Skocz do zawartości
IGNORED

Warszawski Klub Audiofila i Melomana


twonk

Rekomendowane odpowiedzi

Ja przeszedłem (ładnych parę lat temu) na stronę DIY niejako z finansowego przymusu. ;-) Przedtem oczywiście kupowałem. Potem robiłem sam, ale "po omacku", bo w dużym stopniu "na ucho". Mam wykształcenie humanistyczne i przez to spore luki w kwestiach matematycznych. Innymi słowy - "pomiar zespolonych (amplituda i faza) charakterystyk przetworników w użytej obudowie, na planowanej osi odsłuchu, oraz ich zespolonych impedancji, a następnie komputerowe modelowanie zwrotnicy, tak żeby uzyskany SPL był płaski, a współpraca fazowa właściwa oraz by unikać 'dzwoniących' filtrów z 'kolanami' na charakterystykach SPL poszczególnych przetworników" - nie jest moją mocną stroną (mówiąc oględnie)... ;-) Na szczęście przypadliśmy sobie do gustu z Misiomorem (chyba na zasadzie przyciągania przeciwieństw) i założyliśmy coś w rodzaju nieformalnej 'spółki autorskiej DIY'. On to wszystko mierzy, modeluje i liczy, a ja wykonuję, słucham i mówię co ewentualnie bym jeszcze w tym dźwięku zmienił. Taka współpraca nadspodziewanie dobrze się sprawdza.

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wykształcenie humanistyczne i przez to spore luki w kwestiach matematycznych.

 

Serblin miał wykształcenie umożliwiające wykonywanie sztucznych szczęk...PASJA to słowo klucz.

 

Na czym teraz grasz w domu? Jakie kolumny? Jakie przetworniki?

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klubie stoją "Elica", w firmie (gdzie mam najlepszy zestaw grający) - "Clockwork". Obie konstrujkcje pewnie znasz (choćby z recenzji Martina w "highfidelity"). Natomiast w domu słucham na "Firefly" - 18-litrowych monitorach na Illuminatorach ScanSpeaka. Jak znam Twój gust, pewnie by Ci się spodobały. ;-)

A we wrześniu-październiku powinny już być gotowe nowe, duże kolumny trójdrożne na 32-cm Vifie, Nextelu Seasa i berylowym Revelatorze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A we wrześniu-październiku powinny już być gotowe nowe, duże kolumny trójdrożne na 32-cm Vifie, Nextelu Seasa i berylowym Revelatorze...

 

Super! Jestem ostatnio pod wrażeniem berylowego tweetera w Rockportach i chętnie posłucham Twoich nowych kolumn jesienią Sam sobie postanowiłem, że jeśli zmienię posiadane SF to tylko na kolumny z berylowym tweeterem. Reszta jest do negocjacji ale berylowy Revelator musi być;-) I bardzo możliwe, że to będzie musiała być konstrukcja na zamówienie...

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw tego berylowego Revelatora. Chociaż nie wiem czy pobije Illuminatora z 'dzióbkiem', który ma w sobie coś niesłychanie urokliwego - przynajmniej dla mnie... No ale nie nadaje się do dużych trójdrożnych kolumn. A Revelator z 'dzióbkiem' już tego 'czegoś' nie ma - jest jakby ostrzejszy.

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berylowy scan a jest świetny ale nie jest lepszy od swoich szmacianych braci. Jest inny.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do wpisu moreno , i ustawiam się w kolejce na odsłuch . Chętnie udostępnię moje pomieszczenie do prób :-) poddasze 70m2 oraz elektronikę Mc- system 2x600W. Od dłuższego czasu próbuję "pozbyć" się Thieli CS 3.7 . Mam już chyba piątą parę - ciągle wracam do nich bo konkurencja do - powiedzmy +/- 150kpln nie oferuje zbyt wiele. Zapuszczam się na Aviory Rockporta , ale jak pomyślę , że koszt kolumn wyniesie tyle co nowy super samochód z salonu , to zaczynam się martwić o swój rozum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu próbuję "pozbyć" się Thieli CS 3.7 . Mam już chyba piątą parę - ciągle wracam do nich bo konkurencja do - powiedzmy +/- 150kpln nie oferuje zbyt wiele. Zapuszczam się na Aviory

 

NIe dziwię się, że tak lubisz 3.7. To w mojej opinii najlepsze kolumny podłogowe kosztujące ,,normalne" pieniądze.

 

Rockport to wybitna marka. Super przejrzystość i jednocześnie miła uchu barwa. Atria brzmi wybitnie, tyle że za mała do Twojego metrażu...Avior? Chętnie bym posłuchał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berylowy Illuminator jest za delikatny - ma za małą efektywność do tak dużej konstrukcji - no i 4-omową impedancję. Revelator ma o wiele mocniejszy napęd - i to przy 8 omach. Misiomor jest przede wszystkim inżynierem, więc sumienie zawodowe każe mu dobierać i łączyć przetworniki tak, żeby to było dla nich bezpieczne. A zakładamy stosunkowo niski podział między 18-cm średniotonowym Seasem a berylem (co powinno zapewnić i dobrą stereofonię, i mniejszą słyszalność "zszycia" głośników). Nie robimy kolumn jedynie do plumkania, gdzie każde "odkręcenie gały" może spowodować pojawienie się zniekształceń, a w skrajnym przypadku - spalenie przetworników. To mają być kolumny do sporych pomieszczeń (30-40 m) i mają je nagłośnić nawet przy muzyce organowej... ;-) A równocześnie obaj nie przepadamy za filtrami wysokiego rzędu...

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby pokój DIY miał wystarczającą powierzchnię. :(

 

Skoro kolega blokers się zgłosił to będzie można zrobić odsłuch u niego przy okazji Audioshow w miłym gronie. Ja chętnie przyniosę buteleczkę szkockiej dla wzmocnienia;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odległość około 200km od Warszawy (okolice Torunia) nie jest dla Was straszna to zapraszam.

A co do niskotonowego - czy vifa nie jest zbyt "cienka " do tak ambitnej konstrukcji ? Nawet w 12" i najnowszych neodymowych modelach ceweczki są takie malutkie że strach ... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do wpisu moreno , i ustawiam się w kolejce na odsłuch . Chętnie udostępnię moje pomieszczenie do prób :-) poddasze 70m2 oraz elektronikę Mc- system 2x600W. Od dłuższego czasu próbuję "pozbyć" się Thieli CS 3.7 . Mam już chyba piątą parę - ciągle wracam do nich bo konkurencja do - powiedzmy +/- 150kpln nie oferuje zbyt wiele. Zapuszczam się na Aviory Rockporta , ale jak pomyślę , że koszt kolumn wyniesie tyle co nowy super samochód z salonu , to zaczynam się martwić o swój rozum ������

Więc gorąco kibicuję nowej konstrukcji i czekam na możliwość odsłuchu.

I jeszcze małe pytanko: czy na wysokie nie lepszy byłby berylowy iluminator ( stosowany przez Rockporta , Magico ) zamiast rewelatora ?

daj sobie spokój z Rockportami i magico - to marki dla pozerów. Jeśli masz piąta parę Theili Cs3.7 - to masz uzasadnione obawy o swój rozum :)

 

>babatular

"Pytanie jest tendencyjne." ;-) Odkąd sam sobie robię kolumny, to patrzę na to trochę inaczej - przestałem ich szukać pod kątem kupna. Ale trochę fajnych by się nazbierało - np. całkiem sporo konstrukcji śp. Franco Serblina - Extrema, Cremona, Stradivari, Elipsa, a potem Ktema i Accordo. Podobały mi się też Avalony Eidolon. A z "nowszych" firm - np. Diapasony Astera i Dynamis, a także Trenner & Friedl Isis. Na pewno jeszcze wiele innych, ale te mi przyszły do głowy od razu.

 

>Miroslav1

Cytując drugi kultowy film: "A ja, jeśli pan pozwoli, z przyjemnością!" :)

Powiedz tylko gdzie i kiedy... :)

Wymieniłeś listę super kolumn - co tylko potwierdza że "wiesz o co chodzi" a tego jesteś niezwykle sympatycznym i ZDYSTANSOWANYM do tego forumowego magla osobnikiem. RESPECT :)

 

Ale w domu słuchasz na FIREFLY - to wiele mówi:)

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do niskotonowego - czy vifa nie jest zbyt "cienka " do tak ambitnej konstrukcji ? Nawet w 12" i najnowszych neodymowych modelach ceweczki są takie malutkie że strach ... ;-)

Vifa NE315 ma cewkę o średnicy 50 mm na tytanowym karkasie i bardzo nowoczesną konstrukcję ułatwiającą odprowadzenie ciepła. Wystarczy. To są zresztą typowe dylematy konstruktora. Dlaczego taki wybór, a nie inny - pewnie więcej by powiedział Misiomor, który bierze pod uwagę znacznie więcej parametrów niż ja. Teoretycznie 32-cm Scanspeak ma lepsze parametry, ale niekoniecznie akurat do tych kolumn. Przede wszystkim zaczyna "dobrze się czuć" dopiero w 100 litrach objętości (a najlepiej w 120) - podczas gdy Vifie zupełnie wystarczy 80. A to duża różnica, kiedy nie budujemy "baby do kruszenia murów" (chociaż i takie projekty mamy w szufladzie) - tylko zgrabne (chociaż spore) kolumny, które dodatkowo jeszcze staramy się wysmuklić i "odciążyć" paroma sztuczkami optycznymi.

Akurat najwięcej dylematów mieliśmy ze średniotonowym - że papier, to wiadomo - ale czy ma to być Nextel, czy Illuminator? Illuminatora znam i wiem co potrafi, ale do konstrukcji parametrami bardziej pasował Seas. No i uspokoiłem się (że barwa będzie), dopiero kiedy posłuchałem Diapasonów zbudowanych na tym przetworniku. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Vifa NE315 ma cewkę o średnicy 50 mm na tytanowym karkasie i bardzo nowoczesną konstrukcję ułatwiającą odprowadzenie ciepła. Wystarczy. To są zresztą typowe dylematy konstruktora. Dlaczego taki wybór, a nie inny - pewnie więcej by powiedział Misiomor, który bierze pod uwagę znacznie więcej parametrów niż ja. Teoretycznie 32-cm Scanspeak ma lepsze parametry, ale niekoniecznie akurat do tych kolumn. Przede wszystkim zaczyna "dobrze się czuć" dopiero w 100 litrach objętości (a najlepiej w 120) - podczas gdy Vifie zupełnie wystarczy 80. A to duża różnica, kiedy nie budujemy "baby do kruszenia murów" (chociaż i takie projekty mamy w szufladzie) - tylko zgrabne (chociaż spore) kolumny, które dodatkowo jeszcze staramy się wysmuklić i "odciążyć" paroma sztuczkami optycznymi.

Akurat najwięcej dylematów mieliśmy ze średniotonowym - że papier, to wiadomo - ale czy ma to być Nextel, czy Illuminator? Illuminatora znam i wiem co potrafi, ale do konstrukcji parametrami bardziej pasował Seas. No i uspokoiłem się (że barwa będzie), dopiero kiedy posłuchałem Diapasonów zbudowanych na tym przetworniku. ;-)

 

Diapasony wiele zawdzięczają swoim nietypowym kształtom i drewnianym w całości obudowom. Tak samo było zresztą z Sonusami. A co z waszą obudową? Kształt ma być podobny do podłogowych Diapasonów czy bardziej klasyczny? Też ma być wykonana z drewna a nie mdf?

Edytowane przez moreno1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDF-u ma w ogóle nie być. "Boczki" z klejonki jesionowej (4 cm) wybarwionej na czerwono i polakierowanej na błysk. Reszta ze sklejki, a tam, gdzie ostre skosy - sklejone 4 warstwy HDF-u 6 mm. Front 4 cm, reszta ścian 2,5 cm. Plus sporo wzmocnień w środku (oczywiście maty bitumiczne i filc także). To, co nie będzie czerwone, zostanie polakierowane czarnym (albo ciemnoszarym) matem. Nie ukrywam, że projektując te skrzynki trochę się sugerowałem wyglądem Sonus Faber Ex3ma - tylko w dużo większej skali... ;-) (no i bez włókna węglowego).

post-827-0-83079900-1467101180_thumb.jpg

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczenie otworu basrefleksu ma znaczenie marginalne dla poprawnie zestrojonych (i ustawionych) kolumn. Np. przy strojeniu do 27 Hz długość fali wynosi przecież ok. 12,5 metra - a bas rozchodzi się wszechkierunkowo. Na dolnej ściance łatwiej natomiast użyć większej średnicy BR (co wymaga większej długości) - a to zapobiega kompresji powietrza i ew. świstom (szumom) turbulencyjnym. Łatwiej też umieścić wlot rury w geometrycznym środku komory basowej - czyli w węźle fali stojącej.

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDF-u ma w ogóle nie być. "Boczki" z klejonki jesionowej (4 cm) wybarwionej na czerwono i polakierowanej na błysk. Reszta ze sklejki, a tam, gdzie ostre skosy - sklejone 4 warstwy HDF-u 6 mm. Front 4 cm, reszta ścian 2,5 cm. Plus sporo wzmocnień w środku (oczywiście maty bitumiczne i filc także). To, co nie będzie czerwone, zostanie polakierowane czarnym (albo ciemnoszarym) matem. Nie ukrywam, że projektując te skrzynki trochę się sugerowałem wyglądem Sonus Faber Ex3ma - tylko w dużo większej skali... ;-) (no i bez włókna węglowego).

 

Super projekt. I fajna inspiracja Nową Extremą. Jakby Sonus robił takie kolumny to by użył karbonu i zażądał sobie za nie ze 100 tyś Euro;)

 

Życzę powodzenia w realizacji projektu i wpraszam się na ich odsłuch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wypada ten średniak na tle 18 illuminatora?

To się dopiero okaże przy odsłuchach i bezpośrednich porównaniach. Ale średnica z Diapasonów mi się podobała, więc powinno być dobrze. :)

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twonk,

 

piękne te nowe trójdrożne, po tym co słyszę u siebie z Waszych monitorów Firefly to czekam z wypiekami na twarzy :-) i również wpraszam się na pierwszy odsłuch. Gratuluję i powodzenia.

Też jestem ciekaw jak wypada porównanie seasa to illuminatora.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BOBSAPP

(Konto usunięte)

W klubie stoją "Elica", w firmie (gdzie mam najlepszy zestaw grający) - "Clockwork". Obie konstrujkcje pewnie znasz (choćby z recenzji Martina w "highfidelity"). Natomiast w domu słucham na "Firefly" - 18-litrowych monitorach na Illuminatorach ScanSpeaka. Jak znam Twój gust, pewnie by Ci się spodobały. ;-)

A we wrześniu-październiku powinny już być gotowe nowe, duże kolumny trójdrożne na 32-cm Vifie, Nextelu Seasa i berylowym Revelatorze...

Sam jestem ciekaw tego berylowego Revelatora. Chociaż nie wiem czy pobije Illuminatora z 'dzióbkiem', który ma w sobie coś niesłychanie urokliwego - przynajmniej dla mnie... No ale nie nadaje się do dużych trójdrożnych kolumn. A Revelator z 'dzióbkiem' już tego 'czegoś' nie ma - jest jakby ostrzejszy.

 

Może to być bardzo ciekawy projekt.

Już na niektórych przykładach widać ogromny potencjał połączenia Nextelu Seasa ( co prawda stożek jest większy i kapkę podrasowany na potrzeby Troelsa Gravesena ) z Berylem SS .

Wiadomo wykres pokazuje tu tylko moduł średnio - wysokotonowy ....bez dodatkowej drogi dla woofera basowego ale wygląda bardzo obiecująco ( ciekawa jaka powstanie z tego połączenia /// barwa dżwięku ? ).

Jeżeli w tym aspekcie będzie to coś ala TAD - to będzie to naprawdę duże osiągnięcie. MZ-oczywiście.

 

http://www.humblehomemadehifi.com/Plutone.html

 

Plutone_SPL.jpg

 

Plutone_Burst-Decay.jpg

 

...

Edytowane przez BOBSAPP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.