Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt VolcanO


Edward
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecane wcześniej zdjęcia. Wersja "na drewnie" a w zasadzie na biurku ;-)

 

Całość:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Selektor:

 

post-8167-0-02696700-1309378707_thumb.jpg

 

Kontroler:

 

post-8167-0-58888400-1309378740_thumb.jpg

 

Zasilacz:

 

post-8167-0-11646600-1309378765_thumb.jpg

 

Wyświetlacz:

 

post-8167-0-93587700-1309378798_thumb.jpg

 

Błąd na wyświetlaczu:

 

post-8167-0-39551500-1309378824_thumb.jpg

 

Jak widać na ostatnim zdjęciu po przejściu w stan STANDBY czasami (nie za każdym razem) pojawiają się błędy na wyświetlaczu a w zasadzie częściej zdarza się, że wyświetlacz pozostaje pusty. Aktywne jest tylko podświetlenie. Trzeba w tedy wyłączyć VolcanO z sieci, odczekać kilka sekund i po ponownym włączeniu sytuacja wraca do normy. Innych błędów na razie nie stwierdziłem. Czy inni również zauważyli na swoich egzemplarzach taki problem? Odsłuchów jeszcze nie robiłem gdyż brakło mi kilku złączek podwójnych oraz gniazd RCA. Jak tylko uruchomię w wersji umożliwiającej odsłuch zdam relację z wrażeń słuchowych.

 

Tym czasem pozdrawiam cały team VolcanO i gratuluję konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję ładnego montażu i cieszę się, że urządzenie ruszyło. Wspomniane dziwne znaczki na wyświetlaczu to błąd programu, czasami się zdarzają. W niedalekiej przyszłości zostanie usunięty, więc proszę aby nikt się tym nie martwił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś udało mi się posłuchać muzyki przy współudziale VolcanO. Ogólnie rzecz biorąc niewiele wnosi do dźwięku, który przez siebie przepuszcza. Do tej pory sterowałem końcówką Ugoda bezpośrednio ze Squeezeboxa i na plus dla VolcanO mogę zaliczyć to, że tchnął więcej energii w muzykę. Scena jest ładnie budowana i dobrze słychać wybrzmienia i pogłosy w materiale muzycznym. Zamiast kondensatorów C3 iC4 wlutowałem goldpiny żebym mógł łatwo je podmieniać na etapie testów. Mam kolumny, które uprzywilejowują lekko wyższy środek i górę pasma i dobierając te kondensatory spośród różnych typów spróbuję zniwelować tą przypadłość. Na minus natomiast mogę zaliczyć poluzowanie basu. Jest go relatywnie dużo - pewnie niektórym bardzo przypadnie to do gustu, ale niestety nie jest on tak dobrze kontrolowany jak z samej końcówki. Dla mnie wolał bym, aby było go ciut mniej, ale żeby był trzymany w ryzach. Może trochę się czepiam, ale jak się słuchało do tej pory na samej Ugodzie, która zakresu niskich częstotliwości nie musi się wstydzić to podświadomie szuka się tego dźwięku. Ale jestem dobrej myśli jeśli chodzi o takie dobranie podzespołów, że wszystko będzie grało "jak ta lala". Wyszedł również kolejny błąd - zdarza się, że selektor samoistnie przełącza się w przypadkowych momentach pomiędzy źródłami. W pewnym momencie jak nastąpiło to zdarzenie po raz pierwszy myślałem, że coś się uszkodziło gdy nagle zaległa cisza. Wyświetlacz zgasł, selektor z wejścia nr 1 przełączył się na nr 4. Sytuację uratował restart przedwzmacniacza. Podczas późniejszych odsłuchów zdarzyło się to jeszcze kilkukrotnie, ale tym razem wyświetlacz pozostał włączony więc widać było, że źródło zostało przełączone. To tyle na razie. Jutro dalsze testy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zephyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak squeezebox nie do końca wysterowywał ugody? Bo jak opisujesz zwiększyła się dynamika, detala ale bas przestał Ci odpowiadać. Dziwne żeby zrobił się wolniejszy skoro odczułeś wzrost dynamiki w całym pasmie. Może kwestia przyzwyczajenia bo wcześniej mógł być niedobór a teraz masz wrażenie przesytu? Dziwne bo to są 2 sprzeczne rzeczy wzrost dynamiki a zarazem utrata kontroli na basie. Powodów w sumie może być tysiące... No ale jak jutro posłuchasz daj znać co tam w trawie piszczy :).

 

pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsensus został osiągnięty. Dla mnie najlepiej sprawdził się BENNIC 2,2uF. Niestety nie miałem innych typów o tej pojemności. Przy 1uF poliestrze dźwięk został przebasowiony, przy 4,7uF olejaku Obbligato bas stracił na kontroli. Także raczej nie kombinujcie z wartościami pojemności na wejściu. Tak jak napisał w schemacie Edward 2,2uF jest wartością optymalną. Jeżeli macie inne typy 2,2uF dobrych markowych kondów a chcielibyście żebym je przetestował w VolcanO to proszę o kontakt na PW - podam adres do wysyłki a po teście odeślę.

 

Myślę również, że przydała by się podstawka w miejscu OPA tak żeby łatwo można było podmienić WO na inny celem sprawdzenia wpływu na brzmienie.

 

Teraz łyżka dziegciu w beczce miodu. Sterowanie szaleje. Mniej więcej pół godziny od włączenia zaczynają się chocki-klocki. Selektor przełącza przypadkowo wejścia, a co gorsza kontroler zaczyna zwiększać głośność. Najczęściej zdarza się tak, że następuje 1db wzrost głośności a chwilę potem następuje przełączenie na losowo wybrane wejście. Nie wiem czy jest to wpływ jakiś zakłóceń dostających się na szynę I2C czy wina oprogramowania. Tutaj już niestety głos zabrać musi Edward.

 

Co do materiału video to przepraszam, ale nie dysponuję w tej chwili sprzętem, który by umożliwił zrobienie tego szybko i sprawnie, a również z czasem na edycję takiego materiału jest krucho. Poza tym VolcanO nie znajduję się w tej chwili w stanie takim, aby się nim chwalić w materiale filmowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że mnie też to trochę martwi...

Choć może to być jednostkowy przypadek gdyż nikt inny takich problemów nie zgłaszał.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogli by się wypowiedzieć Teo i kubedes w tej sprawie. Jedyne co przychodzi mi jeszcze do głowy to, że zastosowałem inny odbiornik podczerwieni gdyż brakowało go u mnie w kicie. Mam jeden z rodziny TSOP17xx - który konkretnie nie wiem gdyż nie ma symbolu na obudowie. Może to on wprowadza taki bałagan?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zephyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... Kłopoty opanowane. Okazało się, że odbiornik który zastosowałem to TSOP1736 Vishay-Telefunken. Jeden z najlepszych na rynku, ale musi być wpięty zgodnie z zaleceniami producenta. Załączam schemat, wg którego podłączyłem go do VolcanO. Na razie wszystko chodzi stabilnie. Jeśli chodzi o wysokość to najwyższa jest płytka zasilacza dzięki transformatorowi części audio - u mnie wysokość samej płytki PCB bez dystansów na których jest zamocowana wynosi 38mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zephyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymala wartość kondensatora szeregowego na wejściu w okolicy 2,2uF polega na tym, że przy mniejszych wartościach może nastąpić ograniczenie pasma od dołu, natomiast kondensatory o większych wartościach mają po prostu za duże wymiary. Nie sądzę, aby dobór tej wartości był dla dźwięku szczególnie krytyczny. Wykonałem przy prototypie pomiary pasma dla wartości 1uF i zanotowałem spadek ok. -0,5 dB dla 20 Hz, czyli absolutnie nie ma się czym przejmować.

 

VolcanO nie zmieści się w obudowę 1U ze względu na transformatory zasilające.

 

Zephyr, dobrze, że znalazłeś źródło problemów z szaleństwami sterowania. Mimo wszystko polecam spróbować standardowy SFH5110-36. Wiele ich już pracuje w różnych projektach i spisują się na prawdę dobrze, a są tanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety problem z nieodpalającym od czasu do czasu wyświetlaczem po przejściu ze STANDBY do OPERATE nadal istnieje. Nie działa również opcja zapamiętywania ostatniego użytego poziomu głośności. Pomimo ustawienia LAST USED cały czas startuje u mnie od -50db. Poza tym wszystko pięknie cyka. Problem szalejącego sterowania został zażegnany. Teraz pracuje nad budkami do końcówki i preampa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by kolega poczytał to co Edward zawarł na profesjonalnie przygotowanej stronie internetowej VolcanO to by kolega wiedział, że można sterować także klawiszami umieszczonymi na panelu przednim. Uszanujcie pracę Edwarda i czas jaki temu projektowi poświęcił bo wydaje mi się, że nie stworzył tej strony dla własnego "widzimisię" tylko żeby w przystępny i kompleksowy sposób każdy zainteresowany mógł zapoznać się z projektem a Edward nie musiał co 20 postów odpowiadać na te same pytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie lubi plastiku to warto się zastanowić:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tak sobie wyszperałem :) no i sam się zastanawiam :)

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że można sterować także klawiszami umieszczonymi na panelu przednim.

 

Wracając do tematu i Twojej uwagi ;-)

 

"Forum" to od słowa rozmawiać?

"Kolega, Kolega" celowo nadajesz temu negatywny wydźwięk ;-)

 

Pytam raczej, czy klawisze można swobodnie zastąpić przełącznikiem obrotowym, bo fajniejsza jest gałka.

Jak to zrealizować?

Taki klawisz jest ,eee..., bi-stabilny a przełącznik mono-stabilny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.myspace.com/loszmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam raczej, czy klawisze można swobodnie zastąpić przełącznikiem obrotowym, bo fajniejsza jest gałka.

Jak to zrealizować?

 

Przełącznik obrotowy nie był brany pod uwagę głównie z tego powodu, że każdy może chcieć wykonać inną ilość wejść, a przełącznik obrotowy ma przypisaną stałą ich ilość. Ale to jest do obejścia, jednak z pewnym ograniczeniem. Przełącznik musi zwierać parami styki, a nie każdy z nich do wspólnej masy. Przy takim zastosowaniu przełącznika obrotowego będą się niepotrzebnie generować masowo przerwania informujące o zmianie wejścia, ale to nie jest problem. Program nie wykonuje żadnej akcji, jeśli następuje wybór wejścia, które jest aktualnie już wybrane. Alternatywnym rozwiązaniem może być taki przełącznik, który przy kręceniu w jedną stronę da krótki impuls równoważny naciśnięciu klawisza "następne wejście", a przy obrocie w drugą stronę klawisza "poprzednie wejście".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostota wykonania panela w alu do przełącznika (jedna dziurka), przebija toczenie guziczków i wiercenie kilku otworów...

 

A ponadto nie bardzo zrozumiałem, twój post ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.myspace.com/loszmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward pisze, że można użyć impulsatora (taki potencjometr co sie ma min/max tylko cały czas się kręci - z charakterystycznym "klikiem") , tylko potrzebna jest zmiana w programie (i wolne przerwanie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej roli jak powyżej nie sprawdzi się impulsator, ponieważ generuje przy każdym przekręceniu "o ząbek" parę impulsów.

 

Ale dla zwolenników najprostszych rozwiązań prawdopodobnie zostanie zrobiony inny patent. Mianowicie stosując impulsator z przyciskiem, czyli taki, który obrócz obracania można wcisnąć, zostanie dodana fukcja zmiany wejść gałką głośności. Będzie to działać tak, że normalnie impulsator będzie regulować głośność, a po wciśnięciu przez chwilę będzie można tą samą gałką zmieniać wejścia. Prościej już się nie da, a wtedy wystarczy tylko jeden otwór w panelu na jeden impulsator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej roli jak powyżej nie sprawdzi się impulsator, ponieważ generuje przy każdym przekręceniu "o ząbek" parę impulsów.

chyba mówimy o innym typie impulsatorów. Ja używam do przełączania wejść takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

24 impulsy na obrót to troche za dużo (kupiłem jeszcze 12 i jest idealnie). Jakość tego z avt niestety nie najlepsza.

Wszystkie impulsatory które uzywałem generowały jeden impuls przy kliku.

Podpinasz przerwanie pod jeden pin, i sprawdzasz w przerwaniu stan drugiego przerwania i masz informacje czy przekręcił się w prawo czy lewo.

Tutaj jest moja zabawa z modułem volcano :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Mam takiego pomysła racjonalizatorskiego. Klawisze P+, P- i V+, V- na pilocie są zdublowane. Powodują zwiększanie i zmniejszanie poziomu głośności o 1db. Co byś Edwardzie powiedział na takie małe usprawnienie - klawisze P powodują skok o 5db a V o 1db. Pomocne było by to w momencie kiedy chcemy szybko wyregulować głośność. Ewentualnie opcja do wyboru w MENU o jaki krok mają regulować klawisze P. Poza tym Volcano spisuje się wyśmienicie jako selektor/pre z tunera n i Squeezeboxa dla końcówki Ugoda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest do rozważenia, chociaż dość ostrożnie chciałbym gospodarować funkcjami w pilocie, bo nie jest sztuką coś przeprogramować, ale chodzi o to, zby było to wygodne dla wszystkich. Jak zapowiadałem wcześniej, w menu pojawi się możliwość wyboru o jaki krok regulujemy głośność, czyli jak ma się zmienić głośność przy pojedynczym naciśnięciu klawisza pilota. Do wyboru będzie 1, 2 lub 3 dB.

 

Miło słyszeć, że Twoje VolcanO ruszyło i sprawuje się dobrze. Jeśli masz ochotę, to zrób kilka fotek i podeślij mi na maila, to wrzucę je do "galerii użytkowników" na stronie.

 

Jeśli Ugoda jest jedyną koncówką mocy, która jest podłączona do VolanO, możesz pomyśleć o usunięciu kondensatorów szeregowych w torze sygnału wejściu w Ugodzie. Ale zalecam dużą ostrożność i koniecznie wykonanie pomiarów offsetu przed podłączeniem kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.