Skocz do zawartości
IGNORED

Warszawski Klub Audiofila i Melomana


twonk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam 20. ;-)

 

Jacek nawet dodaj ,Ty masz 22 na średnicy .Twój głośnik zbudowany na koszu CA22 Seasa czyli 230cm2 powierzchni membrany .

 

Z utubionym tweeterem a to robi różnicę;)

 

To prawda .

 

Jak dla mnie, beryl byłby ideałem, ale dopiero w kolumnach czterodrożnych. Najwyższe tony ma genialne.

 

Piotrek dokładnie tak jak zaaplikowany jest u Jacka ,beryl gra tym zakresem który ma najlepszy do zaoferowania .

 

Pomiarowo charakterystyka jest bardzo podobna do poprzedniej - przynajmniej w zakresie 2-16kHz (powyżej 16 różnice są ciut większe, ale ja tam i tak już nie słyszę). ;-) Brzmieniowo - dla mnie (i chyba dla wszystkich w klubie) jest lepiej. Średnica zrobiła się bardziej miękka - jakaś taka "fizjologiczna". Dźwięk wydaje się bardziej spójny i przyjemny w odbiorze. Skłania do słuchania muzyki, zamiast do analizy pasma i skupiania się na szczególikach.

P.S. Z każdym dniem jest coraz lepiej. ;-)

 

To właśnie kwintesencja wypowiedzi .Pomiarowo beryl przetwarza podobnie do kopułki tekstylnej od 2 do kilkunastu kHz a w odsłuchu brak mu wypełnienia ,dociążenia i nasycenia i zespolenia średnicy właśnie w okolicach 2 kHz i lekko w górę .

 

Piotrek brak ciągłego analizowania dźwięku a właśnie delektowanie się muzyką oznacza iż zestaw taki spełnił założenia konstruktora w zakresie prezentowania przede wszystkim muzyki .

 

Jak tylko dokończę przeziębienie zawitam do Was planując trasę do stolicy i posłucham :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem zadowolony (wreszcie). ;-) No i nie zapominajcie o Misiomorze. To jego koncepcja doboru przetworników, pomiary, symulacje i projekt zwrotnic. A przede wszystkim niestandardowe i wyjątkowo rzadko spotykane strojenie basu - tylko jedna firma na świecie (z tych znanych) je wykorzystuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję powrzucać na talerz wszystkie kolejne płyty Electric Light Orchestra z lat 70-ych. Bardzo ciekawe doświadczenie. Na złym systemie nie da się ich słuchać. Na dobrym wcale nie jest duzo lepiej. Na szczęście muzyka sie broni.

 

Święte słowa. Muzyka się broni a uszy krwawią. U mnie na szczęście po zmianie kolumn na OB z planarnym wysokotonowym jest o niebo lepiej, ale do doskonałości daleko. Natomiast dobrze zrealizowane nagrania powodują permanentnego banana na twarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>olq

Rozwiązanie to wymaga absolutnie niestandardowych modeli matematycznych i napisanego własnoręcznie softu, więc raczej nie jest możliwe do przystępnego wyjaśnienia w ramach forumowej dyskusji. Odsłuchowo zaś powoduje, że bas jest równy i szybki, a zarazem sięga głęboko.

 

Wczoraj Jar1 przywiózł ponownie Ugodę w wersji autorskiej, a Americano - przetwornik L.K.S. po kolejnej modyfikacji. Ugoda trochę rozsądniej rozplanowana w środku od mojej, plus być może jakoś specjalnie "dotknięta" przez Autora, co się przełożyło na ciut lepszy dźwięk (odrobinę czyściej, może też trochę łagodniej). Przetwornik natomiast zagrał zdecydowanie lepiej niż ostatnim razem - co nie zmienia faktu, że nadal można mieć do niego nieco uwag. ;-) Oczywiście z zastrzeżeniem, że wpadł w zupełnie obcy i jako tako zgrany zestaw, a odtwarzacz MBL w roli samego transportu nie jest jakiś szczególnie wybitny - nie do takiej pracy został przewidziany. Tym razem sygnatura brzmienia L.K.S.a nie była już tak dobitna jak poprzednim razem, ale pewne cechy pozostały. Zależnie od nastawienia można to nazwać wybitną rozdzielczością... albo lekkim podbiciem wyższej średnicy. ;-) Wydaje się, że informacji jest więcej, pewne drobiazgi wychodzą na pierwszy plan, więc można powiedzieć, że słyszymy na płytach zupełnie nowe rzeczy. Problem w tym (przynajmniej dla mnie), że nagle wszystko wydaje się równie ważne - nie ma gradacji głośności poszczególnych wydarzeń dźwiękowych. BTW, czy takie zjawisko nie świadczy przypadkiem o pewnego rodzaju kompresji dźwięku? Bo rzeczywiście, na Tosce znacznie lepiej było słychać uderzenie w talerze - ale te talerze znalazły się nagle znacznie bliżej niż na przetworniku wbudowanym w MBLa. A kiedy pani Mirella Freni zaczęła śpiewać, na L.K.S.ie było (jak dla mnie) już za ostro, co odbierało mi trochę przyjemności ze słuchania. Żeby podziwiać sopran liryczny, nie muszę zaglądać śpiewaczce w migdałki. Ale zdania były podzielone, bo niektórym z klubowiczów z kolei bardzo spodobał się realizm strun na płycie Savalla z muzyką Boccheriniego. Byłem wprawdzie parę razy na koncertach Savalla i w naturze aż takiego "realizmu" strun nie zarejestrowałem, ale muzyka na żywo i "z puszki", to jednak dwie różne rzeczy - więc racja w tej kwestii nie musi być jedna. ;-) Dla mnie MBL grał po prostu płynniej - aż się prosi o wyświechtane pojęcie - "muzykalniej". No ale być może z jakimś innym transportem wszystkie te uwagi okazałyby się bezzasadne. Tak czy siak był znaczny postęp w stosunku do naszego poprzedniego spotkania z L.K.S.em.

post-827-0-37491700-1518256611_thumb.jpg

post-827-0-96317100-1518256611_thumb.jpg

Edytowane przez twonk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dół - tzw. "downfiring". ;-)

 

Dziękuję. To faktycznie Wojtek musiał troszkę popracować. Jednak przy Jego profesji i wiedzy, efekt Waszego wspólnego działania nie może być przypadkiem. Bardzo mi smutno, że nie mogę usłyszeć tych głośników na własne uszy.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Włodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję, aby nie umarło. Można Wam zazdrościć wytrwałej ekipy i cyklicznych, inspirujących spotkań.

 

Pozwala za to umiejscowić wlot BR w geometrycznym środku komory woofera, co zawsze jest korzystne.

 

Z dużym prawdopodobieństwem sukcesu unikałbym jakiejkolwiek symetrii w budowie kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowanie BR w dół nie ma związku ze specyficznym strojeniem basu.

 

No ma. Wojtek musiał uwzględnić i obliczyć wielkość średnia podbicia basu od podłogi w takim usytuowaniu wyjścia tunelu rezonansowego BR.

Dzięki za zaproszenie. Nawet nie przypuszczasz jak bardzo bym chciał, aby to się kiedyś spełniło.

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.