Jump to content
IGNORED

Niekomercyjne kino artystyczne.

wojciech iwaszczukiewicz
 Share

Recommended Posts

W dniu 9.06.2022 o 20:23, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Tak z ciekawości czy mógłbyś podać tytuły kilku filmów z ostatnich lat ,które Ci się podobały ?

Najlepsze kino tworzą Rosjanie. Potem jest kino nazwijmy to ogólnie Bliskiego wschodu. Potem azjatyckie. Następnie kino południoamerykańskie i zachodnioeuropejskie. Amerykanie wleką się w ogonie.

W dniu 9.06.2022 o 20:23, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Ja nie kieruję się opiniami Raczka.

Ale ja przecież nic takiego nie napisałem. Po prostu jego argumenty nie trafiają do mnie. Najczęściej. Bo czasami się zgadzamy, ale rzadko.

Żeby tradycji stało się zadość, znowu negatywnie:

CODA - który bodajże zdobył Oskara, a tak naprawdę jest dobrodusznym, ciepłym, harlequinowskim filmem.

Oczywiście warsztatowo, montażowa i aktorsko bez zarzutu, ale gdzie mu tam do do dobrego Plemię.

CODA to taki ku pokrzepieniu prostych amerykańskich serduszek. Obejrzeć i zapomnieć.

W dniu 30.11.2021 o 22:08, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

To film pełen niedomówień , niedopowiedzeń . Dialogi są oszczędne , wręcz minimalistyczne. To film kobiecy , nastrojowy. Podkreśla to ( oprócz zdjęć ) muzyka J. Greewooda wykonywana przez kwartet smyczkowy. Jeśli chodzi o aktorstwo to zdecydowanie wyróżnia się Cumberbath . To chyba najlepsza jego rola w karierze . W sumie film mi się podobał ze względu na klimat , na tę kobiecą wrażliwość reżyserki na niuans .

W końcu trafnie opisujesz film, ale zaskakuje mnie, że piszesz "w sumie film mi się podobał", co by oznaczało, że jako tako. Ten film może nie jest arcydziełem, ale właśnie przez ten klimat, niuanse, minimalizm oraz niedopowiedzenia - to jest dobre kino. Duuużo lepsze od tak chwalonego przez Ciebie C'mon c'mon.

ps. przypominam, że Jane Campion to nie amerykanka.... 🙃

Meloman

Jak zdeklarowałeś jesteś fanem kina rosyjskiego. Podaj jakieś tytuły tych rosyjskich filmów,które ostatnio Cię zachwyciły .

Co do kina bliskowschodniego to praktycznie liczy się tylko Izrael i Turcja. Ciekawe kino powstaje w Iranie ale to środkowy wschód. Podajesz przykład Azji. Tak , ale to Japonia,Korea Płd. i Chiny. Ameryka Płd. ? Czasami coś ciekawego stamtąd przychodzi ale rzadko.  Europa Zach. ? Raczej północna. Kino skandynawskie to dla mnie ciągle fenomen.

W dniu 15.06.2022 o 08:30, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Jak zdeklarowałeś jesteś fanem kina rosyjskiego. Podaj jakieś tytuły tych rosyjskich filmów,które ostatnio Cię zachwyciły

Ostatnio, tzn. kiedy? Lewiatan był taki sobie. Rozczarowanie. Dużo lepsza była Niemiłość - dobry film, momentami ocierający się o bardzo dobre kino. Ciekawa była też Wysoka dziewczyna.

Jakie tam narzekanie? Czy Ty w ogóle czytasz moje posty? 

Przecież Niemiłość i Wysoką dziewczynę oceniłem pozytywnie. A, że Lewiatan był słaby, a raczej przeciętny jak na ruskie kino, to trudno. Jak dobrze pamiętam, to był rok, w którym rywalizował z Idą, do której nie ma nawet startu (zasadniczo najlepszy polski film od kilkudziesięciu lat, nie mylić z Zimną wojną - słabe, niespójne kino).

Najlepsze kino robią niestety Amerykanie. Nawet jeśli tylko 1% produkcji to wartościowe kino to i tak wyjdzie z tego najwyższy odsetek wybitnych filmów. Zresztą nawet ich sieczka ma wyższy poziom realizacyjny niż większość europejskiego arthouse'u. Lynch jest największym z żyjących reżyserów. Może i jest na marginesie kina ale to co w nim wielkie jest do bólu amerykańskie. Refn też zaczął rosnąć dopiero w Hamerce.

Meloman

Masz dziwny zwyczaj zarzucania dyskutantowi ,że nie przeczytał postu albo nie widział filmu o którym pisze. Najpierw napisałeś ,że najlepsze filmy na świecie robią Rosjanie nie podając żadnych argumentów. Przyciśnięty do ściany o tytuły wymieniłeś te trzy i od razu napisałeś o nich z umiarkowanym aplauzem. No to rodzi się naturalne pytanie  gdzie są te znakomite rosyjskie filmy ? Skoro to najlepsza kinematografia na świecie.

@wojciech iwaszczukiewicz

Pytałeś się o ostatnio obejrzane rosyjskie filmy, to Ci napisałem.

W dniu 23.06.2022 o 22:35, dzarro napisał:

Najlepsze kino robią niestety Amerykanie. Nawet jeśli tylko 1% produkcji to wartościowe kino to i tak wyjdzie z tego najwyższy odsetek wybitnych filmów. Zresztą nawet ich sieczka ma wyższy poziom realizacyjny niż większość europejskiego arthouse'u. Lynch jest największym z żyjących reżyserów. Może i jest na marginesie kina ale to co w nim wielkie jest do bólu amerykańskie.

Ale w jakim sensie najlepsze? Pod względem komercyjnym to oczywiście nie ma dyskusji. Jakie to ich firmy załóżmy od roku 2000 r. są wg Ciebie takie wybitne?

Poza tym nie jest też tak, że kino artystyczne od razu jest lepsze od kina rozrywkowego. I tutaj, ostatnio dość częśto niestety zdarzają się babole.

A z tym Lynchem to pojechałeś po bandzie.

[mention=14310]wojciech iwaszczukiewicz[/mention]
Pytałeś się o ostatnio obejrzane rosyjskie filmy, to Ci napisałem.
Ale w jakim sensie najlepsze? Pod względem komercyjnym to oczywiście nie ma dyskusji. Jakie to ich firmy załóżmy od roku 2000 r. są wg Ciebie takie wybitne?
Poza tym nie jest też tak, że kino artystyczne od razu jest lepsze od kina rozrywkowego. I tutaj, ostatnio dość częśto niestety zdarzają się babole.
A z tym Lynchem to pojechałeś po bandzie.
Mullholand Drive jest dość powszechnie (i wg mnie słusznie) uważany za najwybitniejszy film XXI w. (np. w rankingu BBC, w najbardziej miarodajnym rankingu Sight and Sound - chyba też.) Zresztą, w aktualizowanym co dekadę, rankingu wszechczasów S&S w ostatnim podejściu najwyżej był chyba Vertigo. Też trudno się dziwić - film w ogóle się nie zestarzał. Nie zawsze można to powiedzieć o arcydziełach Antonioniego, Bergmana czy nawet idola mojej młodości, Tarkowskiego.

Oczywiście ranking to tylko ranking. Akurat w tych dwóch przypadkach go podzielam. Były czasy, że na szczycie był Obywatel Kane. Pancernik Potiomkin chyba też. Żeby było jasne - Potiomkin jest wg mnie wybitniejszym filmem niż Kane.

Vertigo to dobry przykład - bo film w chwili premiery poniósł klapę. Mullholand Drive powstał jako dokrętka do skasowanego i niedpuszczonego do emisji serialu.

Ale na tym polega siła kina amerykańskiego. Mogą kręcić chłam a arcydziła i tak powstaną na zasadzie błędu statystycznego.

No, jeżeli opierasz się na jakiś rankingach, to raczej nie mamy o czym rozmawiać.

To jak z listą najlepszych utworów świata od magazynu Rolling Stones. Litości proszę.

To jak zrobić ranking burgerów z McDonalda jako najlepszych na świecie.

Doskonale wiesz, a przynajmniej powinieneś, że kultura anglosaska ma niestety priorytet na świecie. Nie zawsze jest to uzasadnione. Ba w większości! Pisałem o tym wielokrotnie. 

A jeżeli już jesteśmy przy klimatach Lynchowskich to taki genialny Kieł jest o niebo lepszy od wszystkich jego filmów razem wziętych. Tak przy okazji - na którym miejscu jest w tym rankingu? 😜

Edited by Meloman

Z ciekawości przejrzałem ten ranking S&S i jak dla mnie to lista jajogłowa, akademicka. Poza tym większość tych pozycji jak dla mnie się zestarzała, choć oczywiście doceniam jaki wkład każdy z tych filmów wniósł do kinematografii.

Poza tym my tutaj raczej dyskutowaliśmy o współczesnym kinie.

No, jeżeli opierasz się na jakiś rankingach, to raczej nie mamy o czym rozmawiać.
To jak z listą najlepszych utworów świata od magazynu Rolling Stones. Litości proszę.
To jak zrobić ranking burgerów z McDonalda jako najlepszych na świecie.
Doskonale wiesz, a przynajmniej powinieneś, że kultura anglosaska ma niestety priorytet na świecie. Nie zawsze jest to uzasadnione. Ba w większości! Pisałem o tym wielokrotnie. 
A jeżeli już jesteśmy przy klimatach Lynchowskich to taki genialny Kieł jest o niebo lepszy od wszystkich jego filmów razem wziętych. Tak przy okazji - na którym miejscu jest w tym rankingu? 
Przytoczyłem ranking - bo stwierdziłeś, że docenienie Lyncha to "jazda po bandzie". A to zupełnie uzasadniony pogląd.

"Kieł" wg mnie nie nie jest genialnym filmem. Jest w porządku choć nie ma nic wspólnego z "lynchowskimi klimatami". Zresztą powstał 3 lata po ostatnim filmie Lyncha a jego scenariusz to dziesiąta woda po kisielu dramaturgii z lat 50-tych i to raczej tej prostszej, w duchu Ionesco. Zresztą trudno w ogóle mówić o "klimatach" w przypadku Lathimosa - to raczej twórczość wyspekulowana, czasem wykalkulowana.

Skadinąd znamienne jest użycie określenia "lynchowskie klimaty". To ilu jest twórców od których pochodzą takie określenia? Setki czy może tylko kilku? Wyobrażasz sobie "kafkowską" prozę lepszą od oryginału? Może i będzie lepsza - ale wtedy już nie będzie "kafkowska".

Z ciekawości przejrzałem ten ranking S&S i jak dla mnie to lista jajogłowa, akademicka. Poza tym większość tych pozycji jak dla mnie się zestarzała, choć oczywiście doceniam jaki wkład każdy z tych filmów wniósł do kinematografii.
Poza tym my tutaj raczej dyskutowaliśmy o współczesnym kinie.

Serio? Ty w ogóle widziałeś te filmy? Ja niektórych nie - np.Renoira. Męczeństwo Joanny D'Arc akademickie??? A widziałeś inne filmy Dreyera? Potiomkin? Akademicki? Tokijska opowieść też?

Akurat z top 10 S&S to ja kupuję tylko Vertigo. Co nie zmienia faktu, że ten ranking jest wiarygodny bo jest tworzony przez kolejne pokolenia krytyków i cały czas weryfikowany a mimo to najnowszy film w top 10 jest z 1968 r. Nikt się tam nie podpala nowinkami - jeśli coś jest arcydziełem to jego czas nadejdzie.

Jak mam do wyboru opinię "jajogłowych" i Twoje niezborne i nie poparte jakąś szczególną wiedzą subiektywne wywody -to co mam biedny wybrać?