Skocz do zawartości
IGNORED

Dźwięki w DD 5.1 i DTS


joseh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy aby odtworzyć dźwięk nagrany w DTS, DD 5.1 trzeba posiadać odpowiedni zestaw kolumn (5+1)?Mam nagraną płytkę w formacie DTS, odtwarzacz rozpoznaje ten format ale przy odtwarzaniu nic nie słychać. DVD jest podłączone do ampltunera przez optyka. Inputa ustawiam na Auto lub na DTS, ale odpowiednie diody na ampli się nie zapalają i nic nie słychać? Co jest grane. Dodam, że to samo mam przy płytach DD 5.1.(dźwieki są, ale odpowiednie diody się nie świecą). Czy płytki nagrane w 5.1 wymagają takiego zestawu kolumn?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"trzeba posiadać odpowiedni zestaw kolumn (5+1)?"

nie. mogą być nawet dwie kolumny (u mnie. w innych amplitunerach być może nawet jedna wystarczy) i będzie grało, ale sygnał z wszystkich kanałów zostanie dostarczony do twoich dwóch głośników (tyle ich masz?).

 

Napisz, jaki masz sprzęt. Narazie mogę tylko poradzić - wejdź w menu dźwięku odtwarzacza i sprawdź czy np. ustawiłeś, że ampli obsługuje DTS, czy kazałeś przekształcać odtwarzaczowi sygnał DTS na coś innego itp.

 

Pocieszę cię że ja między dts a dd5.1 nie słyszę różnicy.

 

U mnie diody Dolby digital ani DTS też się nie świecą jeśli ustawię głośniki na stereo. Zapalają się dopiero jak wcisnę "standard" na pilocie (a głośników mam 5, bez subwoofera).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu vorpane trochę przesadziłes. różnica jest ogromna. Jesli jakaś płyta zostanie nagrana w DD to z miejsca pada tekst recenzenta w prasie"...znowu te oszczędności i brak dobrego dźwięku w DTS..." To tak jak z obrazem- jednym wystarcza 4:3 i wydaje się im że wszystko jest ok, inni przed zakupem płyty sprawdzają czy jest obraz anamorficzny i jesli nie to rezygnujaz zakupu. Inna sprawa to taka że firma Dolby nie zezwala na zapis płyt CD w standardzie DD w celu ochrony odtwarzaczy przed zniszczeniem. W przypadku DTS-u nie ma takiego problemu i za niewielkie pieniądze można cieszyc się wielokanałowym dxwiękiem w znakomitej jakości, pod warunkiem że dysponujemy zestawem odpowiednio dobrych głosników (te tanie pod DD się kompletnie nie nadają swzczególnie pod DTS24/96).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - z czego ma wynikac ta (Twoim zdaniem) ogromna roznica miedzy dzwiekiem z DD a DTS? Li tylko z poziomu kompresji? Rzuc no jakimis liczbami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem kiedyś Gladiatora i różnica była. Jakby wszystkiego więcej. Nawet ilość mbit/s była większa w DTS

Ale dokładnie jakie są algorytmy DTS nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posluze sie taka figura: moim zdaniem z DD i DTS jest dokladnie tak samo jak z MP3 i MPC. Mozna zrobic (jak sie chce) dobre DD (czy MP3), mozna tez isc na latwizne (szczegolnie jak sie wrzuca wszystko na DVD5 z gazety i trzeba oszczedzac nosnik). Jak sie juz robi DTS (czy MPC), dba sie raczej o to, zeby to bylo dobrej jakosci.

 

Czyli IMHO: roznice oczywiscie sa, jak to ze stratnymi formatami bywa. Pewnie nawet DTS jako gestszy jest lepszy. Ale nie wmawiajcie na Boga, ze roznice sa ogromne!!! No chyba ze jestescie z tych, co odrozniaja kopalnie miedzi w koaksjalu... Nie uprawiajmy magii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo są ogromne, z tym że znaczacą róznicę można usłyszeć dopiero na lepszym sprzęcie, ale juz na budżetówce, a nawet zestawach zintegrowanych DTS gra po prostu lepiej. DTS- kompresja 1:3, DD - 1:12, róznica spora, DTS "gra" głośniej niż DD przy tym samym wysterowaniu wzmaka, poza tym słychać więcej szczegółow, jest lepsza dynamika, przestrzeń itd.itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyzio - a co powiesz o np. pasmie przenoszenia? Na zakladce "Stereo" lubicie sie podniecac, kto slyszy iledziesiat kHz, a tu spokojnie twierdzisz, ze tam gdzie masz je oberzniete do ok. 16kHz (jak w znienawidzonym przez Was mp3!) jest lepiej? Glosniej Ci gra DTS? To dobrze - to znaczy ze odrozniasz glosno od cicho. Rzeczywiscie dekompress z DTS jest glosniejszy, Z ZASADY. Z prawej (zwykle) strony ampa masz taka duza galke, bardzo pomaga.

 

Nie jestem tu wcale stronnikiem Dolby w sporze DD/DTS. Wiecej, tez slysze roznice miedzy DD a DTS. Ale w roznych filmach jest DLA MNIE to roznie odbierane, raz lepiej, raz gorzej. Absolutnie nie uwazam natomiast ze sa jakies ogromne roznice jakosciowe i to na dodatek tylko w jedna strone!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuje madry IMHO kawalek na ten temat (autor: Radosław Poznańczyk)

 

Generalnie to w poprzednim poście chciałem wyrazić opinię o tym, że my

zwykli użytkownicy tak naprawdę dyskutujemy o różnicach materiału

źródłowego, a nie o różnicach samych systemów kodowania DTS i DD. Tak

naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak trudno jest odróżnić kompresję DTS od

DD jeśli materiał dźwiękowy został poczęty z jednej i tej samej taśmy

źródłowej. Jeśli zrobilibyśmy sobie ślepe testy, to jestem przekonany że

większość miałaby problemy z odróżnieniem jednego systemu od drugiego. A co

ciekawe, jak wynika z niektórych niezależnych ślepych testów, niektórym

osobom wyraźnie lepiej do gustu przypada ścieżka DD :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItajcie. Wrzucę dwa zdania - jako były, wyleczony ale nie do końca audiofil... od pewnego czasu, podążając na mozliwościami, uzytkuję dvd.Oczywiście nie do słuchania cd (tego tematu nie rozwijam...). Słucham jednak wielu koncertów no i oczywiście filmów. Nie mam amplitunera, chociaz niebawem pewnie sie odważę i ten klocek do domu przytargac ku uciesze rodziny. Ale do rzeczy. Czesto, słuchająć ściezki dźwiekowej, jedynie na wzmaku stereo, zdecydowanie preferuję ścieżkę DD 5.1 niz DTS. Malo tego, według mojego słuchu, najczęściej dts jest cichszy niz dd?!? Czytając wypowiedzi zaczynam powiątpiewać w mój słuch... Jeszcze dalej. DObra ścieżka stereo, w tych pieknych okolicznościach przyrody (wzmak stereo), czesto jest jeszcze lepszym wyjściem. Oczywiście w przypadku dvd daruje sobie sybilanty, zwartośc i szybkośc basy i tym podobne audiofilskie smaki. Po prostu chodzi o ogólne wrażenie (nawet przy dosyc ograniczonym pasmie...). Czyli krótko: dd czesto bywa lepsze niz dts! Bardzo często ale byc może ma tutaj znaczenie że słucham na stereo. Moje dvd ma dekodery konieczne, ustawienia w setupie także na miejscu. Dokonywany jest także downmix. Czyli o stratach ewentualnych nie ma co mówic, np. że graja tylko przody itp. To tyle. Oczywiście mysle, że w pełnym kinie może byc różnica wyraxa na korzyść dts. Zresztą liczę na to w skrytości kiedy juz zainwestuje w pełne kino... Pozdrawiam I tak na marginesie: słuchajcie tego co Wam po prostu bardziej odpowiada. Jestem spokojnie sobie w stanie wyobrazic skopany dts i całkiem porządne dd, tak samo jak jakoś nagrania cd innemu nagraniu nierówna. Różnice bywają dramatyczne! Jeszcze raz pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> MariuszJ

Nie mam zamiaru się sprzeczać, na moim sprzęcie po prostu DTS brzmi WYRAŹNIE lepiej, nie chodzi tu tylko o głośność, ale detaliczność, naturalność, przestrzeń.....Nie zmienia to faktu, że są też bdb pozycje w DD, ale założę się że w DTS brzmiałyby jeszcze lepiej....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nagrany DTS "musi" zagrać lepiej od najlepszego DD. Poza tym dużo zależy od realizacji nagrania. Przecież stereo w tym samym formacie też jest bardzo "róznie" nagrane. DTS raczej nie usłyszymy w płytach gazetowych, bo tam jest dużo okrojone ze względów finansowych i politycznych. Szkoda że płyty z muzyką (same audio) nie są nagrywane w tych systemach, pewnie z tych samych powodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>vorpane

""trzeba posiadać odpowiedni zestaw kolumn (5+1)?"

nie. mogą być nawet dwie kolumny (u mnie. w innych amplitunerach być może nawet jedna wystarczy) i będzie grało, ale sygnał z wszystkich kanałów zostanie dostarczony do twoich dwóch głośników (tyle ich masz?).

 

Napisz, jaki masz sprzęt. Narazie mogę tylko poradzić - wejdź w menu dźwięku odtwarzacza i sprawdź czy np. ustawiłeś, że ampli obsługuje DTS, czy kazałeś przekształcać odtwarzaczowi sygnał DTS na coś innego itp.

 

Pocieszę cię że ja między dts a dd5.1 nie słyszę różnicy.

 

U mnie diody Dolby digital ani DTS też się nie świecą jeśli ustawię głośniki na stereo. Zapalają się dopiero jak wcisnę "standard" na pilocie (a głośników mam 5, bez subwoofera)."

 

A więc tak:

2 przody, 2 tyły, ampli to denon avr 1804, DVD to starszy panasonic - posiada DTS out. Dodam, że sygnał cyfrowy dochodzi do amplitunera. Więc może coś w menu skopałem? Ale nie wiem co. Proszę o jakiąś radę.

Acha i jeszcze jedno czy można mieszać nagrania na 1 płytce DD i DTS?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"czy można mieszać nagrania na 1 płytce DD i DTS?" - powinno działać, jeśli tylko wiesz JAK to nagrać.

a co do ustawienia - nie mam pojęcia, zapytaj posiadaczy denonów 1x04 i panasów. ale co do ustawień panasa to chyba ciężko coś skopać. na pilocie denona powinieneś mieć przyciski trybów dźwiękowych jak stereo, prologic, standard itp. popróbuj.

 

ale w sumie sądze, że to wina złych ustawień wyjścia audio w DVD lub ustawień współpracy DVD/ampli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.