Skocz do zawartości
IGNORED

Czy CD player jest bit-perfect?


bravo32

Rekomendowane odpowiedzi

@Grzegorz7

napędy optyczne takie komputerowe głównie co robią to: wyją ;D

napędy w odtwarzaczach CD-Audio nie wyją, więc siłą rzeczy prędkość ich obracania się jest bardzo niska. Nie mówię 1x ale tak do 4x pewnie, raczej nie 8x bo to już dość głośno a 16x niedopuszczalny szum...

 

poza tym mały bufor i predkość 2x wystarczy "w razie co". W końcu stacjonarny odtwarzacz nie musi buforować całego utworu na zaś bo nie jest narażony na polskie drogi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie zauwazasz ze okreslenie "niezaleznie od okolicznosci" wyklucza Ci cokolwiek jako transport bit perfect. dyski moga sie pomylic i wywalic bald odczytu, pamieci flash i wszelkie mi znane moga sie pomylic. nie "zaokraglaja" przekazu, nei udaja greka - ale w przypadku audio czy to lepiej? dyskusyjna sytuacja.

zartem ale na temat: brak zasilania jest okolicznoscia ktora takze wg twojej definicji wywala wlasnosc bit perfect.

 

Bit perfect to wszystko albo nic. Czyż nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E8.root:

Ale macie te nick`i. Nie możecie mieć imion? ;)

A więc:

Szumią bo kręcą z 50x.

Poza tym, co to za porównania? Taki tandetny napęd z PC`ta za 100zł? Porównywać to z napędem z hi-end`owego klocka z mechaniką łożyskowaną kamieniem księżycowym, kosztującym ponad 30 tys zł?

Przecież za takie pieniądze na pewno stosuje się tam wyważanie ;).

Nawet moja pralka ma wyważanie wsadu…

 

Rozumiem, że kpimy sobie z tych konstrukcji. To nie wina samych standardów, lecz ludzi niezdolnych do śmiałych rozwiązań. A może po prostu nie ma takich potrzeb. I tyle.

 

Mam gdzieś w szpargałach stary Diskman. Tam również jest buforowanie i krótkie szybkie zrywy płyty. Nie hałasował!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo tak jak pisałem, wystarczy jak płyta się kręci 2x szybciej i "styknie". W ciągu np. 10s zbuforuje się następne 10s i możesz sobie machać takim urządzeniem przez te 8s spokojnie :) (zakładam że z 2s się laser będzie nastrajał jak przestaniesz machać)

 

Różnica łożysk itp to fakt ważna rzecz i różnica jest duża i w sumie do odtwarzaczy PeCetowych nie ma co porównywać...

Nie ma jednak i tak potrzeby jednak aby odtwarzacz CD-Audio krecił się szybciej niż te 4x bo i tak daje mu to taki zapas że w zupełności wystarczy na okazjonalną ryskę którą spróbuje przeczytać jeszcze raz/dwa razy. Więcej mielić płyty też nie ma potrzeby, a tym bardziej próbować odczytać sektor z prękością wyższą niż 4x bo to nieoptymalne i do niczego by nie prowadziło. Nad jednym błędnym sektorem napęd też nie będzie siedział niewiadomo ile bo nie wiadomo czy za chwilę nie będzie 10 kolejnych uszkodzonych sektorów i trzeba będzie się śpieszyć aby się odtwarzanie muzyki nie zacięło...

 

Tylko że...

Czysta nowa i nieporysowana płyta cd-audio na tanim napędzie PC zgrywa się bit-perfect z prędkością >20x bez żadnego "ale". Problemy są tylko jak płyta się porysuje albo ma zabezpieczenia (na szczęście tak jak Edward napisał: odchodzą do lamusa, widocznie producenci zobaczyli że ich starania na nic się zdały bo programiści poradzili sobie z problemem a zabezpieczenia jedyne co sprawiły że płyty trzeba wręcz kopiować...) i nigdy więcej. Jakiś tragicznie słaby odtwarzacz CD to może sobie robić co ileś sektorów błąd odczytu i go nie poprawić, ale my chyba mówimy tutaj o sprzęcie jakiejś sensownej klasy, który odczyta tą płytę lepiej niż tani napęd PeCetowy, no nie? O_o

 

@Grzegorz7

Nick normalny. Ma jakiś tam ukryty sens a nick stworzony z imienia nie ma sensu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to? Chcesz powiedzieć, że jestem bez sensu? ;D

Wiesz co znaczy ta 7 ?!?

 

Aaa. Teraz zauważyłem; ale mnie wyboldowałeś ładnie…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie zauwazasz ze okreslenie "niezaleznie od okolicznosci" wyklucza Ci cokolwiek jako transport bit perfect. dyski moga sie pomylic i wywalic bald odczytu, pamieci flash i wszelkie mi znane moga sie pomylic.

 

Chciałbym tylko, jako praktyk PC-towy, tak całkiem na marginesie zauważyć, że JEŚLI dysk się "pomyli i wywali błąd odczytu", to nie mówimy o transporcie bit-perfect, ani o odtwarzaczu non-bit-perfect, tylko o zepsutym urządzeniu które w ogóle odtwarzaczem nie jest, ponieważ nie działa i nadaje się do serwisu bądź na śmietnik.

 

Bravo32 ma rację. Sytuacja dopuszczalna w transporcie CD (porysowana płyta, zamaskowany, a nie - jak wolelibyśmy - skorygowany błąd odczytu, niezawiniony przez urządzenie), jest całkowicie niedopuszczalna przy nośniku danych takim jak dysk twardy czy pamięć flash.

 

Wniosek bezpośredni z tego taki, że stosując transport CD nigdy nie możemy być pewni bit-perfect (choćby z powody wadliwej płytki CD), przechodząc na komputer jako transport - taką pewność mamy. Pod warunkiem oczywiście - to trzeba uczciwie nadmienić - dopilnowania ominięcia min w rodzaju mikser systemowy w Windows XP czy wymuszony przez kartę dźwiękową filtr cyfrowy przed wyjściem S/PDIF wykonujący n.p. upsampling do 48KHz.

 

Czy się mylę?

 

Jancio

 

Nick normalny. Ma jakiś tam ukryty sens a nick stworzony z imienia nie ma sensu ;)

 

Z czystej ciekawości - czy nick e8.root ma coś wspólnego z książką "Accelarando" Charlesa Strossa?

Jancio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tylko, jako praktyk PC-towy, tak całkiem na marginesie zauważyć, że JEŚLI dysk się "pomyli i wywali błąd odczytu", to nie mówimy o transporcie bit-perfect, ani o odtwarzaczu non-bit-perfect, tylko o zepsutym urządzeniu które w ogóle odtwarzaczem nie jest, ponieważ nie działa i nadaje się do serwisu bądź na śmietnik.

przyznalbym Ci racje, ale w pamieci mam (dawno to bylo) sytuacje kiedy jakies bledy odczytu sie zdarzaly, a urzadzenie nie uwazano za niesprawne... lekarstwem byla defragmentacja, albo ew. formatowanie. ale to szkolne czasy, a i skala takich wypadkow pozwala pominac ten watek.

 

Bravo32 ma rację. Sytuacja dopuszczalna w transporcie CD (porysowana płyta, zamaskowany, a nie - jak wolelibyśmy - skorygowany błąd odczytu, niezawiniony przez urządzenie), jest całkowicie niedopuszczalna przy nośniku danych takim jak dysk twardy czy pamięć flash.

 

Wniosek bezpośredni z tego taki, że stosując transport CD nigdy nie możemy być pewni bit-perfect (choćby z powody wadliwej płytki CD), przechodząc na komputer jako transport - taką pewność mamy. Pod warunkiem oczywiście - to trzeba uczciwie nadmienić - dopilnowania ominięcia min w rodzaju mikser systemowy w Windows XP czy wymuszony przez kartę dźwiękową filtr cyfrowy przed wyjściem S/PDIF wykonujący n.p. upsampling do 48KHz.

 

Czy się mylę?

znow racja, ALE moje spojrzenie na CD bylo nieco inne - swiadomy wad systemu odczytu optycznego nieliczne korekcje typu "kreatywne" uwazalem za zlo ktore sam tez bym wybral. nie uczciwe jest stwierdzenie ze taka a kata konstrukcja nie jest bit perfect bo maskuje bledy odczytu (tylko i wylacznie nienaprawialne).

przyklad: jak ktos wspomnial dawne odtwarzacze dawaly cisze w przypadku nienaprawialnych bledow - mozna powiedziec, ze sa "bardziej" bit perfekt od obecnych? przeciez blad odczytu to brak informacji - czyli cisza!

dlatego upieram sie abysmy bit perfektem okreslali brak upsamplerow, oversamplerow, upiekszaczy, poprawiaczy, korektorow i tego wszystkiego co zmiania sygnal cyfrowy nie zaleznie od bledow odczytu.

swiadom jestem i przyznaje czesc racji Bravo32 ze zgodnie z ta def. transport PC bedzie lepszy (w sensie jakosci odczytanego i przekazanego sygnalu cyfrowego) nic CD mimo ze oba pozostaja bit perfect. ale ciezko tez porownywac transporty na podstawie jednej cechy. wazne takze jest ze bledy drugiego rodzaju w normalnych warunkach sa zjawiskiem bardzo rzadkim.

 

Bit perfect to wszystko albo nic. Czyż nie?

co do "filozofii" to ja sie z toba zgadzam: odczyt z PC jest praktycznie niezawodny, z odtwarzacza CD jest zdecydowanie gorzej (co nie znaczy ze jest na tyle zle aby sie tym przejmowac), tylko mam wstret do niescislosci w definicjach (za dlugo matematyki sie uczylem). a te jak widzisz trudno porzadnie napisac.

 

Rozumiem, że kpimy sobie z tych konstrukcji. To nie wina samych standardów, lecz ludzi niezdolnych do śmiałych rozwiązań. A może po prostu nie ma takich potrzeb. I tyle.

jeszcze by wyszlo ze kazdy (nie spartolony) transport bit perfect brzmi tak samo!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majkeljot: A PC jest. I co z tym teraz zrobimy? :-)

Podsumowaniem więc niech będzie stwierdzenie, że Transport CD jest bit perfect, choć w okreslonych okolicznościach mogą wystąpic odstępstwa od tej zasady. W przypadku 'komputerowego' dawcy danych sprawa jest prosta - albo jest bit perfect albo w ogóle nie dostarcza żadnych danych.

Oj, ja tego taki pewien bym nie byl. Nawet jezeli wszystko wskazuje na to ze powinno byc ok, strumien jest bit-perfect, az tu nagle mamy pik opoznienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i strumien sie zrywa. To w takim przypadku jest bit-perfect czy nie jest?

 

Chcialbym jeszcze zwrocic uwage, ze dyski twarde stosuja przy odczycie procedury bardzo podobne jak te w przypadku cd, na przyklad maja nadmiarowe dane do korekcji bledow. I mozliwe sa takie same nienaprawialne bledy jak w przypadku cd. Tak wiec to nie jest tak, ze mamy jakies calkowicie niezawodne rozwiazania. Po prostu inne sa wymagania stawiane odtwarzaczowi cd a inne na ten przyklad czytnikowi cd w komputerze.

 

Dobrze by bylo zdefiniowac warunki przy ktorych urzadzenie bedzie oceniane w kategorii bit-perfectu. Bo rozumiem ze definicja juz zostala ustalona? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do "filozofii" to ja sie z toba zgadzam: odczyt z PC jest praktycznie niezawodny, z odtwarzacza CD jest zdecydowanie gorzej (co nie znaczy ze jest na tyle zle aby sie tym przejmowac), tylko mam wstret do niescislosci w definicjach (za dlugo matematyki sie uczylem). a te jak widzisz trudno porzadnie napisac.

 

Martyrologia to normalna rzecz ;-)

 

Oj, ja tego taki pewien bym nie byl. Nawet jezeli wszystko wskazuje na to ze powinno byc ok, strumien jest bit-perfect, az tu nagle mamy pik opoznienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i strumien sie zrywa. To w takim przypadku jest bit-perfect czy nie jest?

 

Chcialbym jeszcze zwrocic uwage, ze dyski twarde stosuja przy odczycie procedury bardzo podobne jak te w przypadku cd, na przyklad maja nadmiarowe dane do korekcji bledow. I mozliwe sa takie same nienaprawialne bledy jak w przypadku cd. Tak wiec to nie jest tak, ze mamy jakies calkowicie niezawodne rozwiazania. Po prostu inne sa wymagania stawiane odtwarzaczowi cd a inne na ten przyklad czytnikowi cd w komputerze.

 

Dobrze by bylo zdefiniowac warunki przy ktorych urzadzenie bedzie oceniane w kategorii bit-perfectu. Bo rozumiem ze definicja juz zostala ustalona? :)

 

Jak strumień się zerwie to dobrze. Przynajmniej nie oszukuje. Ba być wszystko albo nic. Bit do bitu zgodne z danymi oryginalnie napisanymi albo brak danych.

 

A co do hdd.... Odczytałeś kiedyś z dysku dowolny dokument ze zmienioną treścią czy raczej (o ile trafiłeś) miałeś komunikat o braku dostępu do pliku? No właśnie.... Zresztą to nie ważne.

Chyba w kwestii przedmiotowej dotyczącej cd-da zostało już powiedziane wszystko co ważne. Co mnie cieszy.

 

Grzegorz7: Z tym anty-szokiem to dobre przypomnienie. Już zapomniałem że przecież stosowało się go w "cd playerach" z tym że przenośnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznalbym Ci racje, ale w pamieci mam (dawno to bylo) sytuacje kiedy jakies bledy odczytu sie zdarzaly, a urzadzenie nie uwazano za niesprawne... lekarstwem byla defragmentacja, albo ew. formatowanie. ale to szkolne czasy, a i skala takich wypadkow pozwala pominac ten watek.

 

chyba masz na myśli dyskietki (formatowanie low level) - w HDD do nie pomoże na problemy hardware - co najwyżej relokuje sektory

defragmentacja nie ma nic do błędów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
ale to ja doskonale wiem ze technologicznie nie ma przeszkod, tylko nie znam stacjonarnego CD ktore kreci szybciej i buforuje. banalne rozwiazanie a nie stosowane (albo nie wiem ze stosowane).

Swego czasu w kilku odtwarzaczach (np. Linn Majik, Primare CD21, Creek Destiny, Harman Kardon HD970, któreś odtwarzacze Arcama) stosowany był napęd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , którego zaletą była właśnie wielokrotnie szybsza prędkość odczytu płyty CD-DA i możliwość ponownego odczytywania "podejrzanych" obszarów krążka.

 

post-2580-100005275%201175183767.jpg

post-2580-100005276%201175183767.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w tym wątku zasugerował, że powstał on by wykazać przewagę PC nad CD. Nie próbując wywołąć wojny;) powiem, że bez względu na wnioski co do bit-perfect w przypadku CD dziś swój podarowałem rodzicom bo wydaje się zbędny w moim sytemie audio :D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak strumień się zerwie to dobrze. Przynajmniej nie oszukuje. Ba być wszystko albo nic. Bit do bitu zgodne z danymi oryginalnie napisanymi albo brak danych.

Z tego wynika, ze odtwarzacz cd uzupelniajacy dane utracone w miejscu nieodtwarzalnych (w kazdym razie w ramach zastosowanego w nim napedu, patrz post nedj'ego) bledow cyfrowa cisza tez sie zalapuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nejd: Dziękuję za informacje. 0,5MB bufora to już sporo.

 

Buti: Każdy może sobie wnioski z tej dyskusji zastosować wedle uznania. Ale z tym podarowaniem playera CD to chyba żartujesz.... ;-)

 

Migrena: Twoje rozumowanie mnie zadziwia. Odbierz email od znajomego i przyjmij że według tego co piszesz jeśli zamiast poszczególnych literek dostaniesz znak spacji lub co właściwiej znak nulla to ta transmisja była bit perfect. Cyfrowa cisza według twoich słów ma się nijak do tego co napisał Nejd.

 

Audiotetechnlogy: Miałoby to większy sens to co napisałeś gdybyś zamiast słówka "zmniejszyć" użył "zwiększyć". Co i tak nie gwarantuje poprawnego odczytania danych. To nie jest tylko kwestia hardware. To bardziej kwestia niedoskonałości krążka CD ale przede wszystkim potęgowana ułomnością formatu CD-DA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze by wyszlo ze kazdy (nie spartolony) transport bit perfect brzmi tak samo!

Przy współczesnych odbiornikach SPDIF jest to nie tylko prawdopodobne, ale wręcz powszechne. Niestety audiofilskie legendy głoszące słyszalny wpływ wszystkiego na wszystko wbrew rozumowi i realnym doświadczeniom zmysłów, wydają się być bardziej trwałe i pancerne niż niemieckie bunkry. A niektóre bunkry wciąż mają się świetnie.

 

Wydaje mi się, że w obecnych czasach rozprawianie o potrzebie bezbłędnego odczytu danych to już jest temat przestarzały. Oczywiście nadal jest ciekawy, miło można podyskutować o tej czy innej technologii zapisu i odczytu, ale każdy z nas słucha cyfrowej muzyki ze źródeł, które nia mają problemu z dostarczeniem bezbłędnych danych. Mimo to można wciąż spotkać osoby przekonujące o potrzebie zakupu "porządnego kabla cyfrowego" za 1000 zł, ponieważ w tanim dane "sieją błędami". Są też tacy, co którzy owijają komputerowe kable SATA folią aluminiową do pieczenia. To i tak jeszcze nie jest ekstremum. Ech te legendy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy współczesnych odbiornikach SPDIF jest to nie tylko prawdopodobne, ale wręcz powszechne. Niestety audiofilskie legendy głoszące słyszalny wpływ wszystkiego na wszystko wbrew rozumowi i realnym doświadczeniom zmysłów, wydają się być bardziej trwałe i pancerne niż niemieckie bunkry. A niektóre bunkry wciąż mają się świetnie.

 

a no wlasnie. gdy dolozyc do tego (jak dla mnie mocno kontrowersyjne) spostrzezenie z przed kilku postow (dosc powszechne wsrod zwolennikow slepych testow) ze nawet DACi graja tak samo to wychodzi ze wspomniany filtr cyfrowy jest glownym elementem odpowiedzialnym za roznice w brzmieniu odtwarzaczy! ciekawe to...

 

Wydaje mi się, że w obecnych czasach rozprawianie o potrzebie bezbłędnego odczytu danych to już jest temat przestarzały. Oczywiście nadal jest ciekawy, miło można podyskutować o tej czy innej technologii zapisu i odczytu, ale każdy z nas słucha cyfrowej muzyki ze źródeł, które nia mają problemu z dostarczeniem bezbłędnych danych. Mimo to można wciąż spotkać osoby przekonujące o potrzebie zakupu "porządnego kabla cyfrowego" za 1000 zł, ponieważ w tanim dane "sieją błędami". Są też tacy, co którzy owijają komputerowe kable SATA folią aluminiową do pieczenia. To i tak jeszcze nie jest ekstremum. Ech te legendy...

 

ja tutaj widze temat na kolejna dyskusje, przynajmniej dla mnie byloby to pouczajace: co to jest ten spdif, jakie rodzaje zaklocen sie moga trafic na optyku i na elektryku i czy sa calkowicie eliminowalne? bo przeciez legenda glosi ze PC sieje... CD pewnie tez. moze te puszki na drogich kablach maja cos wspolnego z tymi zakloceniami. a moze to kolejna maszynka psujaca bit perfect w imie firmowej charakterystyki?

 

Migrena: Twoje rozumowanie mnie zadziwia. Odbierz email od znajomego i przyjmij że według tego co piszesz jeśli zamiast poszczególnych literek dostaniesz znak spacji lub co właściwiej znak nulla to ta transmisja była bit perfect. Cyfrowa cisza według twoich słów ma się nijak do tego co napisał Nejd.

ale Migrena podal Ci kontrprzyklad, ze z definicji bit perfect kategorycznie nalezy usunac zagadnienia odczytu.

"oszukancze" korekcje - na doskonalym przykladzie maila niech to bedzie cos na ksztalt slownika t9 - czasem na podstawie kilku literek zgadna o jaki wyraz chodzi (po czesci przypadkowo otrzymamy zgodnosc bitow) a czasem zrobia koszmarek i np zamiast "putty" w mailu dostaniesz "pussy". ale i tak to wyglada na lepsze niz przerwanie pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Migrena podal Ci kontrprzyklad, ze z definicji bit perfect kategorycznie nalezy usunac zagadnienia odczytu.

"oszukancze" korekcje - na doskonalym przykladzie maila niech to bedzie cos na ksztalt slownika t9 - czasem na podstawie kilku literek zgadna o jaki wyraz chodzi (po czesci przypadkowo otrzymamy zgodnosc bitow) a czasem zrobia koszmarek i np zamiast "putty" w mailu dostaniesz "pussy". ale i tak to wyglada na lepsze niz przerwanie pracy.

 

Przepraszam ale jakoś nie chce mi się brnąć w kolejne absurdy.... Piszesz kompletnie od rzeczy :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby osiągnąć pełną bit-perfekcję na wyjściu SPDIF nie trzeba wydawać wcale dużych pieniędzy bo można to osiągnąć za grosze na napędzie komputerowym bo prawie każdy ma wyjście SPDIF które jest bit-perfect! Część z nich w razie problemów z odczytem stosuje identyczną interpolacje jak bardzo drogie odtwarzacze CD!!! Tak, bo te technologie z 80tych lat dzisiaj stosuje się w układziku wielkości OPAMPa zalanego w kropelce aby było taniej...

 

Kiedyś już w zamierzchłych czasach gdy odtwarzacz z wyjściem SPDIF kosztował 100x tyle co dzisiaj bawiłem się CD-ROMem Creative 36x i podłączałem go do wejścia cyfrowego na SB 128PCI aby zgrywać porysowane płyty i wszystko zawsze szło gładko. Idealna interpolacja porysowanych płyt i brak jakichkolwiek słyszalnych różnic pomiędzy tym co można było zgrać gdy dane leciały przez IDE w programie do ripowania płyt gdy płyta była nieporysowana. Generalnie taki napęd który wtedy kosztował niecałe 200zł robił to samo co drogie napędy za tysiące złotych i robił to nie gorzej niż dzisiejsze napędy za tysiące złotych :) Dzisiaj napęd CD z takimi możliwościami to koszt 10-20zł...

 

Drogi odtwarzacz CD ma tylko wtedy sens gdy ma dawać na wyjściu analogowy sygnał którzy przejdzie już przez DAC i OP-AMPy, inaczej to zwykłe marnowanie kasy bo nie zrobi nic lepiej od PeCetowego CD-ROMu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanie:

 

Czy Dvd manta, da mi na wyjsciu coaxialnym to samo co cd za 2000zl ?

Bede mial daca xindak'a i dalej nie wiem czy jest sens inwestowac w drogie cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@caralooh_pl

No niestety niekoniecznie, ba, wręcz przeciwnie, taka Manta zapewne po drodze zrobi baterię operacji resamplingu o bardzo niskiej jakości i cyfrowego przetwarzania...

 

Tego typu urządzenia mają zazwyczaj DSP i DAC z jedną stałą prędkością 48KHz i dane z CDDA są resamplowane (tanim algorytmem o niskiej jakości) do tej prędkości a jeśli jest opcja aby na SPDIF dawać 44.1KHz to stosuje się jeszcze raz resampling z 48->44.1 również bardzo słabej jakości...

 

Chociaż równie dobrze mogę się mylić. To już trzeba by sprawdzić. Przedewszystkim wypalić jako płyta audio plik udial.wav i sprawdzić czy resampling jest bodaj na tyle dobry aby kosmici nas nie atakowali ;) A jak udiala przejdzie można bawić się sprawdzaniem bit-perfekcyjności jakimś programem (chyba EAC ma taką opcję)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tutaj widze temat na kolejna dyskusje, przynajmniej dla mnie byloby to pouczajace: co to jest ten spdif, jakie rodzaje zaklocen sie moga trafic na optyku i na elektryku i czy sa calkowicie eliminowalne? bo przeciez legenda glosi ze PC sieje... CD pewnie tez. moze te puszki na drogich kablach maja cos wspolnego z tymi zakloceniami. a moze to kolejna maszynka psujaca bit perfect w imie firmowej charakterystyki?

Tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

o tym troche dyskutowalismy. Jak dla mnie stanelo na tym, ze w koncentryku i optyku moga byc zaklocenia typu jitter (co nie znaczy ze maja one jakis mierzalny wplyw), a dodatkowo po koncentryku z uwagi na polaczenie elektryczne moga wystepowac jakies dodatkowe zaklocenia (takze o nieokreslonym wplywie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale Migrena podal Ci kontrprzyklad, ze z definicji bit perfect kategorycznie nalezy usunac zagadnienia odczytu.

"oszukancze" korekcje - na doskonalym przykladzie maila niech to bedzie cos na ksztalt slownika t9 - czasem na podstawie kilku literek zgadna o jaki wyraz chodzi (po czesci przypadkowo otrzymamy zgodnosc bitow) a czasem zrobia koszmarek i np zamiast "putty" w mailu dostaniesz "pussy". ale i tak to wyglada na lepsze niz przerwanie pracy.

Nie, Bravo dobrze zwrocil uwage. No prawie dobrze. Zle bo podany przez niego przyklad ma sie nijak do standardow transmisji dzwieku gdzie nie ma mozliwosci retransmisji. A dobrze bo napisalem, ze zerwany bedzie strumien a tego nie sprawdzilem. Tylko jesli nie zostanie utracona synchronizacja to bedzie nadawana cyfrowa cisza i moj przyklad bedzie poprawny. Ale nie jestem w stanie tego sprawdzic, nie mam DAC'a to sygnalizujacego. :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tutaj widze temat na kolejna dyskusje, przynajmniej dla mnie byloby to pouczajace: co to jest ten spdif

Przy okazji prac na projketem Multi Selektora SPDIF zrobiłem podstronę, na której opisałem czym jest SPDIF i jak jest formowany. Jeśli lubisz zgłębiać zagadnienia techniczne, to polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy Dvd manta, da mi na wyjsciu coaxialnym to samo co cd za 2000zl ?

Jest bardzo duża szansa na to, że z Manty także wyjdzie bit-perfect, ale ponieważ to jest DVD, to może się okazać, że jakieś "upiększacze" dźwięku są włączone na stałe. Jedyne wyjście aby mieć pewność, to zbadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, Bravo dobrze zwrocil uwage. No prawie dobrze. Zle bo podany przez niego przyklad ma sie nijak do standardow transmisji dzwieku gdzie nie ma mozliwosci retransmisji. A dobrze bo napisalem, ze zerwany bedzie strumien a tego nie sprawdzilem. Tylko jesli nie zostanie utracona synchronizacja to bedzie nadawana cyfrowa cisza i moj przyklad bedzie poprawny. Ale nie jestem w stanie tego sprawdzic, nie mam DAC'a to sygnalizujacego. :/

 

nie jestem pewny czy o tym samym myslimy:

koncepcja podana przez Bravo32 zaklada, ze transport bit perfect sie wyklada gdy nie jest w stanie przeczytac porawnie (w sensie bezstratnie korygowalnie) danych. ewentualnie "gra" cisze.

tkniety twpim postem + przykladem o emailu uwazam ze jednak wole jak cos (tylko i wylacznie gdy nie zadziala kokrekcja!) pointerpoluje (na zasadzie przykladu tekstu i slownika T9). tyle ze to wydaje sie byc marginalne zastosowanie i nawet Bravo32 (slusznie!) zaniechal sie o to wyklucac.

 

za linki obu Panom dziekuje, jak znajde wiecej czasu to postaram sie przejrzec. oby nie byly zbyt techniczne i zapalu starczylo ;)

ps. watek o szalenstwie sledzilem, szkoda ze sie jakosc tak urwal. wlasnie wiecej szczegolow (najlepiej po chlopsku) o tych zakloceniach by mi sie przydalo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewny czy o tym samym myslimy:

koncepcja podana przez Bravo32 zaklada, ze transport bit perfect sie wyklada gdy nie jest w stanie przeczytac porawnie (w sensie bezstratnie korygowalnie) danych. ewentualnie "gra" cisze.

tkniety twpim postem + przykladem o emailu uwazam ze jednak wole jak cos (tylko i wylacznie gdy nie zadziala kokrekcja!) pointerpoluje (na zasadzie przykladu tekstu i slownika T9). tyle ze to wydaje sie byc marginalne zastosowanie i nawet Bravo32 (slusznie!) zaniechal sie o to wyklucac.

 

za linki obu Panom dziekuje, jak znajde wiecej czasu to postaram sie przejrzec. oby nie byly zbyt techniczne i zapalu starczylo ;)

ps. watek o szalenstwie sledzilem, szkoda ze sie jakosc tak urwal. wlasnie wiecej szczegolow (najlepiej po chlopsku) o tych zakloceniach by mi sie przydalo.

Brawo wlasnie postuluje ze jesli nadawana jest cisza to nie jest bit perfect, bo wlasnie cos jest nadawane podczas gdy w rzeczywistosci danych "nie ma". Dla mnie to kwestia doprecyzowania definicji, bo biorac pod uwage psychoakustykei wole aby braki danych byly interpolowane niz slyszec w glosnikach trzaski. Tylko, ze podejmuje ta decyzje swiadomie. Nie wiem tez czy takie nagle zmiany poziomu sygnalu nie moga miec negatywnych skutkow dla sprzetu.

 

Brak konkretnych informacji o zakloceniach jest imho spowodowany tym, ze nikt nie potrafi wskazac jakie to sa zaklocenia. Tym bardziej w przypadku optyka. Calkiem sensownie z technicznego punktu widzenia jitter opisany jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , ale tamtejszej juz ocenie jego wplywu na dzwiek bym tak nie ufal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy danych nie ma to jest cicho ;)

z ta cisza u Bravo32 pisalem jako ewentualnosc. mniej ekstremalna wersja.

 

w kwesti zaklocen w cyfrowym przekazie troche, za to bardzo fajnie opisane jest na computer audiophile przy okazji budowy dedykwanego do muzyki PCta. pewnie go znacie, jak nie to latwo znalezc.

poki co kolejkuja sie artykuly od ciebie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu czytam - dochodzę do wniosku że bit perfect nie istnieje (wystarczy że zdarzy się w całym ciągu danych 1 źle odczytany bit). Co do komputerów - zgoda, zawsze występuje idealny odczyt danych, choćby z jakiegoś pliku MP3. Ale co ze źródłem wejściowym? Tutaj powiemy CD Audio i koło się zapętla, bo nie ma sensu zapisywanie czegoś co ma być odtwarzane idealnie, skoro zostało zgrane nieidealnie.

 

bravo32 -> nie rozumiem Twojego przekazu, logika wskazuje na to że im płyta kręciła by się "wolniej" tym każdy bit mógł by być odczytywany dłużej i prawdopodobieństwo błędu by zmalało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bravo32 -> nie rozumiem Twojego przekazu, logika wskazuje na to że im płyta kręciła by się "wolniej" tym każdy bit mógł by być odczytywany dłużej i prawdopodobieństwo błędu by zmalało.

 

Doszło do nieporozumienia :-) Bo jeśli to co napisałeś wyżej musi mieć sens to poprzedni twój wpis dotyczył nie zwykłego cd playera a np. napędu komputerowego ;-)

 

Ale "czystoakadmicko"... Najważniejszy przy takiej korekcji byłby rozmiar bufora. Czym większy tym dłuższy czas dla playera aby odnalazł ponownie niepewny fragment i spróbował odczytać go ponownie czy kilka razy ponownie. Z jednej strony obniżenie prędkości napędu może (choć wcale nie musi) poprawić jego zdolność do odczytu. Z drugiej wydłuża się czas dostępu i sam czas ładowania bufora. Szczególnie na początkach tracków gdy nie dajemy szansy odtwarzaczowi aby na podstawie playlisty czy wcześniej wygenerowanego shuffle zaczął buforować początek następnego utworu zanim skończy odtwarzać aktualny. To samo w przypadku startu płyty. Tak więc nawet gdy sobie o tym gadamy to i tak nie mamy na to wpływu ani raczej też nie będziemy pisać dedykowanego softu do odtwarzania cd-da na pc ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.