Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz 'Ugoda'


jar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, może ktoś z was ma jeszcze płytki do Ugody, lub komplet części i chce się pozbyć? Kolega u mnie ostatnio był, usłyszał i się strasznie napalił na Ugodę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam sprawdzenie kondensatorów Jantzen jako wejściowych w Ugodzie. Właśnie załadowałem dziś Z-Cap Superior. Panowie !!! Co się dzieje !!! Hektary przestrzeni. Piękne wysokie i niesamowicie sprężysty basik. Mniam !!! Jak dotąd najlepszy wejściowy kondensator jaki słyszałem. A dziś prawdopodobnie przyjdzie paczka z polinku z Z-Cap Silver i zmoduje zwrotki w swoich Audiovector'ach. Zobaczymy jak to zagra. O modyfikacji Audiovector M1 założę wątek i opisze co dał upgrade zwrotnic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zephyr

> Polecam sprawdzenie kondensatorów Jantzen jako wejściowych

 

Zapewne próbowałeś także zworek zamiast Cwe i C28 (o ile Twój preamp ma 0V DC na wyjściu)?

Jak więc wygląda porównanie zworek i kondensatorów?

Ja bym stawiał na zworki, jako bardziej minimalistyczne - ale to intuicja nie poparta jeszcze odsłuchami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na C28 jest zworka oczywiście. Natomiast na Cwe bardziej podoba mi się z kondensatorem. Nichicon Muse w sprzężeniu jest nie do przyjęcia moim zdaniem. Tłamsi potencjał tego wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zephyr

> Nichicon Muse w sprzężeniu jest nie do przyjęcia

 

To akurat sprawdzę, bo w forumowym zestawie były te właśnie kondensatorki

W miejscu Cwe i C28 mam wlutowane szpilki, więc dość łatwo będzie porównać różne opcje.

 

Wydawało mi się, że ktoś napisał, że Cwe i C28 powinno się jednocześnie zwierać? Twoje doświadczenie wskazywałoby, że jedna zwora też jest Okej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kogoś zainteresują blachy zbliżone do frontów i tyłów w moich monoblokach?

Proszę zajrzeć do wątku "Różne kostki do wzięcia".

Pozbywam się elementów w pierwotnie wykonanej wersji - materiał i wymiary zewnętrzne są takie same jak w wersji ostatecznej widocznej powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowaniu Ugodami (Cwe i C28 zwarte) ze źródła o małej impedancji (w zasadzie to rezystancji 50 ohm) natknąłem się na takie oto zjawisko: Wejście Ugody ma niezerowe napięcie DC, w obu monoblokach mam takie samo i wynosi -10mV. Czy to napięcie jest zawsze takie, czy ta zbieżność u mnie to przypadek? Czy ktoś mający zwarte Cwe mógłby to sprawdzić?

 

Przy zwarciu wejścia do masy (lub przy podłączeniu mojego pre) napięcie wyjściowe DC obu monobloków skacze na 210.. 220 mV i to już jest z lekka niepokojące ;-(

 

Rzecz jasna można wyregulować zero DC na wyjściu przy zwartym wejściu, albo wstawić Cwe.

Ale pierwsza opcja poskutkuje niezerowym napięciem DC na wyjściu bez podłączonego źródła. Co gorsze to napięcie przekracza próg zabezpieczenia wyjścia, bo przekaźniki się nie włączają.

Drugiego rozwiązania chciałbym uniknąć - wolę zworę (ale się rymnęło ;-)

 

Co by z tym fantem zrobić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pomiarów z różnymi oporami wyjściowymi pre - powinny zainteresować kolegów mających zworę zamiast Cwe i pre bez kondensatora na wyjściu:

 

Rezystor podłączony na wejściu ---> napięcie DC na wyjściu

----------------------------------------------------------

brak ---> 12mV

56k ---> 78mV

5k6 ---> 184mV

560R ---> 218mV

56R ---> 221mV

 

Jak widać, Ugoda ustawiona na zero DC przy rozwartym wejściu odrobinę "nabiera wody" przy zmniejszaniu oporu wyjściowego pre.

Czy 100mV DC dla kolumny 4-omowej to jakiś problem? I= 100mV/ 4R= 25mA, P= 0,1V* 25mA= 2,5mW Chyba nie problem...

Może jednak warto założyć Cwe i mieć to z głowy?

Zielony Nichicon Muse 4,7uF z zestawu wydaje się w sposób słyszalny nie wpływać na dźwięk, ale to pierwsza impresja, bez szybkiego porównania np. ze zworą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda w innym układzie, ale tam gdzie zalecano 4uf wstawiłem 10uF i była różnica na basie, w efekcie wybrałbym 4uf,

piszę bo można sprawdzić pojemnośc Cwe, polecam do posłuchania WIMA 4uF, lub 2x4u7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gqsoft

Kondensator na we. w takiej topologi jest niezbędny inaczej będzie jakieś nie 0 napięcie na we.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje ugody maja Cwe,

są tam dlatego, że czasami dzieją się dziwne, rzeczy i wolę mieć te kondy, niż później "elektrony zbierać ze ścian"

ze dwa razy uratowały mi końcówki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi_06, 5 Lip 2010, 11:58

 

>moje ugody maja Cwe,

>są tam dlatego, że czasami dzieją się dziwne, rzeczy i wolę mieć te kondy, niż później "elektrony

>zbierać ze ścian"

>ze dwa razy uratowały mi końcówki

 

Popieram

Brak C na wejściu końcówki to dość kontrowersyjny pomysł. Tendencje do sprzegania wszsytkiego stałoprądowo moge zrozumieć, ale kazde szaleństwo musi sie gdzies kończyć ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu widzę jakieś głosy rozsądku ;)

1. Nie ma szans praktycznie, by zapewnic w takiej topologi wzmacniacza róznicowego zera na wyjściu i wejściu. Musiałyby być dobrane dokładnie idealnie wszystkie elementy.

2. Bezpośrednie sprzężenie stopnia o wzmocnieniu >20 z wydajnym prądowo wyjściowym stopniem prądowym przy stanach nieustalonych na wejściu (np. załączanie przedwzmacniacza) grozi tym, co Waldi napisał :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczeństwo kolumn to rozsądny argument.

Wstawię Cwe, ponieważ pre mam odłączalne od monobloków i szkoda ryzykować, że np. odpięcie kabelka RCA w niewłaściwym momencie spowoduje impuls na wyjściu.

 

Co innego w konstrukcji zintegrowanej - tutaj spinając na stałe Soha-pre z Ugodami w jednej obudowie - zaryzykowałbym sprzężenie DC.

 

A wracając jeszcze do -10mV na wejściu. Rozumiem, że ta wartość mogłaby równie dobrze wynosić +10mV jak i -1mV czy też 0,0? Czy to napięcie świadczy o stopniu niesparowania elementów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem posiadaczem tytułowych monobloków.

 

Jeden z moich monobloków uległ awarii. Prawdopodobnie winę ponoszę ja. Gdyż najprawdopodobniej źle podpiąłem moduł soft startu. Podczas przenoszenia monobloku do obudowy

 

Nie jestem elektronikiem i szukam pomocy wśród forumowiczów.

 

Mieszkam na co dzień w Opolu i bywam w Kędzierzynie - Koźlu. Osoby które były by mi wstanie pomóc będą mile widziane. Zostałem poinstruowany co do pomiarów monobloków. Wstępnie można oszacować iż muzycznie końcówka jest sprawna.

 

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może więcej szczegółow na temat tego uszkodzenia. Piszesz że wzmacniacz uległ awarii, a w następnym zdaniu że jest "sprawny muzycznie". Co według Ciebie oznacza to określenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kuzyn murzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc może ja coś napiszę.

Rozmawialiśmy z Arczi87 telefonicznie i problem polega na niezałączaniu się przekaźnika jednego z wyjść.

Po naciśnięciu kotwicy przekaźnika palcem dźwięk się pojawia i cały tor audio pracuje poprawnie.

Napięcie stał na wyjściu waha się od ok. 0,01 do ok. 0,04V - więc jest idealnie.

W/g moich zaleceń Arczi robił pomiary i te wykazały zwarcie w okolicach mostka prostowniczego układu opóźnienia załączania wyjścia.

Wygląda to tak, jak by połowa mostka była na zwarciu, czyli jeden biegun wejścia napięcia zmiennego ma zwarcie i do minusa i do plusa mostka.

Niestety nie potrafię pomóc koledze na odległość wielu kilometrów w wymianie mostka a wysyłka niesie pewne ryzyko i oczywiście znaczne koszty.

Generalnie to ktoś obeznany w elektronice musiałby potwierdzić, że to na pewno wina mostka i dopiero go wymienić.

Kolega Arczi nie dokona tego sam, bo ma zbyt mało doświadczenia w posługiwaniu się lutownicą.

Może więc ktoś z okolic Opala pomoże koledze w naprawie tej drobnej usterki.

Druga sprawa to problem z działaniem jednego z dwóch soft startów - ten nie był mierzony i trzeba zlokalizować usterkę, co wydaje się , nie jest zbyt trudne (kiedyś pracował poprawnie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wygląda to dość banalnie. Mogę się temu przyjżeć jeżeli nie odezwie się ktoś z Opola bądź Kędzierzyna. Bo ja mieszkam w kolejnym mieście za Kędzierzynem tzn. w Gliwicach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kuzyn murzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mało danych, ale wygląda to tak jakby Arczi37 pomylił podłączenia i na złączkę 9v podłączył większe napięcie zmienne,

jeżeli tak, to proponuję podłączyć stałe napięcie (z osobnego zasilacza) na C26,

jeżeli przekaźnik zaskoczy to należy wymienić mostek,

jeżeli nie "wina" może być w D13, Q22, lub samym przekaźniku,

 

jeżeli to czerwona płytka, to należy wymienić elementy D14, D13 i Q22 (b.mały koszt)

jak nie zagada to pozostanie przekaźnik,

 

jak masz zielona płytkę (inny laminat, i przy okazji kolor) to należy ugodę oddać do serwisu w "dobre" ręce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

najprawdopodobniej z pośpiechu zamieniłem 9V z 230V na module soft startu. Bo to jedyna rzecz którą mogłem zrobić źle. Przy wsadzeniu wtyczki do gniazdka bezpiecznik w soft starcie rozsypał mi się na kawałki.

 

Wszystko to, bo chciałem puścić znajomemu jak rewelacyjnie grają ugody... No i wedle powiedzenia co nagle to po diable...

 

Ugode mam na zielonym PCB wersja 1.1.

 

Jeśli są osoby z okolicy które są wstanie pomóc proszę o info. Prawda jest taka, że sam sobie tego nie zrobię ...

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>najprawdopodobniej z pośpiechu zamieniłem 9V z 230V na module soft startu. Bo to jedyna rzecz którą

>mogłem zrobić źle. Przy wsadzeniu wtyczki do gniazdka bezpiecznik w soft starcie rozsypał mi się na

>kawałki.

------------------------------------

To ma sens, pewnie faktycznie tak było.

Najważniejsze, że cały tor audio pracuje poprawnie.

 

Mam nadzieję, że znajdziesz kogoś z Opola, kto zechce Ci pomóc i wymieni uszkodzone części w układzie opóźnionego załączania.

 

Proponuję zwrócić się o pomoc w naprawie "Ugody" również w wątku "Potrzebuję ...", może tam znajdzie się jakaś dobra dusza, ktoś, kto nie zagląda do tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Wystrzelił mi kondensator C32. Miałem w tym miejscu 100uF/50V Nichicon VZ, ale nigdzie nie mogę znaleźć z tej samej serii. Jaki kondensator obecnie polecacie w tym miejscu?

Ponieważ te same mam w punktach C16, C1, C31, czy powinienem wymienić wszystkie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym podziękować oficjalnie forumowiczowi Robertinus. Wykazał się fachową pomocą i zrozumieniem mojego problemu. Dzięki czemu końcówka jest sprawna w 100%.

 

Dziękuję też wszystkim za wpisy i oferowaną pomoc.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi miło, że wzmak ponownie cieszy nienaganną pracą.

Sama naprawa to był drobiazg, ale przynajmniej potwierdza się opinia o niezawodności tych wzmaków.

Przyczyną uszkodzenia było podanie zasilania 230VAC (brawo Waldi, byłeś blisko, ale pewnie nie myślałeś, że to mogło być aż 230V) w miejsce gdzie powinno być doprowadzone napięcie 9VAC i wiecie co się stało? - wystarczyło wymienić zwart mostek prostowniczy za 0,50zł i profilaktycznie elektrolit tuż za nim.

Nic więcej nie uległo awarii!

Układ soft start przez który omyłkowo podane zostało owo zasilanie okazał się sprawny.

 

Cieszę się, że mogłem pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z penym znajomy dokładnie rozpatrzyłęm zasade działania i pracy tego "wzmacniacza",oboje stwierdziliśmy że pracuje on na słowo honoru,jeest mało stabilny i rozpatrując jego prace nie ma prawa działać-a jednak działa:P

Słyszałem też jak gra ta ugoda,nie wiem czy się tu podniecacie,gra tak jak wygląda sam schemat,nic nadwyczajnego

Ludzie dziwie wam się,wydajecie kupe kasy na jakąś ugode,zamiast kupić coś pożądnego za podobne pieniążki i żadne wymówka typu" satysfkcja tworzenia" nie wytłumaczy pchania takiego wzmaka w obudowe za 500-800zl,czy dawanie kondów za kosmiczne pieniądze....dla mnie to marnowanie pieniędzy,naprawde

CZEKAM NA LINCZ-pozdrawiam Przemek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.