Skocz do zawartości
IGNORED

na tonsilach da sie zrobić bd kolumny??


rc24

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich, ostatnio nurtuje mnie temat zrobienia na komponentach tonsila(głośniki) kolumn podłogowych , tylk się zastanawiam czy 2 czy 3 drożne...? Posiadam b&w 601 s2.-monitorki... a nóż udało by się zrobić coś lepszego...? nie interesuje mnie łupanie basu... , chciałbym zrobić przyjemne dla ucha kolumienki z przestrzenia i stereofonią... ale również z kawałem mięsa -jak trzeba.... czy tonsil może posłużyć jako "dawca" głośników...??...temat rzeka.......haha ... pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu jest kopiowanie kolumn Tonsila. Są bardzo dobre, jak ostatnio zauważyli wszysct na forum, ale też i bardzo tanie, więc lepiej kupić oryginały. Już lepiej skopiować dobre ultradrogie hiendy o bajecznym wyglądzie. Omawiany btł kilkukrotnie temat stary jak swiat- klony ProAca. Robią tak przecież duże firmy, bojąc się wystawiać swoje własne pomysły, albo ich nie mają. Zainwestuj w elegancką stolarkę, dopieść zwrotnicę, a tylko głosniki wstaw Tonsila. Oczywiście polipropyleny na środek. Nagórę jednak warto trochę dołożyć. Sam czekam na jakąś ciekawą propozycję Tonsila w wysokim zakresie. Z basem już nie powinno być problemów.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem... żeby wykorzystać tylko same głośniki... dzięki za odpowiedz, jakie zestawienie byś polecił ..2 drożne czy 3 drożne, może masz wypróbowane jakies głośniki.. Pozdrawiam michał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście z Tonsila/............. ja stosowałem do woofera gdn 20/80/2 8 ohm to wiem że jest dobry , ale jakiś średniotonowy i wysokotonowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na głośnikach z Tonsilu można zrobić dobre kolymny.... tylko trzeba umiec, a nie bazowac na kopiowaniu rozwiązań dostępnych w sklepach, opartych na dobrych, nie powiem, drogich przetwornikach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jest takie brzydkie przysłowie:

 

"Z gówna..."

 

 

Nie pisz więc bzdur człowieku, albo mamy inne pojęcie o bardzo dobrej kolumnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał o dobrych - a nie bardzo dobrych. Bardzo dobre to moga być Magneplanary 3,9 albo Grand Utopie. I nie chodzi o ceny bo moim zdaniem np. Cabasse Adriatis to g.... Lepiej grały wg mnie ich znacznie tańsze modele.

 

Natomiast dobre kolumny na Tonsilach da sie zrobić. Jednak biorąc pod uwagę ich dostępność i powtarzalność - jest pytanie - czy się chce?

 

Polecam GDN 13/40/2 lub 13/40/8. To do małych monitorów ewentualnie do układu 2,5 drożnego - także niedużego. Z większych, dobry był GDN 16/50/4. Podobny jest GDN 16/50/6 ale raczej nie do Bass-Reflexu - raczej możnaby spróbować na nich zamkniętego układu 2,5 drożnego. Wysokotonywe nie są ciekawe - tu poza GDWK11/100 GTC11/130 lub GDWK10/80/19 nic więcej nie jest warte uwagi. A te nisko-średniotonowe, które podałem spokojnie dorównają klasą np. Sesowi KT27F.

 

Ciekawe może być zastosowanie profesjonalnych i półprofesjonalnych głosników Tonsila - na odlewanych koszach i z dużymi magnesami. Średnice zaczynają się od 38cm :))) Ale jest też GDN20/100 i są drivery średniotonowe. Jest też bardzo dobra seria tubowych GDWT9/120F (z tubami o różnych kształtach).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze kopułki Tonsila grają dużo gorzej, niż najtańszy D27, A0 czy KT25.

 

 

GDN13/50 są dobre, jak na swoje 70zł. 16/50 grają w miarę poprawnie, ale polipropylen Tonsila to ani dobrego dołu, ani dobrego środka. W ogóle polipropylen jest do niczego, nawet w Dynaudio. Ten materiał powinien już dano przejść do historii, zachwycali się tym w 90 roku.

 

 

 

Przypominam, że w pytaniu chodzi o BARDZO DOBRE kolumny. Bardzo dobre są Utopie. Zrób coś, co zagra jak Utopia z Tonsila.

 

Nie mam nic do Tonsila, ale to po prostu low-end. Pewnych barier nie da się po prostu przejść nawet najlepszymi obudowami, elementami i pomiarami. Pozostaje najsłabsze ogniwo, głośnik, bardzo ważne ogniwo.

 

Nie mam zamiaru się kłocić, ale zastanówcie się ludzie czasami co piszecie. Ja wiem, że są tu ludzie, którzy dażą sentymentem ALtusy, ale nie przesadzajmy i nie stawiajmy Tonsila obok Focala czy Accutona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GDN 13/50 sa papierowe. Ale i tak grają dobrze. W katalogu był jeszcze GDN 16/50/3 - tez papierowy jednak tego nie widziałem choc parametry mial calkiem przyzwoite.

 

Z polipropylenami to trochę przesadzasz. Owszem - nie dorównają membranom sztywnym - bardzo dobrym kevlarowym, szklanym czy metalowym. Nie zagrają tak czysto jak one. Średnica będzie troche przyćmiona - a niskiego basu i tak nie będzie z 13 czy 16 centymetrowego, więc lepiej nie forsować tego zakresu.

No ale sa również SEASy polipropylenowe. Co prawda utwardzane, - jednak polipropylen w Tonsilach też jest jakoś modyfikowany (ma taką szorstką powierzchnię). A przy tym jest dosc lekki więc nisko nie zejdzie jak np. warstwowe polipropyleny Peeressa.

 

Trzeba tez pamiętać o jakich cenach tu mówimy. Najtańszy glośnik z twardą membraną to chyba Alcone 13cm za 290zł. 13cm Tonsil to cena 88zł. A wiec znaczna różnica.

 

Pytanie powinno być raczej takie - czy na 13cm Tonsilach mozna zrobic kolumienke zblizona jakoscią do np. Vienna Acoustic (nie pamiętam nazwy - chodzi o tę z dwoma przezroczystymi SEASami)? Jezeli mozna by się zbliżyć do takiego brzmienia za 1/4 ich ceny to można by juz mówić że na Tonsilach da się zrobic bardzo dobre kolumny.

 

Ale nie jakieś bardzo dobre w kategoriach absolutnych. No i raczej kopułke bedzie trzeba zastosować nie Tonsilowska ale równiez nie najtańszego Audaxa - raczej Seasa KT27 lub KT28. Vifa raczej nie jest atrakcyjna cenowo.

 

pozdr.

 

ps - a do układów PA Tonsile pro są całkiem dobre - chyba niewiele ustepuja Beymie parametrami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymyśliłem 3 drożny zestaw na tonsilu gdn20/80/2 8ohm-niskie,.... średnie gdm 18/18 na koszu aluminiowym, gdwk10/80/19-wysokie tony. niskotonowy głośnik zamknę w środku-podobnie jak to było w Tango 200. Jak wam się podoba...może być??? Pozdrawiam Michał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co w środku? To jest FA. Ma zwykle kiepskie odpowiedzi ompulsowe i trzeba go odcinać przy 100hz (zreszta sam się odcina akustycznie wiec nie ma rady) A GDN 18/80 prznosi od 1000Hz.

 

Jesli chcesz taki układ to na stronie Akkusa w dziale DIY znajdziesz kompletny schemat i plany konstrukcyjne TLC Classik 1 na dwóch FA. Tyle że cena komponentów do nie go to nie mniej niż 2000zł. Wymaga dużego pomieszczenia odsłuchowego.

 

Może jesli chcesz mieć już układ 3 drozny spróbuj tak GDN20/80/2 GDN13/40/8 i GDWK10/80/19 Pierwszy podział pomiędzy 300-600hz drugi przy 4-5Khz. Podobny zestaw głosników ma TLC Classik 2 ale tam średniotonowy miał korektor fazy a niskotonowy był z boku. Najpierw zdobądż shemat zwrotnicy od niego żeby miec się na czym oprzeć.

Ja bym proponował typowy układ głosników z przodu. Zastosowanie lepszej kopułki - np. Seasa KT28/F i ustalenie drugiego podziału na 3Khz zwrotnicą 18db/okt. Tyle samo wytrzymać powinna Beyma T2010 (kosztuje 100zł. w Dexonie) - ale nie wiem jak ona brzmi.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę to chciałem zestaw 2 drożny..... ale z oferty tonsila chyba tego się nie da zrobić!! ?? miałem na myśli podłogówki z 2 głośnikami (coś jak proac).a do takiego zestawienia jakie głośniki polecasz z tonsila? czy staoswanie tonsila ma w tym wypadku sens?? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak oglądałem na stronie akkusa te głośniczki.... tak naprawdę to skłaniał bym się do sytemu 2 drożnego..... poradzcie... acha miłego grillowania-pogoda dopisuje..... idę na piwko i kiełbaske..czesc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Układ dwudrożny:2 x GDN13/50 (papierowa memrana) i GTC 11/100 lub DDWK10/80 (z jedwabną kopulką nie pamiętam symbolu) w układzie d'appolito. Układ trójdrożny to taki jak proponowano, ale konieczne z GDM 18/80. można wtedy się pokusić o jakąś kopulke scanspeaka. Efekt będzie zaskakująco dobry. GDM 18/80 ma magnes 11cm i lekką membranę, dlatego jest bardzo detaliczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Nie chcę zabierać głosu w kwestiach technicznych, ale ogólnie. Otóż uważam że to bardzo ciekawy wątek. Od pewnego czasu Tonsil produkuje zestawy na zupełnie nowych głośnikach, są to np. plecionki z włókna szklanego z magnesami niemal równymi średnicą membranie, biocelulozy jakoweś, itp. cuda. Nie wiem, czy te nowe serie przetworników są już dostępne w detalu ale jeśli tak, to bardzo ciekawym zadaniem byłoby wyciśnięcie z tych (a także z co lepszych starszych) głośników maksimum możliwości. Kity na tanich i ogólnie dostępnych Tonsilach, zapewniejące naprawdę dobry dźwięk, to byłoby coś nowego, i interesującego. Może komuś się uda sporządzić taki projekt? Zadanie brzmi: kto opracuje możliwe naj lepsze kolumny na topowych głośnikach z Wrześni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemol - a dlaczego nie GDN 13/40/8 lub 13/40/2 z polipropylenowymi membranami? Tylko nie mów mi o wadach polipropylenu - bo je znam - dlatego proponuję małe głośniki. I w układzie 2,5 droznym - żeby niżej zejść na basie - z kopułką Seasa lub Vify?

 

Zreszta tak samo mozna postawic sprawę zastosowania GDN 18/60 Jest juz watek o monitorach na tym głosniku.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13/50 grają lepiej jak dla mnie niż 13/40 (chociaż mają mniej równą charakterystykę - to zazwyczaj wiąże się z lepszym przenoszeniem impulsów) a polpropylenu faktycznie nie lubię. Plecionka z włókna trochę szumi (przynajmniej tak to słyszę) Osiemnastka może być dobra, ale do d'Appolito lepiej nadają się mniejsze głośniki, bo mogą być kłopoty z fazą przy częstotliwosci podziału. Poza tym 13/50 są dobrze dobrane pod względem parametrów TS i można z nich wycisnąc dobrze brzmiący bas. Jednak wersja trójdrożna z GDM18/80 będzie miała znacznie lepszą średnicę. Może wtedy jako niskotonowe zastosować dwa GDN18/?. Nie znam ich jakie mają możliwosci w zakresie basu (ahfc będzie wiedział) Chętnie bym posłuchał takich dwóch konstrukcji obok siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemol - coś trochę nadinterpretujesz - mniej równa charakterystyka nie ma wiele do lepszego przenoszenia impulsów. Ta cecha zalezy od wielkości i strojenia obudowy indywidualnie dla głośnika. GDN13/50 rzeczywiście ma mniejsze Qts - poniżej 0,4 więc lepiej nadaje sie do BR. Będzie klasycznie pasował do modelu ze strojeniem Fb powyżej jego własnego Fs - co akurat jest przy 50Hz. GDN13/40/2 lub /8 ma większe Qts ale powinien pracować w niewiele większej obudowie i ze strojeniem niewiele niższym. Moze to pociągać za sobą nieznacznie gorszą odpowiedż impulsową - ale wcale nie musi, jesli poświęcić nieco basu i zrobić mniejszą i niżej strojoną obudowę.

 

 

Co do GDN18/60 to jego średnica jest pozornie duża. Naprawdę membrana jest mniejsza od głośników 16cm - ma ok. 112cm^2 Przy jego niskim Qts strojenie BR nie jest modelowe. Powstaje zafalowanie charaktrystyki na basie i stromy spadek. W dodatku model jest bardzo wrażliwy na zmiany objetości i strojenia - łatwiej o pomyłkę i nietrafienie w rezonans. Moim zdaniem ten głośnik nadaje sie do obudowy ok. 9-10,5 litra przy strojeniu na jakieś 48Hz - a efekt przedsięwzięcia zależy od tego jak bardzo obnizy się jego średnica pasma po zastosowaniu filtra. Raczej nie będzie demonem efektywności ani niskiego grania, za to powinien mieś dobry impuls - nie wiem tylko jak interpretować podniesienie charakterystyki (łagodny szczyt przy 150-200 Hz) - być moze będzie działal jako kompensacja baffle step.

 

Też jestem ciekaw jak zagrałyby konstrukcje na tych głosnikach obok siebie. Bardzo dawno temu miałem okazję słuchać Sonat/Denon na polipropylenach i Diory na GDN13/50 (w układzie Coumpound - chyba).

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierównomierność charkterystyki papieru nie dotyczy basu, ale 2-3kHz.Wiąze się z większymi tłumiącymi właściwościami polipropylenu. Nie jestem pewien czy to da się kompetentnie wymierzyć ,ale 13/50 brzmi nieco "szybciej". Na basie papier ma pewną przewagę.To subiektywna ocena. Jednak 13/40 jest niezły i można z powodzeniem go stosować. Natomiast 18/80 ma chyba większą membranę od 13, poza tym na pewno zwiększy się odległość między środkami memran, a to wymusza niższą częstotliwość podziału, kłopoty z fazą. Problemem będzie też koszt wysokotonowego o niskiej częstotliwosci rezonansowej. Tak w ogóle to 13 Tonsilowskie są bardzo udane, zarówno te starsze jak i nowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.