Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz 'Ugoda'


jar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

>jar1

Nie ma mowy o wyciskaniu szybkości. O ile pamiętam, to chyba ty pisałeś o chorobie początkującego DIY, który chce pociągnąć maksa. Obecność praktyka darkula zapewne pozwoli zachować zdrowy umiar.

Sugerowałeś, że źródło prądowe na LM334 jest za wolne, to poszukałem w swoich zapasach czegoś szybszego i stąd dołączony skan. A dioda Zenera służy zapewne do poziomowania napięcia, bo 2N2222 ma UCE zaledwie 30 V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tranzystor górny jest wysokonapięciowy, więc po co ta dioda - dalej nie rozumiem. Cholera, dociekliwy jestem....:)

Zauważ, że to co przedstawiłem nie ma na celu uzyskanie osiągów szybkości tylko poprawność techniczną i możliwie jak największe zooptymalizowanie układu w ramach lineralizacji poszczególnych stopni przed dołączeniem pętli ujemnego sprzężenia. Napisz dokładniej, co byś zmienił, lub do czego masz wątpliwości.

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jar1

Dokładniej obejrzałem zaproponowany przez ciebie układ. Wprowadziłeś dodatkowy stopień, co powinno zmniejszyć obciążenie stopnia wejściowego jak i zwiększyć szybkość przeładowania pojemności wejściowych tranzystorów sterujących. Zajrzałem do kart katalogowych i być może moje postulowane diody będzie można potraktować wariantowo. Pojemności międzyelektrodowe nowych tranzystorów są zdecydowanie niższe niż nieśmiertelnych BC135-140.

Przyglądając się zaproponowanej topologii zwróciłem uwagę na równoległe łączenie wyjściowych tranzystorów mocy. Przypomniałem sobie wprowadzoną przez Charlesa Altmanna SPLIF amplifier topology (split feedback) czyli dzielone sprzężenie zwrotne. Idea jest taka, że głośnik wzmacniaczowi ostro bruździ i gdy oddzielić parę/pary zasilajace bezpośrednio głośnik od reszty stopni mocy, które objęte są sprzężeniem zwrotnym, to z głośników popłynie miód. Minimalny wymóg zastosowania tej techniki to dwie pary tranzystorów mocy we wzmaku. Taką parę mamy, więc proponuję wstawić przełącznik/przekaźnik pozwalający na przerwanie połączenia między punktami wspólnymi R14/19 i R15/20. Nie wiem co o tym myślicie, ale podobne rozwiązanie zastosował Borbely w swoim wzmacniaczu klasy A.

Wracając do diody Zenera, to te na wyższe napięcie mają dodatni współczynnik temperaturowy więc chyba stanowią one element stabilizacja termicznej stopnia wejściowego.

To by było na tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Tak więc mamy do wyboru trzy możliwości na źródła pradowe: z diodą LED, z TL, oraz z dwoma tranzystorami. Proponuje uwzglednić możliwość zastosowania każdego. Mozna będzie zmontować, co kto lubi.

Nowy,

Swego czasu koncepcję Altmana trochę skrytykowali na DIYaudio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Polega ona na tym, że do kolumn podłączona jest para tranzystorów, które nie są objete pętlą globalnego sprzężenia zwrotnego (czyli są jakoby 'uwolnione). Natomiast do drugiej pary nie jest podłączone obciązeńie i są jakby 'atrapą', z której pobiera sie sygnał sprzężenia zwrotnego.

To, co robi Borbely i inni rózni się znacznie od Altmana, ponieważ stosowane jest 'dzielone' sprzężenie zwrotne: część pobierana jest bezpośrednio z wyjścia a część z wyjścia wzmacniacza napięciowego. To również sugerował Nelson w A75. Myślę, że możemy zaimplementować taką możliwość, będzie można sterować głębokością globalnego sprzężenia zwrotnego.

Zastanówmy się nad rezlizacją stabilizacji temperaturowej stopnia końcowego. Czy Waszym zdaniem wystarczy, to co jest na schemacie?

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomysłem Nowego, chodzi mi po głowie układ bez globalnego sprzężenia zwrotnego. Może układ z korekcją błędu wg Hawkforda? Chodzi mi o coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Do końca tygodnia postaram sie wkleić odpowiednią propozycję do naszego układu.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Został bym przy popularnych rozwiązaniach układowych, takie egzotyki to tylko udziwnianie konstrukcji. A najlepsze wzmacniacze to typowe wzmacniacze na tanich częściach.

 

jar1 - schemat który zaproponowałeś różni się praktycznie tylko stopniem sterującym tranzystory końcowe. Zostawił bym LED'y sprzężone z BC i na razie dał jedną parkę na końcu. Zasilanie 42V i 100W mamy bez problemu.

 

Jesli uważasz, że mój stopień sterujący jest do kitu i sobie nie poradzi, zaproponuj coś konkretnego. Jeśli już to będzie, zacznę robić prototyp.

 

Takie teoretyczne dysputy i coraz to bardziej egzotyczne pomysły prowadzą do nikąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt.... Takie teoretyczne dysputy i coraz to bardziej egzotyczne pomysły prowadzą do nikąd.... ?

 

 

to się nazywa finezja ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mam nic przeciwko LEDom, mogą być.:)

W takim najprostszym stopniu sterującym można osiagnąć szybkość narastania rzedu kilkunastu uV/s.

W przykładzie, jaki przesłałem (ewentualnie z układem kaskody zamiast wtórnika) można osiągnąc SR rzedu kilkudziesięciu uV/s. To jest taka standardowa obecnie wielkość w budowanych wzmakach. Chociać te kilkanaście też mogą w zupełności wystarczyć.

Możemy na razie zostać z jedną parą tranzystorów końcowych, choć przy 42V na zasilaniu i 4ohm kolumnach to, może się okazać trochę niebezpieczne dla tych tranzystorów (SOAR). Ale do uruchamiania i może byc.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jar1

Sprawa sie nieco komplikuje i trudno będzie uzyskać 'ugodę'.

Poniewaz prototyp chce zbudować igod, to trzeba bajery pozostawic na później. Napewno taki wzmak nie zaskoczy nas swoim dźwiękiem jak i sprawianiem kłopotów. Później można dodać pozostałe usprawnienia i ocenic ich wpływ na finalne brzmienie oraz rozważyć ich przydatność.

Ciekaw jestem Twojej ostatniej propozycji. Wątek ten traktuję jako mały uniwersytet i dlatego czekam na ruch darkula.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wykres mocy traconej P(tran) w tranzystorze mocy (pojedyńczym) w zależności od mocy wydzielanej na obciążeniu P(obc) dla zasilania 40V. Trzy różne krzywe dotyczą odpowiednio obciążenia 2, 4, 8 ohm.

Jak widać, tylko dla obciążenia 8 ohm w tranzystorze nie przekroczymy nigdy 50W mocy wydzielanej. Przy 4 ohm kolumnach pracowalibyśmy prawie stale na 100W mocy w tranzystorze, natomiast przy spadku rezystancji obciążenia do 2 ohm (co wcale nie jest wykluczone) weszlibyśmy juz poza dopuszczalne wartości dla tranzystorów ( w tym przypadku 150W dla np. 2SC5200). Tak więc z duzym prawdopodbieństwem można założyć, że na obciązeniu poniżej 8 ohm mozemy doprowadzić do zjarania końcówki mocy, jeśli zastosujemy tylko jedna parę tranzystorów mocy.

To samo wynika z analizy SOAR dla tego tranzystora. Wynika z dokumentacji technicznej, że dla napięcia zasilania 40V nie można pociągnąć z tego tranzystora więcej niż 4 amper prądu (dane dla 25 stopni C). Te 4 ampery na obciążeniu 4 ohm da nam moc P(obc)=4*4*4=64W. Tak więc dla obciążenia 4 ohm dla tych tranzystorów nie można przekroczyć mocy wzmacniacza ok.60W. Inaczej może być 'pufff'. Zauważmy, że tranzystory te mają katalogowo Pmax=150W oraz dopuszczalny prąd 15A. Niech to jednak nikogo nie myli.

Tak więc podwójna para tranzystorów mocy to minimum dla naszych założeń.

Optowałbym też za zasilaniem ok.+-37V, co akurat łatwo uzyskać ze standardowych transformatorów z uzwojeniem wtórnym 2x24V.

[obrazekLUKASZ-119271_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

No to przesyłam trochę 'podgotowany' schemat. Trwało trochę, ale bawiłem się trochę w symulacje.

Uwagi mile widziane.

[obrazekLUKASZ-125159_1.jpg] [obrazekLUKASZ-125159_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-644-100004997 1170256636_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna koncepcja wyszła! Mam nadzieję, że to się kiedyś zmaterializuje. Jar1 - czy zarzuciłeś już projekt allfet?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche popracowałbym nad sprzężeniem zwrotnym - nie do końca mnie satysfakcjonuje. Teraz praktycznie całe sprzężenie zwrotne jest pobierane ze stopnia napięciowego. W symulacjach daje to niestety większe zniekształcenia nieliniowe. Może jakaś korekcja Hawksforda?

 

A propo allfeta - stanąłem na braku jednego feta - wciąż czekam na przesyłkę.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Igod

Ponieważ chciałbym wstawic do tego wzmaka ledy (zamiast diód zenera), tak jak sobie życzyłeś, czy mógłbyc podać jakiś odpowiedni typ diody żeby dla pradu ok. 5 mA stabilizowała 3,3V? (albo coś podobnego)

 

Muszę powiedzieć, że coraz bardziej mi sie podoba ten wzmaczek, jestem w fazie drobnych korekt i symulacji w PSpice - swobodnie będzie mozna chyba pozbyc sie globalnego sprzężenia zwrotnego, ale zachowując niskie zniekształcenia i duży współczynnik tłumienia.

A jak z prototypem?

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Schemat jest w zasadzie gotowy, można zacząć robić prototyp. Nie wiem tylko, czy to kogoś jeszcze interesuje, bo współpraca jest 'trochą' jednostronna. Osobiście uważam, że ciekawie byłoby się z nim pobawić.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze juz calkiem wam wszystkim odbilo. przerost formy nad trescia, totalny chaos i bezsensowne docinki. wiecej byscie zdzialali. no ale coz, podobno rywalizacja jest wpisana w meska nature. nie wiadomo po co musicier sobie udowodnic kto jest lepszy i kto wiecej umie. 'ja mam zajedistego preampa lampowego. co ty pieprzysz, lampy to gowno i zamulacze'. co za bzdura. mam wrazenie, ze nie chodzi wam o to, zeby czegos sie dowiedziec, tylko zeby jak najmocniej sobie dokopac. i jeszcze jedno: zanim zaczniecie sie obrzucac glupio madrymi epitetami i wogole udowadniam komus swoje racje, nauczcie sie lepiej mowic i pisac poprawnie w swoim ojczystym jezyku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

medea > Raczej się nie czepiam, ale tutaj muszę - i vice wersal kolego , koleżanko ?

Znalazłem w tak krótkiej wypowiedzi aż dwa błędy ortograficzne, nie mówiąc o interpunkcji.

Zazdroszczę dobrego samopoczucia i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze nie jestem twoja kolezanka. po drugie nie nazwalabym bledami literowek i tego nie przy 'w ogole' nie nacisnela mi sie spacja. do mojej interpunkcji tez sie nie czepiaj madralo, bo jakos 5 z matury dostalam i nie mialam zadnego bledu. wiec po prostu moze widzisz bledy tak gdzie ich nie ma. poza tym jak kazdy facet nie dostrzegasz istoty rzeczy i zwracasz uwage tylko na forme, a nie tresc. a oprocz tego kto ci powiedzial, ze mam dobre samopoczucie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

medea > Droga nie - koleżanko ! Akurat to co opisujesz , jest do przyjęcia. Natomiast nie jest do przyjęcia rozpoczynanie zdania od małej litery, jeśli już się tak czepiamy innych ;-).

Tak w ogóle, to rozumiem: masz te... dni ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o okres? bo nie rozumiem takich hmm... powiedzmy malo oswieconych okreslen. nie rozumiem tez tak malo oswieconej i szowinistycznej postawy, jaka prezentujecie: po pierwsze, czy nastroj kobiety zalezy jedynie od dnia jej cyklu? nie sadze. a juz pytanie 'czy moze chcesz jakas plytke zaprojektowac' jest totalnym chamstwem. a co jesli umiem?

nie mowie juz o prostackim i malo smiesznym zarcie jakim jest przekrecanie mojego nicka.

a co do malych liter, to uwazam, ze male litery i brak polskich znakow sa w wirtualnym swiecie dopuszczalne. z czysto utylitarystycznych wzgledow - tak jest szybciej. a chyba wlasnie po to wymyslono internet, zeby bylo jak najszybciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wlasnie, nic tylko chamstwo, wlasnie o to chodzilo. brawo medea, wystarczylo tylko kilka slow, dwa wpisy, i juz wywowalas chamskie przytyki, qubric, myslisz ze jestes zabawny, smieszny? spostrzegawczy jestes co, a wiesz chociaz kim byla medea? pewnie ze wiesz, zaraz wlaczysz google.pl i sobie znajdziesz. pokazales na jakim jestes poziomie. jar1, mam nadzieje ze przypadkowo skopiowales mendea. fadeover, "te" dni, "te" sprawy co?? zachowal bys klase, i nie dodawal nastepnym razem takich tekstow. takimi tekstami nie udowadniasz, ze masz "te" co sie ma dwa. proponuje przystopowac, bo temat umrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

medea > Jest dopuszczalne - fakt, więc się nie czepiaj innych :-)

Co do internetu , to zapewniam cię wymyślono go nie po to ,żeby było ''jak najszybciej''.

No i czekamy na twój projekt płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle medea i debauched666 to te same osoby.

Skąd to wiem ? ....

Jak to powiedziec ... skończ trollować , skończcie trollować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.