Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzory Schroedera, Rezonatory Helmholtz'a


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, ze nie jest zły. Ewentualna nieliniowość może spowodować małe przekłamania w ocenie różnic poziomów dla poszczególnych częstotliwości, ale rezonanse z ich czasem wybrzmiewania widać doskonale i w tym aspekcie na lepszym sprzęcie wynik będzie podobny.

 

Zgadza się, można ewentualnie zrobić kalibrację mikrofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , jest O.K. Rozpylałem zraszaczem do kwiatów . Trzeba tylko pamiętać o osłonięciu podłogi , ja robiłem to na deskach do kanału w garażu. Ale jak ktoś chce to robić w kuchni ... Nie polecam. Jak pamiętam , spryskałem 2 razy i zostawiłem na 2 dni do wyschnięcia. Listy 3 mm także trzymają się należycie . W sumie to służą tylko do zabezpieczenia delikatnych brzegów.

Pozdrawiam i miłego DIY , Maciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie.

Potrzebuje porady osób które eksperymentowały z dyfuzorami 1D i 2D.

 

Chcę zamówić układ 4 dyfuzorów na ścianę za sprzętem a między kolumnami. Będzie można wstawić je nawet pod kątem tworząc trójkąt patrząc z góry.

Przez to poza swoją normalną typową dla siebie dyfuzją będą mogły nieco rozproszyć chociaż część fal basowych gdyż stworzą jakby ścianki pod innym kątem niż główne ściany pokoju.

Do tego będą miały ponad 2m wysokości i ok 30cm głębokości przez co powinny być bardzo skuteczne!

Normalna głębokość typowa na rynku to 15 cm i wtedy działają od 800hz a takie 30cm powinny zadziałać już od ok 400hz.

 

Mam tylko dylemat czy 1D czy 2D bo teoria mówi że w takim układzie 2D zadziała w zakresie od ok 400hz do ok 3000hz ale rozproszy fale w 2 wymiarach czyli półkoliście a 1D zadziała w większym zakresie bo od 300hz do 6000hz ale rozproszy tylko w 1 wymiarze tworząc odbity półwalec.

No i teraz pytanie jak będzie to odbierane przez ucho ludzkie ?

1D rozprasza szersze pasmo ale półwalcowato a 2D rozprasza węższe pasmo ale półkoliście czyli niby lepiej.

 

Jakie jest wasze zdanie?

Pzdr.

Sly30

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 2 metry wysokości, 30cm głębokości, a ile szerokości?

 

Przy tak głębokim i wysokim ustroju robiąc 2D koszt będzie dość duży ze względu na oggom pracy! Mam nadzieję że się z tym liczysz.

 

P.S.

Jeśli ma działać do 3kHz to szerokość szczelinki wyniesie około 55mm. Jeśli szerokość to ponad 50cm to współczuję tym co będą go wnosić do pokoju - chyba że mieszkasz na parterze ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie będą 4 sztuki 100 x 100 x 30 cm więc z wniesieniem nie ma problemu. Będą przymocowane do 2 płyt z MDR na konstrukcji jezdnej wiec będzie można tym manewrować dowolnie. W sumie od podłogi będzie to ok 210cm wysokości i liczę na dużą skuteczność.

 

Problem mam tylko z wyborem czy 1D czy 2D? Jaka może być później różnica przy odsłuchach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że jak napisałeś ponad 2 metry to ustrój będzie miał ze 2,5m i nie będzie dzielony. Jeśli ma być w kawałkach to OK.

 

Problem mam tylko z wyborem czy 1D czy 2D? Jaka może być później różnica przy odsłuchach ?

Minimalnie bardziej dokładne źródła pozorne. Będzie to odbierane przez ucho, ale efekt raczej nie słyszalny. Przy tak niskich częstotliwościach chodzi o skierowanie odbicia fali w inną stronę, więc bardziej trzeba skupić się na masie ustroju niż wyborze jego typu.

 

Ja bym wybrał 1D z pojedynczą sekwencją n=13 lub 17. Czyli maksymalnie 72 szczelinki do czyszczenia, zamiast ok. 550 przy 2D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe....zupełnie nie pomyślałem o potrzebie odkurzania tegoż ustrojstwa.

To faktycznie jest argument.

 

Ale czy będzie różnica w brzmieniu między 1D a 2D? Czy fakt że dyfuzory będą rozpraszać półwalcowato lub półkoliście ma wpływ na brzmienie czy też akustykę pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia fali odbitej od dyfuzora 2D jest dwukrotnie mniejsza niż w przypadku odbicia od dyfuzora 1D przy zachowaniu tej samej głębokości i szerokości szczelinki oraz tym samym okresie, czyli liczbie n. Czyli różnica będzie, ale czy będzie słyszalna i czy ta różnica będzie znikoma czy większa to nie potrafię odpowiedzieć, bo nie znam rozkładu wektorów i ciśnień akustycznych w Twoim pokoju dla częstotliwości z zakresu w których ma działać wstawiony dyfuzor/y. Ważne jest też Twoje subiektywne odczuwanie różnic w zmienia brzmienia i szereg jeszcze innych mniej ważnych czynników.

 

Pamiętaj, że dyfuzor 1D odbija falę padającą prostopadle w płaszczyźnie 180 stopni poziomo - przy piono usytuowanych przegródkach szczelinek. Natomiast przy fali padającej pod kątem, np. 30 stopni w płaszczyźnie pionowej to zostanie odbita pod kątem -30 stopni w płaszczyźnie pionowej i pod kątem 180 stopni w płaszczyźnie poziomej, więc dla mnie 1D to tak naprawdę, więcej niż jednowymiarowy dyfuzor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam w sieci wiedzy i opinii i trafiłem na najnowsze rozwiązanie legendarnej już firmy RPG z USA która wprowadziła dyfuzor 1D ale w nowej wersji jako tzw Dyfraktalny Dyfuzor 1D i chodzi w tym o to że jest to niby normalny 1D, ale każda z tych pionowych listewek w środku też sama jest zmniejszonym dyfuzorem 1D z jeszcze dodatkowymi nacięciami. Tak więc nacięć mini jest tyle samo ile tych głównych listewek. Trochę zasada Babuszek gdzie w jednej jest następna mniejsza!!

Podają zakres działania wyraźny 500hz do 20 000hz a pomiarowo już od 100hz!!

Opinie w świecie entuzjastyczne.

Ciekawe rozwiązanie żeby każda pionowa płaszczyzna w dyfuzorze sama była mini dyfuzorem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzor w dyfuzorze to Fraktal. Nie tylko oni je robią. Na forum wiele razy były pokazywane fotki z adaptacją jaką wykonała Holenderska firma SoundScapes.

Ja będę miał coś na ten wzór o szerokości całkowitej 4 metrów, z pasmem rozpraszania 160Hz - 11kHz, ale póki co ciii... :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę miał coś na ten wzór o szerokości całkowitej 4 metrów, z pasmem rozpraszania 160Hz - 11kHz, ale póki co ciii... :D

To jaką to musi mieć głębokość? Z połowę metra?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaką to musi mieć głębokość? Z połowę metra?

 

Nie muszą :) ale niestety są duże :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-17600700-1311577120_thumb.jpg

post-11945-0-91847100-1311577156_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie taki dyfuzor w dyfuzorze tylko połączenie kilku dyfuzorów z innymi dyfuzorami które będą częściami RH co w sumie złoży się na fraktal o wymiarach 4 x 2,4 x 0,5m (szer/wys/gł). Będzie on na ścianie za głośnikami. Jak skończę pokój - tzn. kilka pierwszych etapów - to opisze i wrzucę fotki. Całość zamierzam zakończyć w październiku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez L3VY

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi, tak się przyglądam rysunkom, które umieściłeś i ok, teraz rozumiem dokładnie, o co Ci chodziło.

Nadal mam jednak wątpliwości dotyczące skuteczności w praktyce, doboru sensownych wymiarów i strojenia

Ktoś robił, zweryfikował (pomierzył ?)

Tłumienie samej wełny spada drastycznie ze spadkiem częstotliwości.

Sugerujesz, że umieszczenie membrany za wełną poprawi(wyrówna) charakterystykę tłumienia tak zbudowanego ustroju.

Przyjmijmy, że mamy wykonany panel z wełny o gęstości >50kg/m3 i wymiarach 200x60x15.

Przy zamontowaniu takiego ustroju w rozsądnej odległości 10 cm od ściany, jego konkretne oddziaływanie na akustykę pomieszczenia rozpoczyna się w okolicach 60-70 Hz. Jak byś zaprojektował membranę za wełną, aby ten ustrój działał zgodnie z rysunkiem "sklejka z wełną z przodu" - czyli wykazywał tłumienie w paśmie 30-70Hz porównywalne z tłumieniem samej wełny >70Hz ?

 

P.S 1

I niskie częstotliwości nie działają bezpośrednio na sklejkę, tylko fala odbita od ściany za sklejką, wraca i wprowadza ją w rezonans. Montowanie wełny za sklejką powoduje że absorbowane są dodatkowo fale które mijają sklejkę i odbijają się od ściany (znowu nie te, które bezpośrednio przechodzą przez wełnę)

Uściślijmy postrzeganie struktury drgań akustycznych w pasmie do ok. 300Hz.

Rozpatrujemy całe pomieszczenie jako pudło rezonansowe. Oddziaływanie ośrodka (powietrza pobudzanego falą akustyczną) odbywa się ze wszystkich stron.

 

P.S2

Więc sprawa jest o tyle prosta, że ustroje membranowe nie potrzebują wełny mineralnej.

Zgadza się, tylko nikt takowych nie buduje, bo są kłopotliwe w strojeniu i mniej skuteczne od rezonatorów Helmholtza tych samych rozmiarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Panowie, pracując nad adaptacją pokoju oprócz dyfuzorów (o których jeszcze postaram się napisać) planuję wstawić dwa rezonatory panelowe. Pokój ma wymiary 7,5 x 4,3 x 2,6 m i wg. kalkulatora 1 harmoniczna rezonansów pojawiają się na 45, 80 i 130 Hz. Sprzęt stoi na krótszej ścianie, a pokój jest otwarty z jednej srony na kuchnię - więc ze względu na położenie, zabudowę kuchenną i możliwości kolumn modem na 45Hz chyba nie trzeba się przejmować. Żeby ograniczyć wpływ pozostałych dwóch planuję zrobić dwa panele 120x60 cm wypełnione wełną wg. przepisu mh-audio (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Strojone będą w okolicy 130Hz, jednak i efektywność powinna sięgać od 60 do 260Hz.... Rzućcie proszę łaskawym okiem na te wyliczenia i powiedźcie czy to się trzyma kupy :)

post-10771-0-67484500-1312372169_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arczi 22.07.2011 - 12:39

 

A po co tłumić liniowo całe pasmo? Nie łatwiej ściszyć wzmacniacz? Wyłapujemy tylko wybijające się częstotliwości a resztę rozpraszamy. I tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez boockoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Złożyłem ustroje do kupy. Zgodnie z sugestiami użyłem Rockwoola 50kg/m3, spryskałem rozcieńczonym wikolem, obszyłem materiałem, umocowałem w ramach i zawiesiłem. Cóż mogę powiedzieć, poprawa jest odczuwalna, dźwięk jakby mniej chaotyczny, również dudnienie zostało utemperowane. Po zamontowaniu paneli odsunąłem kanapę jakieś 30 cm od tylnej ściany, niewątpliwie ten zabieg pewnie też miał swój udział w odczuwalnych skutkach.

Następny etap to ustroje za kolumnami - niestety dosyć wąskie, ok 40cm. Zastanawiam się, w którym kierunku iść skoro za miejscem odsłuchu zastosowałem pochłanianie - czy za kolumnami lepiej będzie rozpraszać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, w którym kierunku iść skoro za miejscem odsłuchu zastosowałem pochłanianie - czy za kolumnami lepiej będzie rozpraszać?

 

Zdania są podzielone, najważniejsze aby nie przesadzić w jedna stronę, najlepiej wypośrodkować metody. Jak za bardzo wytłumisz, to dźwięk straci życie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pracując nad adaptacją pokoju oprócz dyfuzorów (o których jeszcze postaram się napisać) planuję wstawić dwa rezonatory panelowe. Pokój ma wymiary 7,5 x 4,3 x 2,6 m i wg. kalkulatora 1 harmoniczna rezonansów pojawiają się na 45, 80 i 130 Hz. Sprzęt stoi na krótszej ścianie, a pokój jest otwarty z jednej srony na kuchnię - więc ze względu na położenie, zabudowę kuchenną i możliwości kolumn modem na 45Hz chyba nie trzeba się przejmować. Żeby ograniczyć wpływ pozostałych dwóch planuję zrobić dwa panele 120x60 cm wypełnione wełną wg. przepisu mh-audio (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ). Strojone będą w okolicy 130Hz, jednak i efektywność powinna sięgać od 60 do 260Hz.... Rzućcie proszę łaskawym okiem na te wyliczenia i powiedźcie czy to się trzyma kupy :)

Czyli ma to być panelowy Rezonator Helmholtza ? Nie ma szans, aby był skuteczny w tak szerokim zakresie. RH projektuje się na określoną częstotliwość - działa dosyć selektywnie.

Otwory wielkości 1cm wydają mi się za małe, jak również procent perforacji. Spróbuj policzyć dla otworów 3-4 cm i celuj w perforację min. 3-5%).

Tu masz alternatywny kalkulator oraz obrazki sprawdzonej konstrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (w Calculation Tools)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma to być panelowy Rezonator Helmholtza ? Nie ma szans, aby był skuteczny w tak szerokim zakresie. RH projektuje się na określoną częstotliwość - działa dosyć selektywnie.

Otwory wielkości 1cm wydają mi się za małe, jak również procent perforacji. Spróbuj policzyć dla otworów 3-4 cm i celuj w perforację min. 3-5%).

Tu masz alternatywny kalkulator oraz obrazki sprawdzonej konstrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (w Calculation Tools)

 

Co w takim razie liczy kalkulator, który wskazałem? W linku który podałeś są dwa rezonatory - honeycomb (jest też na zdjęciach - wygląda jak skrzynia głośnikowa) i slot, który jest chyba panelem (tj. otwarty, bez pudła)... Ten, na który ja się powołuje jest chyba zupełnie inny - pudło, ale z 'dziurkami' nie rurkami...

 

 

 

Pytanie drugie, z innej beczki, dotyczy dyfuzorów Schroedera - jakie znaczenie ma liczba okresów? Wg. kalkulacji w programie najszersze pasmo dla zakładanej wielkości dyfuzora daje w moim przypadku taki o 7 okresach. 11 czy 13 okresowy ma węższe pasmo. Czy jednak dyfuzor o większej liczbie okresów będzie bardziej skuteczny (tj. będzie lepiej rozpraszał)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim razie liczy kalkulator, który wskazałem? W linku który podałeś są dwa rezonatory - honeycomb (jest też na zdjęciach - wygląda jak skrzynia głośnikowa) i slot, który jest chyba panelem (tj. otwarty, bez pudła)... Ten, na który ja się powołuje jest chyba zupełnie inny - pudło, ale z 'dziurkami' nie rurkami...

 

Kalkulator, który wskazałeś, liczy częstotliwość rezonansową dla zadanych wymiarów.

Honeycomb działa na tej samej zasadzie, jest niejako usprawnieniem - poprzez wprowadzenie tuneli w postaci rurek (analogicznie jak bass-reflex w kolumnach). Pozwala osiągnąć niższe częstotliwości rezonansowe przy zbliżonych wymiarach. Dla 120Hz możesz spróbować z samymi otworami (wtedy "tunel rezonansowy" jest grubości sklejki)

Z ciekawości przeliczyłem Rezonator za pomocą arkusza na bazie kalkulatora B.Minish'a (autorstwa kolegi z forum dzwiek.org)

 

Szerokość skrzyni [m] 0,6

Wysokość skrzyni [m] 1,2

Głębokość skrzyni [m] 0,08

Długość tuneli [m] 0,015

Średnica wew tuneli [m] 0,01

Liczba tuneli 112

 

Wyniki obliczeń

Częstotliwość rezonansowa [Hz] 142,6363474

Stopień otwarcia powierzchni [%] 1,221729444

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej remlik

no nie masz racji RH jest dość selektywny ale nie panelowy i tym bardziej nie perforowany...

Coś usilnie nie chcesz przeczytać książki którą wszyscy polecają :P.

 

Żeby nie być gołosłowny tu masz info:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kalkulatory których używa kolega są jak najbardziej ok i ten panel właśnie tak się zachowuje. Co najlepsze kalkulatory działają na wzorach właśnie z tej książki.

 

Ważna sprawa dla kolegi dane jakie wpisujesz w te kalkulatory są w calach!!! No i kolega remlik przy okazji ma odpowiedź czemu otwory są małe a no nie są tylko są w calach czyli mają 2,5 cm :)

 

 

Remlik nie mieszaj bo się mylisz.

Odsyłam do ksiązki jak masz ochotę kiedyś możemy pogadać. Ta pułapka działa zupełnie inaczej. To jest w kwestii 2 postu o tych rurkach itd.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arczi87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Arczi, a ty uparcie odsyłasz mnie do lektury.

Informuje, ze posiadam (i przeczytałem) zarówno polskie wydanie, jak i oryginał "Master Handbook of Acoustic"

Zadowolony ?

Co nie znaczy, że książka podaje gotowe rozwiązania wszystkich możliwych opcji/konstrukcji. Nie zawsze też mamy ocenę skuteczności.

Przy czym autor często rzetelnie mówi o tym, że opinie są podzielone, a pomiary laboratoryjne są dostępne tylko dla niektórych przypadków.

Co do kalkulatora - bazuje owszem na wzorach z książki w calach, ale opis wyraźnie wskazuje, że zostało zastosowane przeliczenie na cm.

Potwierdza to zresztą wyliczenie, które umieściłem - błąd 10% to niewiele biorąc pod uwagę, że wykorzystywane są wzory przybliżone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej remlik

no nie masz racji RH jest dość selektywny ale nie panelowy i tym bardziej nie perforowany...

Coś usilnie nie chcesz przeczytać książki którą wszyscy polecają :P.

 

Żeby nie być gołosłowny tu masz info:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kalkulatory których używa kolega są jak najbardziej ok i ten panel właśnie tak się zachowuje. Co najlepsze kalkulatory działają na wzorach właśnie z tej książki.

 

Ważna sprawa dla kolegi dane jakie wpisujesz w te kalkulatory są w calach!!! No i kolega remlik przy okazji ma odpowiedź czemu otwory są małe a no nie są tylko są w calach czyli mają 2,5 cm :)

 

 

Remlik nie mieszaj bo się mylisz.

Odsyłam do ksiązki jak masz ochotę kiedyś możemy pogadać. Ta pułapka działa zupełnie inaczej. To jest w kwestii 2 postu o tych rurkach itd.

 

Pozdrawiam Arczi

 

Kalkulator holenderski i jak wół jest, że jednostki miary to centymetry... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.