Skocz do zawartości
IGNORED

KLUB LINEAR AUDIO RESEARCH


konrad79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś słuchać z LARem kolumn KEF LS50? Przenoszę się wraz ze swoim systemem do małego pokoiku i uznałem, że najlepszym towarzystwem do mojego hybrydowego LARa będą monitory. Pytanie jakie?

 

Ja słuchałem lampy LAR'a z KEF R900 i było bardzo dobrze (wiem, to nie monitory), a tak na co dzień słucham na monitorach Dynaudio Contour S 1.4 i też jest bardzo dobrze:) Aczkolwiek, jak miałem u siebie hybrydę LAR'a, to z hybrydą było lepiej. Dynaudio jednak potrzebują trochę więcej prądu:) Natomiast ogólnie połączenie wzmacniaczy LAR'a z kolumnami Dynaudio jest jednym z lepszych zestawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jak tam panowie z nowościami od mistrza Czyżewskiego,coś się zmieniło czy nadal w fazie hibernacji ?. Jakubie testujesz już nową hybrydę czy może męczysz monobloki ?

 

Cześć Alek ! Przepraszam za tak późną odpowiedź, ostatnimi czasy w moim życiu nastąpiło troche perturbacji i jakoś nie było okazji zaglądać na audiostereo.

 

Co do Hybrydy to znalazła już ona pierwszych zadowolonych nabywców, jednakże osobiście tak dobrze słucha mi sie na monoblokach Pana Eugeniusza, że nie chcialem nic już kombinować w torze. Zmienię to w najbliższym czasie i postaram się porównać (neistety z pamięci) do wersji IA-120H, którą posiadałem 2-3 lata.

 

Miałem ostanio kilka długich rozmów z Panem Eugeniuszem, jeżeli wszytsko sie uda, to przed nami najbardziej owocny rok w historii marlki Linear Audio Research. Także Panowie (jeżeli zaglądają tu jakieś Panie to z góry przepraszam), ten chwilowy zastój traktujcie jako ciszę przed burzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, ale to oznacza, że kupiłem sprzęt raptem parę miesięcy temu i już jest przestarzały ;)

 

Co ma ta ślicznotka i ile kosztuje?

 

Nic z tych rzeczy, masz świetny sprzęt i tego się trzymajmy :) Jeżeli kiedyś będziesz chciał coś ulepszyć, nie widzę preszkód w rozbudowie modelu IA-120H do IA-200H. W końcu musial nastąpić moment rozwoju integry hybrydowej, jest ona kilka lat na rynku, to chyba dobrze, że producent ciągle chce się rozwijać i oferować jak najlepsze produkty.

 

Co do zmian, to dopatrzyłem się innych lamp w stopniu wejsciowym (6n6p) z dotychczasowych przygód z tymi bańkami, oraz opinni znajomych wiem, że w wielu systemach mogą okazać się ciekawsze od obecnie produkowanych 6n30p, jednakże nadal uważam, że najlepszą z tej rodziny jest 6n30p-DR sprzedawana przez Amerykańskiego BATa. Mocniejsze są też koncówki mocy, ze 120W dla 4Ohm wzrosla ona do 200W, jeżeli chodzi o brzmienie, nową hybrydę mam dopiero drugi dzień, za wcześni na wnioski. To co słyszałem od osób bioracych udział w odsłuchach, to fakt, że nie było żadnych wątpliwości nad wprowadzeniem IA-200H w miejsce starszego brata.

 

Cena (mimo nieco droższego procesu produkcji) pozostanie na tym samym poziomie co poprzednik, przynajmniej dla wersji podstawowej.

Edytowane przez zycie_to_gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze 120W dla 4Ohm wzrosla ona do 200W,

 

No to ładnego kopa dostał :)

 

Cena (mimo nieco droższego procesu produkcji) pozostanie na tym samym poziomie co poprzednik, przynajmniej dla wersji podstawowej.

 

No to jest już przegięcie, mogę zwrócić swojego? ;)

 

Albo w ostateczności, ile taki upgrade ze 120 do 200 by kosztował?

Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest już przegięcie, mogę zwrócić swojego? ;)

 

 

Jakoś się dogadamy ;)

 

Co do ceny to nie mam pojęcia, byłbyś pierwszy, poproszę Pana Eugeniusza o kalkulację i wyślę na priv.

 

 

Oto pełne parametry wzmacniacza (waga urosła o całe 2kg):

 

Moc ciągła (1 kHz): 2 x 200 W/4 Ω | 2 x 130 W/8 Ω

Moc szczytowa: 2 x 300 W/4 Ω | 2 x 200 W/8 Ω

Czułość wejściowa (przy pełnym wysterowaniu): 0,775 V

Impedancja wejściowa: 47 kΩ

Odstęp sygnału od szumu: 80 dB

Zniekształcenia nieliniowe (8 Ω, 1 W, 20 Hz – 20 kHz): <1%

Pasmo przenoszenia (-3 dB, 1 W): 10 Hz – 40 kHz

Wymiary: 430 x 370 x 150 mm

Waga: 16 kg

Edytowane przez zycie_to_gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży wzrost mocy i mocy szczytowej.

 

(waga urosła o całe 2kg):

 

No to jest prawdziwy konkret, na wadze nie da się oszukać ;)

 

Zastanawiam się jak to wygląda w praktyce, czy mając niezbyt trudne do napędzenia kolumny jest jakiś pożytek z całej tej mocy?

 

poproszę Pana Eugeniusza o kalkulację i wyślę na priv.

 

Super, bardzo chętnie się dowiem, chociaż obawiam się, że w takiej sytuacji koszty są na pewno dużo większe, niż przy budowie wersji 200 od początku.

Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to wygląda w praktyce, czy mając niezbyt trudne do napędzenia kolumny jest jakiś pożytek z całej tej mocy?

 

 

Na bank kontrola dolnego zakresu pasma, co do innych apsektów sprawdzę niebawem. Mam kolumny o skuteczności 92dB, ale bez 100W nie ryzykuje słuchania, chyba, że późną nocą i przy lampce wina ;)

Przy wysoko skutecznych paczkach różnice powinny być minimalne, bo moc pozostanie niewykorzystana.

 

Duży wzrost mocy i mocy szczytowej.

 

Faktycznie, ale poczekaj do końca roku, jak wszystko dobrze pójdzie to będzie dopiero mocowa "petarda", niestety już nie w wersji zintegrowanej, bo miejsca za mało ;)

Edytowane przez zycie_to_gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, trzeba przyznać, że trochę trzeba było poczekać na kolejnego wzmaka od Pana Eugeniusza. Mówiąc szczerze zacząłem się już lekko niepokoić, ale widzę, że co się odwlecze.... :)

 

Ubolewam, ze na moje warunki mieszkaniowe nie było to do końca to czego szukałem (za mały metraż na tą moc i bas), że nie udało się posłuchać go dłużej, natomiast niewątpliwie w tej półce cenowej 120 była jest jednym z ciekawszych pieców, jaki można dostać. Ja wylądowałem póki co z tranzystorem z Krakowa, ale teraz trzeba znowu kolumn szukać :)

 

Ciekaw jestem jak 200 pociągnie Evo z YB Audio, czuję że może być to piękny polsko-polski mariaż. Przymierzam się po cichu do kolumn w zamknietej konstrukcji, myślę ze w takim secie LAR ma szansę zrobić miazgę i w mniejszych metrażach.

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

 

Ciekaw jestem jak 200 pociągnie Evo z YB Audio, czuję że może być to piękny polsko-polski mariaż. Przymierzam się po cichu do kolumn w zamknietej konstrukcji, myślę ze w takim secie LAR ma szansę zrobić miazgę i w mniejszych metrażach.

 

Mam nadzieje, że na początku października uda mi się posłuchać LARA Z YB Audio Zephyr. Jeden z twórców kolumn polecał odsłuch z hybrydą od Pana Czyżewskiego :) Jedynym ograniczeniem są jak zawsze finanse :/ Swoją drogą wzmacniacze prezentują się wyśmienicie. Elegancja w pełnym wydaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że na początku października uda mi się posłuchać LARA Z YB Audio Zephyr. Jeden z twórców kolumn polecał odsłuch z hybrydą od Pana Czyżewskiego :) Jedynym ograniczeniem są jak zawsze finanse :/ Swoją drogą wzmacniacze prezentują się wyśmienicie. Elegancja w pełnym wydaniu :)

Zalezy jaki metraż masz. Miałem u siebie na 20mkw Zephyra i z dużo chudszym na basie Haiku Sol2 było naprawdę nieźle, choć czasem basu bywało za dużo. Myślę za to że na średnicy byłoby bardzo smacznie w takim połączeniu. No i cena do jakości - cięzko mi sobie wyobrazic lepszy zestaw niż hybryda z LAR z Zephyrem w takich pieniądzach - oczywiście jeśli ktoś takie granie lubi.

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zalezy jaki metraż masz. Miałem u siebie na 20mkw Zephyra i z dużo chudszym na basie Haiku Sol2 było naprawdę nieźle, choć czasem basu bywało za dużo. Myślę za to że na średnicy byłoby bardzo smacznie w takim połączeniu. No i cena do jakości - cięzko mi sobie wyobrazic lepszy zestaw niż hybryda z LAR z Zephyrem w takich pieniądzach - oczywiście jeśli ktoś takie granie lubi.

 

u mnie jest 24m2 z otwartą przestrzenią na klatkę schodową ok 6m2. Na razie Zephyry (cały czas są w fazie docierania- mają ok miesiąca) grają z Cayinem CS 55A i jest bardzo fajnie. Ciekawi mnie zestawienie z Larem, gdyż takie połączenie polecał producent :) Zawsze warto spróbować. Jestem otwarty na nowe rozwiązania, a w szczególności jeśli pochodzi z Polski. Cayin, żeby zagrał dużo lepiej niż teraz wymaga wymiany lamp (wiem bo miałem) i jest to inna klasa wzmacniacza (koszt ok 1500 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest 24m2 z otwartą przestrzenią na klatkę schodową ok 6m2. Na razie Zephyry (cały czas są w fazie docierania- mają ok miesiąca) grają z Cayinem CS 55A i jest bardzo fajnie. Ciekawi mnie zestawienie z Larem, gdyż takie połączenie polecał producent :) Zawsze warto spróbować. Jestem otwarty na nowe rozwiązania, a w szczególności jeśli pochodzi z Polski. Cayin, żeby zagrał dużo lepiej niż teraz wymaga wymiany lamp (wiem bo miałem) i jest to inna klasa wzmacniacza (koszt ok 1500 zł).

Oj to w takim zestawieniu LAR powinien wg mnie zniszczyć Cayina, szykuj lepiej gotówkę, bo pewnie będzie trzeba na produkcję chwilę poczekać :)

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, trzeba przyznać, że trochę trzeba było poczekać na kolejnego wzmaka od Pana Eugeniusza. Mówiąc szczerze zacząłem się już lekko niepokoić, ale widzę, że co się odwlecze.... :)

 

Ubolewam, ze na moje warunki mieszkaniowe nie było to do końca to czego szukałem (za mały metraż na tą moc i bas), że nie udało się posłuchać go dłużej, natomiast niewątpliwie w tej półce cenowej 120 była jest jednym z ciekawszych pieców, jaki można dostać. Ja wylądowałem póki co z tranzystorem z Krakowa, ale teraz trzeba znowu kolumn szukać :)

 

Ciekaw jestem jak 200 pociągnie Evo z YB Audio, czuję że może być to piękny polsko-polski mariaż. Przymierzam się po cichu do kolumn w zamknietej konstrukcji, myślę ze w takim secie LAR ma szansę zrobić miazgę i w mniejszych metrażach.

 

Witaj Karolu, dziękuję za mile słowo ;)

 

Gdybyś tylko mógł wystawić kolumny na 1 lub 1,5 m w przód to problemu z basem by nie było, tak duże paczki przy niemalże samej ścianie to zawsze jest pewien kompromis. No coż, mieszkamy w Polsce i doskonale rozumiem, czym jest owy kompromis w użytkowaniu audio, zwłaszcza jak do głosu dochodzi płeć piękna !

 

Dlatego uważam, że w Twoim przypadku kolumny zamkniete to moze być strzał w 10, może fatycznie chłopaki z YB coś wystrugają ?

 

Mam nadzieje, że na początku października uda mi się posłuchać LARA Z YB Audio Zephyr. Jeden z twórców kolumn polecał odsłuch z hybrydą od Pana Czyżewskiego :) Jedynym ograniczeniem są jak zawsze finanse :/ Swoją drogą wzmacniacze prezentują się wyśmienicie. Elegancja w pełnym wydaniu :)

 

Cześć Maćku, a może chciałbyś posłuchać wcześniej ? Moje zaproszenie do Wrocałwia ciągle aktualne i fajnie było by gdybyś wpadł posłuchać hybrydy, bo ledwo powstrzymuje się przed napisaniem opinni o nowej integrze, tak podjarany jestem ;)

 

Ty byś obiektywnie napisal pare zdań, żebym nie wyszedł na heretyka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Witaj Karolu, dziękuję za mile słowo ;)

 

Gdybyś tylko mógł wystawić kolumny na 1 lub 1,5 m w przód to problemu z basem by nie było, tak duże paczki przy niemalże samej ścianie to zawsze jest pewien kompromis. No coż, mieszkamy w Polsce i doskonale rozumiem, czym jest owy kompromis w użytkowaniu audio, zwłaszcza jak do głosu dochodzi płeć piękna !

 

Dlatego uważam, że w Twoim przypadku kolumny zamkniete to moze być strzał w 10, może fatycznie chłopaki z YB coś wystrugają ?

 

 

 

Cześć Maćku, a może chciałbyś posłuchać wcześniej ? Moje zaproszenie do Wrocałwia ciągle aktualne i fajnie było by gdybyś wpadł posłuchać hybrydy, bo ledwo powstrzymuje się przed napisaniem opinni o nowej integrze, tak podjarany jestem ;)

 

Ty byś obiektywnie napisal pare zdań, żebym nie wyszedł na heretyka !

 

Kusisz mnie okrutnie. W chilwi obecnej jestem na urlopie dość daleko od Wrocka, ale po chyba się wybiorę. Czy pasują Tobie ewentualnie weekendy? Na razie nie zapowiada się, żebym jechał do firmy.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o YB to na lipiec umówione były wstępne odsluchy u Roberta. Również uważam, że LAR i kolumny YB to może być bardzo synergiczne połączenie. Zwłaszcza, ze te paczki są wybitne w tej cenie, a EVO to juz jest liga mistrzów. Najbliższe testy to potwierdzą, tylko Robert i Paweł są tak zapracowani, że w tym momencie kontakt jest niemalże zerowy, nad czym ubolewam. A nowa hybryda i monobloki na KT150 czekają w cuglach, jak tylko YB sie uporają z nadmiarem robót - razem z Panem Eugeniuszem wyruszamy do Złochowic ;)

Edytowane przez zycie_to_gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Odezwę się po powrocie. do usłyszenia.

 

Jeżeli chodzi o YB to na lipiec umówione były wstępne odsluchy u Roberta. Również uważam, że LAR i kolumny YB to może być bardzo synergiczne połączenie. Zwłaszcza, ze te paczki są wybitne w tej cenie, a EVO to juz jest liga mistrzów. Najbliższe testy to potwierdzą, tylko Robert jest tak zapracowanym człowiekiem, że w tym momencie kontakt jest niemalże zerowy, nad czym ubolewam. A nowa hybryda i monobloki na KT150 czekają w cuglach, jak tylko YB sie uporają z nadmiarem robót - razem z Panem Eugeniuszem wyruszamy do Złochowic ;)

 

niestety miałem okazję tylko popatrzeć na Evo, ale tylko i wyłącznie z mojej winy. Robert zapraszał na kawę, jednak czas mnie mocno ograniczał ( w ógóle sympatyczny człowiek- pozdrawiam serdecznie :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusisz mnie okrutnie. W chilwi obecnej jestem na urlopie dość daleko od Wrocka, ale po chyba się wybiorę. Czy pasują Tobie ewentualnie weekendy? Na razie nie zapowiada się, żebym jechał do firmy.

 

pzdr

 

Oczywiście, weekendy również wchodzą w grę. Zapraszam w najbliższą niedzielę. W pon. LAR idzie do zainteresowanego klienta zresztą z tego forum, Nicka nie podam, jak będzie chcial to sam się ujawni ;) Liczę, tylko że skrobnie coś po odsluchach.

 

Dlatego po tym tyg. umówimy się po prostu z pewnym wyprzedzeniem, bo jeżeli się zdecyduje (klient) to trzeba bedzie wyprodukować nową sztuke a to może zając chwile, przynajmniej tydzień.

 

Aktualnie mam u siebie "ekskluzywny" numer 1 wersji IA-200H ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Karolu, dziękuję za mile słowo ;)

 

Gdybyś tylko mógł wystawić kolumny na 1 lub 1,5 m w przód to problemu z basem by nie było, tak duże paczki przy niemalże samej ścianie to zawsze jest pewien kompromis. No coż, mieszkamy w Polsce i doskonale rozumiem, czym jest owy kompromis w użytkowaniu audio, zwłaszcza jak do głosu dochodzi płeć piękna !

 

Dlatego uważam, że w Twoim przypadku kolumny zamkniete to moze być strzał w 10, może fatycznie chłopaki z YB coś wystrugają ?

Z Haiku sporo się poprawiło - troche pokombinowałem ze źródłem, preampem i wyszło całkiem nieźle, także... stwierdziłem, że czas na zmianę kolumn :D

 

Zainspirowalo mnie do tego YB i Zephyr S ze szpilką na górze, ale żeby nie być kąpanym w gorącej wodzie - napierw chcę jeszcze potestować parę paczek do 10tys, również jakieś używki - zobaczymy jak to wyjdzie, wiem, że w YB nie planują na razie obudowy zamkniętej, ale planują ją inne manufaktury i mam już wstępnie odsłuchy poumawiane, będę wtedy na pewno więcej wiedział, w którym kierunku iść. Kusi mnie też Lea, która ma być pod koniec sierpnia i myślę sobie , że to może być droga lepsza niż Zephyr S - pożyjemy zobaczymy... a może po prostu któregoś pięknego popołudnia połączę salon z kuchnią ? :D

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Haiku sporo się poprawiło - troche pokombinowałem ze źródłem, preampem i wyszło całkiem nieźle, także... stwierdziłem, że czas na zmianę kolumn :D

 

Zainspirowalo mnie do tego YB i Zephyr S ze szpilką na górze, ale żeby nie być kąpanym w gorącej wodzie - napierw chcę jeszcze potestować parę paczek do 10tys, również jakieś używki - zobaczymy jak to wyjdzie, wiem, że w YB nie planują na razie obudowy zamkniętej, ale planują ją inne manufaktury i mam już wstępnie odsłuchy poumawiane, będę wtedy na pewno więcej wiedział, w którym kierunku iść. Kusi mnie też Lea, która ma być pod koniec sierpnia i myślę sobie , że to może być droga lepsza niż Zephyr S - pożyjemy zobaczymy... a może po prostu któregoś pięknego popołudnia połączę salon z kuchnią ? :D

 

Tak, Lea ma tę jedną ważną zaletę - cholernie cieszy oczy, tutaj nawet kobiety ulegają jej urokowi :)

Koniecznie sprawdź też coś z oferty Harpii, starsze wersje (używki) może nie wyglądają nowocześnie, ale grają i to jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Miałem przyjemność posłuchać nowej integry. Sam jestem szczęśliwym użytkownikiem IA120h, więc tutaj mam punkt odniesienia.

Zaczęliśmy od rocka i z miejsca czuć różnicę - petarda :) Wzmacniacz z wigorem prze do przodu i kipi energią. Jest szybki i zwinny przy czym zachowuje właściwą dla LARa specyfikę przekazu, gra moim zdaniem równo w całym zakresie pasma bez podbarwiania. W porównaniu z IA 120h jest większa kontrola niskich tonów - wszystko trzyma się jeszcze bardziej w ryzach. Uderzenia perkusji czy też kontrabasy są w punkt bez zbędnej zwłoki. Średnica i góra równoi przyjemnie. Słuchaliśmy na kablach Klotz i góra była jak dla mnie zbyt otwarta, natomiast słucha się naprawdę przyjemnie. Miałem wpaść na godzinę a spędziłem chyba ze trzy :)

Co jeszcze warte jest uwagi to fakt, iż wzmacniacz oddaje wiernie przekaz i słychać również różnicę np. przy wymianie kabli zasilających. Do tej pory nie 'wierzyłem' w kable zasilające, jednakże przekonałem się przy tym wzmacniaczu, że różnica jest.

Podsumowując. Warto! Nowa hybryda IA 200h jest bardzo udanym projektem i do tego dysponuje mocą, która pozwala radzić sobie z trudnymi do napędzenia kolumnami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Mam pytanko do klubowiczów, od niedawna jestem w posiadaniu LAR IA-30 MKI. Możecie opisać mi proces regulacji bias i wartości jakie powinny być zachowane w tym wzmacniaczu, gdzie mierzyć itd.

Myślę nad zmianą lampek, ale z kolei doczytałem że trzeba regulować bias przy ich wymianie, chciałbym być gotow na to :)

_ . . _

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ten czas biegnie,niedawno tu zagladałem,i była cisza jak makiem a tu taka niespodzianka:) Tak sobie myślałem czy pan Gienek nie pójdzie w strone dualmono, no i z fotek wynika że tak się stało. Lubie patrzeć na takie wnetrzności:) .Zazdraszczam Tobie Kuba czasu spedzonego w blasku lamp i tranzystorów LARa,ale myślę że do końca roku zagości i u mnie na testy ten sprzęt a sparingpartnerów będzie miał nie byle jakich. Do tej pory muszę uporac się z dyfuzorami które już zaprojektowane,ale najgorsze to dłubanina w kanałach:). Niestety przedłuża mi się remont i coraz trudniej wyrokowac kiedy się zakończy. "Fachowcy" z branży budowlanej twierdzą że będzie dobrze:)) Na razie jednak patrzę i podziwiam i ciesze że w końcu nowy sprzet LARa wyszedł z labolatorium. Szkoda że chłopaki z YB nie mieszkają bliżej,albo bliżej jakiejś szybkiej trasy ..Pozdrawiam

Edytowane przez olq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.