Skocz do zawartości
IGNORED

Projekt VolcanO


Edward
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie działa bez problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Niestety problem z nieodpalającym od czasu do czasu wyświetlaczem po przejściu ze STANDBY do OPERATE nadal istnieje.

Problem został prawdopodobnie namierzony, odpowiednia poprawka w programie została dodana i obecnie trwa testowanie. Jeśli okaże się, że gad został ubity, to opublikuję nowy firmware.

 

Nie działa również opcja zapamiętywania ostatniego użytego poziomu głośności. Pomimo ustawienia LAST USED cały czas startuje u mnie od -50db.

Czy to nadal nie działa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co miało na to wpływ, ale od pewnego czasu działa dobrze. Startuje po ponownym włączeniu od poziomu sprzed wyłączenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nie mam żadnego pomysłu czemu LAST USED miałoby nie działać. Wszystkie parametry ustalane w menu obsługuje ta sama procedura. Gdyby jednak temat się powtórzył, daj znać proszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko działa dobrze i BRZMI dobrze. Problem w tej chwili mam tylko z od czasu do czasu zacinającym się wyświetlaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

I jak ma się sukces projektu? Czy wiele osób go zrealizowało? Czy urządzenie sprawdza się w użytku?

Dalsze pytania wynikają z tego, ze słabo znam się na rzeczy: Czy to urządzenie negatywnie wpływa na jakość dźwięku? Czy jest to układ z "wyższej półki", czy raczej nawet najlepiej wykonany pozostaje zabawką,a nie high endem?

Ostatnie pytania wynikają z tego, że w tym temacie ruch jest dosyć mały, jakby znawcy diy nie byli zainteresowani, a ja, jako laik, nie rozumiem czemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w trakcie składania, niestety zabrakło mi kilku elementów, ale pewnie skończę do końca miesiąca. Wtedy będę mógł napisać coś więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakaś szansa żeby jeszcze zamówić płytki a najlepiej cały komplet łącznie z częściami??? Przez ostatnie tygodnie przekopałem się przez "kilogramy" stron projektów i pomysłów na przedwzmacniacz i nic równie ciekawego nie znalazłem - zawsze czegoś brakuje... no chyba ze nie umiem szukać ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wyświetlaczem został wyeliminowany przez Edwarda. Zachęcam do poskładania sobie tego pre. Tak kompleksowego rozwiązania w tych pieniądzach ciężko będzie znaleźć. W moim systemie sprawdza się doskonale. Jestem bardzo zadowolony. Dziwię się, że żadna z osób,które zakupiły kit nie opisuje swoich wrażeń związanych z tym przedwzmacniaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wyświetlaczem został wyeliminowany przez Edwarda. Zachęcam do poskładania sobie tego pre. Tak kompleksowego rozwiązania w tych pieniądzach ciężko będzie znaleźć. W moim systemie sprawdza się doskonale. Jestem bardzo zadowolony. Dziwię się, że żadna z osób,które zakupiły kit nie opisuje swoich wrażeń związanych z tym przedwzmacniaczem.

 

Ja czekam na obudowę i wtedy trochę napiszę :). No może i jakieś zdjęcia się pojawią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Kubedes ma jeszcze całe kity lub większosć elementów. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie w dziale "Autorzy i kontakt" proszę pisać do niego na maila.

 

Jak donoszą osoby testujące, ostatni upgrade oprogramowania usunął problem z wyświetlaczem, więc od dziś dostępna jest nowa wersja oprogramowania datowana na 2011-11-22. Poprzednia była 2011-08-23. Proszę się częstować i wgrywać. Nie jestem pewien, czy ta poprawka pomoże także dla wyświetlaczy VFD, jeśli ktoś przetestuje, proszę o informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po problemach z wgraniem softu [nie robię tego codziennie a doszło nawet do wymiany zalutowanego procesora], wyświetlacz ładnie się przywitał napisem

"VOLCANO". Najnowszy soft 2011-11-22. Brak problemów z wyświetlaczem, poziomami głośności itp. Przynajmniej na razie.

To co zmieniłem, to zasilanie analogowe. Zastosowałem stabilizatory Bodo_z mini i ustawiłem zasilanie na +/- 12V. Nie wiem jak przedwzmacniacz grał by na oryginalnym zasilaniu bo nie porównywałem. Volcano zagrał od pierwszego włączenia. Oczywiście w wcześniej uruchamiane były zasilacze bez reszty elementów.

Napięcia stałe na wyjściach dla 0dB [bez podłączonych przewodów audio]: +1.6mV i -1.9mV. Po włączeniu MUTE odpowiednio +0.4mV i -1.5mV. PGA2320 oryginalny, zasilanie +/- ustawione z odchyłką do 0.05V.

Gram na przemian z Ugodą i wzm. lampowym na EL84 (oba wzmacniacze jako monobloki bez kondensatorów wejściowych). I tu właśnie przydał by się selektor na wyjściu Volcano. Do dosłuchów użyłem Marantz CD52 jako transport, DAC WM8742 z forum.

 

Co do odsłuchów:

Volcano nie zmiękcza ani nie wyostrza. System gra tym samym charakterem jak bez niego. Jest raczej przeźroczysty. Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w odsłuchach. Jedynie co zauważyłem zaraz po włączeniu to:

- lekkie rozszerzenie zakresu pasma od dołu. Możliwe, że pomogła niska rezystancja wyjściowa PGA2320.

- bardzo delikatne osłabienie pasma od średnich w górę i sceny ale sądzę, że winny jest słabej jakości kondensator wejściowy [1uF] przed PGA.

Po kilku dniach ten problem praktycznie znikł. Może wygrzanie?

Przez pierwszy tydzień grałem bez C11 i C12. Później wstawiłem Elna Silmic II 100uF/35V. Jest lepiej.

 

Nie bawiłem się w podstawianie kondensatorów. Użyłem to co miałem pod ręką. Zwracałem raczej uwagę na elementy w torze sygnałowym i zasilanie. Rezystory to MMELF. Układy TI. Sam tor audio to praktycznie jeden scalak. Takie części jak podstawka baterii, bateria, kwarc, tantale pochodzą z odzysku.

Ogólnie dźwięk jest więcej niż dobry i z dnia na dzień lepszy.

 

 

Moja propozycja co do konstrukcji to rozszerzenie zakresu regulacji wzmocnienia np. do max +7dB w 3 krokach [0dB, +3dB i +7dB]. W nocie katalogowej dla PGA2320 możliwy zakres regulacji wynosi do +31.5dB. Rozumiem, że Volcano ma ograniczenie programowe do 0dB. Ale to tylko przekazanie sygnału wejściowego na wyjście. Czasami potrzebne jest też lekkie wzmocnienie. Maksymalny poziom ustawiany byłby w Menu pod kolejną pozycją.

 

co jeszcze:

 

- klawisz wyciszenia -15dB na pilocie z informacją na wyświetlaczu. Czasami potrzeba nagle zmniejszyć głośność aby odebrać telefon. Głębokość wyciszenia można by też ustawiać pod kolejną pozycją w MENU.

- selektor na wyjściu

- peak detector [tu widzę gwiazdkę na stronie Edwarda. Chyba będzie.]

 

Pozdrawiam projektantów i testerów. Dobra robota.

 

Teraz obudowa. Coś muszę wymyśleć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17284-0-00111600-1326981633_thumb.jpg

post-17284-0-31617900-1326981928_thumb.jpg

post-17284-0-43591800-1326982017_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> loszmi

 

Cieszę się, że lutowanie sprawiło przyjemność. :-)

 

-> rs2512

 

Fajnie, że układ ruszył od razu, tak miało być. :-)

 

Nie jestem pewien na ile mogą pomóc inne stabilizatory i czy na pewno pomogą. Nawet jeśli dadzą niższe szumy na wyjściu, to na pewno będą wymagać dłuższych kabli doprowadzających, a zatem mogą się pojawić jakiś efekty pętli masy. Stabilizatory, ktore przewidziałem na płytce, posiadają moim zdaniem optymalny układ bardzo krótkich połączeń, które wraz z wylewką masy i sposobej połączenia jej z resztą wylewek masy daje niezwykle dobry i stabilny poziom odniesienia. Osobiście nie bawiłbym się w podłączanie innych stabilizatorów, ale to już jest oczywiście kwestia użytkownika.

 

Offset na wyjściach jest w zakresie dopuszczalnym, czyli jest OK.

 

Kondensatory C11 i C12 powinny być raczej obowiązkowo. Chociaż bez nich też układ będzie działać, to jednak filtrują one i uspokajają napięcie zasilania, co na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Wydaje mi się, że zwykłe tantale o w miarę niskiej impedancji powinny w tym miejscu spokojnie dać radę.

 

Widzę, że na wejściu sygnału dałeś kondensatory 1uF (C3, C4). W zasadzie takie mogą być, choć ograniczają pasmo nieco od dołu dając ok. 0,5 dB spadek przy 20 Hz. Możesz je kiedyś wymienić na 2,2uF/63V Wima, które dokładnie zmieszczą się w obrys pola.

 

Obecnie VolcanO nie wzmacnia sygnału, granica jest ustawiona programowo na 0 dB. To się zmieni za jakiś czas wraz z nowym softem, który jest pisany. Będzie tam także trochę nowych możliwości regulacji. Warto pamiętać, że wzmocnienie sygnału to nie tylko cyfry wpisane do układu PGA. Wymaga to także odpowiednio wysokiego napięcia zasilania, a tutaj granicą dla układ PGA jest 15 V. Jeśli ktoś potrzebuje przetwarzać sygnały o wyższym napięciu, musi pomyśleć o podwyższeniu napięcia zasilania torów analogowych z obecnych +/- 9V do 12V, albo nawet do 15V. Stosowne ustawienia w menu programu pojawią się, ale jeszcze nie umiem powiedzieć kiedy.

 

Peak detector to także melodia przyszłości, po to jest dobudowany detektor szczytu.

 

Wyciszanie częściowe, to ciekawy pomysł. Można to zrobić pod zielonym klawiszem MUTE. Jednokrotne naciśnięcie MUTE powodowałoby przyciszenie do wartości zaprogramowanej przez użytkownika (pozycja w menu). Drugie naciśnięcie w krótkim odstępie czasu wyciszałoby całkowicie. Kolejne naciśnięcie (po czasie) przywracałoby normalną głośność. W ten sposób dostaniemy nową funkcję, a nie zużyjemy kolejnego klawisza. Pasuje? :-)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co planujesz z pozostałymi klawiszami ale Mute pozostawiłbym jak jest a częściowe wyciszenie dałbym pod klawiszem TIME.

Tam jest taki ładny prostokącik w połowie zaciemniony po przekątnej. Akurat jak częściowe wyciszenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że gdy dzwoni telefon i chcemy szybko wyciszyć dźwięk, to dobrze aby klawisz ten był wyraźny i łatwy do odnalezienia. Osoby, które akurat zdjęły okulary, mogą mieć trudność z szybkim znalezieniem klawisza zgubionego gdzieś wśród innych. Dlatego raczej pozostałbym przy zielonym klawiszu MUTE. Zresztą w planach jest też możliwość samodzielnego przyporządkowywania klawiszy, więc kiedyś temat sam się rozwiąże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powoli lutuję płytkę kontrolera ver.1.1 i tam jest miejsce na malutki IC U10, ale go nie ma na schemacie.

Czy nowy soft będzie działał z tą płytką?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC10 pierwotnie był sterownikiem silniczka Alpsa, ale uznałem, że budowanie całego VolcanO, żeby sterować jednym silniczkiem, to przesada i został usunięty. Tak więc nie lutuj tam nic, ani nie lutuj bezpiecznika polimerowego tuż obok niego.

 

Program będzie wstecznie kompatybilny z płytką v1.1, tylko jak wcześniej wspominałem, na płytce v1.1 nie będzie można robić wersji kanapkowej (wielokanałowa i XLR).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Volcano złożyłem już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno włożyłem do ładnej obudowy z dc-components.eu.

Wyświetlacz który zastosowałem to LCD-AC-2004B-BIW W/B-E12 C PBF = ABC020004B13-BLW-R-01 ze sklepu ARTRONIC.pl a przesłoniłem go czerwoną pleksi.

Otwór pod wyświetlacz w gotowym panelu robiłem samodzielnie z wykorzystaniem piły włosowej i pilnika i wyszło całkiem nieźle.

Wyświetlacz jest przesunięty do lewej strony w okienku, ponieważ po prawej znajduje się odbiornik podczerwieni :), ale chyba będę musiał go wycentrować bo nie wygląda to dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2659-0-79286100-1327069197_thumb.jpg

post-2659-0-53768900-1327069202_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> buble_corp

 

Czerwony wyświetlacz wygląda naprawdę niebanalnie. :-)

 

-> rs2512

 

Zapomnialem wcześniej napisać w temacie selektora wyjść. Program, który się pisze, będzie przewidywał także selektory wyjść, więc spokojnie możesz planować dodatkową płytkę selektora, takiego samego jak ten na wejściu, podłączonego pod tę samą szynę sygnałową I2C, tylko pracującego "w drugą stronę", to znaczy przyjmującego sygnał audio z wyjścia kontrolera na swoje wyjście. Będzie można w ten sposób wykonać wyjścia na 4 przełączane koncówki mocy.

 

Mamy duży zapas płytek selektora.

 

Przy okazji dodam, że mam też spory zapas płytek programatora USBasp, który służy do programowania VoclanO, MSS i innych urządzeń opartych na mikrokontrolerach ATmega i podobnych. Tutaj jest opis programatora:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Edward
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy duży zapas płytek selektora.

 

Przy okazji dodam, że mam też spory zapas płytek programatora USBasp, który służy do programowania VoclanO, MSS i innych urządzeń opartych na mikrokontrolerach ATmega i podobnych. Tutaj jest opis programatora:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jaka cena płytek kontrolera i programatora? Czy są też kity?

Po co robić selektor wyjść, nie można dołączyć dwóch końcówek na raz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Edward,

 

Drugą płytkę selektora już mam. W tej chwili potrzebuję kilka przewodów sygnałowych z gniazdkami (te dłuższe). Może ktoś z forumowiczów ma w zapasie jakieś zbędne?

 

=> rafals

 

Nie można podpinać kilku końcówek mocy do jednego wyjścia jak żarówki na choince. To degraduje dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Dla wszystkich chętnych zostaną wykonane profesjonalne płytki drukowane, oraz będą przygotowane zestawy elementów, które należy przylutować zgodnie ze schematem i instrukcją montażu znajdującacą się na sąsiednich stronach. "

 

A ja mam pytanie bo widze na płytce drobne elemnty smd z których nigdy nie miałem w rękach. Jak się je lutuje ?

I druga sprawa, skoro już autor wzmacniacza kompletuje cześci to może dać od razu je do lutowania w jakiejść montażowni jesli usługa nie byałby zbyt droga, i oferować złozone płytki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie bo widze na płytce drobne elemnty smd z których nigdy nie miałem w rękach. Jak się je lutuje ?

I druga sprawa, skoro już autor wzmacniacza kompletuje cześci to może dać od razu je do lutowania w jakiejść montażowni jesli usługa nie byałby zbyt droga, i oferować złozone płytki ?

 

Arku, nie wiem czy zauważyłeś, ale jest to projekt DIY. Autorzy i organizatorzy włożyli naprawdę dużo wysiłku w projekt i jego dokumentację, więc ze znalezieniem tutorialu lutowania SMD na youtube.com można myślę sobie samemu poradzić. Jeżeli będziesz miał trudności to służę radą na PW.

 

Dosyć dobry tutorial lutowania SMD jest na kanale EEVblog na youtube.com:

.

Nie trzeba do tego lutownicy na gorące powietrze, wystarczą:

- prosta stacja lutownicza za ok 100PLN;

- topnik do lutowania SMD;

- cyna o grubości 0.5mm;

- alkohol izopropylowy do czyszczenia płytek po lutowniu topnikiem;

- pinceta do kładzenia, przesuwania i przytrzymywania elementów;

- lupa (polecam zegarmistrzowską z powiększeniem x10, do kupienia na allegro).

 

Najlepiej naukę rozpocząć od lutowania elementów SMD typu rezystory i kondensatory, później układy 8-nóżkowe (obudowy SOIC8, itp) a na końcu większe układy.

Chociaż właściwe lutowanie płytki powinno rozpocząć się od lutowania układów scalonych to myślę, że łatwiej jest poćwiczyć sobie najpierw na zwykłych, biernych elementach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez buble_corp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.