Jump to content
IGNORED

Mierzenie impendacji zwykłym miernikiem


norwidos

Recommended Posts

Jaki ma sens sprawdzenie impendacji zwykłym miernikiem przy terminalach głośnikowych. Czy uzyskany wynik jest choć trochę miarodajny? Nie jestem wykształcony w tym kierunku, ale wiem, że przebieg impendacji jest zmienny w całym paśmie, jak znaleźć minimum(wiadomo, że ważne jest tylko minimum przy niskich częst).. A gdzie właściwie lub jak można przeprowadzić takie badanie? Zaznaczam, że producent kolumn które posiadam nie udziela informacji poza lakonicznym stwierdzeniem, że są NOMINALNIE 8 omowe. To chyba jakiś bezsens, bo mój miernik wskazuje, że mają 2,7ohm-zwrotnica jest z rozdziałem na sekcję nisko-śr i wysokoton. Odkręcałem głośniki i ewidentnie miernik wskazuje 4ohm przy głośniku basowym jak i śr. tonowym. Układ jest 3-drożny. Na marginesie są to kolumny Mission 704, które nota bene próbowałem sprzedać bo potrzebowałem kasy na auto, na szczęście pieniądze się znalazły a kolumny grają tak fajnie, że już nie muszę żałować, że oddałem za bezcen, tylko obawiam się, że mogę zajechać wzmacniacz, który ma napis min.6ohm. Proszę o pomoc w tej materii.

Link to comment
Share on other sites

Mierząc na zaciskach nie zmierzysz impedancji, ale tzw. Rdc, czyli rezystancję dla prądu stałego.

Rezystancja to nie impedancja. Impedancja zmienia się w funkcji częstotliwości.

 

Aby ocenić impedancję znamionową trzeba mieć charakterystykę impedancji, na podstawie jej minimum ocenia się impedancję znamionową całej kolumny.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za techniczne i formalne uściślenie, natomiast mój problem pozostaje nadal nie rozwiązany. A jak można zbadać przebieg impendacji lub uzyskać informacje dotyczące interesującego mnie modelu kolumn Mission 704? Moje zainteresowanie z tematem impendacji zaczęło się od momentu kiedy mój stary amplituner Onkyo tx-555 załączał układy zabezpieczające gdy robiło się trochę głośniej, natomiast słyszałem opinię, że ten sam amplituner radzi sobie dobrze z Dali 505 które są 4 omowe, co zasugerowało mi, że mam trudne kolumny. Obecnie gram na Yamasze ax-1090, ale mimo deklaracji producenta o 460W mocy dynamicznej przy 2 ohmah, nadal martwi mnie napis na tylnej ściance-min.6ohm. To jak to jest można być spokojnym, czy istnieje ryzyko zwarcia? Kolumny mają efektywność 89db. Jak dotąd starałem się unikać zbyt głośnego grania, ale nie po to sie ma takie duże kolumny, żeby się ograniczać. A co by było gdybym podłączył je pod Ampl. Denon avr.3802- używam go w konfiguracji 7.1( on też ma napis min.6ohm). Pozdrawiam i z góry dziękuję za fachowe porady.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem na ile takie coś będzie wiarygodne (fachowcy poprawcie jeśli się mylę).

 

Jak od strony poprawności uzyskanego wyniku wyglądał by pomiar przez puszczenie przebiegu od 20Hz do 20 kHz i notowanie wartości wsakzywanych przez omomierz ?

Link to comment
Share on other sites

Ale czy ktoś mi powie, dlaczego wszystkie kolumny które się przewinęły przez moje domostwo( a było tego trochę), które mierzyłem moim mierniczkiem przy gniazdach głośnikowych dość szczęśliwie jak się okazuje, wykazywały dużą zbieżność z wynikami minimalnych wartości imp. danego zespołu głośnikowego uzyskanych w laboratorium "Audio" lub danymi uczciwych producentów? Czy możliwe jest, że akurat przy Mission zwrotnica robi bałagan, czy może jednak jest realne, że min. imp. znajduje się przy ok.2.7ohm. Nasuwa się jednak pytanie, który producent w tej grupie cenowej kazałby wymagać aż tyle od wzmacniacza, a co na to biedne amplitunerki( Onkyo nie wspomina ich najlepiej)? Zależy mi na tym, żeby mieć pewność, czy nie ryzykuję przepaleniem mojej ukochanej Yamahy 1090- niby kawał maszyny, ale nie mam ochoty jeździć po serwisach.(Własćiwie to tym bardziej dlatego, że to kawał maszyny.) Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.