Jump to content
IGNORED

Gdzie kupić maszynę do mycia winyli?


MarkoPolo

Recommended Posts

Moja pasja winylowa wkroczyła w drugie stadium-zamiast drogich kabelków, listw i tym podobnych postanowiłem zakupić czyszczarkę do vinyli-z opinii na audioasylum wynika, że najlepszy tego typu sprzęt w umiarkowanej cenie to VPI 16.5-w USA 450$. Czy ktoś w Polsce ma dystrybucję VPI? Jeśli tak to jaka jest cena, bo np. w Niemczech - 850 euro! Ewentualnie zostaje mi import ze stanów, czy ktoś orientuje się ile może kosztować wysyłka i cło(?) ?

Link to comment
Share on other sites

Panowie!

Działanie myjki osobiście widziałem i "słyszałem'. To, że działa jest poza wszelką dyskusja. Płyta czysta zawsze zagra lepiej. Podczas audio-mini show w moim miescie goście z Katowic prezentowali jej działanie. Najtańsza z myjek kosztuje u nich 2200zł???!!! Ta której widziałem działanie kosztowała 25000zł. Jest to proste urządzenie nidgy nie warte takiej "fortuny". Czarna drewniana skrzyneczka, sinik, sworzeń do obsadzenia płyty, pompka do rozpryskania płynu, szczoteczki jakie stosuje się od lat, mały odkurzacz o dwóch ssawkach od dołu i góry. Co niektórzy budują gramofony, wzmacniacze i inne cacka- potwierdzam więc zdanie Alexandra- by zrobić to coś samemu. Można by mówić o kupnie gdyby to kosztowało góra 500zł. Aby kupować za setki dolarów czy euro trzeba mieć ogromne "poczucie humoru". Pieniążki nawet jak jest ich dużo lepiej przeznaczyć na płyty.

A urządzenie które widziałem za taką kasę nawet z brzegu nie umiało zebrać do sucha płynu myjącego. Właścieciel "myjki-rollroysa" jako dosuszacza brzegów płyt używał mazurskiej sr** taśmy (papieru toaletowego).

Link to comment
Share on other sites

Pewnie, że ceny tych sprzętów są strasznie wygórowane (szczególnie w Europie...) Podstawowy model Nitty Gritty kosztuje w USA - 200$.. Wyższe modele Nitty Gritty oraz podst. VPI kosztują około 400-450 dolarów. Na forum audioasylum większość użytkowników pisze o zakupie jednej z powyższych maszynek, jako o najlepiej zainwestowanych 400 dolarach na sprzet audio....Zarówno z ich opinii jak i wielu innych recenzji wynika, iż po profesjonalnym umyciu płyty dźwięk staje się o klasę lepszy, można pozbyć się większości trzasków, poprawia się dynamika. Po prostu igła "zbiera" wszystko to, co jest zapisane w rowkach, zamiast zbierać brud.....Dodatkowo zmniejsza się zużycie igły, co w przypadku droższych wkładek daje spore oszczędności...

Sama maszyna nie jest skomplikowaną konstrukcją, ale niestety nie widać tańszych odpowiedników Nitty Gritty czy VPI. Niektórzy wydają 1000 czy 2000 pln na kabelek, ja wolałbym kupić za to czyszczarkę, ale przy zaporowych cenach u dystrybutorów pozostaje mi chyba tylko szukanie używanej na ebayu.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie wydawać taką furę pieniędzy za urządzenie działajace jak wyżej nie ma sensu. Można kupić inny

prymityw, w postaci myjki Knosti. Ta przynajmniej jest względnie tania. Na Rejtana w W-wie ponad 300 zł.

W niemieckim Conradzie poniżej 200 zł.

Mam tę myjkę. Pomimo jej prymitywizmu sprawuje się dobrze. Dodatkowo radzę zakupić wiadro płynu do mycia i

zastosować lepszy filtr do cedzenia cieczy - z bibuły do kawiarek - rozwiązuje problem filtrowania.

 

Lisor.

Link to comment
Share on other sites

Idziemy do kuchni czy łazienki i zabieramy żonie, bądź matce, dwie miski. Mając już miski, wycinamy w nich dna, tak by nie były większe, niż część płyty z etykietą, resztę wyrzucamy. Potem szukamy na śmietniku albo w warsztacie ślusarskim, metalowej rurki o średnicy otworu płyty i 2 zakrętek. Mając już myjkę szorujemy płytę szczoteczką byle nie była zatwarda bądź zamiękka. Trzecią podwędzoną miskę (nie wędzić tylko zwędzić) napełniamy wodą, koniecznie destylowaną i jak kto woli (a była o tym mowa już we wcześniejszych tematach) śladową ilością substancji czyszczącej (aby się zaraz zaczął wściekać jakiś sprzedawca myjek, niech to będzie np. odrobina ludwika :) ) Wspomniana rurka i zakrętki mogą być w ilości większej, wtedy mamy mycie na skalę przemysłową. Płyty na rurkach wieszamy na 2 sznurkach i czekamy do rana aż wyschną.

:)

Link to comment
Share on other sites

Niestety te rozwiązania pomogą tylko częściowo, gdyż najważniejszą fazą czyszczenia w maszynie jest "odsysanie" płynu wraz z zanieczyszczeniami, w przeciwnym wypadku większość zostaje w rowkach. Tutaj trzeba by dołożyć jakiś porządny odkurzacz....

Link to comment
Share on other sites

Ja chyba kupię cos takiego :-)

[obrazekLUKASZ-113091_1.jpg]

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

A tak przy okazji jeśli można coś doradzić fanatykom czyszczenia płyt: nie róbcie tego za pomocą myjki!

Nawet bardzo drogie urządzenie nie zrobi tego dokładnie. Kiedyś już była dyskusja na temat czyszczenia

winyli i wspominano tam "maseczkę" do czyszczenia płyt. Kosztuje to 9,95$ i daje znakomite efekty.

Czyści dogłębnie rowki i działa antystatycznie.

Link to comment
Share on other sites

Dziwne to dla mnie-dlaczego w takim razie profesjonalne rozgłośnie czy większe biblioteki korzystają z takich maszyn od ponad 30 lat? Np. Keith'a Monks'a

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ......

Link to comment
Share on other sites

Myjka to metoda szybsza i prostsza. Nikt w biblotekach i rozgłośniach nie będzie się bawił w "maseczki". A skuteczność myjki baaaardzo drogiej miałem okazję sprawdzić- najpierw użyłem myjki, a następnie "maseczka"

wyciągnęła jeszcze z rowków sporo zanieczyszczeń.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie przy płytach mocno zabrudzonych wszystkie zabrudzenia usuwa się po 2-3 myciach...Zresztą do takich płyt lepsze są półautomaty, w których wstępne szorowanie szczotką odbywa się ręcznie.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.