Skocz do zawartości
IGNORED

Warszawski Klub Audiofila i Melomana


twonk

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.06.2020 o 20:45, twonk napisał:

Podałem Ci dwie płyty. Na Savallu dzwonki i wokale pojawiają się niemal w każdym utworze. To samo ze skrzypcami i trójkątem u Accardo. Nie przegapisz. ?

Kurczę jaka głębia na samym początku, „chłopaki” idą od samego wejścia kościoła do prezbiterium. Posłuchaj z 1979r innego Savala Llibre Vermell gdzie zaczyna się od cichego piania koguta w tle ot pewnie zamierzona symbolika ale i coś co zaskakuje w dobrym systemie.

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem każda recenzja, opinie na temat sprzętu powinny zawierać te, jakże ważne informacje. Oczywiście wydanie płyty też ma znaczenie i o tym też powinna być informacja. 
Bez tego dla mnie żaden opis jest niekompletny. 


Być może są jakieś utwory, które puszczacie za każdym razem? Taki reference.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj dzięki uprzejmości Bad Sitha mieliśmy okazję posłuchać pasywnego przedwzmacniacza Hattor Audio The BIG. Urządzenie przyszło w porządnej dedykowanej walizce, z pięknym pilotem, a i samo wyglądało jak panna młoda. Wyświetlacz, gałki, gniazda z tyłu (RCA firmy CMC, a XLRy Neutrika) - przyjemnie patrzeć i dotykać ? Warto też zerknąć na stronę producenta, żeby zobaczyć zdjęcia wnętrza - wzorowy porządek. Tym większe zaskoczenie, kiedy dowiedzieliśmy się, jaką toto ma cenę - bo przypuszczaliśmy, że znacznie wyższą. Na dodatek można sobie wybrać prawie dowolne wykończenie - aluminium, carbon, drewno... Grało też bardzo przyzwoicie, prawie nie ingerując w dźwięk. Z tym, że raczej łączyłbym go z ciepło grającymi końcówkami, bo z klasą AB troszeczkę "osuszał" przekaz (jak zresztą praktycznie każda pasywka). Niby było wrażenie większej precyzji, ale zarazem instrumenty miały w sobie mniej "życia". Nie zdążyliśmy odpalić GM-ek, bo pewnie byłoby lepiej. Chętnie bym go zresztą jeszcze raz posłuchał z dedykowanymi monoblokami Ultimate Mono Power Amplifier. Może wreszcie usłyszę klasę D grającą przyzwoicie? Wszystkie dotychczasowe (nawet z górnych półek cenowych) grały ciut "plastikowo". ?

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to głupio. Sensownie wykonane, ceny rozsądne, jak się jeszcze broni dźwiękiem to warte rozważenia dla wielu audiofilów. Kibicuje takim projektom.....

Jeden przytyk/rada ? - niech producent zmieni te pstryczki elektryczki z lampki nocnej z lat 70tych na cos ładnoejszego i wymieni te paskudne czerwone wyłączniki sieciowe na coś przystającego do jakości wykonania tych filigranowych urządzonek.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram na tych końcówkach od prawie roku. Z pasywnym pre od Hattor grało za bardzo sucho. Dobierając pod swoje gusta odpowiednie pre mamy granie na wysokim poziomie. Wiele wzmacniaczy zintegrowanych do 20 tyś zł poległo u mnie i zostały na dłuższy te końcówki. Narazie nie szukam niczego w zamian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twonk

 Napisz proszę kilka słów - jak oceniasz ten tweeter Elipticor - mile widziane nawiazanie do R3004 Crescendo, Scana berylowego......

Edytowane przez babatular

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ellipticor jest świetny. Wolę go od Illuminatorów R3004 i D3004, które od dawna były moimi ulubionymi. Oczywiście, ponad dwukrotna różnica w cenie nie przekłada się na taką samą różnicę w jakości. ? Ale naturalne instrumenty wypadają na nim jakoś tak jeszcze bardziej "prawdziwie" (sorry, nie wiem jak to inaczej opisać). I zupełnie mi nie przeszkadza, że kończy się praktycznie na jakichś 18 kHz. Ja i tak powyżej 15 kHz mam już ciszę. ? Za to dzięki swojej wielkości nie boi się niskich podziałów. Niby berylowy revelator też się tego nie boi, ale jakoś mi "nie grał". W pomiarach był idealny, ale było w jego dźwięku coś, co mnie na dłuższą metę denerwowało. Chyba trzeba go znacznie wyżej dzielić, bo np. u Umki, w roli tylko supertweetera (pracując od 8 lub od 13 kHz) wypada genialnie. No ale ja generalnie zawsze wybiorę jedwab czy papier niż metal - pewnie z racji słuchanej muzyki. Crescendo miałem ostatnio w kolumnach dobrych kilka lat temu. Miło go wspominam, ale nie podejmuję się porównać (tym bardziej, że konstrukcja kolumn była zupełnie inna).

P.S. Może wpadłbyś kiedyś do KAiM-u? Mógłbyś sobie porównać bezpośrednio D3004 i Ellipticora w bardzo podobnych konstrukcjach... które wprawdzie nie "kasują czołówki światowej", ale też nie za bardzo jest się czego wstydzić... ? W końcu to efekt 15 lat wspólnych doświadczeń i równoległego słuchania tejże czołówki. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2020 o 12:37, twonk napisał:

Ellipticor jest świetny. Wolę go od Illuminatorów R3004 i D3004, które od dawna były moimi ulubionymi. Oczywiście, ponad dwukrotna różnica w cenie nie przekłada się na taką samą różnicę w jakości. ? Ale naturalne instrumenty wypadają na nim jakoś tak jeszcze bardziej "prawdziwie" (sorry, nie wiem jak to inaczej opisać). I zupełnie mi nie przeszkadza, że kończy się praktycznie na jakichś 18 kHz. Ja i tak powyżej 15 kHz mam już ciszę. ? Za to dzięki swojej wielkości nie boi się niskich podziałów. Niby berylowy revelator też się tego nie boi, ale jakoś mi "nie grał". W pomiarach był idealny, ale było w jego dźwięku coś, co mnie na dłuższą metę denerwowało. Chyba trzeba go znacznie wyżej dzielić, bo np. u Umki, w roli tylko supertweetera (pracując od 8 lub od 13 kHz) wypada genialnie. No ale ja generalnie zawsze wybiorę jedwab czy papier niż metal - pewnie z racji słuchanej muzyki. Crescendo miałem ostatnio w kolumnach dobrych kilka lat temu. Miło go wspominam, ale nie podejmuję się porównać (tym bardziej, że konstrukcja kolumn była zupełnie inna).

P.S. Może wpadłbyś kiedyś do KAiM-u? Mógłbyś sobie porównać bezpośrednio D3004 i Ellipticora w bardzo podobnych konstrukcjach... które wprawdzie nie "kasują czołówki światowej", ale też nie za bardzo jest się czego wstydzić... ? W końcu to efekt 15 lat wspólnych doświadczeń i równoległego słuchania tejże czołówki. ?

Dzięki za opis. Dzięki za zaproszenie - może kiedyś.....

Tak mnie wszyscy odsądzają od czci i wiary, że "cisnę" z DIY, a tutaj proszę -  pytam o zdanie jednego z najbardziej popularnych DIYowców czyli Ciebie o mojego ulubionego Scana - więc ten Baba nie taki znowu tendencyjny.

Co więcej biorę Twoją opinie pod uwagę ( oczywiście bez przesady ?  - ale jednak biorę ?   ) . No to chyba nie mam takiego złego zdania o wszystkich DIYowcach...........

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można swoje trzy grosze dodać.

Też mam do czynienia z kompletem Elipticor.

W sumie miałem możliwość odsłuchiwania 4 wersji.

Kolumny YB Audio Epic One.

Na co dzień  odsłuchuję YB Audio Epic Evolution II - W sumie grają praktycznie tak samo jak wyżej wymienione.

Piotra Alieny z tweterem Elipticor.

Akkus Pana Witolda Albeckiego. Oparte o komplet 4 x Elipticor.

 

Miałem w domu kolumny z Skan Speak R3004.

Również uważam, że elipticor zwłaszcza w bezpośrednim odsłuchu i porównaniu, gra po prostu lepiej, pod chyba każdym względem od starszych modeli wysoko tonowych Skana.

I również uważam, że zwłaszcza ! prawdziwe instrumenty brzmią naprawdę naturalnie i wciągająco.

Ale jednocześnie. Na bazie moich doświadczeń, jak się okazuje bardzo dużo zależy od aplikacji i ceny jaką gotowi jesteśmy zapłacić.

Do czego zmierzam... Niby te same przetworniki ale to ile z nich można wyczarować, dużo zależy od umiejętności konstruktora.

YB Audio grają z elipticorami z pewnością lepiej od swoich tańszych modeli głośników z pod tego samego szyldu.

Natomiast w bezpośrednim odsłuchu i porównaniu, moje kolumny YB Audio, odstają zwłaszcza brzmieniowo od kolumn Akkus, Pana Albeckiego i to bardzo wyraźnie. W Akkusach słychać tak jeszcze o 50% więcej niż to co oferują moje kolumny.

Pan Albecki z Elipticorów wyczarowuje naprawdę dużo więcej.

Piotra Alieny też bardzo miło wspominam. Może kiedyś, jak chłopaki przesłuchają już wszystko... ? przywiozę do KAiM-u swoje ?

Generalnie Elipticory są w mojej ocenie przetwornikami z dużym potencjałem. Prawdopodobnie jeszcze większym niż tańsze odpowiedniki Skana.

Mimo tłoku wielu ciekawie brzmiących kolumn przeróżnych producentów. Z pewnością warto rzucić uchem na te głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytać, zdjęcia obejrzeć... to nie wiem... Najlepiej zapytać o te kolumny u źródła w Akkus. 

Zapamiętałem raczej wycenę.

Jak mnie pamięć nie myli cena około 100 tys zł ???

Warte odsłuchania. Mi się podobało to co oferują.

Cena... cóż. Też bym chciał aby każdy, prosto z ulicy, mógł je kupić za 10 tys.  Mam kolegę, któremu nie podobało się w nowym Mercedesie S i kupił nowego Forda F 150 Raptor i też nim jeździ po bułki ?. Gusta, guściki.

Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2020 o 21:27, Jager napisał:

Poczytać, zdjęcia obejrzeć... to nie wiem... Najlepiej zapytać o te kolumny u źródła w Akkus. 

Zapamiętałem raczej wycenę.

Jak mnie pamięć nie myli cena około 100 tys zł ???

Warte odsłuchania. Mi się podobało to co oferują.

Cena... cóż. Też bym chciał aby każdy, prosto z ulicy, mógł je kupić za 10 tys.  Mam kolegę, któremu nie podobało się w nowym Mercedesie S i kupił nowego Forda F 150 Raptor i też nim jeździ po bułki ?. Gusta, guściki.

Dzięki za odpowiedź. Zakupu nie planuje, wiec cena niezbyt mnie interesuje. Zapytałem o zdjęcia, ponieważ nic o tych kolumnach w sieci nie znalazłem, również na stronie Akkusa, dlatego chętnie bym chociaż zobaczyl jak to cudo się prezentuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ostatnio z wiadomych względów spotykamy się w mocno uszczuplonym gronie. Tym niemniej w piątek mieliśmy okazję posłuchać ciekawego DIY - odtwarzacza CD przywiezionego przez Krzycha 2. Oczekiwania były żadne, bo to antyczny niemal player firmy... Diora. ? Faktem jest, że z oryginału zostało niewiele - Krzych zostawił obudowę i może z pół oryginalnej płytki drukowanej. Pewnie sam napisze więcej, ale na pewno zostało dołożone rozbudowane zasilanie, nowy dac i analogówka. 

Efekt okazał się niespodziewanie dobry, a biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny/kosztów - wręcz rewelacyjny. Cedek grał muzykę w sposób nadzwyczaj łatwo przyswajalny, barwnie i z ładną sceną. Chcialo się tego słuchać, w przeciwieństwie do wielu nowych wynalazków nastawionych przede wszystkim na tzw. ilość "informacji". W porównaniu z klubowym MBL-em był mniej rozdzielczy, zwłaszcza na skrajach pasma. Przy bezpośrednich porównaniach brakowało nieco "smaczków" i wybrzmień. Bardzo dobrze radził sobie z klasyką - fortepian był fortepianem a skrzypce skrzypcami. To ważne, bo mieliśmy niedawno do czynienia hiendowym źródłem, gdzie miałem wrażenie, że Jarett trzepie w klawisze młotkiem (zerojedynkowe dźwięki, żadnych niuansów czy frazowania). Najgorzej wypadł na rocku - przy ścianie dźwięku Rammsteina już się trochę gubił. Różnice w jakości dźwięku były oczywiste i łatwe do wylapania, ale każdorazowa przesiadka z wielokrotnie droższego odtwarzacza "nie bolała" tak bardzo, jak zazwyczaj. Chylę czoła, Krzychu świetna robota. ?

image_47618.jpg

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam sentyment do Diory ,zwłaszcza magnetofonu  MDS 418, tzw.szuflada:) Ech,to były czasy ,nawet wkręcenie taśmy nie wkurzało, jak dziś np."niedogrzany sprzęt":) Brało sie ołówek i kręciło nazad. 

Edytowane przez olq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No , ale w mojej Diorze niewiele Diory zostało. Obudowa i trafo. Z resztą tak naprawdę to Philips oemowa wersja zrobiona dla innych producentów. Wkład Diory w ten cedek praktycznie żaden, a ja zasilanie, DAC i analog wyciąłem w pień i został zrobiony po nowemu, a dziś byłem u Ryśka w Tarnowie ( Rick). No i sie potwierdziło. Po prostu dobre granie za stosunkowo niewielkie pieniądze. Warto było grzebać przez te pare miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, olq napisał:

Mam sentyment do Diory ,zwłaszcza magnetofonu  MDS 418, tzw.szuflada:) Ech,to były czasy ,nawet wkręcenie taśmy nie wkurzało, jak dziś np."niedogrzany sprzęt":) Brało sie ołówek i kręciło nazad. 

To była największa głupota przejść wtedy z małej studyjnej na te g...ka którą wtedy popełniłem w owczym pędzie i pogoni za newsami marketingowymi

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jakieś nowe spotkania, coś nowego Twonk w planach na kolumny czy zmiana sprzętu?

Cały czas widze nieustannie masz GM70, to dobrze, że nie ma w tych pieniądzach lepszej opcji.

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj mieliśmy okazje posluchac kolumn Gryphona Trident II. Po poczatkowej adaptacji sluchu kolumny wypadly znakomicie. Swietne proporcje, barwa, i detal, duzo powietrza i swobody. Płyta Kossowskiej z UBE wypadla znakomicie. Najlepsze odtworzenie jakie slyszalem. Lepiej niz u Grobela na AS.

Polecam jak kogos stac i ma odp. pomieszczenie.

Trudno bedzie przebic.

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bubusia napisał:

Wczoraj mieliśmy okazje posluchac kolumn Gryphona Trident II. Po poczatkowej adaptacji sluchu kolumny wypadly znakomicie. Swietne proporcje, barwa, i detal, duzo powietrza i swobody. Płyta Kossowskiej z UBE wypadla znakomicie. Najlepsze odtworzenie jakie slyszalem. Lepiej niz u Grobela na AS.

Polecam jak kogos stac i ma odp. pomieszczenie.

Trudno bedzie przebic.

Coś konkretniej, jaka elektronika jakie kable...

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bubusia napisał:

Wczoraj mieliśmy okazje posluchac kolumn Gryphona Trident II. Po poczatkowej adaptacji sluchu kolumny wypadly znakomicie. Swietne proporcje, barwa, i detal, duzo powietrza i swobody. Płyta Kossowskiej z UBE wypadla znakomicie. Najlepsze odtworzenie jakie slyszalem. Lepiej niz u Grobela na AS.

Polecam jak kogos stac i ma odp. pomieszczenie.

Trudno bedzie przebic.

Czy te kolumny to OZ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw znany,  kolegi umki. Gryphon, DCS plus zegary.

https://gryphon-audio.dk/shop/loudspeakers/trident-ii/

Edytowane przez bubusia

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj sluchalismy w klubie modulu dacka diablo 120. Wypadl wyjatkowo dobrze-dzwiek nasycony, przestrzenny, esencjonalny, z bardzo dobra scena. I co najwazniejsze, caly zestaw, czyli wzmacniacz plus modul, pokazal, ze Piotrka kolumny potrafia naprawde znakomicie zagrac. Teraz potestuje u siebie.

Okazalo sie tez, ze bardzo waznym elementm jest sam transport(MBL) i dolaczony kabel(cardas clear reflection). Chociaz z integra MBLa tez zagralo b. dobrze(z odp. kablem)

Kto nie byl niech zaluje.

Welly, welly, welly, welly, welly, welly, well. To what do I owe the extreme pleasure of this surprising visit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.