Jump to content
P.L.

Rock progresywny i pochodne - dobre płyty.

Recommended Posts

27 minut temu, Adi777 napisał:

Świetne płyty, być może moje ulubione ze sceny Quebec, chociaż, Harmonium - Si on avait besoin d'une cinquième saison (1975)  jest przecudowne, trudny wybór

Z takich klimatów kanadyjskich jest jeszcze wcale nie gorszy Maneige.

4 minuty temu, soundchaser napisał:

Z takich klimatów kanadyjskich jest jeszcze wcale nie gorszy Maneige.

Dawno nie słuchałem, ale jeśli mam być szczery, to Les Porches słuchałem chyba tylko raz, i nie zachwyciłem się. Natomiast, bardzo polubiłem debiut, później poznałem drugą płytę, także bardzo mi się spodobała. Przypomnę sobie za chwilę Les Porches, może bardziej mi się spodoba, w końcu, jeśli się nie mylę, jest najwyżej oceniana z płyt zespołu.

Wracając jeszcze do Kanady, polecę też płytę zespołu Aquarelle, pod tytułem Sous un arbre z 1978 roku. Jazz - prog - rock na dobrym poziomie, przyjemne granie. Żeński, bardzo ładny wokal, skrzypce, saksofon, flet, warto posłuchać.

Godzinę temu, Adi777 napisał:

Natomiast, bardzo polubiłem debiut

Mnie też debiut podoba się bardziej, ale nie mogłem znaleźć na YT. 😉

48 minut temu, Adi777 napisał:

Wracając jeszcze do Kanady, polecę też płytę zespołu Aquarelle, pod tytułem Sous un arbre z 1978 roku. Jazz - prog - rock na dobrym poziomie, przyjemne granie. Żeński, bardzo ładny wokal, skrzypce, saksofon, flet, warto posłuchać

Tak, sporo tego jest. Przypomniał mi się jeszcze taki jednopłytowiec Et Cetera.

1 godzinę temu, soundchaser napisał:

Przypomniał mi się jeszcze taki jednopłytowiec Et Cetera.

O, właśnie miałem o tej płycie napisać. Bardzo dobry album, inspirowany Gentle Giant, ale nie jest to kopia tego genialnego zespołu. Sporo dodali od siebie. Jest żeński wokal, jest ciekawy instrument, jakim są Fale Martenota. Warto przesłuchać.

• Like 1

15 godzin temu, soundchaser napisał:

Mnie też debiut podoba się bardziej, ale nie mogłem znaleźć na YT. 😉

Jak coś, to tutaj masz - 

On 3/30/2019 at 5:04 PM, soundchaser said:

Tak, sporo tego jest. Przypomniał mi się jeszcze taki jednopłytowiec Et Cetera.

Tu jest dobre źródło informacji:

http://www.progquebec.com/artistlist.html

Prócz wcześniej wymienionych, od siebie polecam Conventum - obie płyty. I oczywiście Miriodor, przy czym to już późniejsze lata i stylistyka bardziej avant/rio. Ale poszperać warto szerzej.

Jeszcze troszkę Kanady pachnącej żywicą ;)

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Posted (edited)

No to i ja coś jeszcze dorzucę. Connivence – Connivence - 1977. Ładny, folkujący prog - rock.

Oraz jedna z najczęściej słuchanych przeze mnie płyt z Kanady, czyli Charles Kaczynski - Lumière de la nuit - 1979. Polecam.

Opus-5 - Contre-courant - 1976.

L'engoulevent - I'île Où Vivent Les Loups - 1977.

Contraction - 1972.

Druga płyta zespołu, zatytułowana La bourse ou la vie z 1974 roku.

Edited by Adi777
  • Like 1
  • Thanks 1

Warhorse "Red Sea"

Grupa z Wielkiej Brytanii założona w 1970 roku. Szybko się rozpadli bo po czterech latach działalności.

Płyta "Red Sea" to drugi ich album wydany w 1972 roku.

Obowiązkowa pozycja dla miłośników rocka.

aaa68a83186a10a8ac36c4d6b9569ced.jpg

Pierwszy album pod tytułem "Warhorse" z 1970 dostępny jest na Tidal w wersji remasterowanej i oczywiście należy się nim również zainteresować.

Przypominam sobie od kilku dni świetny Gong - zespół sceny Canterbury, dość kontrowersyjny, momentami trudny w odbiorze, grający muzykę często improwizowaną, groteskową wzorowaną na Zappie, odjazdową. To specyficzna grupa...muzycy często zmieniali się, byli różnych narodowości, żyli i tworzyli w komunie.
Chciałem tutaj polecić moim zdaniem znakomity tryptyk z lat 1975-78: Shamal, Gazeuse! i Expresso II.
Muzyka bardziej jazz-rok fussion niż progressive. Kawał kapitalnej muzyki.

• Like 1

21 godzin temu, soundchaser napisał:

zespół sceny Canterbury

Bardzo ciekawa scena muzyczna. Ja bardzo lubię debiut Matching Mole, także włoskie Picchio Dal Pozzo z 1976 roku, dwójki nie znam, muszę to nadrobić. 

• Like 1

Na ostatnim klipie oczywiście okładka Downwind z 1979.

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Downwind to również bardzo fajna płyta. Już bardziej progresywna i momentami wręcz liryczna.
Skład może robić wrażenie dzięki obecności kilku znamienitych gości: Mike Oldfield, Steve Winwood i Mick Taylor i chociaż ich udział na płycie jest epizodyczny, to dokładnie słychać kiedy się pojawiają.
Najdłuższe tytułowe nagranie z tej płyty to jakby żywcem wzięte z jakiejś płyty Oldfielda. 😉

• Thanks 1

Downwind to również bardzo fajna płyta. Już bardziej progresywna i momentami wręcz liryczna.
Skład może robić wrażenie dzięki obecności kilku znamienitych gości: Mike Oldfield, Steve Winwood i Mick Taylor i chociaż ich udział na płycie jest epizodyczny, to dokładnie słychać kiedy się pojawiają.
Najdłuższe tytułowe nagranie z tej płyty to jakby żywcem wzięte z jakiejś płyty Oldfielda.

O!! Fajnie, że przypomniałeś.

Najdłuższe tytułowe nagranie z tej płyty to jakby żywcem wzięte z jakiejś płyty Oldfielda.

O!! Fajnie, że przypomniałeś.

Przypominam sobie Grobschnitt - debiut album z 1972 - świetna płyta. Niemiecki progress i krautrock z lat 70-tych jest pełen perełek.

• Like 1

Prog nadal w cenie 🙂 $4000 za winyl to już sporo kasy... aż sobie słucham i przy okazji odkryłem, że płyta ujrzała światło dzienne dokładnie wtedy kiedy ja 😉

Cytat

Cherry Five album was pressed in 1975, as demonstrated by the date on the label, but released in January 1976

https://blog.discogs.com/en/top-30-most-expensive-items-sold-in-discogs-marketplace-for-march-2019/

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Nowość od Motorpsycho ‎– The Crucible 

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

LEBOWSKI:

"Cinematic" - 2010

"Lebowski plays Lebowski"  - 2017

"Galactica" - 2019

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Kolejna perełka progresywnego grania z naszego podwórka..

https://open.spotify.com/album/6rm5E4mDjNCN406tBcc93D?si=OoRm23wdQRaxLqtLd3iSmw

𝖲𝗈𝖾𝗄𝗋𝗂𝗌, 𝖧𝖾𝗀𝖾𝗅 𝖧𝟤𝟢𝟢 𝖠𝗇𝗇𝗂𝗏𝖾𝗋𝗌𝖺𝗋𝗒 𝖤𝖽𝗂𝗍𝗂𝗈𝗇, 𝖷𝖺𝗏𝗂𝖺𝗇 𝖦𝗂𝗎𝗅𝗂𝖾𝗍𝗍𝖺