Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Kasz76 napisał:

W takim razie lepszym rozwiązaniem dla mnie będą 2 revelatory 18cm tym bardziej że słucham przede wszystkim rocka. W takiej muzyce szybkość niskich jest bardzo ważna. Dwie 18-ki będą też chyba łatwiejsze do napędzenia niż jedną 22

obydwa rozwiazania nie spowodują opadu szczęki

jesli już chcesz znakomitego ukladu w waskiej obudowie  i koniecznie na rewelatorach to zastosuj trzy ośmio omowe osiemnastki równolegle w jednej obudowie zamknietej 100 l z cewka filtra biernego o wartości rzedu 0,5 -0.7 oma 

minimalna impedancja kolumny 2,5 oma

skuteczność kolumn powyżej 92 db przy zejściu w okolice 30hz

innym pomyslem sa 4 rewelatory 16 om w ukladzie D'appolito , dostepne jeszcze chyba u Andrzeja Kisiela

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, slawek.xm napisał:

obydwa rozwiazania nie spowodują opadu szczęki

jesli już chcesz znakomitego ukladu w waskiej obudowie  i koniecznie na rewelatorach to zastosuj trzy ośmio omowe równolegle w jednej obudowie zamknietej 100 l z cewka filtra biernego o wartości rzedu 0,5 -0.7 oma 

minimalna impedancja kolumny 2,5 oma

skuteczność kolumn powyżej 92 db przy zejściu w okolice 30hz

innym pomyslem sa 4 rewelatory 16 om w ukladzie D'appolito , dostepne jeszcze chyba u andrzeja Kisiela

Nie mam ciśnienia na revelatory. Mogą być też inne ale jakie?

Kolumny mają grać równo, dźwiękiem który nie męczy po godzinie. Nie muszą rzucać na kolana po pierwszym zetknięciu z nimi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kasz76 napisał:

Nie mam ciśnienia na revelatory. Mogą być też inne ale jakie?

Kolumny mają grać równo, dźwiękiem który nie męczy po godzinie. Nie muszą rzucać na kolana po pierwszym zetknięciu z nimi

nie wiem jak duży pokój ? jaki przedział cenowy? i czy sam chcesz konstruować czy zrobić pomierzoną konstrukcję czy zlecić komuś?

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Kasz76 napisał:

Pokój ok 30m2

Cena do 15tys.

Zlecić

A i ważna rzecz, lepiej żeby nie były to kolumny bardzo wymagające dla reszty toru

 

38 minut temu, slawek.xm napisał:

obydwa rozwiazania nie spowodują opadu szczęki

jesli już chcesz znakomitego ukladu w waskiej obudowie  i koniecznie na rewelatorach to zastosuj trzy ośmio omowe osiemnastki równolegle w jednej obudowie zamknietej 100 l z cewka filtra biernego o wartości rzedu 0,5 -0.7 oma 

minimalna impedancja kolumny 2,5 oma

skuteczność kolumn powyżej 92 db przy zejściu w okolice 30hz

innym pomyslem sa 4 rewelatory 16 om w ukladzie D'appolito , dostepne jeszcze chyba u Andrzeja Kisiela

IMG_9528-480x720.thumb.jpg.95f2b43581b3298bde5e5f27485c348d.jpg

 

Coś takiego tylko 4x basowe revelatory? 2 na górze i dwa na dole?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Kasz76 napisał:

A i ważna rzecz, lepiej żeby nie były to kolumny bardzo wymagające dla reszty toru

najwiekszym ograniczeniem jest budżet

a skoro chcesz zlecić wykonanie to konstruktor kolumn po rozmowie z Tobą i okresleniu wytycznych zaproponuje swoje rozwiązanie, które moze sie roznić od wstepnych założeń

proponuję porozmawiać

z YB audio

http://yb-audio.pl/

@Yoshi_80

oraz z Adamem

http://zap-acoustics.pl/

@zapacoustics

mają elastyczne podejscie do klienta

proponuje tez pogadać z kolegą @biniek

który ma nieduże kolumny w sporej powierzchni pokoju i zdecydowany jest je sprzedać ok 8 tysi

a nuż spodoba Ci sie ich granie ...

12 minut temu, S0nic napisał:

taki układ symetryczny,  fajnie to będzie wyglądało, 6 prawie identycznych revelatorów ?

tylko do takiego układu zaaplikowałbym raczej dwunastki średniotonowe dodatkowo ciete first order

https://akustyk.com.pl/p/177/62/scan-speak-12m4631g00

a szestanstoomowe 18 Kisiel wykorzystał w D3 i ma uklad w ofercie to i głosniki na pewno też

https://akustyk.com.pl/p/153/129/akustyk-d3-diy

 

 

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w dobie kosmicznego wzrostu cen znalezienie dobrego układu do 30m2 nie jest proste

tym bardziej gdy ma on pracować jako łatwe obciążenie dla wzmacniacza

to są wzajemnie wykluczające się elementy , a jesli weźmie sie pod uwagę , że skutecznośc kolumn ma olbrzymie znaczenie a przy tym realne granie musi być liniowe do 40hz to mamy jeszcze wiekszy orzech do zgryzienia

poza tym rewelatorowe osiemnastki potrzebują duzych obudów , w których mozna już zaaplikować głosniki o duzo wiekszej powierzchni membrany

w 30m2 wg mnie głosnik 12 cali nie robia juz tak duzego wrazenia , a jakość średniego i wyzszego basu może być równiez dobra

swego czasu mialem w 3-way perlesaq xxls subwooferowy dwucekowy głosnik o impedancji 3om i JJ 828 na 4 kt88 spokojnie napedzał go do zbyt duzych głosności

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pokuśmy sie o teoretyczne zaproponowanie układu za 15 tysi dla dwóch kolumn

obudowa plus zwrotnica przy zleconej konstrukcji to z 5 tysiecy jak nic oby sie tylko udało

zaprojektowanie układu to tez ok 2000 zł

zostaje 8 tysięcy na głosniki

co mozna przy waskiej kolumnie zrobić dla fajnego słuchania bez ekstrawagancji, a jednocześnie kompaktowej obudowie pasujacej do wielkości głosników

ja bym zaczął od basu na aluminiowych iluminatorach

obudowa 40l strojona br dla 35 hz

https://akustyk.com.pl/p/175/99/scan-speak-18wu8747t00

do tego jedyny w swoim rodzaju i pasujący do ukladu średniak

https://akustyk.com.pl/p/173/93/scan-speak-12mu8731t00

woofery 5000 zł , sredniaki 2000 zł

zostaja tweetery , praktycznie do wyboru ale najlepsze do tego byłyby beryle SB

przekroczenie budźetu niewielkie , ale kolumna z potencjałem mozliwością nagłosnienia sporej powierzchni przy tym delikatna w gabarytach z wooferami nie bojacymi sie przekroczenia  wychylenia (co w przypadku rewelatórów 18cm nie jest takie oczywiste)

i dla przykladu kolumna gotowa z takim modulem basowym jaki zaproponowałem tylko ceną 75 tysięcy

obraz.thumb.png.3756c9721cf998a51f5c5188406050fd.png

 

 

 

 

 

 

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugi uklad , ktory jest bardziej w moim stylu , zapewniajacy średnice marzeń a jednoczesnie zdolny do duzych poziomów wysterowania przy odpowiednim wzmacniaczu

bardzo łatwa spokojna impedancja 8 om i jakość dźwieku na najwyższym poziomie

aplikujemy na bas

https://loudspeakershop.eu/glosnik-sb-acoustics-sb34nrxl75-8-p-3359.html

w 60l strojonych do 27 hz

dwa głosniki 1400 zł

do takiego wooferka w nieduzej obudowie musimy dobrac głosnik który da nam cały zakres średnicy przy mozliwie najlepszym dxwieku

moze być 18cm rewelatora moze być 18wu iluminator , ale najlepszy i odpowiedni pasmem i skutecznościa oraz jakością bedzie 18we/8

https://loudspeakershop.eu/glosnik-scan-speak-ellipticor-18we8542t00-p-5779.html

7000 zł

7000+ 1400 już mamy 8400

a więc zostaje przekroczony troche budżet

jednak warto pokusic się o taki układ z ellipticorem nawet kosztem tańszego tweetera

np na poczatek głosnik vify i odpowiednik tego głosnika u Scan Speaka

https://loudspeakershop.eu/glosnik-vifa-xt25bg-60-04-p-1868.html

https://akustyk.com.pl/p/186/28/scan-speak-r2604833000

efektywność kolumn 90 db , łatwa impedancja nie wymagająca mocnego wzmacniacza zapewnienie nagłośnienia dużego pokoju bez zadyszki i przyjemność słuchania bez zmęczenia gwarantowana

 

 

 

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, slawek.xm napisał:

drugi uklad , ktory jest bardziej w moim stylu , zapewniajacy średnice marzeń a jednoczesnie zdolny do duzych poziomów wysterowania przy odpowiednim wzmacniaczu

bardzo łatwa spokojna impedancja 8 om i jakość dźwieku na najwyższym poziomie

aplikujemy na bas

https://loudspeakershop.eu/glosnik-sb-acoustics-sb34nrxl75-8-p-3359.html

w 60l strojonych do 27 hz

dwa głosniki 1400 zł

do takiego wooferka w nieduzej obudowie musimy dobrac głosnik który da nam cały zakres średnicy przy mozliwie najlepszym dxwieku

moze być 18cm rewelatora moze być 18wu iluminator , ale najlepszy i odpowiedni pasmem i skutecznościa oraz jakością bedzie 18we/8

https://loudspeakershop.eu/glosnik-scan-speak-ellipticor-18we8542t00-p-5779.html

7000 zł

7000+ 1400 już mamy 8400

a więc zostaje przekroczony troche budżet

jednak warto pokusic się o taki układ z ellipticorem nawet kosztem tańszego tweetera

np na poczatek głosnik vify i odpowiednik tego głosnika u Scan Speaka

https://loudspeakershop.eu/glosnik-vifa-xt25bg-60-04-p-1868.html

https://akustyk.com.pl/p/186/28/scan-speak-r2604833000

 

 

 

Dziękuję za przykładowe konfigurację, czytam z zaciekawieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kasz76 napisał:

Pokój ok 30m2

Cena do 15tys.

Zlecić

Podjedź do Roberta z YB i posłuchaj  Huracanów może to akurat będzie to czego szukasz. Pomieszczenie tam też jest spore i dają radę i nie potrzebują "elektrowni" żeby dobrze zgrały.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Silver_85 napisał:

Podjedź do Roberta z YB i posłuchaj  Huracanów może to akurat będzie to czego szukasz. Pomieszczenie tam też jest spore i dają radę i nie potrzebują "elektrowni" żeby dobrze zgrały.  

Właśnie o Huracanach myślałem a dokładnie o modelu S który na górze ma szpilkę, na średnicy Satori 16 a na basie dwa revelatory.

Musiałbym tylko zapytać czy jest możliwość zrobienia wersji nieco płytszej, oryginał ma o ile dobrze pamiętam 45cm

19 minut temu, Silver_85 napisał:

Podjedź do Roberta z YB i posłuchaj  Huracanów może to akurat będzie to czego szukasz. Pomieszczenie tam też jest spore i dają radę i nie potrzebują "elektrowni" żeby dobrze zgrały.  

 

1 minutę temu, Kasz76 napisał:

Właśnie o Huracanach myślałem a dokładnie o modelu S który na górze ma szpilkę, na średnicy Satori 16 a na basie dwa revelatory.

Musiałbym tylko zapytać czy jest możliwość zrobienia wersji nieco płytszej, oryginał ma o ile dobrze pamiętam 45cm

O ile dobrze pamiętam to słuchałeś chyba Huracanów, jak je wspominasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kasz76 napisał:

Właśnie o Huracanach myślałem a dokładnie o modelu S który na górze ma szpilkę, na średnicy Satori 16 a na basie dwa revelatory.

Musiałbym tylko zapytać czy jest możliwość zrobienia wersji nieco płytszej, oryginał ma o ile dobrze pamiętam 45cm

Tak są dość głębokie. Kiedyś o tym pisałem. YB robią dużo pod projekt więc to na pewno nie problem. Pogadaj z nimi. 

Teraz mi się też przypomniało. 

Kolega z forum sprzedaje Arcady 3,5. Może Cię zainteresują. 

https://allegro.pl/oferta/studio-16-hertz-arcada-3-5-8969522374

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, slawek.xm napisał:

i dla przykladu kolumna gotowa z takim modulem basowym jaki zaproponowałem tylko ceną 75 tysięcy

obraz.thumb.png.3756c9721cf998a51f5c5188406050fd.png

 

Szkoda, że nie ogarnąłem tych kolumn na AS. DCS, GRYPHON i ACCUTON w OZ + bas z lekkich aluminiowych głośników. Precyzyjniej się już chyba nie da.

W tym roku na pewno ich odwiedzę ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, S0nic napisał:

Szkoda, że nie ogarnąłem tych kolumn na AS. DCS, GRYPHON i ACCUTON w OZ + bas z lekkich aluminiowych głośników. Precyzyjniej się już chyba nie da.

W tym roku na pewno ich odwiedzę ?

Gryphon robił wrażenie . Jest ogromny ?  Kolumny z potencjałem jednak moim zdaniem dusiły się w małym pomieszczeniu . Jeśli dobrze pamięta krzesła blisko tylnej ściany. 

 

 

AKKUS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, slawek.xm napisał:

to było bardzo dobre granie , tylko po zimnej stronie mocy

To na pewno będzie ciekawe granie, z drugiej strony już trochę kolumn na ceramicznych głośnikach słyszałem i chyba bym takich nie kupił.

 

1.thumb.jpg.bad5857acc2a9fc968ef1c94d3714143.jpg

 

Te grały ultra precyzyjnie, wydaje mi się, że takiej dokładności to nawet w naturze nie ma ?

3 minuty temu, Silver_85 napisał:

Gryphon robił wrażenie . Jest ogromny ?  Kolumny z potencjałem jednak moim zdaniem dusiły się w małym pomieszczeniu . Jeśli dobrze pamięta krzesła blisko tylnej ściany. 

 

 

AKKUS.jpg

Wszystko tam jest ustawione pod konkretne brzmienie. Przeciwieństwo takiego typowego lampowego brzmienia i papierowych przetworników. Tak, żeby było 180 stopni inaczej.

E: podobało Ci się u akkusa?

Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Silver_85 napisał:

Gryphon robił wrażenie . Jest ogromny ?  Kolumny z potencjałem jednak moim zdaniem dusiły się w małym pomieszczeniu . Jeśli dobrze pamięta krzesła blisko tylnej ściany. 

 

 

AKKUS.jpg

to prawda gryphon robil z kolumnami co chciał

kolumny nie dusiły sie tylko pokoj nie miał akustyki , poza tym w sobote stały na innej scianie a w niedziele inaczej , ja słuchałem w niedzielę juz po zmianie ustawienia i nie bylo źle nawet jak na brak adaptacji

efektowna ściana dźwieku absolutna dokładność i chodna analityka była na najwyższym poziomie

co prawda Witek mówił mi ,ze juz rozmawiał z Adamem o wiekszym pokoju w tym roku

dlatego warunki prezentacji moga byc duzo ciekawsze

Generalnie jest to jeden z niewielu polskich konstruktorów, ktory stara sie by jego klocki na wystawie zagrały i bierze sobie do serca opinie

14 minut temu, S0nic napisał:

To na pewno będzie ciekawe granie, z drugiej strony już trochę kolumn na ceramicznych głośnikach słyszałem i chyba bym takich nie kupił.

 

1.thumb.jpg.bad5857acc2a9fc968ef1c94d3714143.jpg

 

Te grały ultra precyzyjnie, wydaje mi się, że takiej dokładności to nawet w naturze nie ma ?

wszystko zalezy od gustów, dla audiofila ceniacego sobie analizę kazdego dźwieku jego krawędzie dokładnośc palnów tak by usłyszeć szurniecie bucika w szostym rzedzie accutony na pewno sie sprawdzą, tym bardziej ,ze są podatne bardzo mocno na sygnaturę wzmacniacza

co fajnie słychac na kazdej prezentacji Ayona z Lumen White

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, slawek.xm napisał:

to prawda gryphon robil z kolumnami co chciał

kolumny nie dusiły sie tylko pokoj nie miał akustyki , poza tym w sobote stały na innej scianie a w niedziele inaczej , ja słuchałem w niedzielę juz po zmianie ustawienia i nie bylo źle nawet jak na brak adaptacji

efektowna ściana dźwieku absolutna dokładność i chodna analityka była na najwyższym poziomie

co prawda Witek mówił mi ,ze juz rozmawiał z Adamem o wiekszym pokoju w tym roku

dlatego warunki prezentacji moga byc duzo ciekawsze

Generalnie jest to jeden z niewielu polskich konstruktorów, ktory stara sie by jego klocki na wystawie zagrały i bierze sobie do serca opinie

wszystko zalezy od gustów, dla audiofila ceniacego sobie analizę kazdego dźwieku jego krawędzie dokładnośc palnów tak by usłyszeć szurniecie bucika w szostym rzedzie accutony na pewno sie sprawdzą, tym bardziej ,ze są podatne bardzo mocno na sygnaturę wzmacniacza

co fajnie słychac na kazdej prezentacji Ayona z Lumen White

Właśnie o tą dokładność krawędzi mi chodzi, to największa różnica. Narastanie i wygaszanie sygnału jest na niesamowitym (nierealnym) poziomie. Znajdzie się trochę osób którym takie granie podejdzie. Bez dwóch zdań.

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kasz76 napisał:

Właśnie o Huracanach myślałem a dokładnie o modelu S który na górze ma szpilkę, na średnicy Satori 16 a na basie dwa revelatory.

satori 16 jest tanim głosniczkiem dobrym na niskim srodku ale w stosunku do każdego midwoofera scana jest po prostu wg mnie słaby juz lepsza jest trzynastka

za to połaczenie 16 satori ze szpilką iluminatora to karkołomne zadanie bo te dwa głośnoki do siebie nie pasuja zupełnie oczywiscie moim zdaniem

juz lepiej wyglada to z berylem sb ktory mozna ciąć w bardzo szerokim zakresie czestotliwości

i pewnie SB wiedziało co robi konstrujac taki tweeter do swoich midwooferów

 

szpilkę w 3-way  ze wzgledu na mizerny spl i ogolnie mała wytrzymałośc mocową można ciac najniżej w okolicach 2,5khz i to trzecim rzędem, przy łagodniejszym filtrze czasami nie wytrzymuje...

poza tym jego skuteczność to 89 db przy konwencjonalnym filtrowaniu trzeba dość daleko wyjechać ze sredniakiem a satori 16 jest na górze mizerny dlatego ja bym tych głosników nie łączył na siłę

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, S0nic napisał:

Właśnie o tą dokładność krawędzi mi chodzi, to największa różnica. Narastanie i wygaszanie sygnału jest na niesamowitym (nierealnym) poziomie. Znajdzie się trochę osób którym takie granie podejdzie. Bez dwóch zdań.

za narastanie i wygaszanie sygnału to odpowiada wzmak, ale rzeczywiscie dobranie wzmacniacza do kolumn to jeden z podstawowych realnych problemów

nie kazdy może pozwolić sobie na Mephisto za 400 koła ?

ale chyba Ty nie masz tego problemu? ?

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, slawek.xm napisał:

za narastanie i wygaszanie sygnału to odpowiada wzmak, ale rzeczywiscie dobranie wzmacniacza do kolumn to jeden z podstawowych realnych problemów

nie kazdy może pozwolić sobie na Mephisto za 400 koła ?

ale chyba Ty nie masz tego problemu? ?

na AS był dCS Vivaldi?

 

te monobloki zasilałby te duże kodo ?

 

maxresdefault.thumb.jpg.06ccce5908ded676a61d7423ad7ffb00.jpg

Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górze D3004/660000, na dole dwa rewelatory 18W/8531.

Można ciut lepiej z D2908/714000 i tu już pewnie będzie ekstremalnie nisko ze zniekształceniami.

Poniżej 8 tysięcy za głośniki w akustyku. Kiedyś były możliwe niewielkie negocjacje cen ?

Prosta (i relatywnie tania) zwrotnica. Kondensatory równoległe nie muszą być jakieś super, cewki powietrzne, całość nie przekroczy 300-500 złotych max. Przewody w środku zwykłe Janzena. Pozostaje sporo na dobrze zrobioną obudowę marzeń.

Niższy 18W pracuje w obudowie o zaproponowanej objętości około 30 litrów. To jest w sam raz do dostrojenia BR w okolicach 38Hz. Wyższy w zamkniętej zapewni doskonałą odpowiedź impulsową.

Zrzut ekranu z 2020-02-23 10-19-44.png

Zrzut ekranu z 2020-02-23 10-21-16.png

Zrzut ekranu z 2020-02-23 10-21-54.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.