Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzory Schroedera, Rezonatory Helmholtz'a


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hej Imacman! Moglbyms zrobic dla mnie prosty test z jednym rezonatorem? Wlacz generator na czestotliwosc strojenia danego rezonatora i niech druga osoba zatyka i otwiera wylot na zmiane, napisz jak wyraznie wlaczona czestotliwosc sie scisza. Sam probowalem powalczycz basem bo mam problem kolo 45-50hz, nie milosierne podbicie. Mialem rezonator zrobiony z tuby, maly bo 40 litrow ,taki testy dawal ledwo slyszalna poprawe, nie warta zagracenia i tak malego pomieszczenia bo 10m2. Pomiar rowniez ledwo drgnal.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Imacman! Moglbyms zrobic dla mnie prosty test z jednym rezonatorem?

 

Jak wrócę z urlopu, to postaram się to zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Imacman! Moglbyms zrobic dla mnie prosty test z jednym rezonatorem? Wlacz generator na czestotliwosc strojenia danego rezonatora i niech druga osoba zatyka i otwiera wylot na zmiane, napisz jak wyraznie wlaczona czestotliwosc sie scisza. Sam probowalem powalczycz basem bo mam problem kolo 45-50hz, nie milosierne podbicie. Mialem rezonator zrobiony z tuby, maly bo 40 litrow ,taki testy dawal ledwo slyszalna poprawe, nie warta zagracenia i tak malego pomieszczenia bo 10m2. Pomiar rowniez ledwo drgnal.

 

A nie lepiej zrobić z rezonatorem i bez? Bo co z tego jak zatykasz i odtykaz otwór skoro w rogu i tak stoi ciągle ta sama objętość i zawsze robi i tak jako jakiś ustrój rozpraszający mimo woli.

 

U mnie jest całkiem cicho, a pomiary robię zawsze przy stosunkowo wysokim wysterowaniu oraz z zastosowaniem podwójnego "przemiatania" skali częstotliwości z generatora w REW. Eliminuje się w ten sposób przypadkowe dźwięki. A ewentualny szum o określonej częstotliwości byłby widoczny na wykresie podobnie jak przydźwięk sieciowy, więc łatwe do wyłapania.

Muszę poszukać gdzie to się włącza to przemiatanie x2.

zawsze ustawiam tak jak program sobie wymaga głośność. Ma tam swoje jakieś widełki i sygnalizuje jeżeli za cicho omiatanie wypadło.

Jeżeli nie włączę wspomaganie czułości mikrofonu to za mało pary jest i krzyczy że za cicho. Muszę włączyć co najmniej na x10 aby pomiar poziom był do zaakceptowania przez program. Ale wiadomo ja bez pre się bawię :).

Wczoraj poziom tła wyglądał u mnie tak...

 

poziom tła w pokoju zamkniętym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

poziom tła w pokoju z otwartym balkonem:

post-17560-0-44684300-1311076014_thumb.jpg

 

Oczywiście nie mam jeszcze skalibrowanego systemu pomiarowego jako całości i nie wiem czy kiedy pokazuje mi poziom 40dB jakiegoś dźwięku, to czy to faktycznie jest 40 czy może tak na prawdę 32 :). Dlatego na razie analizuję sobie same różnice a nie wartości bezwzględne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie mam jeszcze skalibrowanego systemu pomiarowego jako całości i nie wiem czy kiedy pokazuje mi poziom 40dB jakiegoś dźwięku, to czy to faktycznie jest 40 czy może tak na prawdę 32 :). Dlatego na razie analizuję sobie same różnice a nie wartości bezwzględne.

 

Jarku, zrobimy wspólny pomiar i zobaczymy, czy wystąpią różnice i jakie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około początku sierpnia będę miał chyba urlop to łatwiej nam będzie jakiś termin wspólny znaleźć.

 

 

U mnie jest całkiem cicho

W sumie też uważałem że jest cicho ale wyszło niby ze ponad 40dB ma moja "cisza".

A weź tak dla ciekawości, jak możesz, zrób i pokaż wodospad samego tła (bez włączania wzmaka) w zamkniętym pokoju po południu i z wieczora. Ciekawe jak to wypadnie u ciebie. Ja też jeszcze muszę sobie wieczorem sprawdzić czy będzie zauważalnie ciszej na wykresie.

 

z zastosowaniem podwójnego "przemiatania" skali częstotliwości z generatora w REW.

Gdzie to się włącza to podwójne przemiatanie? Coś nie mogę się doszukać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarkog

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem na etapie składania paneli akustycznych. W założeniu mają być swego rodzaju kompromisem pomiędzy 'plakatem' a ustrojem akustycznym, który miałby działać w dosyć pustym pomieszczeniu. Będą zamontowane na ścianie za miejscem odsłuchu. Na początek przygotowałem 2 sztuki o wymiarach 150x52cmx13cm - drewniana rama obleczona płótnem z grafiką. Przyszedł czas na wypełnienie tego ustrojstwa i tu chciałbym zasięgnąć rady szanownych kolegów w kilku kwestiach:

1. Jakiej grubości wełny mineralnej użyć - aku-płyta 7,5cm będzie ok?

2. Jak zabezpieczyć wełnę przed pyleniem - czy owinięcie jej warstwą folii stretchowej to właściwa droga?

3. Czy zamontować 2mm dyktę pomiędzy wełną a tyłem panela (ścianą)?

4. Jakie przyjąć odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wypełniającymi skrzynkę (oznaczone ? na rysunku)?

 

Chciałbym aby ustrój był w miarę uniwersalny (na tyle na ile może być bez wdawania się w pomiary), niedostatki których doświadczam obecnie to ostra góra (sybilanty), zdarza się dudniący bas.

Z góry dzięki za pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-33949-0-53836100-1311255003_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak zabezpieczyć wełnę przed pyleniem - czy owinięcie jej warstwą folii stretchowej to właściwa droga?

 

 

 

Trochę przewrotnie :)

 

To tak jak byś chciał pić wodę z zakręconej butelki :)

 

raczej jakieś materiał , płótno czy coś podobnego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie do końca jest jak Marcin mówi, bo jeśli owiniesz folią o jakiejś gęstości to ona ma jakąś częstotliwość graniczną powyżej której odbija a poniżej przepuszcza. Owijając folią panel działa bardziej selektywnie np od 150 Hz do 300 Hz. Poniżej będzie za cienka płyta by chłonąć bas a powyżej zaczyna już obijać folia.

 

1. Isover PT80 im grubsza tym lepsza i tu nie ma się co rozwodzić.

2. Z racji że tobie zależy na szeroko pasmowym ustroju to możesz spróbować bardzo cienkiego materiału który przepuszcza powietrze.

3. Możesz zamontować ale wtedy płyta musi być od ściany by mogła cicho drgać. To pomaga tłumić niskie częstotliwości (Bez wdawania się w szczegóły).

4. Montujesz jak najbliżej frontu płytę. No i jak największy odstęp od sklejki, np. 25 cm.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel jaki chcesz zbudować jest pochłaniający a nie rozpraszający i bardziej zlikwiduje dudniący bas (im więcej wełny tym bardziej) niż zlikwiduje sybilanty, szczególnie jeśli owiniesz wełnę "streczem". Żeby działał na górę pasma to musi być zabezpieczony czymś w miarę przepuszczalnym, porowatym, np. jakąś tkaniną.

 

Ja trochę inaczej sobie wyobrażam tego rodzaju panel. Pomijam, że Twój wydaje mi się trochę wąski (może zrekompensuje to fakt, że jest wysoki) Zaznaczam, że nie miałem z nimi nigdy styczności ale podzielę się moimi przemyśleniami (do których doszedłem na podstawie lektury forum i nie tylko). Ja bym wypełnił "całą wnętrzność" wełną. A jeśli nie całość to minimum te 10 cm (a nie 7,5). Co do zabezpieczenia przed pyleniem, któryś z forumowiczów mówił, że jego (kupne) są czymś "natryskane". W innym wątku kolega Imacman napisał: "Panele z wełny mineralnej można skutecznie zabezpieczyć przed pyleniem - pryskając wodnym roztworem kleju introligatorskiego PVA lub Wikolu. Tworzy na panelu zewnętrzną warstwę wiążącą" Myślę, że to może być dobry pomysł, osobiście bym tego spróbował. To powinno załatwić pylenie i wtedy już tylko obijamy panel tkaniną.

 

Jeszcze jedna sprawa to ustawienie. Ja u siebie "pochłaniacze" stawiałem za kolumnami. U innych kolegów z forum też widziałem takie panele za kolumnami. W celu likwidacji sybilantów należało by zamontować rozpraszacze. Miejsca w których się je montuje to: na ścianie za kolumnami, pomiędzy nimi, mniej więcej na wysokości uszu, za głową, po bokach w miejscach pierwszych odbić. Do tego jeszcze sufit...

 

Ciekawy rozpraszacz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Proszę fanatyków pomiarów o nie zadawanie pytań jakie częstotliwości tłumi i rozprasza poszczególny ustrój i jak konkretnie działa to co napisałem. Neb wyraźnie napisał "bez wdawania się w pomiary"

 

 

 

Jak zaczynałem pisać nie było postu arczi87 ;)

 

Arczi, mówisz, że jak największy odstęp od sklejki, np25cm, tylko zwróć uwagę na szerokość tego panela (52cm - 2*25=zostaje 2cm ) ;) (mówiłem że jakiś wąski mi się wydaje).

 

Co do pkt3, tylko uważaj, jeśli ją zastosujesz, żeby nie drgała powodując brzęczenia jak drzwi od starego regału ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez karczka

Xavian XN evo 250, Arcam Alpha 7r, Samsung BD-C5900, QED Silver Anniversary-XT, Sennheiser HD 555.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem na etapie składania paneli akustycznych. W założeniu mają być swego rodzaju kompromisem pomiędzy 'plakatem' a ustrojem akustycznym, który miałby działać w dosyć pustym pomieszczeniu. Będą zamontowane na ścianie za miejscem odsłuchu. Na początek przygotowałem 2 sztuki o wymiarach 150x52cmx13cm - drewniana rama obleczona płótnem z grafiką. Przyszedł czas na wypełnienie tego ustrojstwa i tu chciałbym zasięgnąć rady szanownych kolegów w kilku kwestiach:

1. Jakiej grubości wełny mineralnej użyć - aku-płyta 7,5cm będzie ok?

2. Jak zabezpieczyć wełnę przed pyleniem - czy owinięcie jej warstwą folii stretchowej to właściwa droga?

3. Czy zamontować 2mm dyktę pomiędzy wełną a tyłem panela (ścianą)?

4. Jakie przyjąć odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wypełniającymi skrzynkę (oznaczone ? na rysunku)?

 

Chciałbym aby ustrój był w miarę uniwersalny (na tyle na ile może być bez wdawania się w pomiary), niedostatki których doświadczam obecnie to ostra góra (sybilanty), zdarza się dudniący bas.

Z góry dzięki za pomoc

 

 

Witam!

potwierdzam metodę natrysku roztworem wikolu w celu wyeliminowania pylenia. Co do samej wełny to akupłyta jest za rzadka, potrzebna jest wełna gęściejsza a zatem cięższa. Im grubsza wełna tym lepiej, 7,5 cm to według mnie za mało. Dykta za wełną wskazana. Wełną wypełnić cała ramę panela. Folia zbędna.

Są to panele typowo absorbujące lokalizacja nie tylko za miejscem odsłuchu czy też za kolumnami na bocznych ścianach również, właściwie w tych trzech miejscach. Sufit bym sobie darował.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karczka

 

Oj ale jemu chodzi o sklejkę, która jest za panelem a nie o ramę.

Panel oczywiście może być przy ramie. Ale jak najdalej od sklejki :) która jest za panelem.

Zauważ że zaproponowałem sklejkę nie dyktę.

 

 

 

Możesz np zrobić sobie ustrój dźwiękochłonny działający na zasadzie membrany. Konstrukcja jest prosta dobiera się grubość sklejki i jej odległość od ściany. Liczy się to i można uzyskać tłumienie nawet 40Hz przy bardzo prostej konstrukcji i niewielkich rozmiarach. W porównaniu do rezonatora Hermoltza ustrój wydaje się nieduży gdyż ma duża powierzchnie ale jest płaski i montowany na ścianie nie zawiera wiele miejsca.

 

Jak widzisz można tanio i ładnie. No ale w modzie dyffffuuuuzzzorrryyy najlepiej od firmy :) i jak najdroższe :P. A można zrobić dużo samemu tanio i bez takich komplikacji :).

 

 

Co umiejscowienia można paneli dyskutować. Ale przede wszystkim między kolumnami, pierwsze odbicia i za słuchaczem.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi, teraz chyba zrozumiałem o co Ci chodziło ;) No jeśli ktoś ma trochę majsterkowicza w sobie to oczywiście można samemu zrobić. Ja u siebie również domowymi sposobami wojowałem. Co do umiejscowienia to faktycznie są "różne szkoły", to trza by popróbować w konkretnym pomieszczeniu, natomiast ja bym się nie ograniczał do pochłaniania. Sugerował bym więcej rozpraszaczy a mniej pochłaniaczy. Co do sufitu, to jest on również ważny. A przynajmniej u mnie jest wielkim szkodnikiem. Obecnie pozbyłem się sprzętu i jeszcze z nim nie wojowałem. Kasetony są chyba niezłym i tanim sposobem na "ogarnięcie" sufitu. Trzeba wybrać w miarę jak najbardziej wypukły, nieregularny i twardy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Xavian XN evo 250, Arcam Alpha 7r, Samsung BD-C5900, QED Silver Anniversary-XT, Sennheiser HD 555.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem na etapie składania paneli akustycznych. W założeniu mają być swego rodzaju kompromisem pomiędzy 'plakatem' a ustrojem akustycznym, który miałby działać w dosyć pustym pomieszczeniu. Będą zamontowane na ścianie za miejscem odsłuchu. Na początek przygotowałem 2 sztuki o wymiarach 150x52cmx13cm - drewniana rama obleczona płótnem z grafiką. Przyszedł czas na wypełnienie tego ustrojstwa i tu chciałbym zasięgnąć rady szanownych kolegów w kilku kwestiach:

1. Jakiej grubości wełny mineralnej użyć - aku-płyta 7,5cm będzie ok?

2. Jak zabezpieczyć wełnę przed pyleniem - czy owinięcie jej warstwą folii stretchowej to właściwa droga?

3. Czy zamontować 2mm dyktę pomiędzy wełną a tyłem panela (ścianą)?

4. Jakie przyjąć odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wypełniającymi skrzynkę (oznaczone ? na rysunku)?

 

Chciałbym aby ustrój był w miarę uniwersalny (na tyle na ile może być bez wdawania się w pomiary), niedostatki których doświadczam obecnie to ostra góra (sybilanty), zdarza się dudniący bas.

Z góry dzięki za pomoc

witam: podobno!!! aby welna mineralna nie pylila trzeba rozrobic klej wikol z woda ...proporcje na oko :):) i spryskac ale tak zeby nie zrobic powloki klejowej :):):)na placie welny mineralnej .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slaw123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można zostawić odpowiednią proporcję ścian gołych nie tłumionych a część przykrywa się kartono gipsem o określonej perforacji w procentach i masz ustrój rozpraszająco pochłaniający.

 

Oczywiście pod tą płyta jest wełna mineralna...

Ale ciiiichoooo Panowie bo Pamiętam, że jednemu co ma Nirwanę w domu to owy projektant zakazał mówienia cóż się kryje pod płytą i na jakiej zasadzie działa...

 

Ehhh.... wiedza tajemna która jest w jednej książce hehehhe...

No ale koniec tłumaczenia co jak działa bo jeszcze powiedzą że rynek psuje :P :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jestem na etapie składania paneli akustycznych. W założeniu mają być swego rodzaju kompromisem pomiędzy 'plakatem' a ustrojem akustycznym, który miałby działać w dosyć pustym pomieszczeniu. Będą zamontowane na ścianie za miejscem odsłuchu. Na początek przygotowałem 2 sztuki o wymiarach 150x52cmx13cm - drewniana rama obleczona płótnem z grafiką. Przyszedł czas na wypełnienie tego ustrojstwa i tu chciałbym zasięgnąć rady szanownych kolegów w kilku kwestiach:

1. Jakiej grubości wełny mineralnej użyć - aku-płyta 7,5cm będzie ok?

2. Jak zabezpieczyć wełnę przed pyleniem - czy owinięcie jej warstwą folii stretchowej to właściwa droga?

3. Czy zamontować 2mm dyktę pomiędzy wełną a tyłem panela (ścianą)?

4. Jakie przyjąć odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wypełniającymi skrzynkę (oznaczone ? na rysunku)?

 

Chciałbym aby ustrój był w miarę uniwersalny (na tyle na ile może być bez wdawania się w pomiary), niedostatki których doświadczam obecnie to ostra góra (sybilanty), zdarza się dudniący bas.

Z góry dzięki za pomoc

Ad1

Dla ramy głębokości 13cm użyłbym wełny 10cm Rockwool Rockton albo dowolnej innej o gęstości min. 50kg/m3. Aku- płyta odpada, za mała gęstość. PT-80 jest dobra, ale droga i cięzko dostępna.

Ad2

Od frontu wystarczy płótno z grafiką (jeśli szczelnie zamocowane do ramy). Tył zabezpieczasz dowolną tkaniną obiciową, wcześniej mocując wełnę listewkami, sznurkiem lnianym lub w dowolny inny sposób. Alternatywnie można tez zabezpieczyć wełnę przed włożeniem w ramę tak jak tu:

Ad3

Nie, przy takiej konstrukcji dykta jest zbędna

Ad4

Wełnę dociskacz bezpośrednio do frontowego płótna, zostaje 3cm pustki powietrznej do ściany.

Alternatywnie możesz dać wełnę 5 lub 8cm. Zmieniać się bedzie skuteczność pochłaniania w zakresie niskotonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, ciszę absolutną to możesz mieć w komorze bezechowej. U mnie też piki dochodzą do 40db w paśmie poniżej 100Hz, a powyżej wykres praktycznie spada do zera.

Dysk z laptopa całkiem spory szum generuje, ale to nie ma znaczenia. Pomiar robisz wysterowując na ponad 100db, spadek do 40db to jest akurat 60db, czyli to co nas z definicji interesuje do pomiaru parametru RT60.

Powtarzanie pomiaru w jednym cyklu ustawia się parametrem sweeps po wybraniu "measure". Można ustawić 1-2-4-8

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komory bezechowej to w domu nikt nie zrobi, wiadomo. Ale chodziło mi o zwykłe porównanie. Jak masz podobnie, to i może ten mój "system" pomiarowy nie taki zły jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się z Tobą Remlik nie zgadzam. To że dykta/sklejka nie jest wymagana nie znaczy że jest zbędna. Uargumentowałem to wcześniej. Bo tak jak powiedziałem można tłumić nawet 40Hz....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa wtedy jako taka można by powiedzieć membrana? Coś jak w pułapkach basowych? Dobrze kombinuję?

 

A Remlik powiedz dla czego akurat w takiej jak powiedziałeś nie trzeba tej dykty/sklejki ;>

 

Ciekawy temat się rozwinął ;) ciekawe czy nas do diy nie wygonią

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez karczka

Xavian XN evo 250, Arcam Alpha 7r, Samsung BD-C5900, QED Silver Anniversary-XT, Sennheiser HD 555.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie działa to na zasadzie membrany.

Pułapka basowa to szerokie pojęcie generalnie chodzi o to że bas można tłumić przeróżnymi sposobami :). W zależności co chcemy osiągnąć ile mamy miejsca i takie tam.

Pozdrawiam arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (Arczi, karczka) - odpowiedziałem koledze konkretnie na jego pytania dotyczące opisanego rozwiązania, które jest zwykłym absorberem szerokopasmowym, a NIE JEST rezonatorem membranowym. Dykta na tylnej ściance przylegającej do ściany nie wniesie zupełnie nic, lepiej pozostawić pustkę powietrzną. A robienie membrany od frontu w sytuacji, gdy jest tam już płótno też uważam za kiepski pomysł. Poza tym założenia są jasne - możliwie proste rozwiązanie bez kombinowania, pomiarów i obliczeń - takie rozwiązanie podałem i gwarantuję, że sprawdzi się doskonale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ze nie jest zły. Ewentualna nieliniowość może spowodować małe przekłamania w ocenie różnic poziomów dla poszczególnych częstotliwości, ale rezonanse z ich czasem wybrzmiewania widać doskonale i w tym aspekcie na lepszym sprzęcie wynik będzie podobny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś uparty remlik, tym bardziej że nie masz racji... Nawet na obrazek nie popatrzyłeś który wkleiłem. Najpierw popatrz a potem dyskutuj. Bo nie wiem czy widziałeś, ale sklejka nie dotyka ściany tylko jest od niej w pewnej odległości. No i też nie jest montowana przed płótnem bo wtedy był by to absorber membranowy dla niskich częstotliwości. Choć jeszcze wspomniałem iż może mieć pewien procent perforacji płyta, którą stawia się wtedy przed wełną i ma się ustrój rozpraszająco-tłumiący.

 

Więc jeszcze raz zaproponowałem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sprawa jest prosta przy budowie takiego ustroju:

A: 125 mm

B: 13 mm

C: 120 mm

 

Wełna będzie tłumić szeroko pasmowo na dzień dobry do kilku set Hz (gdyż jest pierwsza, nie chce mi się sprawdzać dokładnie do jakiej częstotliwości będzie spadał współczynnikiem absorpcji bo to zależy od gęstości). Dodatkowo można wnioskować, że będzie działać jeszcze w rejonie niskich częstotliwości. Bo można policzyć odległość dla 1/4 długości fali od ściany, od sklejki do wełny (choć będzie to nie duży efekt w okolicach 370 Hz(1/4 dla ściany) i wyżej (1/4 od sklejki), choć wydaje mi się że liczyć powinno się tylko dla sklejki). Zaś wełna mineralna i sklejka będzie ignorowana przy bardzo niskich częstotliwościach. Ale przy takiej konstrukcji grubość sklejki i jej odległość jest dokładnie wyliczona na 50 Hz gdyż działa to jak ustrój membranowy. Wtedy robi się z tego naprawdę bardzo szeroko pasmowy panel akustyczny.

 

Więc jak nie masz nic rzeczowego do powiedzenia to nie zarzucaj mi, że nie mam racji. Bo popatrzyłeś pobieżnie na moją odpowiedź lub w ogóle nie zrozumiałeś o co chodzi i potem mówisz, że nie mam racji a jest zupełnie odwrotnie. Więc liczę na przeprosiny z Twojej strony.

 

Pozdrawiam i odsyłam do książki Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym podziękować za liczne głosy i rady.

1. Zgodnie z Waszymi sugestiami użyję wełny 10cm. Rozumiem, że główną rolę gra gęstość - im większa tym lepiej. Z tego co udało mi się wyczytać produkowana jest wełna o gęstości nawet 180kg/m3. Zastanawia mnie jakie jest optimum (gęstości) dla takiego panela? Remlik pisze, że min. to 50kg/m3, czy jest wartość, którą można by określić jako max?

2. Skorzystam z opcji wikolu z wodą, położę bardzo cienką warstwę. Dodatkowo wełnę powlekę cienkim materiałem.

3. Kwestia sklejki, Arczi dzięki za wytłumaczenie. Przy takim rozwiązaniu grubość (odstawanie od ściany) uległa by znacznemu powiększeniu do ok 25cm, na co niestety nie mogę sobie pozwolić. Ramy z naciągniętym płótnem są już gotowe, mam więc jedynie 13 cm do dyspozycji. Czy w takim wypadku całkowicie zrezygnować ze sklejki?

4. Remlik czy masz na myśli wypełnienie panela na całej głębokości wełną o 2 grubościach - 5 i 8cm? Jeśli tak, czy kolejność (np 5cm od frontu, 8cm na tył) ma znaczenie? Czy w takim przypadku zastosować wełnę o tej samej czy różnej gęstości?

 

Załączam update struktury ma chwilę obecną i widok na przód ramy.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-33949-0-15357600-1311321449_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Neb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z tą gęstością nie przesadzaj tak jak remlik podał będzie ok. Gdyż za gęsta zacznie odbijać wysokie częstotliwości. Progu nie pamiętam ale isover pt80 pod tym względem jest wystarczający.

2. Opcji jest kilka popatrz na obrazek jaki wrzuciłem najpierw jest wełna przykryta płótnem potem jest sklejka o odpowiedniej grubości w określonej odległości od ściany. Bo są to w sumie dwa ustroje złączone w jeden dzięki czemu wełna nie musi być taka gruba. Więc sumarycznie ustrój ma tylko albo aż 25 cm. Choć dziwie się że piszę to jeszcze raz bo wszystko jest na obrazku klarownie pokazane.

3. Kolejność płyt wełny mineralnej nie ma znaczenia do momentu jeśli nie używasz płyt o różnych gęstościach. Wtedy na front ta rzadsza a na tył ta gęściejsza.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Remlik czy masz na myśli wypełnienie panela na całej głębokości wełną o 2 grubościach - 5 i 8cm? Jeśli tak, czy kolejność (np 5cm od frontu, 8cm na tył) ma znaczenie? Czy w takim przypadku zastosować wełnę o tej samej czy różnej gęstości?

Miałem na myśli wykorzystanie cieńszej wełny (5 lub 8cm) vs 10cm. A reszta (z 13cm ramy) na pustkę. Nie wiemy, jakie wartości niskich częstotliwości Ci "dudnią" więc trudno coś precyzyjnie doradzić -> dlatego sugestia opcji wełny grubości 10cm.

To samo dotyczy gęstości wełny - znajdź najtańszą min. 50kg/m3 i zrób kilka sztuk. Nie podałeś wymiarów pomieszczenia, ale skoro jest prawie puste, to przy tych wymiarach ustroju potrzebujesz min. 6-8 szt.

 

hhmmm, wybacz Arczi, ale ja nie udzielam się tu po to, aby udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto miał rację. Staram się pomóc koledze bez robienia mu wody z mózgu i zupełnie nie rozumiem, za co miałbym Cię przepraszać. No chyba, ze faktycznie coś źle odczytałem. Twój obrazek widziałem i uznałem, że te propozycje mają się nijak do oczekiwań wykorzystania już zbudowanej ramy. Co innego, gdybyśmy mówili o zrobieniu czegoś nowego od podstaw. Wtedy chętnie dowiem się czegoś więcej o ustrojach membranowych, jeśli takowe budowałeś. Nigdy nie widziałem produktów ani opisów teoretycznych ustroju membranowego, gdzie najpierw mamy warstwę wełny a za nią membranę. Co innego odwrotna kolejność i to przy zachowaniu szczelności całej konstrukcji. Membrana ma drgać wskutek bezpośredniego oddziaływania fali akustycznej, umieszczenie jej za warstwą wełny nie wydaje mi się dobrym pomysłem.

P.S

Nie chcę pyskówek, jeśli zamierzasz kontynuować dyskusję, to weź głęboki oddech policz do 10 i podaj może źródło tak oryginalnych koncepcji bez niegrzecznego odsyłania do książek (za co oczywiście powinienem się domagać przeprosin ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawa jest o tyle prosta, że ustroje membranowe nie potrzebują wełny mineralnej.

Dobiera się grubość sklejki, dykty i odległość od ściany (bez wdawania się w szczegóły). I niskie częstotliwości nie działają bezpośrednio na sklejkę, tylko fala odbita od ściany za sklejką, wraca i wprowadza ją w rezonans. Montowanie wełny za sklejką powoduje że absorbowane są dodatkowo fale które mijają sklejkę i odbijają się od ściany (znowu nie te, które bezpośrednio przechodzą przez wełnę). Z pomiarów jakie dokonywano w opracowaniu to przy montowaniu wełny za sklejką tłumi się dodatkowo selektywnie pewien przedział pasma (tzn dość wysoka górka robi się dla tego zakresu, osobiście uważam że lepiej robić membranowe bez wełny za sklejką równiejsze tłumienie w całym paśmie).

Teraz gdy montujesz wełnę przed to chłonie ona wszystkie częstotliwości aż do ograniczeń wynikłych z grubości i gęstości. Potem częstotliwość już jest na tyle niska że mija sklejkę ( jeszcze raz powtarzam fala nie działa bezpośrednio na sklejkę). No i identycznie jak wyżej fala odbija się od ściany za sklejką i wtedy wprowadza sklejkę w rezonans przez co tłumione są pewne częstotliwości.

 

Poglądowo zamieszczę coś z painta :))):

sama sklejka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wełna za sklejką

post-21737-0-13275900-1311330782_thumb.jpg

sklejka z wełna z przodu

post-21737-0-35391600-1311330797_thumb.jpg

sama welna

post-21737-0-98943200-1311330809_thumb.jpg

 

No i wełna tylko że w jakiejś odległości od ściany tłumi dodatkowo jakiś tam przedział mocniej (standardowo zawsze się trafi na 1/4 długości jakiejś fali :D)

post-21737-0-63154000-1311331075_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie panowie .

U siebie zrobiłem tak : Wełnę spryskałem z każdej strony UNI-Grunt -em

Brzegi okleiłem pasami szerokimi na grubość wełny (10cm) płytą wykorzystywaną do pleców szafek gr 3mm

Użyłem do tego klej montażowy ,plackami. Zaniosłem do tapicera i obszył całość materiałem.

Miał on najpierw obszyć fizeliną , ale tego nie zrobił , muszę to wyjaśnić .

Zamontowałem długie kołki w ścianie , obciołem główki wkrętów i nabiłem swój ustrój.Wisi 2 cm od ściany , a od spodu podtrzymują go 2 kołki

( ustrój spoczywa na nich) . Jak dla mnie są korzyści w jakości basu , wiszą za głośnikami 35-40 cm.

Pozdrawiam , Maciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po użyciu unigruntu utworzyła się taka struktura wiążąca, że gdy lekko w wełnę puknąć to nie pyli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Xavian XN evo 250, Arcam Alpha 7r, Samsung BD-C5900, QED Silver Anniversary-XT, Sennheiser HD 555.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.