Skocz do zawartości
IGNORED

"Rękopis znaleziony w Saragossie"


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dzisiaj nakładem Wyborczej ukazało się cyfrowe wznowienie genialnego filmu Wojciecha J.Hasa z niezapomnaną rolą Zbyszka Cybulskiego.Filmu,który jako jeden z niewielu polskich dzieł wszedł do światowego kanonu filmowego.Filmu,który do dzisiaj jest analizowany we wszystkich światowych szkołach filmowych i który wpłynął na takich twórców jak Bunuel.Można by powiedzieć nareszcie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialny to on był 40 lat temu, dziś mocno się zestarzał.

 

Czy Wy Iwaszczyk musicie tyle wątków zakładać? Może napiszcie coś w tych już wcześniej założonych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Wy docent jak się wam wątek nie podoba to nie musicie w nim pisać!

 

Horst

 

Chyba zrozumiałeś,że użyłem terminu docent tak jak rozumiano go po marcu 68r!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po obejrzeniu pierwszej części(film jest na dwóch płytach).Efekt remasteringu jest znakomity!Dopiero teraz można w pełni docenić piękno wizualne filmu( operator Jahoda) i ścieżkę dżwiękową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, to znaczy w sobotniej Wyborczej? Kurczę, gdzie będzie można ten film teraz dostać?

Nie wiem jak inni to postrzegają, ale dla mnie "Rękopis..." nie zestarzał się ani trochę. Oglądałem go jakieś cztery - pięć lat temu. Pamiętam, że wróciłem późnym wieczorem do domu (z jakiegoś zadymionego samochodu ;) ) włączyłem telewizor i... wsiąkłem.

Rękopis ma świetny klimat, fabułę, muzykę, Cybulskiego. Później było Sanatorium pod Klepsydrą (chyba jeszcze większa wkrętka).

Jakiś czas temu słuchałem w Tok FM o cyfrowej rekonstrukcji filmów - fascynujący temat, okazuje się że reżyserzy i operatorzy proszą czasem o zrobienie czegoś na co w tamtych czasach nie mogli sobie pozwolić ze względu na brak pieniędzy lub czasu na powtórki. I tak operator "Rękopisu..." zażyczył sobie, aby w jednym ujęciu usunąć odblask słońca tzw. blik (nie wiem jak to się poprawnie pisze), oraz w jednej scenie dodano cyfrowo jakiś płomień.

Przy najbliższej okazji obejrzę to dzieło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od 3 lat mam na dvd zarówno "Rękopis" jak i "Sanatorium" wydane na dvd przez Bongo (wydawnictwo założone przez Coppolę, De Niro i paru dobrych operatorów, taka wydawnicza wersja wytwórni Tribeca założonej przez De Niro). Ponadto jest cały komplet (wraz z mniej zaznajomionymi) Wojciecha Hasa na dvd wydany we Francji. U nas w Polsce jak dotąd ukazała się tylko "Pętla" i "Wspólny Pokój" (też polecam). Ja rozumiem że w ramach wspierania krajowej twórczości kupa kasy poszła na "Quo Vadis" ale że na to nie starczyło (nawet 007 został wydany na dvd bo jak wiadomo Borewicz największy jest...).

Ja nie trafiłem teraz na "Rękopis". Trzeba będzie poszukać bo jeżeli ładnie go zremasterowali (wersja Bongo to tylko kosmetyczne poprawki) to warto, "Popiół i diament" przerobili świetnie (chociaż można się przyczepić że czasem za bardzo wyostrzyli).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po obejrzeniu pierwszej części(film jest na dwóch płytach).Efekt remasteringu jest znakomity!Dopiero teraz można w pełni docenić piękno wizualne filmu( operator Jahoda) i ścieżkę dżwiękową.

 

 

puść na torrenty, podziel sie z bliźnimi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Coppola i zdaje się Scorsese, oprócz innych, wymieniają Rękopis jako jeden ze swoich ulubionych. Jerry Garcia z Grateful Dead - dla niego był to najlepszy film wszechczasów i chyba nawet wyłożył swego czasu na restorację kopii. Reasumując - całkiem możliwe że to najsłynniejszy polski film (jeśli ustalimy że np. Chinatown to nie jest polski film:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle bywa film mimo, że niezły a jak widać przez niektórych uważany za wybitny żadną miarą nie oddaje klimatu książki. Pamiętam, że wpadła mi w ręce przypadkiem, wiele lat temu podczas wypadu na wczasy. Przeczytałem ją praktycznie jednym tchem co omało nie skończyło się przedwczesnym wyjazdem oburzonej małżonki:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując - całkiem możliwe że to najsłynniejszy polski film (jeśli ustalimy że np. Chinatown to nie jest polski film:)

 

a dlaczego CHINATOWN miałby być polski ??????

bo Polański chodził do łódzkiej filmówki?

 

a może wszystkie filmy żydowskich reżyserów są polskie, bo wszyscy żydzi aszkenazyjscy pochodzą z Polski?

 

Szczęki to polski film, Fargo to polski film

 

no,no całkiem mamy dobra filmografię :-)

 

a ostatnio polski film CZARNY ŁABĘDŹ dostał nawet parę Oskarów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że twórca Polański jest polskim reżyserem i obywatelem, natomiast film Chinatown jest filmem amerykańskim. Podobnie Lot nad kukułczym gniazdem nie jest filmem czeskim:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że twórca Polański jest polskim reżyserem i obywatelem, natomiast film Chinatown jest filmem amerykańskim. Podobnie Lot nad kukułczym gniazdem nie jest filmem czeskim:)

 

 

film jest tego kto daje na niego kasę i ma prawa do niego,

najczęściej tzw. producent czyli w USA to pewnie jakiś Warner Bros.

 

Polański urodził się w Paryżu, wychował w Polsce, ma obywatelstwo polskie i francuskie na pewno, może jeszcze jakieś, przez wiele lat mieszkał w swoim ulubionym mieście Paryżu, ma zimowy dom w Szwajcarii, przez lata mieszkał i pracował w UK i USA

 

prawdziwy żyd kosmopolita :-)

swój pierwszy i najlepszy film zrobił w Polsce, cieszę się że jest także i moim rodakiem poniekąd,

niemniej jego filmy zrobione poza granicami Polski nie są polskie

żalować że wyjechał nie ma potrzeby, w Polsce cóż by robił?

na filmy monopol mial pan FAJDA co teraz fajda na swój kraj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Oglądałem niedawno amerykański film, który został zrealizowany za kolosalne pieniądze. Tytuł, z zapowiedzi zwiastował superprodukcję w stylu "Gladiatora". Przenoszenie aktora w czasie, superefekty - tak brzmiały zapowiedzi.

Film jest interesujący ale nie na tyle, aby odmówić sobie wyjścia do kuchni...

"RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE" - ten film znam tylko z tv. Znam go jednak na pamięć. Grzechem, byłoby ten film remasterować do wersji kolorowej.

Scenariusz, realizacja reżyserska oraz wkład pracy całej ekipy z "listy płac", nie mówiąc o grze aktorów pierwszego

i drugiego planu - to sprawia, że stanowi on światowe dziedzictwo kultury.

"Dziedzictwo", które opisałem w pierwszej części, nigdy nie będzie budzić takich emocji i zostanie zastąpione szybko, kolejną mega/giga trój/cztero wymiarową kaszaną...

Tak sądzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazała się też płyta CD ze zrekonstruowanej ścieżki dźwiękowej. Absolutne archiwalia.

Z minusów: płyta zawiera 29 nieopisanych indeksów.

Bez obrazu, jak dla mnie, to dość puste dźwięki. Jednakże kiedyś polscy kompozytorzy znajdowali się w awangardzie.

 

a dlaczego CHINATOWN miałby być polski ??????

bo Polański chodził do łódzkiej filmówki?

 

a może wszystkie filmy żydowskich reżyserów są polskie, bo wszyscy żydzi aszkenazyjscy pochodzą z Polski?

 

Szczęki to polski film, Fargo to polski film

 

no,no całkiem mamy dobra filmografię :-)

 

a ostatnio polski film CZARNY ŁABĘDŹ dostał nawet parę Oskarów

 

Jak podało jakiś czas temu TVP, Billy Wilder też był polakiem, z Suchej Beskidzkiej. lol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.