Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzory Schroedera, Rezonatory Helmholtz'a


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, xajas napisał:

Dlaczego nie mozesz wstawic pomiarow. Przeciez to zrzut z ekranu?

Bo nie wstawiłem opisów, więc trochę to byłoby nieczytelne, do tego musiałbym jeszcze zrobić mniejsze wersje, coby się zmieściły w limicie, nie bardzo mi się chce. Mogę co najwyżej dać wyniki dla nowej konfiguracji, bez porównawczych.

Najpierw lewa kolumna, potem prawa, wyniki dla obu (oczywiście są o wiele lepsze, bo syf częściowo się znosi) jakoś się nie mieszczą, mimo że jestem grubo poniżej limitu 1 MB.

A jednak mogę, edytując, wstawić zajawki.

Lewa kolumna, SPL 20–250 1/12:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lewa kolumna, spektrogram:

210-230_220_L_+reg80cm_waterfall_maly.jpg

Lewa kolumna, 250–4000 1/6:

210-230_220_L_+reg80cm_SPL250-4000_6smoothing.png

Lewa kolumna, RT60:

210-230_220_L_+reg80cm_RT60.png

Prawa kolumna, 20–250 1/12:

210-230_220_R_+reg80cm_SPL_12smoothing.png

Prawa kolumna, spektrogram:

210-230_220_R_+reg80cm_waterfall_maly.jpg

Prawa kolumna, 250–4000 1/6:

210-230_220_R_+reg80cm_SPL250-4000_6smoothing.png

Prawa kolumna, RT60:

210-230_220_R_+reg80cm_RT60.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez perotin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te pomiary wygladaja "podejrzanie" 

SPL 130 dB i poglosy/RT w zakresie wysokich wyzsze niz dla niskich czestotliwosci to "nietypowe"

Zmien skale osi X na logarytmiczna

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xajas napisał:

U nas dostaniesz teraz ksiazki za darmo, tysiace, musisz tylko odebrac. Ludzie wystawiaja na przystankach autobusowych, w starych budkach telefonicznych, w urzedach,…

Książka książce nie równa, przypomina mi się duży antykwariat niedaleko Rynku,  wchodziłem tam i były ich tam tysiące ale nie koniecznie te co by się chciało zakupić, otwierasz rozdział i nie ma tego czegoś jak w muzyce co chciało by cię zachęcić do lektury. 
Doradź kolegom wszystkie dzieła Lenina, elegancka oprawa i za bezcen no i dużo miejsca zapełni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ASURA

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Dla mnie te pomiary wygladaja "podejrzanie" 

SPL 130 dB i poglosy/RT w zakresie wysokich wyzsze niz dla niskich czestotliwosci to "nietypowe"

Zmien skale osi X na logarytmiczna

A bo coś tam źle kliknąłem, nie zauważyłem w porę rezultatu i nie chciało mi się tego odkręcać (użyłem pliku kalibracji do UMIK-a).

Co do różnic w czasie pogłosu — czy to nie może być efekt bardzo dobrych proporcji pomieszczenia i bezkompromisowego ustawienia (na podstawie pomiarów w zakresie 20–250 Hz)? Poza tym mało wytłumione 30 metrów jest raczej żywe, prawda? Inna kwestia, że ten regał bardzo wiele tu zmienił.

Jeszcze parę wykresów porównawczych — przed przesunięciem regału (niebieska linia) i po (fioletowa), najpierw lewa kolumna, potem prawa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

210-230_220_L_waterfall_maly.jpg

210-230_220_L_waterfall+regal80cm_maly.jpg

210-230_220_R_12smoothing.png

210-230_220_R+waterfall_maly.jpg

210-230_220_R_waterfall+regal80cm_maly.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do różnic w czasie pogłosu — czy to nie może być efekt bardzo dobrych proporcji pomieszczenia i bezkompromisowego ustawienia (na podstawie pomiarów w zakresie 20–250 Hz)? Poza tym mało wytłumione 30 metrów jest raczej żywe, prawda?



Odnosnie poglosow i ktore zakresy sa w typowych pomieszczeniach zywe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poglosy (RT) to nie jest kwestja bezkompromisowego ustawienia (ani sprzetu). To kwestja pomieszczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię przyglądać się jak ludzie męczą się z pomiarami i cieszę się, że ten etap mam już za sobą. Było i rt, i waterfall, i spalony głośnik wysokotonowy😭. Były i ustrojstwa na ścianach oraz codzienne przesuwanie kolumn. W końcu ustawiłem kolumny tak, abym miał przyjemność z kilkugodzinnego słuchania, zaprzestałem pomiarów i... I cieszę się odkrywaniem muzyki często zasypiając na fotelu😁😁😁 Teraz mam spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Poglosy (RT) to nie jest kwestja bezkompromisowego ustawienia (ani sprzetu). To kwestja pomieszczenia

 

No ale chyba wszystko się zgadza: te linie na wykresie 250–4000 Hz to najwyżej T30, który trzeba pomnożyć razy dwa, bo T60 w drugiej części jest symulowany, a wodospad to pełen zakres. A maks i tak sięga co najmniej sekundy. Coś pomieszałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, perotin napisał:

No ale chyba wszystko się zgadza: te linie na wykresie 250–4000 Hz to najwyżej T30, który trzeba pomnożyć razy dwa, bo T60 w drugiej części jest symulowany, a wodospad to pełen zakres. A maks i tak sięga co najmniej sekundy. Coś pomieszałem?

No tak, niby południe, ale dopiero się obudziłem, i taki jest efekt. Faktycznie to w wyższym zakresie RT60 wydaje się trochę dłuższy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.11.2021 o 17:26, perotin napisał:

Zmierzyłem wpływ tego regału po przesunięciu, ...

 

Jak juz jestes przy pomiarach, to moze zainteresuje cie ten watek.

tam znajdziesz kilka informacji odnosnie twojego ulubionego tematu: wczesnch odbic i wplywu twojej lodowki na te odbicia 🙂

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Spytałem się konkubinatorki, ile będą mnie kosztowały dyfuzory po bokach w obecnym mieszkaniu (zgodę na ich zamontowanie w przyszłym większym dostałem już wcześniej). Rzuciłem z grubej rury coś o nauce tańca, i chyba trafiłem.

No więc w przyszłym roku, jeśli inwestycje pójdą dobrze, czeka mnie montaż dyfuzorów w miejscach pierwszych odbić. Na pewno będą drewniane i pomalowane na kolor ściany, ale mam kilka pytań o układ i sensowność ich montażu przy założeniu, że nie będą odstawały.

1) Układ pierwszych odbić mam jak na obrazku (kolumny są dogięte osiami w stronę uszu), czyli kąty są dość duże. Warto zastosować 110–120-centymetrowy dyfuzor przyklejony do ściany czy raczej zostać przy opartym o ścianę podobraziu z 5-centymetrową gąbką w środku? 

2) W jednym z wątków na tym albo konkurencyjnym forum chyba Bartek Chojnacki pisał, że po bokach PRD będą lepsze od QRD. Akurat QRD podobają mi się bardziej o tyle, że można odwrócić ich układ tak, że niejako wyrastają ze ściany (WAF — dotąd była mowa właśnie o czymś takim), podczas gdy PRD z jednej strony są wysokie także po odwróceniu układu. Pytanie: od której strony powinny się zaczynać — płytsza bliżej kolumn czy dalej?

3) Czy w sytuacji, gdy fala na dyfuzor 1D nie pada prostopadle, ale pod sporym kątem (powiedzmy, od 70–75 do 35–40 stopni), zwiększanie głębokości studni ponad rozsądne minimum (przy zachowaniu proporcji z ich szerokością) jest wskazane?

4) Czy w przypadku dwóch takich samych PRD obok siebie (cały czas mówimy o pierwszych odbiciach) mogę zastosować układ symetryczny, np. zetknąć je wyższymi stronami? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez perotin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zależy od czasu pogłosu jaki masz w pokoju. Jak ponad 0,4 sek to mogą zaszkodzić.

2. Każdy chwali swoje. Jak ładniejszy Ci QRD to kupuj QRD. Przy tych samych głębokościach i zbliżonej liczbie studni o różnej wysokości nie powinieneś usłyszeć czy masz QRD czy PRD. 

3. Jeśli stosunek głębokości do szerokości będzie w okolicy 5:1 to nie musisz stosować głębszych jak 10cm - znacznie głębsze będą miały szersze studnie, przez co ich zakres na przełomie średnicy i wysokich będzie ograniczony - a tam najlepiej wpływają na brzmienie i scenę.

4. Tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1. Zależy od czasu pogłosu jaki masz w pokoju. Jak ponad 0,4 sek to mogą zaszkodzić.


Dlaczego uwazasz, ze przy wysokich czasach polosu moga zaszkodzic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.11.2021 o 11:42, Piotr Seb napisał:

zaprzestałem pomiarów i... I cieszę się odkrywaniem muzyki często zasypiając na fotelu😁😁😁 Teraz mam spokó

Wrzuć foty jak ten twój spokój wygląda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Spytałem się konkubinatorki, ile będą mnie kosztowały dyfuzory po bokach w obecnym mieszkaniu (zgodę na ich zamontowanie w przyszłym większym dostałem już wcześniej). Rzuciłem z grubej rury coś o nauce tańca, i chyba trafiłem.
No więc w przyszłym roku, jeśli inwestycje pójdą dobrze, czeka mnie montaż dyfuzorów w miejscach pierwszych odbić. Na pewno będą drewniane i pomalowane na kolor ściany, ale mam kilka pytań o układ i sensowność ich montażu przy założeniu, że nie będą odstawały.
1) Układ pierwszych odbić mam jak na obrazku (kolumny są dogięte osiami w stronę uszu), czyli kąty są dość duże. Warto zastosować 110–120-centymetrowy dyfuzor przyklejony do ściany czy raczej zostać przy opartym o ścianę podobraziu z 5-centymetrową gąbką w środku? 
2) W jednym z wątków na tym albo konkurencyjnym forum chyba Bartek Chojnacki pisał, że po bokach PRD będą lepsze od QRD. Akurat QRD podobają mi się bardziej o tyle, że można odwrócić ich układ tak, że niejako wyrastają ze ściany

w dalszym ciagu nie zrozumialem, dlaczego dla eliminowania pierwszych odbic od bocznych scian chcesz uzyc dyfuzory a nie absorbery

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xajas napisał:


w dalszym ciagu nie zrozumialem, dlaczego dla eliminowania pierwszych odbic od bocznych scian chcesz uzyc dyfuzory a nie absorbery

Posłuchaj to zrozumiesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, xajas napisał:


w dalszym ciagu nie zrozumialem, dlaczego dla eliminowania pierwszych odbic od bocznych scian chcesz uzyc dyfuzory a nie absorbery

Zasadniczo to jest tak, że konkubinatorce dyfuzory na ścianach (odwrócone QRD w kolorze ściany bez obudowy) się podobają. Nie wiem, jak musiałoby wyglądać to tłumienie, już nawet czyste podobrazie oparte o ścianę z jednej strony jest „bez sensu”, bo bezpośrednio nad nim są zawieszone obrazy, więc muszę je przestawiać z drugiej strony, czego zresztą nie cierpię (chcę po prostu usiąść i włączyć muzykę, widząc przed sobą wyłącznie kolumny, zasłony, stół i czasem świeczki, a po bokach obrazy (z 5-centymetrową* gąbką z tyłu), ewentualnie właśnie te dyfuzory zintegrowane ze ścianą).

* Próbowałem wynegocjować 10-centymetrową w 5-centymetrowej grubości blejtramie (wtedy by oczywiście odstawał), nie udało się. Może trzeba by większych formatów niż 70×90 albo 90×120, myślę o tym, w razie czego sama zamaluje 🙂

A co do tamtego regału, to chyba zrobię go na zamówienie tak, żeby mieć półkę między 85. a 115. centymetrem, którą pozostawiłbym pustą. (Obliczyłem wszystko z kilkunastocentymetrowym zapasem z góry pod możliwe przyszłe kolumny). W ten sposób pierwsze odbicia z tyłu (od głośników wysoko- i średniotonowego) nie będą powracały od książek, ale od okolic lodówki na tylnej ścianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez perotin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy mozna zintegrowac/wpuscic w absorber (nawet z oswietleniem)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, xajas napisał:

Obrazy mozna zintegrowac/wpuscic w absorber (nawet z oswietleniem)

O nie, to nie przejdzie, zmiana kształtu i ograniczenie powierzchni. Kiedy — i o ile — zmienimy na większe i z jeszcze większym salonem, to będę mógł sobie nawet wewnętrzne ściany z cegieł dobudować, żeby skorygować proporcje albo coś ukryć, ale na razie jestem ograniczony. Już i tak mam albo będę miał chyba znakomity stosunek estetyki do akustyki.

Chociaż kto wie, nauka tańca już zaklepana, ale mam jeszcze w zanadrzu wigilię z jej rodziną 😄 To jednak chyba też nie przejdzie, bo opłatka i życzeń nie przeżyję.

Zmierzyłem też dokładnie punkty tylnych odbić w kontekście lodówki i się okazuje, że o ile z lewej punkt ten leży 10–11 cm od jej boku, to z prawej zachodzi na tę przegrodę oddzielającą aneks/lodówkę od przedsionka. Może jednak sensowny będzie dyfuzor do zawieszania na lodówce (jak pisałem poprzednio, w regale na książki planuję 30-centymetrową wolną półkę na tej wysokości). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez perotin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ASURA napisał:

Wrzuć foty jak ten twój spokój wygląda

Były pomiary, były dyfuzory a skończyło się na tym...I czuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) received_255548659969002.thumb.jpeg.538cff8c85819ad78de1bea4336adb7e.jpeg się z tym dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr Seb napisał:

Były pomiary, były dyfuzory a skończyło się na tym...I czuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) received_255548659969002.thumb.jpeg.538cff8c85819ad78de1bea4336adb7e.jpeg się z tym dobrze.

Kobieta zabrała to co na środku 😉

 

Skosy pomagają z akustyką, w zwykłym cube by to nie przyszło -to zadowolenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.11.2021 o 10:09, xajas napisał:

Dlaczego uwazasz, ze przy wysokich czasach polosu moga zaszkodzic

Może nie tyle zaszkodzi, co nie da słyszalnej poprawy brzmienia. Gdy czas pogłosu jest wysoki to fale nadmiernie długo odbijają się od ścian, wstawianie dyfuzorów nie zmniejszy czasu pogłosu, więc fale będą się odbijały trochę inaczej, ale i tak będzie akustyczny chaos. 
Miałem kilka takich pomieszczeń, gdzie mogłem wstawić tylko kilka ustrojów, były to próby ograniczenia miejsca odsłuchowego w większej przestrzeni i np. wstawianie 2 sztuk dyfuzorów 1D 120x120cm nie dawało poprawy, a wręcz psuło, bo w paśmie ich działania wprowadzało jeszcze większy czas pogłosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam, od dłuższego zcasu "studiuję" ten watek, posiłkuję się też innymi biernymi źródłami dostępnymi dla amatora.Mam swoje 25 m2 o wysokości 2m i to w sporym skosie, więc adaptuję pod audio. Sporo szczególnie dzięki wpisom/opisom  kilku osobom z tego wątku:Arczi87;Imacman;L3VY - to tak na szybko, jak kogoś pominąłem dajcie znać- dopiszę 🙂

Poniżej pomiary tego co obecnie jest juz wykonane,pomiar dla obu koolumn, miejsce odsłuchu,REW+UMiK,prosiłbym o poradę kolegów jak zwalczyć pik na 88 Hz no i oczywiście o iterpretację/ocenę pomiarów, oczywiście wszelkie uwagi mile widziane bo amatorem jestem.

No i coś okropnego mam na 44 Hz - już robię RH panelowy na c.a 190 litrów......tylko może to być zupełnie co innego niż pomieszczenie.....

Z góry dizękuję za pomoc

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) image.thumb.png.5ce685605aa67df0a8e8c4f5da51a7bb.pngimage.thumb.png.6ae8ce5b99433473e2706a7be65a8d07.pngimage.thumb.png.25c0e7588541957679e461059a9cedac.pngimage.thumb.png.a83b18a88bf9721a3b91d70dd18285f9.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Mikoski napisał:

No i coś okropnego mam na 44 Hz

88hz to jest dwukrotność 44hz

jeśli kolumny to bas reflex spróbuj obniżyć strojenie np zmniejszając przekroj wylotu na próbę wkładając np laski kleju termotopliwego lub coś podobnego

na 44 hz nie masz wg pomiaru energii

ale rezonator na tę częstotliwość pomoże na 88hz

jeśli wyniki nie będą satysfakcjonujące spróbowałbym w ostateczności rezonator na 88hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

88hz to jest dwukrotność 44hz

jeśli kolumny to bas reflex sprónuj obniżyć strojenie np zmniejszając przekroj wylotu na próbę wkładając np lski kleju termotopliwego lub coś podobnego

na 44 hz nie masz wg pomiaru energii

ale rezonator na tę częstotliwość pomoże na 88hz

jeśli wyniki nie będą satysfakcjonujące spróbowałbym w ostateczności rezonator na 88hz

@slawek.xmKurka. Fakt- zafiksowałem się na te 88Hz a skalowanie Waterfall zmieniłem z 300ms na 1500 ms dopiero do wklejenia slajdu i zobaczyłem "to coś".Nie jest preblemem zmienić strój RH na 44 Hz-wymienny górny panel będe miał. 

O BR nie pomyślałem zapewne z załozenia, że jest ok - dolne pasmo to 200 L z 15 " mam tam trochę do pozatykania powierzchni- sprawdzę po wykonaniu RH obie opcje. 

Dzięki czekam na więcej ......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mikoski napisał:

Dzięki czekam na więcej ......

łatwo nie będzie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Witam, od dłuższego zcasu "studiuję" ten watek, posiłkuję się też innymi biernymi źródłami dostępnymi dla amatora.Mam swoje 25 m2 o wysokości 2m i to w sporym skosie, więc adaptuję pod audio. Sporo szczególnie dzięki wpisom/opisom  kilku osobom z tego wątku:Arczi87;Imacman;L3VY - to tak na szybko, jak kogoś pominąłem dajcie znać- dopiszę 
Poniżej pomiary tego co obecnie jest juz wykonane,pomiar dla obu koolumn, miejsce odsłuchu,REW+UMiK,prosiłbym o poradę kolegów jak zwalczyć pik na 88 Hz no i oczywiście o iterpretację/ocenę pomiarów, oczywiście wszelkie uwagi mile widziane bo amatorem jestem.
No i coś okropnego mam na 44 Hz - już robię RH panelowy na c.a 190 litrów......tylko może to być zupełnie co innego niż pomieszczenie.....
Z góry dizękuję za pomoc
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) image.thumb.png.5ce685605aa67df0a8e8c4f5da51a7bb.pngimage.thumb.png.6ae8ce5b99433473e2706a7be65a8d07.pngimage.thumb.png.25c0e7588541957679e461059a9cedac.pngimage.thumb.png.a83b18a88bf9721a3b91d70dd18285f9.png

Jesli zrodlem jest PC, to mozesz uzyc EqualizerAPO i wybrobowac korekcje tych peakow aby zlokalizowac przczyne.
BTW. Sprawdzil bym jeszcze raz poprawnosc pomiarow.
Niektore wyniki sa niemalze zbyt piekne by byly prawdzive -> patrz RTA rzedu 100-150ms.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:


Jesli zrodlem jest PC, to mozesz uzyc EqualizerAPO i wybrobowac korekcje tych peakow aby zlokalizowac przczyne.
BTW. Sprawdzil bym jeszcze raz poprawnosc pomiarow.
Niektore wyniki sa niemalze zbyt piekne by byly prawdzive -> patrz RTA rzedu 100-150ms.

@xajas źródłem jest PC - czy możesz coś więcej napisać jak wykonać korekcję?

Jak zacząłem sie bawić w pomiary ( kolumny a później pokój, jeszcez na WM-61a+jig) kilka lat temu to pogłos był większy.Zanim zacząłem zajmować sie pogłosem poniżej 500 Hz czasy w tym zakresie sięgały nawet 800ms w pikach, średnio było ok 400 ms.

Obecnie od dość dłuższego czasu wychodzą właśnie takie czasy( z chęcią bym sprawdził w inny sposób te czasu, ale tu potrzebuję podpowiedzi jak to wykonać). Ale i pokój wyglądał inaczej.

Konstrukcyjnie obecnie jest tak:

podłoga jest z 18 mm płyty wiórowej laminowanej, pasy nie łączone sztywno ze sobą ok 60x270 cm, na legarach co c.a 60 cm + powietrze ok 5 cm + piasek i siano ( stary dom i taki strop ) na całej podłodze wykładzina, dodatkowo podłoga jest podzielona belką stropową wzdłuż długiego boku 140 cm od ściany kolankowej, wiec mam jakby dwie podłogi niezależne.Jedna 140x490 cm druga 270x490 cm

Ściany- poza ścianą szczytową (za głową słuchacza zamiast drzwi jest luźne przejsćie do lustrzanego odbicia pomieszcenia) wszystkie inne powierzchnie to OSB 8 mm w + ok 3-5 cm powietrza + wełna 10 cm + powietrze ok 3-5 cm ( krokiew ma 20 cm rozstaw 60 cm ). OSB za kolumnami ponawiercana fi 20 mm w różnych miejscach.

Szczytowa to jedna część komin druga k-g na stelażu+ wata)

Ściana za regałami( wysoka, prostopadła do szczytowej) jest to ściana postawiona na stelażu z płyty wiórowej 18 mm laminowanej. Za nią jest ok 40 cm powietrze do ściany działowej z przejściem do kolejnego pomieszczenia- łatwiej było mi wykonać taką ściankę niż prostować,tynkować,kuć, gzymsy, płytki i inne cuda na zasłoniętej ścianie 🙂

Dodatkowo na ścienie za kolumnami poza stolikiem 140x120 wys 40 cm dąb ok 120 kg wagi znajduje się niecałe 900 litrów waty PT80 w różnych miejscach mały(120 l) RH panelowy.

Nad kolumnami jest skos- wysrysowany jako linia na dużej pełnej ścianie.

Na szybko wizualizacja, troszkę inne proporcje mebli, ale wszystkie regały otwarte.Za dyfuzory za słuchaczem robią lampy wiszące 😉  i przejscie jako absorber 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

image.thumb.png.9a6608aa61d8146b023cdf57367fe976.png

image.thumb.png.6498f941e047ef94412acf4beac43a32.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podoba mi sie wizualizacja, a te lampy mozesz jeszcze przerobic na wielkie sluchawki

ale do rzeczy

tutaj jest dobre Youtube, pokazujace krok po kroku,
- jak przygotowac REW do pomiarow,
- jak dokonac pomiarow,
- jak w oparciu o te pomiary i docelowy przebieg charakterystyki (House curve) wyliczyc wymagana korekcje (EQ)
- jak przejac te parametry korekcji do programu Equalizer APO

ten program przejmuje korekcje sygnalu odtwarzanego z PC-ta



jak robisz pomiary rob 3 pomiary, lewy, prawy, lewy+prawy i pokaz je rownoczesnie (zakladka all SPL)

pokaz caly zakres 20-20.000Hz

wczesniej pisalem o docelowych House Curve, ktore mozesz sciagnac i zaladowac (Target curve pliki mdb)

jak majstrujesz te rezonatory, to zrob pomiar przed wstawieniem do pomieszczenia, nie ruszaj mikrofonu, wstaw rezonator i powtorz identyczny pomiar, to sie dowoesz czy dziala, na ile dziala i czy dla wlasciwej czestotliwosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.