Jump to content
wojciech iwaszczukiewicz

Niekomercyjne kino artystyczne.

Recommended Posts

6 godzin temu, d-t-x napisał:

Meloman, a który film Holland powala? Ja takiego nie kojarzę.

W sumie to tak. Nie ma koncie wybitnych czy też bardzo dobrych filmów, ale "Pokot" czy "W ciemności" były dość udane.

Ja raczej nie skreślam twórców dożywotnio. "Mr Jones" jakieś tam nagrody zdobył, więc choćby to jest powodem, aby samemu sprawdzić, czy na te nagrody zasłużył...

W ostatnim filmie Holland brakowało mi takiej prawdziwej kobiecej wrażliwości. Wszystko jest pokazane jakby z takim chłodnym dystansem. 

• Like 1

Jeżeli ktoś lubi ascetyczne, z nutką intymności kino to polecam rosyjski film "Aga" (2018). To hołd złożonym dawnym tradycjom i ludziom, którzy-  niestety - pomału odchodzą w zapomnienie.

Głównymi postaciami jest sędziwe małżeństwo tubylców bytujące gdzieś na dalekiej (niegościnnej) północny z dala od cywilizacji. Ich krajobrazem jest wieczna lodowa pustynia, w konsekwencji każdy kolejny dzień jest podobny do poprzedniego i składa się z ustalonych życiowych czynności pozwalających im zwyczajnie przetrwać. Zwieńczeniem jednak (każdego) dnia  jest rytuał opowieści - najczęściej są to wspomnienia z dawnych lat lub starodawne legendy, którzy główni bohaterowie opowiadają sobie przed snem.

Cywilizacja jednak nie pozwala o sobie zapomnieć choćby w postaci przelatujących samolotów zostawiających symboliczne smugi na czysto błękitnym niebie czy zwykłego radia tranzystorowego, z którego korzystają nasi bohaterowie.

Kim jest tytułowa "Aga" widz dowie się dość szybko. Nie chcę tego zdradzać, bo zapraszam każdego, aby sam się przekonał. Takiego kina brakuje współcześnie. Dobrze, że są jeszcze twórcy nie bojący się wszechobecnej komercjalizacji.

Takie 7/10.

• Like 1

xavian
W dniu 28.01.2019 o 21:31, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Jestem świeżo po obejrzeniu filmu "Aga" .To produkcja francusko-niemiecko-bułgarska  reżysera bułgarskiego M.Lazarowa.

Mój błąd. Byłem przekonany, że to li wyłącznie rosyjski film. Zaskakujące, że Bułgar tak dobrze oddał klimat dalekiej syberyjskiej północy.

36 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Tak ,rzeczywiście to piękny film .

Przeważająca większość młodych ludzi uzna ten film za niemożliwie nudny. Niestety...

W dniu 13.04.2020 o 12:33, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Tak ,takich filmów już się właściwie nie robi

Problem w tym, że młode pokolenie jest wychowywane na zupełnie innej narracji.  Slajdowo, w mgnieniu oka. Jak najszybciej, jak najwięcej. Nie ganię za to samych młodych, ale tych wszystkich, którzy im taką papkę podają.

Bunuel, Bergman, Antonioni... kiedyś się tym napawałem, dzisiaj mnie kompletnie nuży i nudzi.

Tam Gdzie Rosną Poziomki - co za nuda... Te kino przeszło do historii.

Tak jak nasze kino moralnego niepokoju. Epizod. 

Buster Keaton i Chaplin zawierają w pięciu minutach więcej niż powyżsi razem wzięci. Tylko trzeba potrafić oglądać.

• Like 1

Jestem Eszkimosem. Na Aktarktydzie jestem rebe

Każdy kto kocha muzykę klasyczną powinien a wręcz musi oglądnąć "Późny kwartet"

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To chyba ostatni film przy którym płakałem 😥.

A nie przepraszam, zdarzyło się coś  takiego ostatnio w kinie ..... na Ostatnim grubym Jedi ...ze śmiechu .