Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, slawek.xm napisał:

Obniżając zejście narażasz głosnik na wieksze wychylenia, co daje wieksze zniekształcenia

głosnik odtwarzający zarówno 40hz jak 3khz to niedobry pomysł

Masz rację. Ale punkt podziału wydaje się dosyć typowy i nie dramatyzowałbym ze wzrostem zniekształceń. 38Hz w BR jeszcze ujdzie, większym problemem byłoby umieszczenie go w OB, chyba ?

Akustyk od około 10 lat proponuje taki (jak nie identyczny) RD12, Troles zaprezentował Illumine 66 i też przyjął z dobrodziejstwem inwentarza skutki bardzo niskiego strojenia 18WU/4741. Sam zestroił konstrukcję poniżej 40Hz, mocno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...
2 godziny temu, paul klacska napisał:

Poznasz cenę , to ci się odechce.???

cena nie ma znaczenia nawet jesli kosztowałby 10 tysi

w 100l br  przy rezystancji szeregowej cewki 0,5 oma strojonych na 27hz wytrzymuje mechanicznie 200w do 18hz spl dla 2,8v 97 dB ale f6 tylko 41hz

jednak gdyby sobie zrobic kolumnę 92db skuteczności to zejście f6 będzie na 30hz f9 na 26hz dla 90% uzytkownikow czysty hi-end

przy masie ukladu drgającego 86g to może być bezkonkurencyjny woofer jeśli znieksztalcenia będą podobne jak dla 21we

 

38we-8582t00.pdf

@ASURA

jak nie zrobiłeś jeszcze kolumn to masz woofer ?

podział praktycznie dowolny chociaż wyżej niż niski środek bym nie robił

z 18we 4 omy i tweeterem do wyboru mogą być naprawdę fajne kolumny 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, slawek.xm napisał:

cena nie ma znaczenia nawet jesli kosztowałby 10 tysi

w 100l br  przy rezystancji szeregowej cewki 0,5 oma strojonych na 27hz wytrzymuje mechanicznie 200w do 18hz spl dla 2,8v 97 dB ale f6 tylko 41hz

jednak gdyby sobie zrobic kolumnę 92db skuteczności to zejście f6 będzie na 30hz f9 na 26hz dla 90% uzytkownikow czysty hi-end

przy masie ukladu drgającego 86g to może być bezkonkurencyjny woofer jeśli znieksztalcenia będą podobne jak dla 21we

 

38we-8582t00.pdf 304.44 kB · 2 pobrania

@ASURA

jak nie zrobiłeś jeszcze kolumn to masz woofer ?

podział praktycznie dowolny chociaż wyżej niż niski środek bym nie robił

z 18we 4 omy i tweeterem do wyboru mogą być naprawdę fajne kolumny 

Oczywiście że cena ma znaczenie. Jak myślisz dlaczego tak mało konstrukcji na elipticorach? Myślę, że zakręci się kolo 6000zl. 

3 way na tych przetwornikach dałyby super kolumnę pod lampę ?

 

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, S0nic napisał:

3 way na tych przetwornikach dałyby super kolumnę pod lampę

z tym wooferem na 100%

12 minut temu, S0nic napisał:

Myślę, że zakręci się kolo 6000zl. 

kolumny  na tych głośnikach będą kosztować minimum 100 000 a znanych firm koło bańki więc ceny głośników są pomijalne

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, slawek.xm napisał:

kolumny  na tych głośnikach będą kosztować minimum 100 000

Głośniki 25,-  ale skrzynki - jak skrzynki, dlaczego miałyby kosztować krocie? 

Co ciekawe, z gotowych sprawdzonych projektów bierzemy: www.troelsgravesen.dk/Ellipticor-1.htm

Kupujemy zwrotnicę aktywną, dokładamy 38 cali i zasilamy oddzielnymi wzmacniaczami. Trudno tu o błąd a zabawy z ustawieniami wystarczy na pół roku albo więcej.

W ten sposób można mieć system (cały) na eli" za  <50tyś. Nie ma co dramatyzować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, colcolcol napisał:

Głośniki 25,-  ale skrzynki - jak skrzynki, dlaczego miałyby kosztować krocie? 

Co ciekawe, z gotowych sprawdzonych projektów bierzemy: www.troelsgravesen.dk/Ellipticor-1.htm

Kupujemy zwrotnicę aktywną, dokładamy 38 cali i zasilamy oddzielnymi wzmacniaczami. Trudno tu o błąd a zabawy z ustawieniami wystarczy na pół roku albo więcej.

W ten sposób można mieć system (cały) na eli" za  <50tyś. Nie ma co dramatyzować ?

ale diy to nie komercyjna firma ?

zreszta przekonamy sie ...soon ?

Godzinę temu, colcolcol napisał:

Kupujemy zwrotnicę aktywną, dokładamy 38 cali

38cm ?

jesli aktywnie to lepiej CL i korekcja do 20hz moc jaka może przyjac głosnik powinna wystarczyć

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Yoshi_80 napisał:

może to być realne ?

I tu można by postawić kropkę, ale prowadząc kilkadziesiąt lat działalność - znam realia. W czystej kalkulacji 25 + 25 zabrakło choćby VAT, podatku od dochodu, opłat księgowych, kosztów, amortyzacji (realnych) maszyn czy ogólnie sprzętu. Czysty zysk netto powinien wynagrodzić również wkład intelektualny i faktycznie, uczciwie wszystko licząc cena gotowych może być z przedziału 50-100 i to będzie dolna granica wyceny. 

Czy za hi-end zaczniemy uznawać urządzenia od 100tyś za sztukę? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, colcolcol napisał:

I tu można by postawić kropkę, ale prowadząc kilkadziesiąt lat działalność - znam realia. W czystej kalkulacji 25 + 25 zabrakło choćby VAT, podatku od dochodu, opłat księgowych, kosztów, amortyzacji (realnych) maszyn czy ogólnie sprzętu. Czysty zysk netto powinien wynagrodzić również wkład intelektualny i faktycznie, uczciwie wszystko licząc cena gotowych może być z przedziału 50-100 i to będzie dolna granica wyceny. 

Czy za hi-end zaczniemy uznawać urządzenia od 100tyś za sztukę? ?

Licząc normalnie, tak jak się powinno to robić, faktycznie takie kolumny wyjdą bardzo drogo. Z drugiej strony sa polskie realia i bardzo trudno jest o klienta na kolumny za 50tys i więcej stąd trzeba robić to trochę nienormalnie.

My mamy to szczęście, że koszty działalności są niskie. Nie mamy jakiś dużych, comiesięcznych stałych obciążeń, które jak nie masz klientów to są kamieniem ciągnącym na dno firmę w błyskawicznym tempie. Możemy długo nic nie robić i tak naprawdę to nas nie rusza ale akurat z tym nie mamy problemu bo ciągle coś jest w budowie :-). Prowadzimy sprzedaż bezpośrednią więc po drodze nie ma salonu który narzuca swoje. Stąd możemy przenieść to na klienta i zaoferować kolumny w niższych cenach. Dlatego przypuszczam, że w naszym wykonaniu układ 3 drożny na nowym Ellipticorze jest realny do tych 50 tys o ile sam nowy głośnik nie będzie jakoś wyjątkowo absurdalnie drogi. Ja zakładam jego koszt na poziomie ok 7 tys brutto detalicznie ale zobaczymy. 

Problemem jest to, czy taki układ ma sens ? Bo układ 38 + 21 lub 18 + TW może nie być tym optymalnym. 38 + 18 teroetyczniep owinien nieźle działać ale mamy problem z dużą dysproporcją wielkości głośników i być może problemami z poszyciem i efektywnością jednej 18tki. Natomiast układ 38 + 21o ile bardziej optymalny w zakresie dolnym to na górze średnicy 21 to nie będzie to co 18tka. Nie wiem czy nie bardziej optymalnym byłby układ 38 + 21 + 18 + TW a zrobienie tego do 50 tys może być już nierealne ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając parametry tej nowinki Scana i biorąc pod uwagę jego wielkość, sensowne byłoby umieszczenie go na ściance bocznej. Do 1kHz jest niemal idealnie i wcale nie musi to być "niski podział". Cięcie w okolicach 350Hz na papierze jest zupełnie realne. Jak wyjdzie i czy będzie możliwe - już niedługo się pewnie przekonasz ?

Ps czyżby posłuchali mojej prośby i pochylili się nad porzuconym w serii Illuminator basem? 

Edytowane przez colcolcol
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Yoshi_80 napisał:

38 + 21 + 18 + TW

to jest niestety konieczność by wyciagnać z ELl pełna magię

już to sprawdzilem z 2xsb34 , ale myslę ,że skoro wszystkie elipticory do siebie tak idealnie pasują to woofer też będzie

dla mnie pytanie jest tylko jak nisko da się nim realnie zejść , ale przekonam sie gdy kupię

Godzinę temu, colcolcol napisał:

Oglądając parametry tej nowinki Scana i biorąc pod uwagę jego wielkość, sensowne byłoby umieszczenie go na ściance bocznej. Do 1kHz jest niemal idealnie i wcale nie musi to być "niski podział". Cięcie w okolicach 350Hz na papierze jest zupełnie realne. Jak wyjdzie i czy będzie możliwe - już niedługo się pewnie przekonasz ?

Ps czyżby posłuchali mojej prośby i pochylili się nad porzuconym w serii Illuminator basem? 

bok i cięcie na 350hz? głośnik będzie bardzo aktywny jeszcze oktawę wyżej

weż to pod uwagę

nie widzę sensu cięcia powyżej 100hz dla bocznego woofera a w przypadku ellipticora będzie to marnowanie potencjału

tylko front i epickie pie....cie na wprost

niestety szerokości kolumny nie da się tutaj obejść

Twonk z misiomorem rozwiązali tak problem i wg mnie to dobra droga

 

1a.jpg.c32bd2094ba8f34fd8b1139612c04a3e.jpg

przesunąć woofer w dół dodać 21we kolumna będzie wyglądać jeszcze lepiej

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, slawek.xm napisał:

głośnik będzie bardzo aktywny jeszcze oktawę wyżej

Skoro grający u mnie od 10 lat dwie generacje starszy  26W/4867T00 daje radę, to z 38cm nie będzie żadnych problemów. I wystarczy pewnie drugi rząd biorąc pod uwagę naturalny spadek efektywności pod kątem.

4D będzie dużo trudniej zgrać a przebieg impedancji nie zachęci do lampy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie szukałem, od pewnego czasu, takich głośników. Myślałem, że nie ma alternatywy dla 32T11... A tu taka niespodzianka.

Czy ktoś wie przypadkiem, czy z okazji 50 lecia jubileuszu, jest szansa, że pojawi się, ten model, w sprzedaży w tym roku w Polsce ?

Taki set Ellipticor 38 + 21 + 18 + TW będzie się fantastycznie uzupełniał min. efektywnością, barwą oraz niskimi zniekształceniami z dotychczasową serią. Z rozmiaru wnoszę, że to będą wyjątkowo soczyste i pełnią brzmiące niskie tony.

Również uważam, że pełnię potencjału jednak usłyszymy patrząc na ten rozmiar od frontu. W końcu inżynierowie Skana nie przypadkowo szlifowali tą eliptyczną strukturę tyle czasu. Szkoda by było nie poczuć efektu nad, którym tyle pracowali ?

Coś w tym jest, że Skan Speak sam pisze o tej serii - true to live.

Zastanawiam się nad wysterowaniem takiej czterodrożnej kolumny. 

Ktoś może ma doświadczenia i może się podzielić wiedzą, jak wypadają takie 12, 15 calowe membrany w pasywnych zespołach czy lepiej  np. niskie tony zasilać aktywnie ?

Jakie są różnice w odsłuchach ? Wiem, że są praktycy z takimi kolumnami. Proszę podzielcie się Waszą opinią.

Mam obecnie w domu min. dwie końcówki mocy. Każda to praktycznie 500W na kanał, jedna to AB druga D.

Jak tak sobie przypomnę ostatnie lata AVS w stolicy. Większość zestawów cztero i więcej głośnikowych, które widziałem, raczej było pasywne. Ale może się mylę...  ?

Wygląda na to, że jednak, wyląduje u mnie jeszcze nowa elektronika, która oferuje standardowo funkcjonalność cyfrowej zwrotnicy. W sumie jest to ciekawe rozwiązanie bo wykorzystuje bezpośrednie (aktywne) sterowanie głośników, Tak słyszałem. A wygląda na to, że w komplecie 4 ellipticorów, z tymi 38cm głośnikami zaczyna to mieć coraz większy sens.

Pasywnie czy aktywnie ? Oto jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jager napisał:

Pasywnie czy aktywnie ? Oto jest pytanie.

wszystko zalezy od tego jak niskie zejście sobie zażyczysz oraz pośrednio jak dużą objetośc kolumn przyjmiesz

jesli bedziesz chciał wykorzystać w pełni jego efektywność to głosnik zejdzie do ok 40hz , jesli podział bedzie w okolicach 200hz lub niżej z 21we to i tak impedancja kolumn bedzie 4 omowa za to ze wzgledu na wysoka efektywność wystarczy kilkanascie wat do wysterowania takiej kolumny i tak w przybliżeniu wygląda podział bierny

Jesli chciałbyś osiągnąc zejście do 26hz to przy tej mocy jaka może przyjac głosnik wg mnie da radę przy podziale aktywnym na pewno , przy pasywnym bez zejścia z efektywności nie ma szans, ale nawet kolumny o spl powyzej 90db wg mnie są godne konstrukcji

ogolnie podziały między ellipticorami są mozliwe w duzym zakresie częstotliwości i w 4way sa mozliwe do uzyskania  akcenty ktore pozwola na dopasowanie efektu końcowego do wlasnych preferencji

 

Jesli miałby byc to kolumny do lampy to ze wzgledu na pożądana impedancję 8 om lepiej byłoby zrobić 3-way

38we/18we /tw z podzialem miedzy wooferem a sredniakiem w okolicach 400-500hz , tak wstepnie to oceniam z filtrami biernymi

za filtracja bierną przemawia też mozliwośc stosowania naprawdę prostych filtrów wspomaganych dokładnym dopasowaniem objetości obudowy do konkretnych zalożeń

ale koncepcja 4-way nie jest prosta i i przy braku sporej wiedzy i doswiadczenia zleciłbym taka konstrukcję profesjonaliście

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sławku za opinię.

Zdecydowanie nie będę sam budował takich cztero drożnych kolumn. Zdam się na uznanych profesjonalistów.

Próbowałem się zaprzyjaźnić z lampami ale jak na razie, nic z tego nie wyszło.

Dlatego w grę wchodzą, w moim przypadku, tylko tranzystory.

 

Swoją drogą Skan Speak już zapowiada kolejny tweeter z serii ellipticor.

https://www.scan-speak.dk/product/00-dxxxx/

 

Czy ktoś ma jeszcze jakieś życzenia ? Co mu brakuje w tej serii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
8 minut temu, Jager napisał:

Czy ktoś ma jeszcze jakieś życzenia ? Co mu brakuje w tej serii ?

Liczyłem na 28we, szkoda ????????? Nie zrobili, to musiałem inaczej sobie humor poprawić.???

Edytowane przez paul klacska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, S0nic napisał:

Róbcie 3 way do lampy! ? na taką kolumnę wpraszam się rękami i nogami do Roberta!

Dlatego pewnie nie zrobimy. Takie konstrukcje nie mają sensu bo będą wycieczki chętnych posłuchać i ani jednego chętnego aby kupić. Wiem, że to jest niepopularne stwierdzenie ale takie są niestety realia. 50 tys i więcej to jest cena zaporowa dla większości ludzi a jak ktoś już ma takie pieniądze to rzadko chce je oddać w małej polskiej manufakturze bo woli kupić metkę bardziej znanej firmy. I nie ma tu znaczenia, że   u nas udział materiałowy w kolumnie jest na absurdalnie wysokim poziomie w porównaniu do innych firm. 

A dla nas to też nie interes utopić 25-30 tys plus masę pracy aby to sobie tak po prostu stało ? . Za te pieniądze wolę zrobić kilka tańszych konstrukcji które wypełnią nam ofertę, szybciej sprzedamy i więcej zarobimy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Yoshi_80 napisał:

Dlatego pewnie nie zrobimy. Takie konstrukcje nie mają sensu bo będą wycieczki chętnych posłuchać i ani jednego chętnego aby kupić. Wiem, że to jest niepopularne stwierdzenie ale takie są niestety realia. 50 tys i więcej to jest cena zaporowa dla większości ludzi a jak ktoś już ma takie pieniądze to rzadko chce je oddać w małej polskiej manufakturze bo woli kupić metkę bardziej znanej firmy. I nie ma tu znaczenia, że   u nas udział materiałowy w kolumnie jest na absurdalnie wysokim poziomie w porównaniu do innych firm. 

A dla nas to też nie interes utopić 25-30 tys plus masę pracy aby to sobie tak po prostu stało ? . Za te pieniądze wolę zrobić kilka tańszych konstrukcji które wypełnią nam ofertę, szybciej sprzedamy i więcej zarobimy.

 

Ja myślę, że ktoś jednak zamówi i wtedy gdy te kolumny będą stały u Roberta to można będzie wnioskować o wproszenie się :)

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.