Skocz do zawartości
IGNORED

Znalezisko na strychu - pomoc


wookash

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszytskim

 

Zapędziłem się dzisiaj na strych na kórym już mnie dawno nie było i dokonałem ciekawego znaleziska. Otóż okazało się, że od kilku dobrych lat stoi tam następujący zestaw:

 

Ampli: Diora Tosca 303

CD: Fonica CDF 003R

Kaseciak: Technics RS-T10 (ma dwie kieszenie).

 

Nie wiem za bardzo co ztym zrobie ale całość wygląda fajowo. Chciałbym to uruchomić i zobaczyć czy działa ale na plecach amplituner ma "dziwne" gniazda (dziwne dla mnie). Stąt mam tez pytanie czy może wie ktoś jak to tego podłączyć kolumny?

 

PS. a może znajdzie się ktoś kto może mić coś ciekawego na temat tych elementów powiedzieć (np. ile mają lat itp.).

 

Oto zdjęcie gniazd na głośniki (sorry za jakość ale mój aparat wariuje).

[obrazekLUKASZ-112863_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazda starego typu, stosowane w chyba we wszystkich demoludach i może poza nimi. Mam książeczkę z epoki w której powinno to wszystko być opisane i zajrzę potem. Takie końcówki można dostać. Ja kiedyś kupowałem do Unitry i zapłaciłem chyba 5 zeta za parę takich, w które się wkładało druty i zakręcało śrubkę. Były też takie do lutowania. Zwróć uwage na znaki plus i minus przy wkładaniu kabli do koncówek. Powinny być opisane na obudowie.

 

A dla wielbicieli Radmorów widziałem nawet przedłużki do tych kabli w Media Markt. Musi być zbyt!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazd nie widze ale i bez tego moge z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że sa to takie "prawdziwe" gniasda głosnikowe;) Prawdopodobnie na jeden bolec okrągły i drugi płaski. Nie wiem czy gdzieś znajdziesz teraz takie końcówki - ja widziałem te gniazda w jakims starym magnetofonie (chyba) i na pewno w starych obudowach kolumienek Unitry.

"Toske" słyszałem - nic specjalnego, ludzie to brali bo było bardziej dostepne od Wzmacniaczy Diory WS442 a na wygląd podobne (tylko boki i góra chyba drewniane). Mozesz się zabawić i wymienić gniazda głosnikowe na zakręcane albo dla szpanu na koncentryczne Speakony :)

Gniazda sygnałowe to prawdopodobnie są DIN. Możesz wymienić na RCA czyli CINC.

 

CDF 003 Fonica to całkiem sprawny odtwarzacz - mam taki na chodzie. Trochę klekocze ale czyta wsztstko - nawet płytki ceramiczne i podłogowe;) Wszystkie bebechy powinny byc od Mitsumi na scalakach SONY. Napęd też Mitsumi. Spokojnie sprawdzi sie nawet ze znacznie lepszymi wzmacniaczami niż ten w "Tosce".

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu wtyki do kabli głosnikowych - na bolec okrągły i płaski są wykorzystywane czasem w sprzęcie samochodowym. Nie jest to żaden zabytek. Wydaje mi sie tylko że mogą być w innym rozmiarze.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> Qubric

"AMPLITUNER STEREO TOSCA 303" ma obudowe metalowa z gory i z boku, gniazda glosnikowe jak na zdjeciu, 2 wejscia sygnalowe typu DIN na gramofon i magnetofon ("pięciowtyk") i wejscie dla kabla antenowego, to tyle z anatomii Toski, mam do niej sentyment, bo jeszcze do niedawna grala mi z unitrami zgc 40 i wolalem to od kazdej miniwiezy, ktora slyszalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Rafał

a nie wiesz może czy jest jakiś standard podłączania plus/minus - okrągłe/płaski?

Mam takie same wejścia w amplitunerze ITT i niestety nie są opisane :-(

 

Pzdr,.

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wpisy

 

mam tylko jeszcze jedno pytanie, wynikające znowu z jakości zdjęcia. Mianowicie piszecie, że jest to gniazdo na bolec "płaski i okrągły". Dokładniej wygląda to mniej więcej (bardziej mniej) tak jak na schemacie poniżej ale chyba chodzi o to samo.

 

Tak w ogóle to taki rodzaj gniazda/wtyku ma może jakąś nazwę tak aby wiedzieć o co w sklepach pytać?

 

dzięki

[obrazekLUKASZ-112906_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywało się to ponoć DIN WG2. Ktoś mnie kiedyś taką odpowiedzia uraczył, jak zapytałem. I zaraz dodal bolczyk i języczek. I jeszcze :-)))) ale to juz był komentarz. Po prostu wtyk głośnikowy starego typu i będą wiedzieli. W starannym wykonaniu wtyki o przekroju prostokatnym - większy i chyba kwadratowym - mniejszy. W tandetnym (współczesnym) mniejszy bywa okrągły ale zdaje to jakoś egzamin.

 

Plus i minus. Zajrzałem do książki. DIN rozrysowany w pół tuzinie jeśli nie więcej przypadków. Wtyk głośnikowy - tylko widok bez opisu ale z uwagą, by sobie przewody oznaczyć tak, by sie nie pomyliły. Fajnie. Unitry juz nie mam (zamieniłem na Naima), a w gramofonie brak oznaczen, bo głośniki miały kable na stałe i nie sposób sie było pomylić. W instrukcji obsługi też nic. Będzie musiał pomóc ktos inny.

 

Co do zastosowania w samochodach to nie wiedziałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa jak to zwykle bywa jest tam gdzie bolec szeroki i płaski (no bo - ),a plus jest w bolcu okrągłym. Mysle,że o to chodziło :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie gniazda nazywano po prostu "płytka - bolec", tak sie mowilo w sklepie i wszystko bylo jasne, ale czy mlodzi sprzedawcy beda wiedzieli o co chodzi? W MediaMarkt napewno nie... najlepiej pytac w jakims starym miejskim RTV ;)

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie miałem, tyle, że kupowałem w detalu. 10 sztuk to juz hurt, starczy dla sąsiadow i znajomych. Widać też na zdjęciu, iż z bolca zrobiła sie szpilka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość piszących tu , to chyba młodzi ludzie, gdyż gniazda DIN budzą takie zdźwienie. Ilość spekulacji na temat wyglądu i podłączenia kolumn do przedstawionych gniazd głośnikowych też to potwierdza. Gniazda te są jak najbardziej typowe dla sprzętu sprzed ok. 20 lat, niezależnie od miejsca w Europie. Dla jasności, bolec środkowy (+) jest okrągły, z boku płaski (-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.