie było zdecydowanie za ciemno, za dużo basu i za bardzo zapiaszczona góra. Już lepiej u mnie zagrały 2 x LM6172 & OPA2107 ale to jeszcze nie było to...

 

Według moich doświadczeń kombinacja 2 x OPA2604 & AD8599 lub 2 x OPA2604 & AD8022 daje bardzo neutralny i szczegółowy z zarazem muzykalny sposób grania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeśli lm4562 jest zamulony to raczej odpada jesli karta ma grac pod Marantzem PM75.

 

W takim razie spróbuję 2x OPA2604 + AD8599 i najwyżej oddam to do elektronika, bo lutowanie samemu tego AD8599 trochę mnie odstrasza :)

 

Aha jeszcze jedno: są 2 wersje OPA2604 (AP i AU). Czym się różnią, które powinienem kupić do tej karty ?

 

OPA2604AP nie ma SMD, a OPA2604AU ma.

Co to jest SMD i z nich który będzie lepszy dla tej karty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po włożeniu do HD2 na wyjściu basu jest aż za dużo, a dźwięk zamulony.

 

Moim zdaniem lm4562 nie jest zamulony, stosowałem 3x lm4562. Dźwięk po prostu nabiera ogłady;], a basu w porównaniu z OPA2132 jest dużo mniej, żadne tony nie są wyjaskrawione jak to często ma miejsce z op ampami BB. Najlepiej jest eksperymentować i nie sugerować się czyimiś opiniami bo każdy ma swój gust. Kupno tych op ampów to nie jest jakiś tam strasznie wielki wydatek i proponuję pokombinować i znaleźć najbardziej odpowiadające brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, na razie kupiłem 2x OPA2604AP, (AD8599 nie ma aktualnie na allegro), jak to nie zagra ładnie z tym Marantzem to ewentualnie będę kombinował dalej.

 

Co do różnicy między OPA2604AP i OPA2604AU różnica jest chyba tylko taka, że ten drugi nie jest przystosowany do DIP8, bo ma trochę inne piny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze jedno. Jak już mówiłem kartę planuję podłączyć pod wzmacniacz. Ale ze w względu na dość dużą odległość od komputera, potrzebuję analogowy IC długości minimum 4 metry. Mogli byście polecić mi jakiś w miarę dobry kabel tej długości w cenie około 80zł ? Na allegro znalazłem tylko kilka:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2. Czy, mogę podłączyć kartę pod wejście CD, czy musi być AUX ? Wejście CD jest pozłacane, więc jeśli karta grała by lepiej niż mój odtwarzacz (Pioneer PD-S802) mógłbym ją odpiąć od wejście CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Czy, mogę podłączyć kartę pod wejście CD, czy musi być AUX ? Wejście CD jest pozłacane, więc jeśli karta grała by lepiej niż mój odtwarzacz (Pioneer PD-S802) mógłbym ją odpiąć od wejście CD.

 

Możesz podłączyć pod każde wejście liniowe (CD, Tuner, AUX, ...). Jedynie nie pod wejście mikrofonowe i gramofonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poradzę jakichś tanich kabli, bo według mnie nie są zbyt dobre, ale w mojej HD2,

w wyniku chyba kilkunastu kombinacji Op-ków, pozostawiłem 3xOPA627AU (są to wersje

SMD wlutowane w podstawki), jeśli chodzi o dźwięk to jestem naprawdę pozytywnie

zaskoczony....Inna sprawa, że system WIN7 wydaje z siebie o wiele lepszy dźwięk od

poprzedników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

No więc tak .. po ponad roku używania konfiguracji 2x Opa2604 + AD8022 na karcie Audiotrak Prodigy HD2 muszę przyznać, ze byłem z niej bardzo zadowolony, zdecydowanie ożywiła mojego mulastego Marantza PM75, dźwięk był zrównoważony w całym paśmie i w miarę detaliczny.

 

Niestety po zmianie zestawu (Marantz PM 7001KI + KEF Q5) brzmienie zestawu bardzo mocno się zmieniło i ma raczej mało wspólnego z brzmieniem starej PM75'ki. W nowym zestawie dźwięk wydaje mi się jakby odchudzony, trochę zbyt ostry i natarczywy, bas oraz niższa średnica są jakby wycofane. Dlatego pomyślałem, że może dałoby rade ocieplić go trochę poprzez wymianę OPAmpów w karcie. Sam wzmacniacz testowałem w innym zestawieniu z odtwarzaczami CD Pioneera i nie miałem mu nic poważniejszego do zarzucenia, bas-ok, scena szeroka, detaliczność przejrzystość - po prostu super, brzmienie znacznie bardziej podchodziło mi od tego z PM75. Dało się jednak zauważyć, że PM7001 KI gra zdecydowanie jaśniej to chyba przez to kiepsko zgrywa się moja obecną konfiguracja OPKów w karcie dźwiękowej.

 

Jakie są wasze propozycje konfiguracji OPAmpów które mogłyby by ocieplić trochę źródło tak oby dobrze zgrywało sie z reszta systemu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam jaki układ zamówić najlepiej od tego goscia tzn sadze ze za 4szt płace 18zł;]

Jutro powinny mi przyjsć 2xOPA2604 i brakuje mi jeszcze podmienić tego 3ciego.

Podajcie jakie 4 najlepsze są do podmieniania. Przejsciówki do lutowania dokupie z czasem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powie ktoś mi za co oodpowiadaja poszczególne miejsca gdzie sa montowane opampy?

tzn jeden osobno dwa obok siebie?

 

Nie rozumiesz, jak działa urządzenie, a chcesz POPRAWIAĆ jego konstrukcję?

Może lepiej nie, bo zepsuć łatwo, a naprawić potem trudno?

Aż tak beznadziejnie gra?

Wrzucanie "audiofilskich" wzmacniaczy operacyjnych do nieprzystosowanego do nich układu (odpowiednio zaprojektowane PCB, zwłaszcza zasilanie), skończy się najprawdopodobniej oscylacjami poza pasmem audio (z polskiego na audiofilski "pojawiło się więcej detali i "planktonu").

 

Uwierz proszę, że jeśli producent nie wstawił jakiegoś opampa, to może zmierzył i stwierdził, że nie daje to polepszenia dźwięku (takie kostki jak OPA627 sprawdzają się może w układach pomiarowych, ale w karcie dźwiękowej? Po co?).

 

"jeśli kostka za 2.5PLN gra dobrze, to taka za 50PLN MUSI być lepsza!" niestety nie działa w prawdziwym świecie. Problem w tym, że mózg daje się oszukać, uszy kłamią, a weryfikacja wymaga systemów pomiarowych za sporą kasę.

 

 

Ludzie z potężną wiedzą i analizatorami audio za kilkanaście tysięcy USD pomierzyli różne kostki i zobacz co wyszło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Facet oferuje 500USD każdemu, kto odróżni DOWOLNY opamp w ślepym odsłuchu (ABX) od kostki za 1.5PLN i wrzuci taki test na YT.

 

Pewnie dostanę za powyższe linki bana. ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Witam. Właśnie nabyłem hd2 i na seryjnych opampach gra fajnie trochę zimno, ma za dużo góry przez co staje się trochę męcząca w odsłuchu - chciałbym uzyskać bardziej neutralny dźwięk. Przymierzam się do 2x OPA2604 + AD8599. Czy ktoś przedstawi inne propozycje? Zależy mi na dużej szczegółowości i naturalności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Właśnie nabyłem hd2 i na seryjnych opampach gra fajnie trochę zimno, ma za dużo góry przez co staje się trochę męcząca w odsłuchu - chciałbym uzyskać bardziej neutralny dźwięk. Przymierzam się do 2x OPA2604 + AD8599. Czy ktoś przedstawi inne propozycje? Zależy mi na dużej szczegółowości i naturalności.

1x OPA2604 2x AD8022, genialna konfiguracja, miałem HD 6lat i w pierwszym roku bawiłem się zmianami OPampów i takowa została u mnie, neutralna, detaliczna bez wyostrzonej góry. Zasilałem nim bezpośrednio końcówkę mocy, zmiany opampów były dobrze słyszalne, zasilacz w kompie BeQuiet DP P9 ze względu na niskie szumy/tętnienia lini zasilających.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siemasz mała, wpadniemy do mnie posłuchać radia? mam nowy audiofilski kabel antenowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.