Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie do vinylowcow


meloman_laik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do znawcow vinylowego dzwieku. Tu jest probka utworu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Czy moze mi ktos powiedziec dlaczego to "ssss" w wokalu jest takie nieczyste i sa takie znieksztalcenia? Mam wkladke typu MC (nizsza polka ok. 100 euro) Ortofon X1-MCP ze szlifem eliptycznym. Moze to plyta jest tak wytloczona? Choc nie sadze. W czym moze tkwic problem ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloman - gratuluje poczucia humoru. 1 kwietnia był 6 dni temu :)))

Myslę, że jak skompresujesz jeszcze mocniej to mp3 to sybilanty powinny się poprawić ;)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym kolego, ze chcialem "namacalnie uwidocznic problem" i ta kompresja ma niewielki wplyw na istote mojego pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Ci chodziło. Ale gdybym miał na podstwie tego fragmentu powiedzieć co jest przyczyną - a sam mówisz że to nie płyta - to bym stwierdził że strasznie g... wkładki gramofonowe teraz sprzedają po 100EUR. Szczerze mówiąc MF104 gra znacznie lepiej;) jeżeli wszystkie drogie tak mają to nie warto jej wymieniać nawet na Ortofona OM5 czy Audiotechnice.

 

Zakładam że regulacje masz poprawne. Ustawiony nacisk igły do zalecanego dla wkładki i wyważenie ramienia w poziomie oraz antyskating i wszystkie kąty - zobacz tutaj o co chodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprawdź wszystkie ustawienia - jak coś nie tak, to popraw i wtedy posłuchaj czy nadal syczy (jeśli to wina złych ustawień to ja nie potrafie powiedzieć jakich, bo nigdy nie rozregulowywałem ustawienia żeby usłyszeć jakie daje wady - i pewnie nikt tego nie robił ;)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric -> nie opowiadaj dyrdymałów o Mf-104, to jest rylec do płyt nie wkładka. Fakt ze tanie wkładki Ortofona bardzo rozjaśniają brzmienie i przesówaja akcent na górę pasma. Ja uzywam 540 i ta wkładka nareszczie gra dobrze. Sądze że już od 510 powinno być dobrze, tych tańszych z serii OM nie polecam, szczególnie do starych płyt z naszego byłego bloku wschodniego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piterski - a co polecasz? igły bambusowe do patefonów????

 

Wkładki MF to licencyjna wersja Shure sprzed jakichś 20lat. Zreszta w Fonikach były tez montowane seryjnie wkładki Shure. Co prawda jak widze je na Allegro po 60-70zł. to śmiech zbiera, bo OM5 kosztował niewiele więcej. Audiotechnica jest po jakies 120zł.

 

Ale wracając do tematu to ta wkładka melomana za 100EUR gra naprawdę fatalnie. nawet MF-y nie mają takich zniekształconych sybilantów! (o ile to wina wkładki - moze tylko złe regulacje).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że winę ponosi przedwzmacniacz, podobne objawy daje też przesterowanie wejścia. Jeśli mnie pamięć nie myli to wkładka, której używasz jest wysokopoziomowym MC, należy ją podpiąć pod wejście MM. Pozdrawiam .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloman_laik

 

CZy to jest nowa płyta , czy taka która przeżyła już kilka "sesji" na MF?. Ja mam podobne obiawy na starych płytach , granych kiedyś na MF 104. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkladka jest rzeczywiscie wysokopradowa MC. Wszystko jest podlaczone prawidlowo. Mam gramofon technics sl-10 z ramieniem tangencjalnym (odwazniejsi nazywali go na wyrost hi-end-owym). Wszystko gralo pieknie dopoki byla oryginalna wkladka Technics 310 MC (do 50 kHz przenosila). Problem jest taki, ze tam mozna zamontowac tylko wkladke z montazem typu P (T4P). Oryginalnej wkladki dokupic nie sposob, wiec kupilem MC Ortofona X1-MCP i wielkie rozczarowanie... Sprobuje ja odpowiednio "dociazyc" i zobaczymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - te zniekształcenia nie maja nic wspólnego z zakresem przenoszenia wkładki.

Po drugie - żadna wkładka nie przenosi do 50kHz - to sa bajki. Powyżej ok. 10khz ma już spadek dynamiki a przy ok.15kHz nawet dobre wkładki mają taki spadek że cały sygnał ginie w szumie. Równiez na płycie LP nie ma zapisanych wysokich częstotliwości - a to co jest niszczy się juz po pierwszym odtworzeniu.

Zresztą o tym wszystkim czytałem też na tym forum - jak ktos ma wątpliwości o co chodzi, może sobie poszukać odpowiednich watków na ten temat.

I wreszcie - także ramię tangencjalne nie jest rewelacyjnym wynalazkiem (też o tym było). Ponieważ nie ma siły dośrodkowej która ułatwia prowadzenie igły.

Wniosek z tego taki - wystarczy że masz wkładke o innej masie i cały misterny układ diabli biorą. Sprawdź jakie parametry mają obie wkładki i zrób odpowiednie regulacje ramienia tak jak zaleca producent gramofonu i producent wkładki.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric zapewne masz racje. Wina tkwi w dokladnosci przywierania ostrza igly do rowka. Wkladki roznia sie dlugoscia i masa.

Kto uslyszy 20 kHz temu stawiam piwo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja córka słyszy. Piwa nie pije ale mogę ją w tym zastąpić.

 

Zeskanowałem kontrolkę mojej wkładki. Żaden cud.

Może nie znam się na wykresach ale nie widzę radykalnego spadku na 15 khz.

[obrazekLUKASZ-110394_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloman - uważaj bo zbankrutujesz:))) W sygnale muzycznym to pewnie nie, ale w odpowiednich warunkach izolowanych może się okazać że wielu ludzi słyszy do 20Khz ;)

 

Dynamika gramofonu to chyba 60 czy 64db. W każdym razie jakoś przy wartosci -66db jest już szym w najlepszych wkładkach. A taki spadek uzyskuje sygnał przy ok. 10-12khz. praktycznie nie jest mozliwe żeby wkładka przeniosła wyższe sygnały z jednakowym poziomem (może gdyby nie miała wymiarów fizycznych?). Pasma do 50Khz oznaczają tylko, że do takich częstotliwosci wkładka jeszcze cokolwiek przetwarza - co nie znaczy że jest to coś słyszalnego, a zwłaszcza że to jest sygnał muzyczny :) I praktycznie wszystkie wkładki przenoszą daleko poza 20Khz (nawet te najtańsze).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anlu - poszukaj sobie odpowiedniego wątku, bo mi się nie chce szukac a tym bardziej wklejać cudzych wykresów. Ale jest jescze cios takiego jak przedwzmacniacz korekcyjny - chyba to o to chodzi.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem ta charakterystyka tego Denona jest kiepska ;) Szkoda, że nie mam juz kontrolki od MF-105 - miał równo do 20Khz i jakies -3db powyżej 22 :))) I jak myslicie - co gra lepiej??? (to jest pytanie retoryczne - jakby ktos nie załapał)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już wiem co było o tym paśmie przenoszenia :)

 

anlu - zerknij w wątek 7372 do wpisu i obrazka który zrobił "yayacek". Nie zupełnie jednak chodzi o wkładke - tak jak pisałem - ale sens jest taki sam. Tam jest wyjaśnione dlaczego pasmo gramofomu jest wąskie i czemu nie może byc wyższe.

 

Tak czy siak nie ma zanczenia czy producent podaje dla wkładki pasmo 20Khz czy 50Khz. Zreszta jak podaje 20Khz to znaczy że po prostu nie mierzył wyższego ;) A i tak nie słychać niczego powyżej 15Khz. (w praktyce powyżej 10-12khz nie ma już nic na płycie LP)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.