Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  376 członków

Atoll Klub
IGNORED

Klub ATOLL


Patryk-1980
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowym użytkownikiem Atoll-a in100 (bez SE).

Po podłączeniu do zestawu kolumn Tannoy xt8f, pełne zaskoczenie. Dzwięk dynamiczny, bass taki jak lubię itd. Grając ileś godzin ( wygrzewając ), zaczeło się. Wzmacniacz po cichym graniu potencjometr na 3, podkręcając na 5 tak ok. 15minut, dzwięk się ściszył ewidentnie. Ku moje,mu zdziwieniu dotykając wzmacniacz, parzył ( sprawdzałem temperaturę ok 70 stopni). Zmniejszyłem na 3, pograł tak ok. 10 minut zaczął normalnie grać. Pytanie do szanownych forumowiczów, czy to normalne, czy tewzmacniacze tak mają. Kupiłem wzmacniacz z drugiej reki, jak twierdzi poprzedni użytkownik nic się nie działo. Nie wiem czy uszkodzony, co robić. Podpowiedział mi ktoś, że może źle ustawiony prą spoczynkowy. Proszę o pomoc.

 

Miałem IN100SE dokładnie z tymi Tannoyami. Wzmacniacz nie dawał rady. Grzał się niemiłosiernie, przy głośniejszym graniu - gałka odkrecona na 10 czasami włączało sie zabezpieczenie I ściszał automatycznie do 0.

Edytowane przez Tomek1777

 M1  >Weavelight  >Vanguard /  Xti 2000 > Audiosynergia Pira > Amazonia Miusik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<p><p>No wlasnie nie wiadomo, bo po tym co rozmawialem z Tomkiem to jego in100se byl wyjatkowo slabowitym przypadkiem i na koncu sie spalil a przeciez i u mnie setka grala z baaardzo roznymi kolumnami i Sillver gral setka z tymI Tanojkami i nic sie nie dzialo. Owszem, setka grzeje sie przy konkretnym obciazeniu jak wiekszosc piecy zrobionych w tej technologii ale u mnie tez nigdy nie wlaczalo sie zabezpieczenie - ze takie jest dowiedzialem sie w rozmowie telefonicznej z Tomkiem i sam mu mowilem, ze musial mu miec jakis trafiony egz. po tym jak mi opisywal jego zachowanie no i faktycznie na koncu sie upiekl...Sorry za bledy, ze spaceru na burakofonie pisane. Trzeba pamietac, zeby nie stawiac in100se w zabudowach mebli czy stawiac na niego inne klamoty, tu upatruje przyczyn tych ufajczen in 100se.

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak miałem Dynaudio 2/8 to z kumplem nie raz puszczaliśmy głośno jakiś koncert. Wzmacniacz był dość gorący, ale nigdy nie wykazywał , że nie wyrabia. Nie wyłączał się. Z xt8f słuchałem w salonie i też było ok, choć brzmieniowo idealnie nie było. Do tych kolumn pasuje wzmacniacz z lepszym konturem bo same z siebie grają miękko na basie podobnie jak Pylon Diamond 28. Z Xt8f lepiej gra np. Roksan Kandy K3. Prawdą jest , że w IN100SE przydałoby się pewnie lepsze chłodzenie. Radiatory mogłyby być większe. Obudowa jest mała i wszystko jest poupychane.

 

Może to też kwestia egzemplarza. Atoll to nie za duża firma i może gdzieś kontrola jakości zawiodła.

 

Jak komuś mocy brakuje to trzeba dokupić końcówkę , albo pomyśleć o IN200, który jest wydajniejszy, ale brzmi już trochę inaczej niż "setka".

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczraj dzwoniłem do Audio Forte. Stwierdził serwisan, że te typy tak mają, można oddać do sewrwisu na przegląd. Wczoraj też podpiołem wzmacniacz Denona oraz jakiś stary soniak.Te stare piecyki grały głosniej, napewno nie tak majestatycznie jak atoll, ale nic się nie wyłoczało, nie grzało. Tak sobie myślę po co mi Ferrari skoro można jechać tylko 100km/h.Albo podczas konceru wyłaczą ci prąd.Chyba atollka sprzedam, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Panowie, wczraj dzwoniłem do Audio Forte. Stwierdził serwisan, że te typy tak mają, można oddać do sewrwisu na przegląd. Wczoraj też podpiołem wzmacniacz Denona oraz jakiś stary soniak.Te stare piecyki grały głosniej, napewno nie tak majestatycznie jak atoll, ale nic się nie wyłoczało, nie grzało. Tak sobie myślę po co mi Ferrari skoro można jechać tylko 100km/h.Albo podczas konceru wyłaczą ci prąd.Chyba atollka sprzedam, a szkoda.

 

 

Ja bym ten egzemplarz reklamował do skutku. Nie daj się nabrać i reklamuj- jak sprzedaż taki bubel sam będziesz się bujał przy ewentualnych problemach z przyszłym właścicielem.

 

Atolla miałem kiedyś z Dyniami, ale dm2/7 i nie miał takich problemów.

 

Pozdrawiam.

 

Dobra nie doczytałem- reklamacja nie wchodzi w grę :D ale do serwisu bym oddał przed sprzedaża dalej.

Edytowane przez Kukawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, Atolle mają zabezpieczenia termiczne i nie jest problemem wyłączyć IN100 przy dużym obciążeniu, nie mylić obciążenia z głośnym słuchaniem.

 

http://www.audiostereo.pl/klub-atoll_77927.html/page__view__findpost__p__3477805

 

Faktycznie IN80 gra głośniej lecz płasko setka oddaje więcej emocji i tym samym szybciej się grzeje. Jednak w „normalnym” użytkowaniu daje radę i choć doprowadziłem raz czy dwa do jej wyłączenia to nie widzę problemu. Owszem od pewnego poziomu dźwięk staje się płaski gdyż nie jest to sprzęt, który ma dużą wydajność prądową wystarczy przyjrzeć się tranzystorom wysokiej mocy. Transformatory to nie wszystko.

Termistory zainstalowane według oznaczeń mają zakres pracy do 85stopni i powinny wcześniej zadziałać, trany mają zakres do 150 stopni Sprawdzenie co się grzeje nie jest problemem wystarczy ściągnąć obudowę i sprawdzać podczas pracy temperaturę elementów, radiatory powinny być równo nagrzane, to nie ta klasa sprzętu do pracy ciągłej przy wysokich temperaturach. Kto miał kontakt z lampowcami czy choćby z baltlabem to może obiektywnie stwierdzić, iż praca atolla nie generuje dużych temperatur przy spokojnym słuchaniu.

Czy zabezpieczania są sprawne wystarczy potraktować termistor suszarką.

 

Trochę więcej światła na faktyczny stan poruszanego problemu:

 

https://hifirep.jimdo.com/amplificateur-atoll-in100/

 

Jedynym rozwiązaniem podniesienia wydajności in100 jest skopiowanie rozwiązania firmy JCT jednak to mało realne, szybciej dokonacie wymiany/zamiany słabego mostka graetz-a na większy plus wymiana kondensatorów w sekcji zasilania i pre. (propozycja dla desperatów) , o tym też pisałem.

Edytowane przez bitupt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, chyba nie do konca jest tak jak piszesz. Zauwaz, ze in100se gral bez wlaczania sie zabezpieczenia z dyniami dm 2/8.

Hmm, bliźniaczy AM100 z Sonusami Faberusami 84dB/6Ohm na pokoju 25m2 spokojnie dawał radę u mnie. Atoll był ciepły, ale do gorącego dużo mu brakowało.

Kurczę to jednak porządny 100W jest wzmacniacz...Coś nie tak jest.

Edytowane przez gimza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, że te Tannoy tak smażą Atolla - na papierze to baranki 91dB/8Ohm. Aż mi się nie chce wierzyć, że przebieg impedancji jest tak perfidny.

Jaki metraż pokoi macie?

 

Pomijając kłopoty mojego byłego Atolla z wysterowaniem tych kolumn to jak dla mnie bardzo nietrafione zestawienie. Za dużo lukru w lukrze. Nakładanie się wyeksponowanej średnicy z baaardzo nienaturalnym, misiowatym, plumkającym basem.

Edytowane przez Tomek1777

 M1  >Weavelight  >Vanguard /  Xti 2000 > Audiosynergia Pira > Amazonia Miusik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może mamy do czynienia z uszkodzonym egzemplarzem lub kontrola jakości w Atollu padła na pysk. Tannoy to raczej marka przyjazna dla wzmacniaczy i nawet słaba elektronika potrafi je właściwie wysterować

Jedynie taka mozliwosc wchodzi w rachubę ....szkoda ze nie ma możliwosci zwrotu....

 

u mnie Xavian Perła zMF lekko letni w najbardziej "zaawansowanych chwilach" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bitupt a mozesz powiedziec co jest nie tak w cedekach Atoll-a, ze przygasa wyswietlacz w jednej polowie - od strony napedu. Nie jest to wada jednostkowa, okazuje sie, ze troche egz. ma ten defekt. Co Atoll spierdzielil?

 

Należało by zadać pytanie, czy są egzemplarze pozbawione takiej wady? Jeśli miałbym coś sugerować to wady doszukiwał bym się w kości komunikującej się z wyświetlaczem, który jest tylko przekaźnikiem informacji. To co się wyświetla na wyświetlaczu pochodzi od NJU3430F

 

https://www.mouser.com/ds/2/294/NJU3430_E-44903.pdf

 

Dlatego jeżeli masz jeszcze urządzenie na gwarancji staraj się o wymianę przynajmniej całej sekcji wyświetlacza.

 

https://drive.google.com/file/d/17X7-pzsEhupuXVzZeSrapeghKHJNXiaG/view?usp=sharing

Edytowane przez bitupt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<p>Gwarancja na szczescie jest. Dzieki bitupt. Czyli idzie to naprawic bez wsadzania jakiegos wynalazku, ktory i tak do konca nie eliminowal tego defektu. Musze napisac do Kolegi z forum z zapytaniem co tam Atoll odpowiedzial dla Audio Forte w przedmiotowej sprawie.

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że serwisant próbował usterkę przypudrować, obniżając napięcie lub zastosował dodatkową filtrację. Sprawa może być skopana na poziomie projektu PCB stąd moje pytanie, czy są urządzenia wolne od takiej wady. Swoją drogą dziwną stosuje dystrybucja praktykę, której w ogóle nie powinna w urządzeniach objętych gwarancją stosować. Takie moduły się wymienia w całości na sprawne, a nie ingeruje w projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak zrobilby kazdy inny dobry serwis a tu jakies tajemnice i tlumaczenia, ze lepiej tego nie ruszac bo nasz wynalazek i tak do konca tego nie naprawi. Dlatego czekalem, az pojawi sie wiecej osob z tym wadliwym cedekiem, zeby nie bylo, ze wymyslam. Juz pomijam, ze w rozmowie telefonicznej uslyszalem, ze Adio Forte nie jest wcale dystrybutorem Atoll-a... O co tu w tym calym balaganie chodzi? Ciezko napisac - tak juz wiemy co jest zwalone od nowosci w cedekach Atoll-a, firma Atoll proponuje np. wymiane na urzadzenie nowe! bo usterka byla od nowosci a te trafione klamoty zabiera do siebie. Atoll zyskalby zaufanie a uzytkownicy byliby zadowoleni, a tak jest piekna antyreklama bo ktos chcial najtanszym kosztem pozbyc sie problemu.

 

Ciekawe czy jakby wyslal takiego cedeka z wada od nowosci i z opisem sposobu "naprawy" do jednej z redakcji magazynow o tematyce audio (wylaczajac oczywiscie z tego grona magazyn AV...), to ktos odwazylby sie napisac chociaz pare zdan z tej przykrej dla posiadaczy cedekow Atolla sytuacji. Jestem bardzo ciekawy co Atoll odpisal dla Audio Forte w tej sprawie. Na pierwszy e-mail nie udzielili zadnej odpowiedzi wiec poszedl monit... Zabawne i smutne zarazem. To co tam Panowie odpisal producent?

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, Atolle mają zabezpieczenia termiczne i nie jest problemem wyłączyć IN100 przy dużym obciążeniu, nie mylić obciążenia z głośnym słuchaniem.

 

http://www.audiostereo.pl/klub-atoll_77927.html/page__view__findpost__p__3477805

 

Faktycznie IN80 gra głośniej lecz płasko setka oddaje więcej emocji i tym samym szybciej się grzeje. Jednak w „normalnym” użytkowaniu daje radę i choć doprowadziłem raz czy dwa do jej wyłączenia to nie widzę problemu. Owszem od pewnego poziomu dźwięk staje się płaski gdyż nie jest to sprzęt, który ma dużą wydajność prądową wystarczy przyjrzeć się tranzystorom wysokiej mocy. Transformatory to nie wszystko.

Termistory zainstalowane według oznaczeń mają zakres pracy do 85stopni i powinny wcześniej zadziałać, trany mają zakres do 150 stopni Sprawdzenie co się grzeje nie jest problemem wystarczy ściągnąć obudowę i sprawdzać podczas pracy temperaturę elementów, radiatory powinny być równo nagrzane, to nie ta klasa sprzętu do pracy ciągłej przy wysokich temperaturach. Kto miał kontakt z lampowcami czy choćby z baltlabem to może obiektywnie stwierdzić, iż praca atolla nie generuje dużych temperatur przy spokojnym słuchaniu.

Czy zabezpieczania są sprawne wystarczy potraktować termistor suszarką.

 

Trochę więcej światła na faktyczny stan poruszanego problemu:

 

https://hifirep.jimdo.com/amplificateur-atoll-in100/

 

Jedynym rozwiązaniem podniesienia wydajności in100 jest skopiowanie rozwiązania firmy JCT jednak to mało realne, szybciej dokonacie wymiany/zamiany słabego mostka graetz-a na większy plus wymiana kondensatorów w sekcji zasilania i pre. (propozycja dla desperatów) , o tym też pisałem.

 

Zdjąłem obudowe z Atolla in100 (bez SE). Trochę rozczrowania, kabelki zasilania na wtyk (złączka okopcona i przygrzana) , mostek trochę wiekszy niż w jamniku, połączenie do zacisków głosników drucik ze srebrzanki itp. Postanowiłem wyregulować prąd spoczynkowy. Kanał ten który się grzał wyregulowałem względem drugiego, czyli 13mV, odpowiada to ok. 26mA. Przy okazji okazało się że pokrywa jest mniej podziurkowana od "SE" tzn. wiecej otworów wentylacynych. Zostawiłem bez pokrywy po wyregulowaniu prądu na ok.26mA. Wzmacniacz na godz. 12, grzał się równomiernie i nie wyłączał. Wniosek zły prąd oraz zła wentylacja zrobiły swoje. Dzisiaj, jutro będę testował z zamkniętą pokrywą. Pytanko, tylko jaka jest wartość prądu spoczynkowego dla Atoll in100 (bez SE). Pozdrówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są urządzenia wolne od takiej wady

 

Mam tego CD i nic nie miga. Mam nadzieję, że nie zacznie :) Mam go od 2014-08 (sprawdziłem FV :) ).

 

Co do grzania się IN 100 - kiedyś korespondowałem w tym temacie a Atoll’em, ponieważ mam dość prądożerne kolumny o impedancji 4 Ohm, odpisali tak:

 

"Thank you for your message.

What you describe is normal, the reason is that the gain of the IN100 is quite high (150) this means that for 1V on the input the output level at the maximum of the potentiometer would be 150V that represent a power of U2/R = 150x150/4 = 5625W! of course your amp cant reach this power so usually with such low impedance speakers the maximum power is reach at about 3 or 4 on the potentiometer graduation. Playing a long time over this maximum power may damage your amplifier or your speaker so, we suggest to add a power amp to make a bi-amplification if you need such a high power."

 

Dodam, że mierzyłem pirometrem i namierzyłem 80 stopni na radiatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozric mozesz byc spokojny, ta wada objawiajaca sie przygasaniem lewej polowy wyswietlacza w cd 100se mk2 wystepuje od nowosci, jak tego nie bylo od razu to juz nie bedzie. Zanim zadam to pytanie na forum ogolnym (nie chce robic jeszcze takiej reklamy dla Atoll-a) zapytam tutaj. Jest moze ktos biegly w przepisach prawa cywilnego i moze podpowiedziec czy kupujac juz wadliwe urzadzenie (od "nowosci") wyrazam tym samym zgode na wsadzanie do niego modyfikacji w ramach reklamacji bo nie ma innej mozliwosci czesciowego wyeliminowania wady (calkowicie nawet z modem wyswietlacz bedzie dalej delikatnie w jednej czesci przygasal)?Nie potrafie tego sposobu naprawy zrozumiec ale to uslyszalem w rozmowie telefonicznej. Czy tez moge nie wyrazic zgody na modyfikacje i domagac sie zwrotu gotowki i na jaki przepis sie wtedy powolac? Niestety zostalem postawiony pod sciana -'albo dostawiamy mod albo musisz pechowcu zostac z uszkodzonym urzadzeniem...Rece opadaja.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ozric mozesz byc spokojny, ta wada objawiajaca sie przygasaniem lewej polowy wyswietlacza w cd 100se mk2 wystepuje od nowosci, jak tego nie bylo od razu to juz nie bedzie. Zanim zadam to pytanie na forum ogolnym (nie chce robic jeszcze takiej reklamy dla Atoll-a) zapytam tutaj. Jest moze ktos biegly w przepisach prawa cywilnego i moze podpowiedziec czy kupujac juz wadliwe urzadzenie (od "nowosci") wyrazam tym samym zgode na wsadzanie do niego modyfikacji w ramach reklamacji bo nie ma innej mozliwosci czesciowego wyeliminowania wady (calkowicie nawet z modem wyswietlacz bedzie dalej delikatnie w jednej czesci przygasal)?Nie potrafie tego sposobu naprawy zrozumiec ale to uslyszalem w rozmowie telefonicznej. Czy tez moge nie wyrazic zgody na modyfikacje i domagac sie zwrotu gotowki i na jaki przepis sie wtedy powolac? Niestety zostalem postawiony pod sciana -'albo dostawiamy mod albo musisz pechowcu zostac z uszkodzonym urzadzeniem...Rece opadaja.

 

Powołaj się na niezgodność towaru z opisem. Po kilku nieskutecznych naprawach albo będziesz musiał dostać nowy sprzęt lub zwrot gotówki (mod z tego co napiszesz nie eliminuje usterki w 100% więc sprzęt nadal jest wadliwy). Polecam też kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Mi pomogli bardzo w dwóch przypadkach (jeden ze sklepem audio, druga sprawa dotyczyła telefonii komórkowej).

 

Musisz być tylko cierpliwy. Zakup robiłeś przez internet? Kiedy to było? Minął już rok?

Edytowane przez Kukawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Generalnie jeśli to nie jest mod autoryzowany, dostarczany przez producenta to w ramach gwarancji, rękojmi nie mają prawa nic takiego wstawiać. Produkt staje się modyfikowany co obniża jego wartość. Musi być to część oryginalna do tego konkretnego modelu.

 

To jest wynalazek od Atolla czy Audio Forte?

Edytowane przez Kukawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.