Skocz do zawartości
IGNORED

Podlaczanie ekranu


adher

Rekomendowane odpowiedzi

>>Qubric

Ja mam włąśnie tak pociągniete uziemienie. A wykonał mi to elektryk z administracji (czyli za wiedzą i zgodnie z....). Pociagnął kabel z bednarki i podpiął do 3-go bolca w gniazdku, z którego zasilam audio. W ten sposób mam 'indywidualne' i czyste (chyba) uziemienie.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1 > to nie jest instalacja wykonana zgodnie z.....

Albo zerowanie , albo uziemienie, i to we wszystkich gniazdach - wiem wiem... kosztowało cie to pewnie pól lytra ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik różnicowo-prądowy zadziała jeśli poziomy napięcia na masach połączonych ze sobą urządzeń różnią się i wymuszony przez to przepływ prądu ma wartość większą niż próg zadziałania owego bezpiecznika. W przypadku połączenia z sobą kilku urządzeń (system stereo lub komputerowy) zasilanych, nawet w tym samym pomieszczeniu, z różnych gniazdek może wywalać wzmiankowany bezpiecznik. Spowodowane jest to tym, jak wspominałem wyżej, że potencjał bolca zerującego mierzony względem uziomu jest różny od zera i zmienia się w czasie oraz zależy do jakiej fazy jest podłączone dane gniazdko.

 

Stąd wniosek zasilać system z jednej fazy, a żeby mieć 100% pewność najlepiej z jednej listwy czy kondycjonera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Nowy2

Nie jestem żadnym ekspertem w instalacjach zasilajacych, ale pamietam moja dyskusję z tym elektrykiem właśnie na temat różnicówki. On twierzdził, że podłaczy ją na przewodach neutral i hot wejściowych do chałupy. Czyli prąd wejsciowy musiałby sie równac wyjsciowemu, aby nie rozłączało. W ten sposób jakakolwiek upływnosć poprzez dodatkowy przewód uziemiający też powodowałby wywalenie bezpieczników.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fadeover - jak wygląda ta norma dla ziemi? (i co to jest bednarka???).

 

Nie rozumiem róznicy między ochroną przez kołek połaczony z zerem w gniazdku a taki sam kołek połączony z ziemią (czy z rurą, scianą itp. do ziemi). W czym kryje sie niebezpieczeństwo? Przy przebiciu ładunek ma popłynąć "najkrótszą" drogą czyli do zera albo uziemienia (bezpieczniki wtedy zadziałaja - sprawdzałem:) I to zakładając że obudowa urządzenia nie jest izolowana. Czy chodzi o jakieś inne zagrożenie (i co to są za specjalne bezpieczniki - czy zakłada się je w miejsce automatów)?

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... Czyli prąd wejsciowy musiałby sie równac wyjsciowemu, aby nie rozłączało. W ten sposób jakakolwiek upływnosć poprzez dodatkowy przewód uziemiający też powodowałby wywalenie bezpieczników"

 

 

To jest właśnie idea bezpieczników różnicowo prądowych, jesli ta różnica w przypadku kolegi wynosi 30mA bezpiecznik się rozłącza.

 

Działa to tylko wtedy, kiedy np dotkniesz fazy i kaloryfera.

 

Kiedy dotykasz fazy i zera taki bezpiecznik nic nie da.

 

 

Nie ma mowy o upływności do zera. Gdyby taka upływność była stosowanie tych bezpieczników było by bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Qubric

Twoje zpostrzeżenia są słuszne, ale trzeba sobie zdać sprawę z pewnego bardzo zgrubnego założenia, jakiego dokonałeś. A mianowicie, że prąd zwarcia czy tez przebicia jest wiekszy od wartosci zadziałania bezpieczników. Te w domowej instalacji są 10A. Ale częto moze byc to prad znacznie mniejszy, a mimo to niebezpieczny dla życia. Bez róznicówki, nastawionej na te 30mA, jako dopuszczalnej wartości dla zdrowia, nie ma więc zadnej ochrony w takich przypadkach. A to może być wtedy np, gdy mamy przebicie na obudowe pralki lub np. naszego wzmaka i stojąc na wilgotnej podłodze dotkniemy tej obudowy. Oczywiście, cały czas przez naszą obudowę i uziemienie (dołączone do tej obudowy) płynie sobię jakiś prądzik, no np. ok.1A i jesli nie ma różnicówki to nic się nie dzieje.

Ale jesli jest różnicówka to takie przebicia są przez nią widziane i spowoduje to od razu zadziałanie bezpiecznków, więc do porazenia nie dojdzie.

>>Igod

I tu właśnie chcę powtórzyć, że pisałem o upływnościach do uziemienia a nie do zera. Wię nie rozumiem, co chciałeś zakomunikować w ostatniej części swojego wpisu. Może wyjaśnisz? Nawet jeśli uziemienie jest poprowadzone z przewodu zerowego ale przed bezpiecznikiem różnicowym, to też będzie wszystko OK, nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1 - no to teraz rozumiem.

 

Z tego wynika że tak naprawdę nie mam w domu zabezpieczenia. Niezaleznie od tego jak mam to uziemienie prowadzone (albo jak go nie mam). To moje bezpieczniki sa zwyczajne. Wylączają sie jeżeli suma obciązeń przekracza ok. 2,5KW (na obwodzie oświetlenia, na zasilaniu jeszcze nie sprawdzałem), albo kiedy robie takie zwarcie że tworzy sie łuk elektryczny. Czyli i tak mnie przed niczym nie chronią?:(

 

Takie bezpieczniki róznicowe można kupić i wkręcić w miejsce automatycznych? Czy może muszą być montowane na każdej linii przez którą może płynąć prąd - i są jakies nietypowe? (a więc osobny na zero, fazę i - no właśnie na uziemienie? - jak rozumiem już nie)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyłącznik różnicowo-prądowy nie zastępuje zabezpieczenia nadprądowego tylko je uzupełnia. Przez różnicówke przechodzą wszystkie fazy (jedna lub trzy) i przewód zerowy, czyli wszystkie przewody przez które normalnie płynie prąd. Przewód ochronny musi omijać to zabezpieczenie bez wzgłędu czy jest uziemiony czy zerowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bednarka to gruba taśma ze stali ocynkowanej używana do robienia uziomów. Jak chcesz coś takiego zobaczyć to obejrzyj piorunochron w miejscu w którym wchodzi do ziemi (wyżej przechodzi w linkę).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - Foksik (bednarki się domyslałem - ale nazwa wydawała mi się dziwna).

 

Czyli te bezpieczniki różnicowo-prędowe moge załozyć za bezpiecznikami nadprądowymi? I wtedy jesli któres urządzenie mam uziemione do rury wodociagowej np. to ono oczywiście omija bezpieczniki (zaznaczam że chodziłoby o uziemienie jednego urządzenia w ten sposób - ew. zrobienia wyjścia z listwy zasilającej i poprowadzenie przewodu ground zamiast do kołka w gnieździe to np do rury wodociągowej). To wtedy te bezpieczniki różnicowo- prądowe też by działały.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie wygląda to tak WLZ-zabezpieczenie przedlicznikowe(np.25A)-licznik-różnicówka(np.40A/30mA)-bezpieczniki(np.10A)-gniazda. Przewód ochronny może być podłączony gdziekolwiek, byle uziemienie/zerowanie było dobre i nie łączył się z przewodem neutralnym(zerowym) miedzy gniazdem a różnicówką. Jeden bezpiecznik różnicowo prądowy może zabezpieczać kilka obwodów posiadających osobne bezpieczniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> Foksik _igod_

``...i podłączanie PE (trzeci przewód w żółto-zielonej izolacji) do czegokolwiek poza bolcami w gniazdkach JEST NIEDOPUSZCZALNE. ``

``Podłączanie czegokolwiek do rur kanalizacyjnych czy gazowych jest ZABRONIONE. Nigdy nie rób czegoś takiego.``

 

 

Kazdy budynek powinien miec wykonane glowne polaczenie wyrownawcze, laczace ze soba wszystkie metalowe instalacje wprowadzone do budynku ( gazu, centralnego ogrzewania, wody) , przewod ochronny instalacji elektrycznej(wlasnie ten zolto-zielony), oraz metalowe konstrukcje i zbrojenia budynku.

 

Zreszta juz kiedys o tym pisalem-``Zwrowanie jest skuteczne i mozna je wykonywac gdzie mamy instalacje 2 zylowa. W zasanie zerowanie tym samym co uziemienie ale ma 3 powazne wady:

1. Jezeli ktos zacznie kombinowac z przewodami w skrzynce z bezpiecznikami czy gdzies na linii i przez pomylke pomyli faze z zerem wtedy mamy na obudowie uzadzenia 230V!!!

2. Przerwanie przewodu zerowego pozbawa nas ochrony przeciwporazeniowej!!!

 

3. Brak mozliwosci zastosowania wylacznika roznicowopradowego.

Wlasnie przez to zaprzestano zerowania. Reszta to juz same zalety.

 

 

A jak wyglada uziemienie?

Jest to przewod zerowy rozdzielony na dwa przewody w skrzynce bezpiecznikowej i dodatkowo polaczony z metalowym przedmiotem zakopanym w ziemi. Wymagana rezystancja uziemienia powinna byc mniejsza niz 1666om. Wszystkie metalowe instalacje wprowadzone do budynku ( gazu, wody, centralnego ogrzewania) powinny byc polaczone z uziemieniem.``

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.