Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  142 członków

Scan Speak Klub
IGNORED

Klub Scan speak


colcolcol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

pomierzylem swoją kolumnę i mam 98l na wooferek więc musze zwiekszyc ją o 15cm głębokosci by dostać  jeszcze 40l , oraz poszerzyć o 4cm

od nowa kolumn nie będę robił  to juz postanowiłem? ? ?

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, slawek.xm napisał:

poza tym okreslił objetość obudowy na 100-150l co przy mojej koncepcji 130l miesci się właśnie w środku tego zakresu, poza tym jesli chodzi o symulacje to +- 20l niewiele zmienia, zejścia i tak nie bedzie ponizej 40hz

Trochę dziwi ten fakt przy takim napędzie, średnicy, koszcie głośnika i przeznaczenia do raczej dużych kubatur. SS uważa, że wielbiciele np. muzyki organowej nie są ważni.

 

5 godzin temu, slawek.xm napisał:

pomierzylem swoją kolumnę i mam 98l na wooferek więc musze zwiekszyc ją o 15cm głębokosci by dostać  jeszcze 40l , oraz poszerzyć o 4cm

od nowa kolumn nie będę robił  to juz postanowiłem

Może jednak warto  zrobić  obudowę testową i dobrać optymalną dla swojego pomieszczenia objętość, przy tak dużym koszcie głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, jamelo napisał:

SS uważa, że wielbiciele np. muzyki organowej nie są ważni

jest cała seria Rewelatorów do wszystkich możliwych kombinacji

użycie dwoch 32w 130l da lepsze zejście i jeszcze większą powierzchnię membran, a ostatnimi czasy doczekaliśmy w tej serii ponad 10 nowych modeli

 

Godzinę temu, jamelo napisał:

Może jednak warto  zrobić  obudowę testową i dobrać optymalną dla swojego pomieszczenia objętość, przy tak dużym koszcie głośników.

objętość obudowy projektuje się do głośnika a nie do pokoju ?

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, slawek.xm napisał:

jest cała seria Rewelatorów do wszystkich możliwych kombinacji

użycie dwoch 32w 130l da lepsze zejście i jeszcze większą powierzchnię membran, a ostatnimi czasy doczekaliśmy w tej serii ponad 10 nowych modeli

Ale czy to będzie to samo co 15" głośnik z tak lekką membraną ? ?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, slawek.xm napisał:

objętość obudowy projektuje się do głośnika a nie do pokoju ?

Jasne ale poprzez zmianę strojenia  i wielkość obudowy można w pewnym zakresie kształtować charakter basu i uniknąć niekorzystnych modów pomieszczenia.

4 minuty temu, S0nic napisał:

Ale czy to będzie to samo co 15" głośnik z tak lekką membraną ? ?

Na pewno nie będzie.

Edytowane przez jamelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, S0nic napisał:

Ale czy to będzie to samo co 15" głośnik z tak lekką membraną

W przypadku woofera istotna jest jego efektywność bo definiuje spl całej kolumny a więc jak najwieksza powierzchnia membrany

takie samo zejście w odpowiedniej obudowie ma illuminator 18wu/4

patrząc na wykresy pasma i 38we i 18wu mają bardzo podobne , ale czy to znaczy ,że na basie zagrają tak samo?

masa uklacdu drgającego jest też jakims wyznaczniekiem zejścia . Jesli głosniki subowe mają masę membrany ok 200g by zejśc bez zniekształceń w najniższe rejestry to masa drgająca 38we jest 3x mniejsza . Nie ma sensu zmuszać głosnika do odtwarzania zakresu , którego jakość nie będzie tak doskonała jak pasma do którego został zaprojektowany, mozna próbować ale bedzie to kompromis daleko posuniety

identyczna sytuacja jest z 18we, którego ze wzgledu na średnicę próbuje się na siłe zmusić do grania basu mimo ,ze jego najlepsze pasmo kończy się na 200hz

a np illuminator 18 znakomicie gra pasmo 100hz- 1000hz

piszę to po to by pokazać swoja filozofię podejscia do doboru głosników tak by wyciagnąć z nich to co mają najlepsze

 

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://aespeakers.com/shop/td/td15m/

Takie samo zawieszenie?

 

https://aespeakers.com/shop/td/td15s/

ciekawy

 

https://aespeakers.com/shop/sbp/sbp15/

do OZ ?



Wklejam jako ciekawostkę jedynie, na stronie pisze "najlepsze woofery na świecie" ?

Czy są?

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

Nie ma sensu zmuszać głosnika do odtwarzania zakresu , którego jakość nie będzie tak doskonała jak pasma do którego został zaprojektowany

Czyżbyśmy dochodzili do wniosku, że do pełni szczęścia niezbędne są dwa 32W odcięte aktywnie od reszty w okolicach 35Hz?

 

2 godziny temu, jamelo napisał:

poprzez zmianę strojenia  i wielkość obudowy można w pewnym zakresie kształtować charakter basu i uniknąć niekorzystnych modów pomieszczenia.

Mody są niezależne od strojenia. Wynikają z ustawienia kolumn i ogólnie "akustyki pomieszczenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, jamelo napisał:

Jasne ale poprzez zmianę strojenia  i wielkość obudowy można w pewnym zakresie kształtować charakter basu i uniknąć niekorzystnych modów pomieszczenia.

Na pewno nie będzie.

Niczego nie unikniesz, mozesz minimalizować wplyw modów poprzez próby z innym ustawieniem kolumn i miejsca odsłuchowego w pomieszczeniu.

4 godziny temu, slawek.xm napisał:

patrząc na wykresy pasma i 38we i 18wu mają bardzo podobne , ale czy to znaczy ,że na basie zagrają tak samo?

Nie symulowałem 38we, ale nawet jeżeli f3 będzie podobne w 15calach i 7calach to f6 i f9 już nie będzie,  spadek na basie będzie mniej stromy i mniej "bass reflexowy". Warto też wspomniec, ze zniekształcenia % na basie duzy woofer będzie miał dużo niższe od midwoodera 7cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, paul klacska napisał:

Tego mu potrzeba:

taką akurat mam , zapomnieli powiedzieć ,że jeszcze tolerancyjnej dla ciągłego grania muzy i kolumn szerokosci poł metra na srodku pokoju ?

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, S0nic napisał:

Ja dalej twierdzę, że Sławek potrzebuje subbas do swojego projektu 4 way a nie woofera. Tylko, że on po prostu nie chce rozdzielać rodziny ?

 przezyłem gonitwę za zejsciem w czeluscie piekieł , przy dobrym połączeniu 38we z 21we bedzie f3 na 40hz i dalej charka w dół 12db/ okt , przy delikatnym room gain wyrówna się ?

tak może wyglądać charka na basie

 

symulacja.png

dlaczego podaje sie F3 F6 a dla OZ F9?

bo z takiego projektu woofera SB34

90l br/20hz niefiltrowany

image.thumb.png.2e5d0cfbac0c82591ce172380d5ec160.png

dzieki room gain mozna otrzymac taki przebieg  basu w pomieszczeniu

image.thumb.png.5da49ebcaa2835fba0d7b88c526e9103.png

czy to jest potrzebne? rekord już był trzeba szukac nowych wyzwań ?

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, colcolcol napisał:

Ja również nie rozumiem Sławka. Przecież nie tylko w tych sprawach wiemy lepiej, czego Sławek potrzebuje ?

to już naprawdę u mnie długa tradycja , że inni wiedzą dużo lepiej ode mnie czego mi naprawdę potrzeba , co powinienem i co jest dla mnie lepsze ,nie tylko na forum ?

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

welcome to the club!

Siema Panowie, skleciłem ostatnio EllamXT od Troelsa na 15w/8530k00 i XT25TG, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony a nawet wręcz uszczęśliwiony. Pewnie za jakiś czas znowu przyjdzie upgrade i zastanawia mnie praktycznie brak projektów 2way na 15 illuminatora i szpilce, wszyscy pakują się w 18. Kolejną rzeczą która mnie zastanawia dlaczego wysokotonowe revelatory są droższe od illuminatorów?

IMG_1578.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2021 o 14:54, Coltrane napisał:

praktycznie brak projektów 2way na 15 illuminatora

... może ze względu na chęć słuchania w miarę całego pasma a nie wybranej przez siebie jego części? Wspomagasz subem zestaw?

Kolumny na pewno sprawią wiele radości ? ale na nie jednolitej kolorystycznie czy fakturowo ścianie chyba lepiej pasowałaby czerń.

Ciekawa uwaga z cenami nowszej i starszej serii wysokotonowych. Widocznie starsze konstrukcyjnie świetnie się sprzedają.

IMG_1578.JPG.15c4f29deaf888fa6b74689fdbb9eb8b.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, colcolcol napisał:

... może ze względu na chęć słuchania w miarę całego pasma a nie wybranej przez siebie jego części? Wspomagasz subem zestaw?

Kolumny na pewno sprawią wiele radości ? ale na nie jednolitej kolorystycznie czy fakturowo ścianie chyba lepiej pasowałaby czerń.

Ciekawa uwaga z cenami nowszej i starszej serii wysokotonowych. Widocznie starsze konstrukcyjnie świetnie się sprzedają.

IMG_1578.JPG.15c4f29deaf888fa6b74689fdbb9eb8b.jpeg

BR do tyłu, małe pomieszczenie i basu nie brakuje. 
Może i czarne lepsze ale mam dużo drewna we wnętrzu, jedna czarna ściana i zawsze chciałem mieć czeczot na obudowach. Do tego łatwiej położyć fornir niż ładnie polakierować, drewno wiele wybacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.12.2020 o 20:35, meloV8 napisał:

Sławku, czy w ogolę odsłuchiwałeś zwrotnice 4 rzędu ( akustycznie ) na swoich Elipticorach? Czy po prostu z góry odrzuciłeś taki rodzaj filtrowania?

przerabiam swoje kolumny i sobie posłuchałem róznych nachyleń

ale najlepiej brzmia proste filtry wg mnie i nic sie nie zmiania w moich przekonaniach

choć popsułem trochę swoje filterki a mianowicie zmieniłem pułapke na rezonans tweetera i zbocznikowałem cewke na sredniaku kondem

i mam na skraju pasma 12db/ okt brzmi to ciekawie ale to nie jest najwazniejsze

zmienilem kąt frontu i straciłem ostatnia oktawę dokładnie co zbliża mnie do kupna ST

 

na dzień dzisiejszy tak to wyglada

ale to na koniec

jednak nachylenia filtrów raczej juz sie nie zmienią

obraz.thumb.png.5b3fc08b7dfb2ee945b477e90c06387a.png

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno spostreżenie z 18we nie trzeba opuszczać gornego srodka by kolumny nie były natarczywe, dotąd tylko membrany aerożelowe Audaxa dawały taki rezultat

na wykresie nie ma 21we , ale jeszcze nie zdecydowałem jak wysoko bedzie sie udzielał

z racji zmiany filtrowania musze to dobrze osluchac ?

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, slawek.xm napisał:

zmienilem kąt frontu

Akceptujemy pochyłą albo wycofaną kopułkę, jest sporo takich konstrukcji. Pochylanie 18WE jeszcze pod kątem ~30 stopni raczej nie wchodzi w grę. Czy podobny efekt uzyskamy odwracając - a nie pochylając -  kolumnę od osi słuchacza? Czy D2404 z podbitą ostatnią oktawą, lepiej pasowałby do takiego ustawienia kolumn?

Ps zakładam warunki laboratoryjne czyli daleko od ścian bocznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, meloV8 napisał:

Dzięki za info Sławku. Mógłbyś coś więcej skrobnąć? Jakie filtrowanie, podziały, zbocza, może jakieś pomiary lub symulacje zwrotnicy?

zamieszczanie takich materiałów będzie z jednej strony proponowaniem takich rozwiązań , które wg mnie sa słabe dla dźwieku poza tym kradna mi miejsce na moje załączniki

pokazujac pomiary zrobilem ukłon w Twoja strone udowadniając, ze proste filtrowanie nie musi oznaczać trzymania sie first order za wszelka cenę , za to dażę do współpracy 21we z 18we do jak najszerszej współpracy w okolicach podziału z nachyleniem 6db / okt bo to daje wymierne efekty spójności średnicy

bardziej strome filtrowanie tweetera odbiera średnicy odrobine blasku a znów akustyczny czwarty rząd powoduje ,że w moim odczuciu średnica i wysokie grają oddzielnie i to wrażenie jest najsilniejsze

zresztą przy walce z 18wu i vifą musialem zastosować niestandardowe podejście by zachować spójność pasma przynajmniej akceptowalną, ale tam nie mogłem poszaleć bo podział nisko i midwoofer trudny

praca z Ellipticorami jest czysta przyjemnością bo reagują zdecydowaną zmianą dźwieku na każdy ruch w zwrotnicy i najważniejszą sprawą jest dać im grać bez zbytniej ingerencji bez wzgledu na dokładnośc zboczy, pomiarów i nie wolno zmuszać 18we do grania basem lub przesadnej kompensacji BS , lepiej zapewnić im odpowiednio skuteczny bas bez wzgledu na koszty by mogły pokazać absolutnie bezkompromisową średnicę

zresztą zobacz jak wygląda pasmo niefiltrowane z ośmioomowego 18we

nawet bawiąc się odpowiednim kształtowaniem 10khz -20khz mozna przy odpowiedniej wiedzy pomóc D3404 w ostatniej oktawie, co wg mnie np Gravesen zaniedbał nie poswiecając temu zakresowi odpowieniej uwagi

18we bez filtra.png

Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczcie Panowie jak to się pięknie i szeroko zgrywa , na 18we cewka szeregowa zbocznikowana kondem 0.068uf a na D3404 3,3uF z pulapka na rezonans (nieoczywistą) ? 

wystarczy odpowiednie pochylenie frontu

proba.png

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, slawek.xm napisał:

zobaczcie Panowie jak to się pięknie i szeroko zgrywa , na 18we cewka szeregowa zbocznikowana kondem 0.068uf a na D3404 3,3uF z pulapka na rezonans (nieoczywistą) ? 

wystarczy odpowiednie pochylenie frontu

proba.png

ja się tam nie znam ale moze się wypowiem ?
widzę że przy 6k słyszymy jeszcze 5dB woofera, przy 1,5k 5dB tweetera, to na pewno jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6db jest tylko w punkcie podziału oba głośniki przetwarzają tę samą częstotliwość

ale tak w szerokim zakresie głośniki wspolnie odtwarzają pasmo np na 7khz średniak dodaje do pasma tweetera jeszcze ok 1 db

z rezystorem 2 omy.png

od punktu podziału czyli od 3khz do 400hz sytuacja wygląda podobnie tylko coraz mniej ma do powiedzenia tweeter a coraz więcej średniak

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.